Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

TÜTÜN VE ALKOL SATIŞ BELGELERİNE ZAM GELDİ

Birliğimizden Haberler

TÜTÜN VE ALKOL SATIŞ BELGELERİNE ZAM GELDİ

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunun ( TAPDK) alkol ve tütün ürünlerinin satış belgesi bedellerini açıkladığını söyledi.
 
SESOB Başkanı Beşir Köksal, , Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunun, Tütün mamülleri ve alkol işçilerin satışan ve sunumuna ilişkin ulus ve esaslar hakkında yönetmeliğin 14 ve 15.maddelerinin uygulanması ile ilgili Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu kararının , resmi gazetede yayınlandığını , uygulamanın 2017 yılında geçerli olacağını ifade etti.
Köksal yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu tebliğine göre, en yüksek zam tütün ürünü, alkollü içki ve etil alkol/metanol toptan satış belgeleri bedellerine geldi. Buna göre 2016 yılında 3 bin 850 lira olan belge bedeli yüzde 30 artışla 5,000 liraya çıktı.
 
 Tütün ürünü, alkollü içki perakende satış belgeleri için ödenen bedeller, il merkezlerinde ve Büyükşehir belediyesi dahil ilçelerde 255 liradan 265 liraya, ilçe merkezlerinde 175 liradan 185 liraya, belde ve köy gibi diğer mahallerde 60 liradan 65 liraya yükseltildi.
Tebliğ çerçevesinde açık içki satış belgeleri için il merkezlerinde ve Büyükşehir belediyeleri dahil ilçelerde 1.045 liradan 1.085 liraya, ilçe merkezlerinde ve diğer mahallerde 405 liradan 420 liraya çıkarıldı.
Nargilelik Tütün Mamulü Sunum Uygunluk Belgesi İl merkezlerinde ve Büyükşehir belediyesine dahil ilçelerde 2.650 TL İlçe merkezlerinde ve diğer mahallerde 2.410 lira oldu”
Sektörde uğraşan esnafları uyaran SESOB Başkanı Beşir Köksal, Satıcıların, bu bedelleri en geç 31 Mart 2017 Cuma günü akşamına kadar Kurum sicil numaralarını beyan etmek suretiyle Kurumun hesabına yatırarak belge sürelerinin uzatılması talebinde bulunmalarını, belirtilen süre içinde satış belgesi süre uzatım işlem bedellerini yatırmayan satıcıların belgelerinin Nisan ayı sonunda geçerliliğini yitireceğini, süre uzatım işleminin sona ermesini müteakip ürün satın alamayacaklarını ve belgelerinin geçerlilik süresi içerisinde ellerinde bulunan ürünleri tasfiye etmeye mecbur olduklarını, 31 Mart 2017 Cuma günü akşamına kadar süre uzatım işlemi yaptırmayan satıcıların faaliyete devam etmek istemeleri durumunda, yeniden belge almaları gerektiğini, ilk defa satış belgesi talebinde bulunacaklardan da aynı bedellerin tahsil edilmesi ve  bu Kararın Resmî Gazete’de yayımlanmasını gerektiğini de sözlerine ekledi.
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Kandilimiz ve üç aylarımız mübarek olsun

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları  Birliği Başkanı Beşir Köksal, Müslümanlar için rahmet, bereket ve mağfiret ayları ,  Ramazan ayının müjdecisi ve üç ayların başlangıcı olan Regaib Kandilinin tüm İslam alemine hayırlar getirmesini diledi.
Regaib kandili dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Sivas ESOB Başkanı Beşir Köksal, “Üç aylara girmenin mutluluğunu yaşıyoruz.  Rahmet, merhamet, şefkat ve yardımlaşma hislerinin en üst seviyeler çıktığı bu ayları ve içerisinde barındırdığı Regaib, Miraç ve Berat kandillerimizi de iyi değerlendirelim.
 Bu mübarek aylar içerisinde yer alan kandiller, Allahın rahmetinin müminlere bol bol ikram edildiği zaman dilimledir.  Mübarek üç aylar  ve içerisinde barındırdığı kandiller, insanların kalplerini yakınlaştıran, , dostluk, komşuluk, akrabalık ve kardeşlik duygularını artıran, maneviyatımızın artırılmasına vesile olan  özel ve güzel geçerelerdir.. Üç aylar ve mübarek gecelerin kıymetini bilmeli ve dualarla geçirmeliyiz. Bu gecede dargınlıklara ve küskünlüklere son verilmeli, birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirmeliyiz. Allahın rahmeti, bereketi sizinle olsun, gönül güneşiniz hiç solmasın, yüzünüz aydın, kalbiniz nur, Regaib Kandiliniz mübarek olsun.
Bu duygu ve düşüncelerle, üç ayların başlangıcı ve müjdeleyicisi olan Regaip Kandili’nin ülkemizde ve ilimizde sevgi ve hoşgörü ortamının gelişmesine , birlik , berberlik ve kardeşliğin pekişmesine vesile olmasını  dilerim..
İslam âleminin, halkımızın ve esnaf ve sanatkarlarımızın mübarek Regaip kandilini tebrik eder,  Bu gecenin ülkemiz ve İslam Âleminin  birlik ve dirliğine, insanlığın hidayet ve barışına vesile olmasını yüce Mevla’dan niyaz ederim” dedi.
 

DEVAMI

Sesob Başkanı Köksaldan Eskişehir Başsavcısına ziyaret

Sivas Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu , Eskişehir Esnaf ve Sanatlarları Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen ile birlikte Sivas'tan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanan başsavcı Murat İrcal’i makamında ziyaret etti.
Sivas heyeti, birlikte çalıştıkları Başsavcı Murat İrcala yeni görev yerinde başarılar diledikten sonra bir süre sohbet etti.

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret