Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Yapılandırmada 31 Mayıs son gün

Birliğimizden Haberler

Yapılandırmada 31 Mayıs son gün

Sivas Defterdarı Mustafa Yumuşak, esnaf ve sanatkarın yapılandırmadan mutlaka faydalanmasını gerektiğini söyledi.
 
Kale Vergi dairesi Müdürü Durmuş Ali Darıcı, Site Vergi Dairesi Müdürü Nazike Aksak Çelik ve Gelir Müdür Vekili Salih Özcandar ile birlikte Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret ederek, Sesob Başkanı Beşir Köksal ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Defterdar Mustafa Yumuşak, vergilerin yeniden düzenlenmesi ile ilgili çıkarılan yapılandırmanın süresinin 31 Mayıs 2017 tarihinde sona ereceğini hatırlatarak, “ 6736 sayılı   Vergilerin Yeniden Yapılandırması  ile ilgili yasa Ağustos ayında yürürlüğe girmişti. 25 kasım 2016 tarihinde de başvurular sona ermişti.  Birinci taksitlerin 2016 yılında ödenmesi gerekiyordu. İkinci taksitler ise 4 ay ertelenmişti. Bu taksitler 31 Mayıs 2017 tarih itibariyle ödenmesi gerekiyor.
 
Mükelleflerimizin zor duruma düşmemesi ve kendileri için tanınan bu imkandan faydalanmaları için 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ikinci taksitlerini ödemeleri gerekir. Yapılandırmadan faydalanmak isteyen mükelleflerimiz vergi dairelerine müracaat edebilirler” dedi
 
 30 Kasım 2016 tarihine kadar birinci taksitlerini ödemeyen mükelleflere de iman tanındığını hatırlatan Yumuşak, birinci ve ikinci taksitlerin 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödenmesi halinde yapılandırmadan faydalanılacağını, ödeme yapmayanların taksitlendirmeden faydalanamayacağını sözlerine ekledi.
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, esnaf ve sanatkarların yapılandırma ile borçlarını taksitler halinde ödeme imkanı getirildiğini hatırlatarak , 31 Mayıs tarihine kadar taksitlendirmeden faydalanılmasını istedi.
Yapılandırmanın tekrar hayata geçirilmesinin esnafı rahatlatacağını vurgulayan Köksal, 6736 sayılı vergilerin yeniden yapılandırılmasında emeği geçen başta Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere Maliye Bakanı Naci Ağbal’a , özverili çalışmaları nedeniyle Defterdar Mustafa Yumuşak ve tüm personeline teşekkür etti.
 
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

36 Mesleğe belge zorunluluğu getirildi

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, yeni yapılan düzenleme ile 36 mesleğe belge zorunluluğu getirildiğini, belgesi olmayanlarında çalıştırılamayacağını açıkladı. 
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, 5544 Sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu ile ilgili bazı düzenlemeler yapıldığını bu düzenlemeler sonucunda da “Mesleki Yeterlilik Kurumu  Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getiren Mesleklere İlişkin 11 Kasım 2018 tarihinde 30592 Sayılı Resmi Gazetede de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.
 Sesob Başkanı Beşir Köksal, “ Resmi i Gazete’de yayınlanan tebliği doğrultusunda Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve belirlenen mesleklerde, Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişilerin bu tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra çalıştırılamayacaktır.,
 
05/06/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için bu belge zorunluluğunun aranmayacaktır. 
Belge zorunluluğu gereken mesleklere ilişkin denetimler iş müfettişlerince yapılacaktır.  Tebliği hükümlerine aykırı davrananlar hakkında 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu ile İlgili Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanunun Ek-1’inci maddesinin üçüncü fıkrası hükümler uygulanacaktır.”dedi. 
Sesob Başkanı Beşir Köksal, Elektrik pano montajcısı, elektrik dağım şebeke bakın görevlisi, elektrik pano montajcısı, Frezeci, işletme elektrik bakımı, inşaat işçisi, köprülü vinç operatörü, otomasyon  sistemleri montajcısı,  otomotiv elektrikçisi , otomotiv gövde onarımcısı, otomotiv ön dizayn ve balanscısı , plastik enjeksiyon  üretim elemanı, plastik profil üretim operatörü, Tornacı, boyama, ön iplik operatörü , ön terbiye operatörü gibi bazı mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belge Zorunluluğu getirildiğini kaydetti.
 
     
 

DEVAMI

Başkanımızdan Baro Başkanı ve Seçim Müdürünü ziyaret

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  Sivas Baro Başkanlığı görevine seçilen Av. Hacı Yılmaz Demir ve Seçim Müdürlüğüne atanan Mehmet Özkan’ı ziyaret etti.
 Geçtiğimiz günlerde yapılan Baro Başkanlığı seçimlerinde Sivas Barosu başkanı olan Av. Hacı Yılmaz Demiri ziyaret ederek başkan ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Sesob Başkanı Beşir Köksal, bir süre sohbet ettikten sonra Seçim Müdürlüğüne atanan Mehmet Özkanı ziyaret etti.
 
Yapılan ziyaretlerde bir süre görüş alışverişinde bulunan ve esnaf teşkilatı olarak kurumlarla işbirliği içerisinde çalıştıklarını dile getiren Sesob Başkanı Beşir Köksal, Adaletin sağlanmasında Hakim, Savcı ve Baro bünyesinde bulunan Avukatların  önemli bir görev üstlendiğini söyledi.
 Esnaf teşkilatı olarak seçimle geldikleri için de her zaman Seçim Müdürlüğü ile birlikte çalıştıklarını vurgulayan Köksal, il müdürü ve çalışanlarına başarılar diledi.
Sesob Başkanı Beşir Köksal, Baro Başkanlığına seçilen Av. Hacı Yılmaz Demir ile Seçim Müdürlüğü görevine atanan Mehmet Özkan’ın yeni görevlerinin de hayırlı olması temennisinde bulundu. 
Baro Başkanı Av. Hacı Yılmaz Demir ve Seçim Müdürü Mehmet Özkanda nezaket ziyaretlerinden dolayı Sesob Başkanı Beşir Köksala teşekkür ettiler.
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Esnaf ve Sanatkarlar Kültür Evi Açılış  2018
  • Jandarma Komutanı İdris Tataroğluna ziyaret
  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret