Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Sosyal Kooperatifçilik eğitim trenini karşıladık

Birliğimizden Haberler

Sosyal Kooperatifçilik eğitim trenini karşıladık

Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “ Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni’ Sivas’a geldi.
Ticaret Bakanlığı tarafından ülkemizde sosyal kooperatifçiliğin öneminin artırılması ve kooperatiflerle ilgili farkındalığın oluşturulması amacıyla hazırlanan  ‘Sosyal Kooperatif, Eğitim, Geliştirme ve Uygulama’ projesi kapsamında ilimize gelen Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treninde yer alan misafirler Vali Yardımcısı Mehmet Polat, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Ticaret İl Müdürü Selim Baş, oda başkanları ve protokol tarafından çiçeklerle karşılandı.
Halk oyunları gösterilerinin ardından programın açılış konuşmasını Ticaret İl Müdürü Selim Baş yaptı. 
Daha sonra kürsüye gelen Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, sosyal kooperatifçiliğin önemine değinerek sosyal kooperatifçiliğin amacının sosyal ve ekonomik açıdan zayıf olan kesimlerin ihtiyacını karşılamak, daha adil gelir ve refah dağılımını sağlayarak piyasadaki dengesizliği düzeltmek olduğunu söyledi.
Köksal,  Kooperatifçiliğe benzer faaliyetlerden biri “Ahi Birlikleri”dir. Ahi Birlikleri, 13. Yüzyılda Ahi Evran tarafından kurulmuş ahlakla sanatı birleştiren bir teşkilattır. Bu teşkilat karşılıklı yardım ve dayanışma, eşit kazanç, üyelerinin eğitimi, kaliteli ve ucuz mal üretimi, aracısız ürün pazarlama gibi kendine has özellikleri ile kooperatiflere benzemektedir. Bunun yanında devlet kurma, orduya eğitimli asker yetiştirme ve toplum düzenini sağlama gibi özellikleri ile de kooperatifleri aşan kuruluşlardır. Esnaf ve sanatkarlar Odaları Birliği olarak sosyal girişimciliği önem veriyoruz. Kadınlarımıza ve gençlerimize yönelik olarak girişimcilik eğitimleri vererek, sosyal girişimci olmalarında öncülük ettik. Girişimcilik kurslarına katılan kadınlarımız iki ayrı dernek kurarak etkinliklerini ve faaliyetlerini buralarda sürdürmeye devam ettiler. Projenin hazırlanmasında  ve yürütülmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum”” dedi.
 
Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcısı Özgür Arzik ise  kooperatifçiliğin ve birlikteliğin önemine değinerek, birlikten bereket olduğunu bilen toplum olduklarını dile getirdi. Arzik, “Sosyal kooperatif bizim yeni duymaya ve kullanmaya başladığımız bir model. Ancak bu modelin özünü oluşturan ortaklık, birlik ve beraberlik ruhu yeni değil aksine köklü bir kavramdır. Bizim sosyal kooperatifçilik treni güzergahında yola çıkmamızın en büyük nedenlerinden biri sivil toplum kuruluşlarının , vakıf ve derneklerinin görevlerinin yanında benzer işlevi yapabilecek nitelikte yeni argumünlar ortaya çıkarmaktır Bunların bir tanesi de sosyal kooperatif yapılamasıdır ”şeklinde konuştu. 
Konuşmaların ardından tren içerisinde bulunan ve sosyal kooperatiflerin tanıtımlarının yapıldığı ve ürünlerinin sergilendiği stantlar gezildi. 
Programın devamı ise Ticaret ve Sanayi Odası meclis salonunda devam etti.
İhtiyaç Haritası kurucu ortağı Mehmet Sarıca, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünden Turna Tuna ve Gökçen Mert Korkmaz , sosyal kooperatifçiliğin önemini , amacını, hedeflerini anlattılar.
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Üniversitelerimiz Sivasımız için çok önemlidir

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kulu makamında ziyaret ederek bir süre görüş alışverişinde bulundu.
Bir ilin gelişmesinde üniversitelerin önemli katkıları olduğunu ifade eden Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, Sivas’ta ikinci bir üniversite açılmasından dolayı mutlu olduklarını belirterek, “ Cumhuriyet Üniversitemizden sonra ikinci üniversitemiz olan Bilim ve Teknoloji Üniversitemiz de hizmet vermeye başladı. Rektörümüzün göreve gelmesi ile birlikte Üniversitemizde alt yapı çalışmaları hızlandırıldı. Esnaf teşkilatı olarak ikinci üniversitemizi de önemsiyor, işbirliğimizin devam edeceğini ifade etmek istiyorum. Esnafımıza büyük katkı sağlayan Üniversitemizin biran önce eğitime açılmasını bekliyoruz. İkinci üniversitemizin ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, savunma sektöründe ihtisaslaşmayı hedeflediklerini, bu hedef doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, üniversiteye tahsis edilen alanda çalışmaların devam ettiğini kaydetti.
Savunma sanayi alanında faaliyet gösteren işletmelerle ortak çalışmalar yapacaklarını ve işbirliği içerisinde olacaklarını dile getiren Prof. Dr. Mehmet Kul, Teknokent binasında faaliyetlerine devam ettiklerini vurgulayarak  Üniversitenin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul, esnaf teşkilatı ile işbirliği içerisinde olacaklarını hatırlatarak, ziyaretinden dolayı Sesob Başkanı Köksal’a teşekkür etti
 
 

DEVAMI

Kooperatif kredilerine düzenleme getirildi

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcanın kredilerle ilgili verdiği müjdenin esnafı sevindirdiğini ifade etti.
Esnaf ve sanatkarların kullandıkları kredilerle ilgili Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’ın açıklamalarını memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayan Sesob Başkanı Beşir Köksal, “Esnaf ve sanatkarlarımız  ishihdam sağlamakta,  kendi imkanlarıyla ayakta durmakta ve ailesinin geçimini sağlamaktadır. Birlik ve beraberliğin önemli olduğu bu günlerde esnafımız da elini taşın altına koymuştur. Esnaflarımız ayakta kalabilmek ve mesleğini sürdürmek için kredi destekleriyle hayatını sürdürmektedir.  Bazı esnaflarımızı kredilerini ödemekte zorlanmaktadır. Ticaret Bakanımız sayın Ruhsar Pekcan’ın kredilerle ilgili yapmış olduğu açıklama esnaf teşkilatımızı ve esnaflarımızı sevindirmiştir.
 
Bakanımızın açıklamalarından sonra yeni kredi ödemelerinde  esnafımız çektiği krediyi ister 3 ayda isterse de 6 ayda ödeyebilecek. Ödeme süreleri 4 yıldan 5 yıla çıkarılacak. 100 bin TL’ye olan kredilerde yüzde 2 komisyon alınmayacak, 100 binin üzerindeki kredilerde de yüzde 2 olan komisyon yüzde 1’e düşürülecektir.”dedi.
 
Esnafın sıfır faizli cansuyu kredileri noktasında da beklentileri olduğunu dile getiren Sesob Başkanı Köksal, bu konuda da girişimlerde bulunduklarını belirterek, en kısa sürede sıfır faizli kredilerin de çıkacağına , esnafımızın da kredilerden faydalanmasını sağlayacaklarını sözlerine ekledi.
 
Sesob Başkanı Köksal konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; Her koşulda esnafımızın yanında olan cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a kredilerle ilgili düzenleme yaparak esnafımıza destek olan Ticaret Bakanımız sayın Ruhsar Pekcan’a, TESK Genel Başkanımız sayın Bendevi Palandöken’e, TESKOMB Başkanımız sayın Abdulkadir Akgül’e ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz”
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret