Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Sosyal Kooperatifçilik eğitim trenini karşıladık

Birliğimizden Haberler

Sosyal Kooperatifçilik eğitim trenini karşıladık

Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “ Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni’ Sivas’a geldi.
Ticaret Bakanlığı tarafından ülkemizde sosyal kooperatifçiliğin öneminin artırılması ve kooperatiflerle ilgili farkındalığın oluşturulması amacıyla hazırlanan  ‘Sosyal Kooperatif, Eğitim, Geliştirme ve Uygulama’ projesi kapsamında ilimize gelen Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treninde yer alan misafirler Vali Yardımcısı Mehmet Polat, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Ticaret İl Müdürü Selim Baş, oda başkanları ve protokol tarafından çiçeklerle karşılandı.
Halk oyunları gösterilerinin ardından programın açılış konuşmasını Ticaret İl Müdürü Selim Baş yaptı. 
Daha sonra kürsüye gelen Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, sosyal kooperatifçiliğin önemine değinerek sosyal kooperatifçiliğin amacının sosyal ve ekonomik açıdan zayıf olan kesimlerin ihtiyacını karşılamak, daha adil gelir ve refah dağılımını sağlayarak piyasadaki dengesizliği düzeltmek olduğunu söyledi.
Köksal,  Kooperatifçiliğe benzer faaliyetlerden biri “Ahi Birlikleri”dir. Ahi Birlikleri, 13. Yüzyılda Ahi Evran tarafından kurulmuş ahlakla sanatı birleştiren bir teşkilattır. Bu teşkilat karşılıklı yardım ve dayanışma, eşit kazanç, üyelerinin eğitimi, kaliteli ve ucuz mal üretimi, aracısız ürün pazarlama gibi kendine has özellikleri ile kooperatiflere benzemektedir. Bunun yanında devlet kurma, orduya eğitimli asker yetiştirme ve toplum düzenini sağlama gibi özellikleri ile de kooperatifleri aşan kuruluşlardır. Esnaf ve sanatkarlar Odaları Birliği olarak sosyal girişimciliği önem veriyoruz. Kadınlarımıza ve gençlerimize yönelik olarak girişimcilik eğitimleri vererek, sosyal girişimci olmalarında öncülük ettik. Girişimcilik kurslarına katılan kadınlarımız iki ayrı dernek kurarak etkinliklerini ve faaliyetlerini buralarda sürdürmeye devam ettiler. Projenin hazırlanmasında  ve yürütülmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum”” dedi.
 
Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcısı Özgür Arzik ise  kooperatifçiliğin ve birlikteliğin önemine değinerek, birlikten bereket olduğunu bilen toplum olduklarını dile getirdi. Arzik, “Sosyal kooperatif bizim yeni duymaya ve kullanmaya başladığımız bir model. Ancak bu modelin özünü oluşturan ortaklık, birlik ve beraberlik ruhu yeni değil aksine köklü bir kavramdır. Bizim sosyal kooperatifçilik treni güzergahında yola çıkmamızın en büyük nedenlerinden biri sivil toplum kuruluşlarının , vakıf ve derneklerinin görevlerinin yanında benzer işlevi yapabilecek nitelikte yeni argumünlar ortaya çıkarmaktır Bunların bir tanesi de sosyal kooperatif yapılamasıdır ”şeklinde konuştu. 
Konuşmaların ardından tren içerisinde bulunan ve sosyal kooperatiflerin tanıtımlarının yapıldığı ve ürünlerinin sergilendiği stantlar gezildi. 
Programın devamı ise Ticaret ve Sanayi Odası meclis salonunda devam etti.
İhtiyaç Haritası kurucu ortağı Mehmet Sarıca, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünden Turna Tuna ve Gökçen Mert Korkmaz , sosyal kooperatifçiliğin önemini , amacını, hedeflerini anlattılar.
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Merkez caminin yapımı için protokol imzalandı

 Sivas Merkezde yeni yapılacak olan cami için Sivas Merkez Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile KOMAŞ şirketi arasında inşaat sözleşmesi imzalandı.
Vali Mumammer Bey Salonunda Sivas Valisi Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirilen törene Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Merkez Cami ve Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Beşir Köksal, camiyi yapacak olan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı KOMAŞ şirketinin Genel Müdürü b. Emre Demiralp, İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, İl Müftüsü Yusuf Akkuş ile cami derneğinin yönetim kurulu üyeleri katıldı. 
İmza töreninde konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, yeni yapılacak olan merkez cami ile ilgili yer değişikliği yapıldığını ifade ederek, “Halk Eğitim Merkezinin olduğu alana yapılacak olan yeni cami ve külliyesi için çalışmalarımız son noktaya gelmiş durumdadır. Belediyemiz imarla ilgili çalışmalarını sürdürüyor, Mevcut binalar birkaç ay kendi yerlerine taşınacak. Sivasımız için önem arz eden bu camimiizi el birliği ve güç birliği ve kurumlarımızın da destekleriyle ilimize kazandıracağız.”dedi.
 
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise   hayırlı bir iş için bir araya geldiklerini dile getirerek, ortak birliktelik ile Sivas’a yakışır bir eserin ortaya çıkacağını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.
 
 Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve aynı zamanda Merkez Camii ve Külliyesi Yaptırma Yaşatma Derneği Başkanı olan Beşir Köksal ise yer konusunda yaşanan belirsizlik nedeniyle caminin yapımının geciktiğini vurgulayarak, “Merkez camii yapılması için yer sıkıntısını valimiz ve belediye başkanımızın destekleriyle çözmüş bulunuyoruz. Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığımıza bağlı Kocatepe Modern Mağazacılık İşletmeleri  şirketi ( KOMAŞ) ile anlaşmamızı sağladık . Desteklerinden dolayı valimiz sayın Salih Ayhana, Belediye Başkanımız sayın Hilmi Bilgine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum””diye konuştu.
 Sivas Merkez Cami ve Külliyesini yapacak olan KOMAŞ Şirketi Genel Müdürü Burhanettin Emre Demiralp ise , dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiyenin farklı yerlerinde camiler yaptıklarını , bu konuda tecrübeli olduklarını ifade ederek, şirket hakkında bilgi verdi.
Konuşmaların sonunda  Merkez Cami ve Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Beşir Köksal ile KOMAŞ Genel Müdürü B.Emre DEMİRALP arasında caminin yapımı için inşaat sözleşmesi imzalandı
 
 

DEVAMI

Esnaf çocukları Çözüm kolejinden indirimli faydalanacak

Sivas’ta eğitim faaliyetlerini sürdüren Çözüm  Koleji, esnaf çocuklarına eğitimde indirim desteği verecek. 
 Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Çözüm Koleji yöneticileriyle yüzde 20’lik indirim sağlanması amacıyla eğitim protokolü imzaladı.
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, esnaf çocukları ve çalışanlarının da eğitim desteğinden faydalanması için girişimlerde bulunduklarını ve Sivas’ta eğitimlerini sürdüren özel kolejlerle işbirliği yaparak indirim sağladıklarını belirtti.
Eğitime önem verdiklerini, imkanları olan esnafların çocuklarını özel okullarda okutmalarına destek olmak için kolejlerle protokol imzaladıklarını vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, “Sivas’ta faaliyet gösteren Çözüm Koleji ile de işbirliği yaptık ve esnaf çocuklarının yüzde 20 oranında indirimli okuldan faydalanmasını sağladık. Kolejde çocuklarını okutmak isteyen esnaflarımız Birliğimiz sicil kartları veya esnaf olmalarını belgelemeleri halinde birinci derece yakınlarıyla birlikte bu indirimden faydalanacaktır. Yüzde 20’lik indirim sağlayan Çözüm Koleji yöneticilerine teşekkür ediyoruz” dedi. 
Özel Sivas Çözüm Koleji Eğitim Koordinatörü Mustafa Yalçınkaya ise ilkokul ve ortaokul olarak faaliyet gösterdiklerini 2019-2020 eğitim öğretim yılında ise Anadolu Lisesi olarak eğitime devam edeceklerini dile getirerek, esnaf çocuklarına yüzde 20 indirim yapacaklarını ifade etti. İmzalanan sözleşmenin bir yıl geçerli olacağını vurgulayan Yalçınkaya, yüzde 20’lin indirimden Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğine bağlı esnafların kimlik kartlarını ibraz etmeleri halinde birinci derece yakınlarının faydalanacağını dile getirdi. Yalçınkaya, hassasiyetlerinden dolayı Sivas Esob Başkanı Beşir Köksala da teşekkür etti.   
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal ile Sivas Özel Çözüm Koleji adına Eğitim Koordinatörü Mustafa Yalçınkaya arasında bir yıl geçerli olmak üzere eğitim sözleşmesini imzalandı
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret