Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Sivaslılar 7 bin kişilik camiye kavuşacak

Birliğimizden Haberler

Sivaslılar 7 bin kişilik camiye kavuşacak

Sivas Valisi Davut Gül, ilimize kazandırılacak olan yeni şehir parkı içerisindeki 7 bin kişilik caminin dernek yönetim kurulu toplantısına katıldı.

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve aynı zamanda yapılacak olan Merkez Cami ve Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Beşir Köksal’ın ev sahipliğinde Sivas Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde gerçekleşen toplantıda konuşan Vali  Gül, Sivas'a Selçuklu mimarisinde büyük bir camiye ihtiyaç olduğunu bu sebeple Sivas Merkez Camisi ve Külliyesi Derneği çatısı altında bir araya geldiklerini vurguladı.

Şehit cenazeleri, bayram namazları ve cuma namazlarında mevcut camilerin ihtiyaca cevap verememesi nedeniyle derneğin kente yeni bir cami kazandıracağını vurgulayan Gül, "Cami için ilk etapta Kızılırmak İlkokulu ve Halk Eğitim Merkezi’nin yeri düşünüldü. Ancak buradaki toplam alan camiye yetse de bahçeye izin vermiyor. Bizim 20-30 bin kişi ile namaz kılabileceğimiz bir alana ihtiyacımız var" dedi.

Şehir Parkı projesi kapsamında Kızılırmak İlkokulu ve Halk Eğitim Merkezi’nden başlayıp Selçuk Anadolu Lisesi’ne kadar olan alanın revize edileceğini ifade eden Gül, "Bunun içerisinde mevcut Öğretmenler Parkı olduğu gibi kalıyor. Kızılırmak İlkokulu ve Halk Eğitim Merkezi kalkıyor. Kot farkından dolayı bu binaların alt kısmı el sanatları çarşısı, daha alt zemin ise otopark olarak düzenleniyor. Mevcut Numune Hastanesi’nin olduğu yerde tarihi yapılar hariç tüm eski binalar kalkıyor. Kaldırılan eski binaların yerine camimiz inşa edilecek. 33 bin metre karelik Numune Hastanesi arazisinin yüzde 90’ı yeşil alan, camimizin alt kısmı ise kapalı otopark olacak. Yapılacak cami örnek bir eser olacak. Sırf bir bina yapalım gibi bir amacımız yok. Mimarımız Türkiye’nin en iyi mimarlarından biridir. Amacımız şehirle istişare edip talepleri alarak zaman içerisinde dernek yönetimimizle birlikte bu ibadet mekânını kente kazandırmaktır. “diye konuştu

Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de bölgeden kaldırılacağını vurgulayan Gül, "Biz meslek liselerini sanayi ile iç içe olmaları açısından Organize Sanayi Bölgesi içerisine yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki ay içerisinde ihaleye çıkmış olacağız. Meslek lisesinin olduğu yere de kaldırdığımız Halk Eğitim Merkezini içerisine Olgunlaşma Enstitüsünü de kazandırarak yapıyoruz. Kızılırmak İlkokulu’nu da mevcut ihtiyaca cevap verecek şekilde inşa ediyoruz. Ayrıca buraya bir tanede ortaokul planlıyoruz. Yeni yapılan eğitim kurumları tarihi kimliğe uygun olacak" şeklinde konuştu.

Eski asker hastanesinin de revize proje kapsamında ortadan kalkacağını belirten Gül, bu bölgeye Kamu Hastaneleri Birliği, Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Sağlık Müdürlüğü’nün taşınacağını söyledi.
Proje ile yaklaşık 140 bin metre kare alanın elden geçeceğini ifade eden Gül, "Tarihi binaların restorasyonu yapılacak ve müze haline getirilecek. Yeşil alan artırılıp vatandaşlarımızın soluk aldığı mekânlar artırılacak. Yapılacak olan çalışmalar sonrası bu bölge cazibe merkezi olacak" ifadelerini kullandı.

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı ve aynı zamanda Derneğin kurucu başkanlığınıd da yapan Beşir Köksal da, İl Müftülüğü ile yapılan görüşmeler sonrası dernek kurulması için başvuruda bulunduklarını, gerçekleştirilen toplantıda dernek üyeleri ile bir araya gelip, hem tanışma hem de yapılabilecek çalışmaları konuşma imkânı bulduklarını ifade ederek bu çalışmaya herkesin sahip çıkması gerektiğini söyledi.  

 İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan ise 11 Ocak 2017 tarihinde derneğin kurulduğunu dile getirerek, 13 Şubat’ta olağan genel kurul yapılarak derneğin yeni yönetiminin belirleneceğini de sözlerine ekledi. Toplantının sonunda görüş alışverişinde bulunuldu.

 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

1 Temmuz itibariyle sarma sigara satışı yasaklandı

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , tütün satışları ile ilgili kanunun yayınlandığını ifade ederek, 1 Temmuz itibariyle makaron veya yaprak sigara kağıdı satışının yasaklandığını ifade etti
 
  7247 sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” 26 Haziran 2020 tarihli ve 31167 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini dile getiren Sesob Başkanı Beşir Köksal, “7061 sayılı Kanunun 62 nci maddesi ile 4733 sayılı Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanunun 6 ncı maddesine dokuzuncu fıkradan sonra gelmek üzere eklenen onuncu fıkrasındaki Ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kağıdı içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün, tütün harici herhangi bir madde doldurmak, bu şekilde üretilen ürünleri satışa arz etmek, satmak, bulundurmak veya nakletmek 1 Temmuz itibariyle yasaklanmıştır.
 
93 üncü maddesiyle 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunun 3 üncü maddesinin yeniden düzenlenen yırminci fıkrası; Ticari amaçla; makaron veya yaprak sigara kâğıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenlere, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.
 
Ayrıca, 1 Temumz 2021 tarihinden itibaren de Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapılması yasaklanmıştır. ”dedi.
Sivas Esob Başkanı Beşir köksal, tüttün ürünleri satan esnafların mağduriyet yaşamaması ve gerekli cezaya maruz kalmaması için yasaklara riayet etmelerini tavsiye etti.
 

DEVAMI

Sesob Başkanından SGK müdürüne ziyaret

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Sivas Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Kadir Boztepe'yi makamında ziyaret ederek, COVİD-19 sürecinde esnafa yönelik yapılan erteleme ve çalışmalardan dolayı teşekkür etti.
Sesob Başkanı Köksal, Sosyal Güvenlik Kurumu başta olmak üzere esnaf teşkilatı olarak kamu kurum ve kuruluşları ile uyumlu çalıştıklarını ,esnafın sorunlarını her platformda dile getirerek çözümü için gayret gösterdiklerini de  sözlerine ekledi

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret