Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Sesobtan Genel Sekreterlere seminer

Birliğimizden Haberler

Sesobtan Genel Sekreterlere seminer

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Birliğe bağlı merkez ve llçe odalarda görevli genel sekreterlere yönelik olarak eğitim semineri düzenlendi
 
 Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği salonunda gerçekleştirilen saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan seminer iki bölüm halinde gerçekleştirildi.Seminerin ilk bölümünde Kale Vergi Dairesi Müdürü Durmuş Ali Darıcı, Site Vergi Dairesi Müdür Vekili Nuh Arslan ve Gelir Müdür Vekili Salih Özcandar , Hazine ve Maliye Bakanlığının yayınladığı 509 nolu vergi usul kanunu genel tebliği kapsamında 2020 yılından itibaren e fatura dönemine geçilecek olması nedeniyle yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi verdiler. 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal’ın ‘da Ankara’da olması nedeniyle katılamadığı toplantının ikinci bölümünde ise Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Özfidan, Sicil Müdürü Sema Sur ve Sicil Müdür Yardımcısı leyla Küksar, genel sekreterlerin karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi paylaşımında bulundular. 
Odalarda görev yapan genel sekreterlerin görevlerini layıkıyla yerine getirdiğini, esnaf teşkilatı olarak eğitimlere önem verdiklerini, Birlik Başkanı Beşir Köksal’ın da her zaman genel sekreterlere destek verdiğini dile getiren Özfidan, “Genel sekreterlerimize eğitim seminerleri yaparak bir araya getiren, eksikliklerinin tamamlanması ve bilgi paylaşımının sağlanması noktasında her zaman destek olan Sesob Başkanımız Beşir Köksal ve yönetim kuruluna teşekkür ediyoruz” dedi.
 
Sesob Genel Sekreterleri Hüseyin Özfidan, Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi (ESBİS) de yenileme projesi olduğunu , analız çalışmaları başta olmak üzere bazı değişiklikler yapıldığını , bu proje ile tasarım ve kodlama bilgileri sunulduğunu ifade etti.
Yapılan değişikliklerin genel sekreterler açısından da çok önemli olduğunu, yenilikleri sekreterlerin iyi takip etmesi gerektiğini vurgulayan Özfidan, TESK Basılı evrak stok takip programı, kapasite raporu yönetmeliği, ekmek toplantı komisyon kararları, odaların gelir ve giderleri , elektronik imzalar ve odaların üst kuruluşları ile kamu kuruluşlarına yapacakları resmi yazışmalar  hakkında bilgi verdi. 
Sicil Müdürü Sema Sur ile Sicil Müdür Yardımcısı Leyla Küksar ise yeni ESBİS sisteminde sicil işlemleri ve karşılaşılan sorunlara değindi. Toplantı genel sekreterlerin sormuş olduğu sorularla sona erdi.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Her zaman bizlere destek oldunuz

Kantin işletmecileri , Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksalı ziyaret ederek, pandemi sürecinde desteklerinden dolayı teşekkür ettiler
Sivas Kantin İşletmecileri Esnaf Derneği Başkanı Eyüp Çelik, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine ziyarette bulundu.
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal ile görüşen ve desteklerinden dolayı teşekkür eden dernek başkanı Çelik, “Pandemi sürecinde kantinlerimiz kapalı kaldı. Okullarımız açılmadığı için kantinlerimiz de faaliyet gösteremedi. Çok mağdur olduk ve evimize ekmek götüremedik. Bu zaman zarfında Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımızın da girişimleriyle destekler aldık. Bu destek işletmelerimizin kapalı olduğu süreç boyunca bizlere önemli katkılar sağladı. Her zaman esnafın sorunlarıyla yakından ilgilenen değerli  başkanımız sayın Beşir Köksalı ziyaret ederek teşekkür etmek istedik.” Dedi. 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir köksal, salgın sürecinde esnafın çok mağdur olduğunu, özellikle bazı meslek gruplarının dükkanlarını sürekli kapatarak zor durumda kaldığını söyledi. 
Yaklaşık bir yıldır esnafların genelge ile işyerlerini kapatmasından dolayı zor durumda kaldığını vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, “Özellikle kahveci, kantinci, kırtasiyeci, okul servisleri, eğlence yerlerinde faaliyet gösteren esnafımız perişan oldu. Dükkanlarını açamadıkları için giderlerini karşılayamadı. Gerek kahveciler Kıraathaneciler ve İnternet Kafe İşletmecileri Esnaf Odası gerekse de Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak esnafımızın mağduriyetlerini giderilmesi için girişimlerde bulunduk. Valiliğimiz  ve Belediyemiz esnafımıza maddi destek sağladı.. Belediye ekiplerimiz tarafından işletmelerimiz dezenfekte edildi. Katkı ve desteklerinden dolayı Valimiz sayın Salih Ayhan ve Belediye Başkanımız sayın Hilmi Bilgine teşekkür ediyoruz.  Ayrıca  Kahveciler Odası olarak üyelerimize maske ve dezenfektanın bulunduğu hijyen seti hediye ettik. Ayrıca Ticaret Bakanlığımızın yapmış olduğu gelir ve kira desteği de esnafımıza katkı sağladı. Esnafımızın yanında olmaya ve sorunlarına çözüm bulmaya devam edeceğiz.. Ziyaretlerinden dolayı kantinci esnafımız adına başkan ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.
  
 
 

DEVAMI

Kademeli normalleşmede esnafa destek şart

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, pandemi sürecinde esnaf ve sanatkarların zor bir dönem yaşadığını ifade ederek, kademeli normalleşme sürecinde esnafın desteklenmesi gerektiğini söyledi.
 
Yaklaşık bir yıldır esnaf ve sanatkarların kredi çekerek ayakta kalmaya çalıştığını , bu süreçte çok mağdur olduğunu vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, “Mart ayı itibariyle kademeli olarak normalleşme süreci başlayacak. Ancak, pandemiden dolayı esnafımız çok mağdur oldu ve kazancı düştü . Dükkanının aylarca kapalı olması esnafımızı perişan etti. Dükkanları tamamen kapalı olan ,kahvehane, okul kantinleri, okul servisleri, kırtasiyeciler , eğlence yerlerinde faaliyet gösteren8 esnaflarımız pandemiden bu yana çok mağdur oldu. Esnafımızın eski günlerine kavuşması için mutlaka sermaye gerekmektedir. Esnafımızın ayakta kalabilmesi , dükkanlarına sermaye yapabilmeleri için faizsiz ve 6 ay geri ödemesiz ayağa kalkış kredisi sağlanmalıdır. Bu kredi ile normalleşme sürecinde esnafımız ayağa kalkacaktır” dedi.
 
Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Mart ayı itibariyle kademeli olarak normalleşme sürecinin başlayacağını müjdelemesinin ardından bu zamana kadar zor ayakta kalabilen esnafımızda bir heyecan oluştuğunu  dile getiren Sesob Başkanı Köksal., esnafa sermaye desteği verilmesi gerektiğini , bu kredinin de 6 ay geri ödemesiz  ve sıfır faizli kredi olması gerektiğini vurgulayarak, bu kredinin esnafa can suyu olabileceğini kaydetti.
 
KREDİLER FAİZSİZ ÖTELENMELİDİR
 
Esnafların ilk altı ayının ayakta kalmak, toparlanmak, tezgahlarındaki mallarını yenilemek, temizlik ve benzeri işleri yapmak için harcayacağını hatırlatan Sesob Başkanı Köksal, Mart ayından itibaren esnafımızdan 6 ay elektrik, su, doğalgaz, internet faturalarında vergilerin alınmaması, ayrıca var olan tüm kredi borçlarının da faizsiz olarak 2022 yılına ötelenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret