Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Yapılandırmada süre uzatıldı

Birliğimizden Haberler

Yapılandırmada süre uzatıldı

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  6736 sayılı yapılandırma Kanununda süre uzatımımın olduğunu söyledi. 
 Esnaf ve sanatkarın kamuya olan borçlarını yeniden yapılandıran  6736 sayılı Bazı Alacakları Yeniden Yapılandırmasına İlişkin Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından teşkilatımızın başvurusu üzerine 27.1.2017 tarihli ve 29961 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6770 sayılı torba kanun ile 6736 sayılı kanuna gecici olarak 2. maddenin eklendiğini vurgulayan Köksal, alınan kanun kapsamında yeniden yapılandırılan vergi, resim, harç borçlarının peşin ödenmesi ile ilk iki taksidini süresi içinde ödemediği için yapılandırması iptal olanlara bir hak daha getirildiğini ifade etti.
Köksal, “ Buna göre , 6736 sayılı kanundan yararlanmak üzere başvuruda bulunan ancak ödenmesi gereken tutarları zamanında ödeyemediği için yapılandırma başvurusu iptal olanlar, söz konusu tutarları 2017 Mayıs ayı sonuna kadar geç ödeme zammı ile birlikte ödemek şartıyla yeniden 6736 sayılı kanundan faydalanacak.
Bunanla beraber , anılan kanun kapsanında 2017 yılı Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitler dörder ay uzatılmıştır. Bir başka ifade ile Ocak ayında ödenmesi gereken taksitler Mayıs ayı  sonunda, Şubat ayında ödenmesi gereken taksitler Haziran ayı sonunda  ödenebilecek ve diğer  taksitler aynı şekilde dörder ay ötelenebilecek.
Yapılandırma başvurusu sırasında peşin ödeme seçeneğini tercih eden, ancak borcunu süresinde ödeyemeyenler, dilerlerse 30 Nisan 2017 tarihine kadar ilgili vergi dairesine dilekçe ile başvurmak suretiyle borçlarını taksitlendirerek ödeyebilecekler. 
6736 sayılı konundan yararlanmanın bir diğer şartı ise , cari dönem vergi, resim, harç ve benzeri borçların bir takvim yılı içinde ikiden fazla aksatılmaması olduğundan, 2017 yılı içinde bu şartı yerine getirmediği için yapılanması iptal olanlar da söz konusu borçlarını Mayıs ayı sonuna kadar ödemeleri şartıyla yapılandırmadan faydalanabilecekdir”dedi.  
SESOB Başkanı Beşir Köksal, esnaf ve sanatkârların verilen yapılandırma süresini iyi değerlendirmelerini istedi
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

TBMM Başkanımızı karşıladık

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop için düzenlenen karşılama törene katıldı.
Çeşitli ziyaretler ve programlara katılmak üzere ilimize gelen TBMM Başkanı Prof. DR. Mustafa Şentop, Vali  Salih Ayhan ve beraberindeki protokol tarafından Valilik önünde karşılandı. Daha sonra Valilik makamına geçen Prof. DR. Şentop, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin'i de ziyaret ettikten sonra Cumhuriyet Üniversitesinde gerçekleştirilen 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Akademik Yıl Açılış törene katıldıktan sonra Sivas'tan ayrıldı

DEVAMI

Hocamızın esnafımızı eleştirmesini yadırgadık

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, esnafın her zaman üniversite öğrencilerine yardımcı olduğunu belirterek, şehrin hiçbir zaman üniversiteden kopmadığını ifade etti.
 
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız’ın açıklamalarına cevap veren Sesob Başkanı Beşir Köksal, esnafların kendi imkanlarıyla ayakta durmaya çalıştığını, vergisini, sigortasını yatırarak, istihdam yaratarak ekonomiye katkı sağladığını vurgulayan Sesob Başkanı Beşir Köksal, “Esnaf teşkilatı ve STK’lar olarak 10 bin kişilik yurdun tek bir merkeze Üniversite yerleşkesine yapılmasının yanlış olduğunu beyan ettik. Şehir merkezinde farklı bölgelere yapılsa idi elbette daha iyi olurdu. Üniversitenin yurtları kampüs alanı içerisine yapması esnaflarımızı da  mağdur etti. Özellikle yurt ve pansiyon işletmeciliği yapan esnaflarımız öğrenci olmayınca işletmelerini kapatmak zorunda kaldı. Üniversite öğrencilerimizi bizlerde seviyor ve imkanlar ölçüsünde destek olmaya çalışıyoruz. Üniversitemiz ile işbirliği yaparak bazı sektörlerde indirim uyguladık.
 
Esnaf teşkilatları olarak öğrencilerimize burs desteğinde bulunuyoruz. Teşkilatımızın verdiği burs paraları esnafımızın parası değil mi.  İlimizi tanıtan, gittiği yerlerde rehber olan öğrencilerimizi seviyoruz. Her zamanda elimizi taşın altına koymaya çalışıyoruz. Ancak; Üniversite Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız’ın yaptığı açıklama ile esnafımızı eleştirmesini de yanlış buluyoruz.   “dedi.
 
Devletin esnaflık yapamayacağını her platformda gündeme getirdiklerini, herkesin kendi işini yapması gerektiğini vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, Üniversite’de Vakıf adına işletilen işletmelerin esnafa devredilmesinin de memnuniyetle karşılandığını dile getirdi.
 
Sesob Başkanı Köksal, Cumhuriyet Üniversitesi ile Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin Sivas için çok önemli olduğunu, şehrin üniversiteden uzak olamayacağını da sözlerine ekledi.
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret