Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Yapılandırmada süre uzatıldı

Birliğimizden Haberler

Yapılandırmada süre uzatıldı

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  6736 sayılı yapılandırma Kanununda süre uzatımımın olduğunu söyledi. 
 Esnaf ve sanatkarın kamuya olan borçlarını yeniden yapılandıran  6736 sayılı Bazı Alacakları Yeniden Yapılandırmasına İlişkin Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından teşkilatımızın başvurusu üzerine 27.1.2017 tarihli ve 29961 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6770 sayılı torba kanun ile 6736 sayılı kanuna gecici olarak 2. maddenin eklendiğini vurgulayan Köksal, alınan kanun kapsamında yeniden yapılandırılan vergi, resim, harç borçlarının peşin ödenmesi ile ilk iki taksidini süresi içinde ödemediği için yapılandırması iptal olanlara bir hak daha getirildiğini ifade etti.
Köksal, “ Buna göre , 6736 sayılı kanundan yararlanmak üzere başvuruda bulunan ancak ödenmesi gereken tutarları zamanında ödeyemediği için yapılandırma başvurusu iptal olanlar, söz konusu tutarları 2017 Mayıs ayı sonuna kadar geç ödeme zammı ile birlikte ödemek şartıyla yeniden 6736 sayılı kanundan faydalanacak.
Bunanla beraber , anılan kanun kapsanında 2017 yılı Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitler dörder ay uzatılmıştır. Bir başka ifade ile Ocak ayında ödenmesi gereken taksitler Mayıs ayı  sonunda, Şubat ayında ödenmesi gereken taksitler Haziran ayı sonunda  ödenebilecek ve diğer  taksitler aynı şekilde dörder ay ötelenebilecek.
Yapılandırma başvurusu sırasında peşin ödeme seçeneğini tercih eden, ancak borcunu süresinde ödeyemeyenler, dilerlerse 30 Nisan 2017 tarihine kadar ilgili vergi dairesine dilekçe ile başvurmak suretiyle borçlarını taksitlendirerek ödeyebilecekler. 
6736 sayılı konundan yararlanmanın bir diğer şartı ise , cari dönem vergi, resim, harç ve benzeri borçların bir takvim yılı içinde ikiden fazla aksatılmaması olduğundan, 2017 yılı içinde bu şartı yerine getirmediği için yapılanması iptal olanlar da söz konusu borçlarını Mayıs ayı sonuna kadar ödemeleri şartıyla yapılandırmadan faydalanabilecekdir”dedi.  
SESOB Başkanı Beşir Köksal, esnaf ve sanatkârların verilen yapılandırma süresini iyi değerlendirmelerini istedi
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Ahilik Haftası başlıyor

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, 32.. Ahilik Kültürü Haftasının 17-18  Eylül tarihleri arasında kutlanacağını söyledi. 
 Ahilik Bayramı hakkında bilgi veren Sesob Başkanı Beşir Köksal, Ahiliğin esnaf teşkilatı açısından önemli olduğunu belirterek, birlik ve beraberlik içerisinde Ahilik Bayramını kutlayacak olmanın onuru ve gururunu yaşadıklarını söyledi.  
Ahiliğin kelime olarak kardeş, eli açık, konuksever ve yiğit anlamına geldiğini ifade eden Sesob Başkanı Köksal, “Ahiliğin dürüstlük, sevgi, dostluk, yardımlaşma, hoşgörü, bilgi ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Ahilik, sosyal hayat kadar ekonomik hayatı da yönlendiren, günümüzde halen geçerliliğini koruyan , bu günün şartlarında bile birçok ülkede sağlanamamış adaletli, verimli ve son derece güzel sistemi Türk toplumuna kazandırmış bir kültürdür. 
Bu amaç doğrultusunda Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak, komite üyelerimizin de ortak çalışmaları doğrultusunda  17-18  Eylül tarihleri arasında  Ahilik Haftamızı kutlayacağız. Ahilik Haftamız yarın saat t 10.00’da Atatürk Anıtına Çelenk sunumu ile başlayacak. Burada Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi çelenklerinin sunumunun ardından komite olarak Valimiz sayın Salih Ayhan  ve  Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Bilgini  ziyaret edeceğiz.  Huzurevinde kalan büyüklerimizi de ziyaret ettikten sonra Saat 15.30 da ebediyete intikal etmiş esnaf ve sanatkârlarımız ile şehitlerimiz için Paşa camiinde mevlidi şerif okutacağız.  
 
18 Eylül  Çarşamba günü  Çarşamba günü saat 11.00’da Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği önünden Ahi Emir Ahmet Türbesi önüne hareket edeceğiz. Burada il müftülüğü tarafından yapılacak olan duadan sonra Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde yapılacak olan  tören  için  mehter eşliğinde kortej yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz. Törende konuşmaların ardından Ahilik Onur ödülünü Valimiz Sayın Salih Ayhana takdim ettikten sonra  yılın ahisini ,  Yılın kalfası ve çırağını da ödüllendireceğiz. Yemin  eden  esnaflarımızın belgelerini takdim edeceğiz .
. Şet Kuşatma ekibinin sunumunun ardından katılımcılara ve vatandaşlara ahilik bulgur pilavı ikramında bulunacağız”  dedi. .
ESNAFLARIMIZ BAYRAKLARINI ASSIN
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, esnafın bayramına sahip çıkması gerektiğini belirterek, işyerlerinin önlerine  Türk bayrağı asmalarını ve Ahilik Haftası törenlerine katılmalarını istedi.
 
 

DEVAMI

Altın Eller Sivasta buluştu

Sivas Kongresinin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde “ Altın Eller Sivas’ta Buluşuyor”  adlı Türk El Sanatları Festivali düzenlendi. Festivale Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği de stant açarak destek oldu.
Tarihi kent meydanında düzenlenen etkinliklere 50 usta stant açarak sanatlarını sergiledi.
Açılış töreninde konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas’ın el sanatlarında ayrı bir yeri olduğunu ifade ederek, El Sanatları çarşısının ilimize kazandırılacağını ve el emeği eserlerin de burada sergileneceğini ifade etti.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü halk oyunları gösterilerinin ardından Türk El Sanatları Sergisinin açılışı yapıldı.
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal 15 Eylül tarihine kadar açık kalacak olan el sanatlarının yer aldığı stantları gezerek yapılan sanatlar hakkında bilgi aldı
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret