Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Sesobtan Genel Sekreterlere seminer

Birliğimizden Haberler

Sesobtan Genel Sekreterlere seminer

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Birliğe bağlı merkez ve llçe odalarda görevli genel sekreterlere yönelik olarak eğitim semineri düzenlendi
 
 Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği salonunda gerçekleştirilen saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan seminer iki bölüm halinde gerçekleştirildi.Seminerin ilk bölümünde Kale Vergi Dairesi Müdürü Durmuş Ali Darıcı, Site Vergi Dairesi Müdür Vekili Nuh Arslan ve Gelir Müdür Vekili Salih Özcandar , Hazine ve Maliye Bakanlığının yayınladığı 509 nolu vergi usul kanunu genel tebliği kapsamında 2020 yılından itibaren e fatura dönemine geçilecek olması nedeniyle yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi verdiler. 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal’ın ‘da Ankara’da olması nedeniyle katılamadığı toplantının ikinci bölümünde ise Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Özfidan, Sicil Müdürü Sema Sur ve Sicil Müdür Yardımcısı leyla Küksar, genel sekreterlerin karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi paylaşımında bulundular. 
Odalarda görev yapan genel sekreterlerin görevlerini layıkıyla yerine getirdiğini, esnaf teşkilatı olarak eğitimlere önem verdiklerini, Birlik Başkanı Beşir Köksal’ın da her zaman genel sekreterlere destek verdiğini dile getiren Özfidan, “Genel sekreterlerimize eğitim seminerleri yaparak bir araya getiren, eksikliklerinin tamamlanması ve bilgi paylaşımının sağlanması noktasında her zaman destek olan Sesob Başkanımız Beşir Köksal ve yönetim kuruluna teşekkür ediyoruz” dedi.
 
Sesob Genel Sekreterleri Hüseyin Özfidan, Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi (ESBİS) de yenileme projesi olduğunu , analız çalışmaları başta olmak üzere bazı değişiklikler yapıldığını , bu proje ile tasarım ve kodlama bilgileri sunulduğunu ifade etti.
Yapılan değişikliklerin genel sekreterler açısından da çok önemli olduğunu, yenilikleri sekreterlerin iyi takip etmesi gerektiğini vurgulayan Özfidan, TESK Basılı evrak stok takip programı, kapasite raporu yönetmeliği, ekmek toplantı komisyon kararları, odaların gelir ve giderleri , elektronik imzalar ve odaların üst kuruluşları ile kamu kuruluşlarına yapacakları resmi yazışmalar  hakkında bilgi verdi. 
Sicil Müdürü Sema Sur ile Sicil Müdür Yardımcısı Leyla Küksar ise yeni ESBİS sisteminde sicil işlemleri ve karşılaşılan sorunlara değindi. Toplantı genel sekreterlerin sormuş olduğu sorularla sona erdi.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Virüse karşı tedbirlerimizi artırdık

ESNAF TEŞKİLATI OLARAK TEDBİRLERİMİZİ ALDIK
Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de yaygınlaşmaya başlayan ve her türlü virüsü karşı gerekli tedbirleri alan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimiz, ilaçlama ve genel temizliğin ardından , çalışan personelin mesai saatlerini de kısalttı,
Kurumda çalışan personelinde virüse karşı tedbirlerini artıran Sesob, işlem yaptırmaya gelen esnafların da ateş ölçer cihazıyla ateşini ölçüyor. Esnaflar, el ve cilt dezenfektanı ve kolonya ile de virüsün yaygınlaşmaması için dezenfekte ediliyor.
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Coronavirüse karşı alınan tedbirlerin önemli olduğunu dile getirerek, esnaf teşkilatı olarak gerekli tedbirleri de aldıklarını ifade etti.

DEVAMI

AÇIKTAN EKMEK SATIŞINA İZİN VERİLMEYECEK

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, ekmek satışı ile ilgili bazı ihtiyati tedbirler alındığını ifade ederek, ambalajsız bir şekilde ekmek satışının yapılamayacağını ifade etti.
 Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün yazısı doğrultusunda ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışında bazı bazı ihtiyati tedbirler alındığını vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, ekmek ve ekmek çeşitleri üreten işyerlerine yönelik resmi kontroller sıklaştırılacağını, ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ürünlerin ilgili mevzuat hükümlerini taşıyıp taşımadığına bakılmaksızın gerekli işlem yapılacağını hatırlattı. 
 Çin Halk Cumhuriyetinin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede ülkemizde de yaygınlaşmaya başlaması nedeniyle coronavirüs (Covid-19) salgının devam ettiği müddetçe tüketicilerin hijyen kurallarına uymasının önemli olduğunu dile getiren Sesob Başkanı Köksal, “Halkımızın sağlığını korumak ve salgının yayılmasını azaltmak amacıyla 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunun 26. Maddesinin 5. Fıkrası gereğince bazı tedbirler alınmıştır.
 Bu kapsamda ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışında ürünleri tüketicinin doğrudan alması engellenecektir.
Ekmekler hazır ambalajlı olarak satılacak. Ambalaj malzemesi içerisinde ekmek ve ekmek çeşitleri  gıda ile temasa uygun kağıt ve plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak  satışa sunulacak. Ambalaj malzemesinin ağız kısmının ürünün rutubetini bırakılması amacıyla açık bırakılmasında sakınca bulunmamaktadır.
 Bulaşmayı ve tüketicinin ulaşmasını engelleyecek şekilde hijyen tedbirlerinin alınmış olduğu dolap ve tezgahlarda bulundurulmak ve tüketici talebi üzerine işletme görevlileri tarafından uygun bir ambalaj malzemesine konularak tüketiciye arz edilmesi şartıyla ambalaj malzemesine konulmadan satışa sunulabilecek.
Ayrıca Pazar, manav gibi yerlerde , sokaklarda , seyyar araçlarda da ambalajlı veya ambalajsız olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin  satışı yapılamayacaktır” dedi
 Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, ekmek ve ekmek çeşidi satan esnafların belirlenen kurallara uymalarını ve mağduriyet yaşamamalarını tavsiye etti.
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret