Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Sosyal Kooperatifçilik eğitim trenini karşıladık

Birliğimizden Haberler

Sosyal Kooperatifçilik eğitim trenini karşıladık

Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “ Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni’ Sivas’a geldi.
Ticaret Bakanlığı tarafından ülkemizde sosyal kooperatifçiliğin öneminin artırılması ve kooperatiflerle ilgili farkındalığın oluşturulması amacıyla hazırlanan  ‘Sosyal Kooperatif, Eğitim, Geliştirme ve Uygulama’ projesi kapsamında ilimize gelen Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treninde yer alan misafirler Vali Yardımcısı Mehmet Polat, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Ticaret İl Müdürü Selim Baş, oda başkanları ve protokol tarafından çiçeklerle karşılandı.
Halk oyunları gösterilerinin ardından programın açılış konuşmasını Ticaret İl Müdürü Selim Baş yaptı. 
Daha sonra kürsüye gelen Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, sosyal kooperatifçiliğin önemine değinerek sosyal kooperatifçiliğin amacının sosyal ve ekonomik açıdan zayıf olan kesimlerin ihtiyacını karşılamak, daha adil gelir ve refah dağılımını sağlayarak piyasadaki dengesizliği düzeltmek olduğunu söyledi.
Köksal,  Kooperatifçiliğe benzer faaliyetlerden biri “Ahi Birlikleri”dir. Ahi Birlikleri, 13. Yüzyılda Ahi Evran tarafından kurulmuş ahlakla sanatı birleştiren bir teşkilattır. Bu teşkilat karşılıklı yardım ve dayanışma, eşit kazanç, üyelerinin eğitimi, kaliteli ve ucuz mal üretimi, aracısız ürün pazarlama gibi kendine has özellikleri ile kooperatiflere benzemektedir. Bunun yanında devlet kurma, orduya eğitimli asker yetiştirme ve toplum düzenini sağlama gibi özellikleri ile de kooperatifleri aşan kuruluşlardır. Esnaf ve sanatkarlar Odaları Birliği olarak sosyal girişimciliği önem veriyoruz. Kadınlarımıza ve gençlerimize yönelik olarak girişimcilik eğitimleri vererek, sosyal girişimci olmalarında öncülük ettik. Girişimcilik kurslarına katılan kadınlarımız iki ayrı dernek kurarak etkinliklerini ve faaliyetlerini buralarda sürdürmeye devam ettiler. Projenin hazırlanmasında  ve yürütülmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum”” dedi.
 
Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcısı Özgür Arzik ise  kooperatifçiliğin ve birlikteliğin önemine değinerek, birlikten bereket olduğunu bilen toplum olduklarını dile getirdi. Arzik, “Sosyal kooperatif bizim yeni duymaya ve kullanmaya başladığımız bir model. Ancak bu modelin özünü oluşturan ortaklık, birlik ve beraberlik ruhu yeni değil aksine köklü bir kavramdır. Bizim sosyal kooperatifçilik treni güzergahında yola çıkmamızın en büyük nedenlerinden biri sivil toplum kuruluşlarının , vakıf ve derneklerinin görevlerinin yanında benzer işlevi yapabilecek nitelikte yeni argumünlar ortaya çıkarmaktır Bunların bir tanesi de sosyal kooperatif yapılamasıdır ”şeklinde konuştu. 
Konuşmaların ardından tren içerisinde bulunan ve sosyal kooperatiflerin tanıtımlarının yapıldığı ve ürünlerinin sergilendiği stantlar gezildi. 
Programın devamı ise Ticaret ve Sanayi Odası meclis salonunda devam etti.
İhtiyaç Haritası kurucu ortağı Mehmet Sarıca, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünden Turna Tuna ve Gökçen Mert Korkmaz , sosyal kooperatifçiliğin önemini , amacını, hedeflerini anlattılar.
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Milletimiz vatanına her zaman sahip çıkar

   Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  Türkiye Cumhuriyetinin  demokrasiye ve cumhuriyetimizin temel niteliklerine bağlı kalarak; tek bayrak, tek vatan, tek millet ve tek devlet ülküsü etrafında sımsıkı kenetlenerek sonsuza kadar varlığını sürdüreceğini söyledi.
15 Temmuz’un üçüncü yıl dönümünde açıklama yapan Sesob Başkanı Beşir Köksal, Türk milletinin ülkenin huzurunu ve birliğini bozacak girişimlere hiçbir zaman müsaade etmeyeceklerini  ifade etti.
 
15 Temmuz 2016’da kanlı ve vahşi bir saldırıyla, tarihin kaydettiği en büyük ihanet girişimlerinden biriyle karşı karşıya kaldığını dile getiren Köksal, “Devletinin birlik ve beraberliğini ve milletimizin serbest iradesi ile seçilmiş Cumhuriyet Hükümetimizi ve demokratik rejimimizi açıkça tehdit eden, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen Darbe ve Devletimizi İşgal Girişimini, 15 Temmuz'un yıldönümünde yeniden en kuvvetli bir biçimde bir defa daha kınıyoruz.
 
Ahilik gelenek ve kültüründen gelen her zaman Devletinin ve Milletinin yanında yer alan, aileleri ve yanlarında çalışanlarla birlikte ülkemizin dörtte birini temsil eden esnaf ve sanatkârlarımız, nereden ve kimden gelirse gelsin, darbelere karşı dimdik ayakta olmuş ve ayakta olmaya devam edecektir. Hiçbir zaman Cumhuriyet ve Rejim Düşmanlarına bu mukaddes topraklarda Devletimizi ele geçirme fırsat ve imkânı tanınmayacaktır. Dün olduğu gibi bugün ve her zaman Milletimiz; ülkesine ve Devletine canı pahasına sahip çıkacaktır. Milletimizin asil iradesine dayanan demokrasimizi sahiplenme, yaşatma ve geliştirme noktasında; esnaf ve sanatkârlarımız, her zaman olduğu gibi tek vücut halinde ve sarsılmaz bir irade ile Devletimizin, Milletimizin ve meşru Cumhuriyet Hükümetimizin yanında yer alacaktır.Darbe girişimi ve sonrasında yaşananlara baktığımızda milletimizin önünde  hiçbir gücün duramayacağı  tüm dünyaya bir kez daha ispat edilmiştir. Bu saatten sonra hiçbir güç bizi birkez daha sınamayacak ve , devletimiz ve milletimiz sonsuza kadar payidar kalacaktır”dedi.
Köksal, “Hain Fetö ve terör örgütünün şehit ettiği kahraman güvenlik güçlerimize, vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, 15 Temmuz darbe girişiminde mücadele ederken yaralanan gazilerimize de birkez daha geçmiş olsun diliyorum.” İfadesine yer verdi.
 
 
 

DEVAMI

ASKON İŞADAMLARI DERNEĞİNDEN SESOBA ZİYARET

Sivas’ta teşkilatlanma çalışmalarını tamamlayan ASKON (Anadolu Aslanları İşadamları Derneği ) Sivas Şubesi ziyaretlere başladı.
Geçtiğimiz aylarda Askon Şube Başkanlığına getirilen Kadir Darıcık, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Esnaf teşkilatını ziyaret ederek Birlik Başkanı Beşir Köksal ile bir süre görüş alışverişinde bulundu.
 
ASKON olarak şubeyi kurduktan sonra çalışmalara başladıklarını ifade eden Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Başkanı Kadir Darıcık, Türkiye genelinde 35 ve yurt dışı şubeleriyle ilimizin ve ülkemizin kalkınması için gayret göstereceklerini söyledi.
 
Sivas’ta ASKON şubesini yeni kurduklarını ve ziyaretler yaparak amaçlarını anlattıklarını dile getiren Darıcık, Esnaf teşkilatını da ziyaret ederek Sesob Başkanı sayın Beşir Köksal’ın bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirterek, birlikte çalışmalar yapacaklarını kaydetti.
Darıcık, 22 Haziran 2019 Cumartesi  günü e ticaret ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapacaklarını da sözlerine ekledi. 
ASKON Şube Başkanı Kadir Darıcık, esnaf teşkilatına önemli hizmetlerde bulunan Sesob Başkanı Beşir Köksala da hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. 
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ise ziyaretlerinden dolayı ASKON Şube Başkanı Kadir Darıcık ve yjnetim kurulu üyelerine teşekkür etti. 
İşadamlarının oluşturduğu STK’ların ülkenin gelişmesinde ve yatırımlar yaparak istihdam sağlanması noktasında önemli katkıları olduğunu ifade eden Köksal, ASKON Şubesinin Sivas’ta faaliyete başlamasından dolayı mutlu olduğunu belirterek, çalışmalarında başarılar diledi.
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret