Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Sivaslılar 7 bin kişilik camiye kavuşacak

Birliğimizden Haberler

Sivaslılar 7 bin kişilik camiye kavuşacak

Sivas Valisi Davut Gül, ilimize kazandırılacak olan yeni şehir parkı içerisindeki 7 bin kişilik caminin dernek yönetim kurulu toplantısına katıldı.

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve aynı zamanda yapılacak olan Merkez Cami ve Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Beşir Köksal’ın ev sahipliğinde Sivas Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde gerçekleşen toplantıda konuşan Vali  Gül, Sivas'a Selçuklu mimarisinde büyük bir camiye ihtiyaç olduğunu bu sebeple Sivas Merkez Camisi ve Külliyesi Derneği çatısı altında bir araya geldiklerini vurguladı.

Şehit cenazeleri, bayram namazları ve cuma namazlarında mevcut camilerin ihtiyaca cevap verememesi nedeniyle derneğin kente yeni bir cami kazandıracağını vurgulayan Gül, "Cami için ilk etapta Kızılırmak İlkokulu ve Halk Eğitim Merkezi’nin yeri düşünüldü. Ancak buradaki toplam alan camiye yetse de bahçeye izin vermiyor. Bizim 20-30 bin kişi ile namaz kılabileceğimiz bir alana ihtiyacımız var" dedi.

Şehir Parkı projesi kapsamında Kızılırmak İlkokulu ve Halk Eğitim Merkezi’nden başlayıp Selçuk Anadolu Lisesi’ne kadar olan alanın revize edileceğini ifade eden Gül, "Bunun içerisinde mevcut Öğretmenler Parkı olduğu gibi kalıyor. Kızılırmak İlkokulu ve Halk Eğitim Merkezi kalkıyor. Kot farkından dolayı bu binaların alt kısmı el sanatları çarşısı, daha alt zemin ise otopark olarak düzenleniyor. Mevcut Numune Hastanesi’nin olduğu yerde tarihi yapılar hariç tüm eski binalar kalkıyor. Kaldırılan eski binaların yerine camimiz inşa edilecek. 33 bin metre karelik Numune Hastanesi arazisinin yüzde 90’ı yeşil alan, camimizin alt kısmı ise kapalı otopark olacak. Yapılacak cami örnek bir eser olacak. Sırf bir bina yapalım gibi bir amacımız yok. Mimarımız Türkiye’nin en iyi mimarlarından biridir. Amacımız şehirle istişare edip talepleri alarak zaman içerisinde dernek yönetimimizle birlikte bu ibadet mekânını kente kazandırmaktır. “diye konuştu

Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de bölgeden kaldırılacağını vurgulayan Gül, "Biz meslek liselerini sanayi ile iç içe olmaları açısından Organize Sanayi Bölgesi içerisine yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki ay içerisinde ihaleye çıkmış olacağız. Meslek lisesinin olduğu yere de kaldırdığımız Halk Eğitim Merkezini içerisine Olgunlaşma Enstitüsünü de kazandırarak yapıyoruz. Kızılırmak İlkokulu’nu da mevcut ihtiyaca cevap verecek şekilde inşa ediyoruz. Ayrıca buraya bir tanede ortaokul planlıyoruz. Yeni yapılan eğitim kurumları tarihi kimliğe uygun olacak" şeklinde konuştu.

Eski asker hastanesinin de revize proje kapsamında ortadan kalkacağını belirten Gül, bu bölgeye Kamu Hastaneleri Birliği, Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Sağlık Müdürlüğü’nün taşınacağını söyledi.
Proje ile yaklaşık 140 bin metre kare alanın elden geçeceğini ifade eden Gül, "Tarihi binaların restorasyonu yapılacak ve müze haline getirilecek. Yeşil alan artırılıp vatandaşlarımızın soluk aldığı mekânlar artırılacak. Yapılacak olan çalışmalar sonrası bu bölge cazibe merkezi olacak" ifadelerini kullandı.

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı ve aynı zamanda Derneğin kurucu başkanlığınıd da yapan Beşir Köksal da, İl Müftülüğü ile yapılan görüşmeler sonrası dernek kurulması için başvuruda bulunduklarını, gerçekleştirilen toplantıda dernek üyeleri ile bir araya gelip, hem tanışma hem de yapılabilecek çalışmaları konuşma imkânı bulduklarını ifade ederek bu çalışmaya herkesin sahip çıkması gerektiğini söyledi.  

 İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan ise 11 Ocak 2017 tarihinde derneğin kurulduğunu dile getirerek, 13 Şubat’ta olağan genel kurul yapılarak derneğin yeni yönetiminin belirleneceğini de sözlerine ekledi. Toplantının sonunda görüş alışverişinde bulunuldu.

 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Başkanlar Kurulu istişare toplantısı yapıldı

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından Başkanlar Kurulu İstişare Toplantısı yapıldı.
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği toplantı salonunda yapılan toplantıya  merkez ve ilçelerde bulunan oda başkanları katıldı.
 
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan Başkanlar Kurulu İstişare Toplantısının açılış konuşmasını yapan Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, esnaf ve sanatkarların ekonomik ve toplumsal hayatta vazgeçilmez öneme sahip olduğunu ifade etti.
 
Piyasada yaşanan talep daralmasının yarattığı iş hacmi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar olduğunu dile getiren Sesob başkanı Köksal, vergisini ödeyen, istihdam sağlayan esnafın giderlerini karşılamakta zorlandığını vurguladı.
 
Esnaf teşkilatı olarak bir aile olduklarını , oda başkanları ve esnafın sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini,, Başkanlar Kurulu toplantısı yaparak bir araya geldiklerini ve sorunları tartıştıklarını, görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Esob Başkanı Beşir Köksal, esnaf ve sanatkarları ilgilendiren sorunlar hakkında da bilgi verdi.
         Köksal, “Esnaf ve Sanatkarlarımız daha fazla çalışmasına rağmen 9000 primden emekli olmaktadır . 4b’li sigortalılarının prim ödeme gün sayısının 4a’lı sigortalılarla eşitlenmesi gerekmektedir. Kamu kurum ve kuruluşları esnafın işini yapmamalıdır. Esnaf devletle rekabet edemez. Esnaf ve sanatkarlarımız KOSGEB desteklerinden daha fazla faydalanmalıdır. Kooperatifler aracılığı esnaflarımız daha fazla desteklenmeli, kredi çeşitliliği artırılmalıdır.” dedi.  
 
Sesob Başkanı Köksal, esnafların karşılaştıkları prim ödeme gün sayısı, prim borcu süreleri, prim gün sayısını dolduranlar, çırakların geriye dönük borçlanmaları, mesleki eğitim , finansman, Kosgeb kredileri, perakende ticaretin düzenlenmesi, sicile kayıt ve harçlar, vergiler, Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşlarının gelir kaynaklarının aktarılması  , gıda ürünlerinin KDV’sinde perakende ayrımının kaldırılması konularında görüşlerini ifade etti.
 
Esnaf teşkilatı olarak yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Sesob Başkanı Köksal, esnafın yasal ve yerel sorunlarına da değinerek, çözümü konusunda ,  girişimlerde bulunduklarını da sözlerine ekledi.
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, hükümet tarafından esnaflara yapılan yapılandırmalar, mesleki yeterlilik belgeleri, yerli üretim logosu, plastik poşetlerin ücretlendirilmesine yönelik usul ve esaslar, sicil yönetmeliği, 7143 sayılı kanunda süre uzatımı, esnaf kredi faiz indirimi hakkında da bilgiler verdi.
Açılış konuşmasının sonrasında Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından yapılan faaliyetler hakkında bilgi verildi.
Dilek ve temenniler bölümünde oda başkanlarının görüşlerine yer verildi.
 

DEVAMI

Uçağımızı istiyoruz

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, uçak seferlerinin azaltılmasına tepki gösterdi.
Sivas Nuri Demirağ Havaalanının hizmet vermeye başlamasıyla birlikte yoğun bir hava trafiği yaşandığını, uçaklarda doluluk oranlarının yüzde 90’lara ulaştığını ifade eden Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Anadolu Jet, Pegasus ve THY uçak seferlerinin çeşitli bahaneler ortaya atılarak  firmalar tarafından iptal edilmesine bir anlam veremediklerini dile getirdi
 
Bilgi ve teknoloji çağında yaşanıldığını ve bu çağda her yere kısa sürede ulaşmak için uçak seferlerinin önemine vurgu yapan Sesob Başkanı Köksal, “ Sivas’ımızda uçak seferlerinin başlaması ve   yolcu kapasitesinin her geçen gün artması ile birlikte sefer sayısı da artırılmıştır. Sivaslılar olarak ulaşımda daha kolay olması nedeniyle uçak seferlerini benimsemiş ve sürekli kullanmaya başlamıştır.  Başta Sivasspor kulübümüz olmak üzere futbol kulüpleri de uçak seferlerini kullanmaya başlamıştır. Uçak seferleri elbette ilimiz ve ekonomimize önemli katkılar sağlamaktadır” dedi
 
Yolcu sayısının her geçen gün arttığı ilimizde son günlerde firmaların çeşitli bahanelerle uçak seferlerini iptal etmelerine bir anlam veremediklerini dile getiren Köksal, “Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürlüğü verilerine göre 2019 Ekim ayında Sivas Nuri Demirağ  Havalimanı iç hat  yolcu trafiği 41 bin 255, dış hat yolcu trafiği ise 489, toplam yolcu trafiği ise 41 bin 744’dür. 2019 yılı ekim ayında 439 uçağımız iniş –kalkış yapmıştır. Uçaklarımızda doluluk oranı ise yüzde 90’lardadır. Ekim ayı itibariyle  10 aylık sürede 406 bin 537 yolcu 3 bin 602  uçakla hava trafiğini  tercih etmiştir Doluluk oranı fazla olmasına rağmen son günlerde şirketler bahanelerle sefer sayısını düşürmüş, bazı günlerde yoğunluğun olduğu bazı günlerde seferlerini dahi iptal etmiştir. Yapılan bu uygulamayı doğrul bulmuyoruz. Sivas Nuri Demirağ Havaalanına hizmet veren uçak firmalarının biran önce sefer sayısını artırmasını bekliyoruz” diye konuştu.
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret