Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Sesob, Kosgeb desteği hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı

Birliğimizden Haberler

Sesob, Kosgeb desteği hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı

KOSGEB tarafından esnaf ve sanatkarlara faizsiz ve teminatsız  geri ödemeli destek verilecek. Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısına oda başkanları ve esnaflar katıldı.
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği salonunda gerçekleştirilen toplantıya konuşmacı olarak KOSGEB Müdürlüğü Kobi Uzmanı Yılmaz Mert katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  öncesinde açıklamalarda bulunarak, eğitimlere önem verdiklerini, esnafların yeni istihdam destek paketinden faydalanmalarının yararlı olacağını belirterek, “Açıklanan Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı, genç ve kadın istihdamının artırılmasını amaçlayor. Bu amaç doğrultusunda Mikro ve Küçük işletmelere covid 19 salgını kapsamında  istihdam performansına dayalı faizsiz ve teminatsız  geri ödemeli 100 bin lira destek verilecektir. Bu desteklerden şartları uyan esnaflarımızın faydalanmalarını tavsiye  ediyoruz” dedi.
Projenin amacı, işleyicişi ve şartları hakkında bilgilendirme yapan KOSGEB Kobi Uzmanı Yılmaz Mert, destek programının istihdamı da artıracağını ifade ederek yeni istihdam edilecek personel başına 100 bin TL ,. İşletme sahibi kadın veya alınan personel kadın ise destek personel başına 110 bin TL olarak uygulanacağını,. Mikro işletmeler en fazla 2 personel , küçük işletmeler  en fazla 5 personel için destek alabileceğini ifade etti
Kovid 19 salgının yoğun olduğu sektörlerdeki mikro ve küçük işletmelerin faaliyetlerini sürdürmelerini ve istihdamı artırmalarına destek olmak için KOSGEB tarafından bu projenin hayata geçirildiğini dile getiren Mert, “Desteklerden yararlanabilmek için Covid-19 salgınından  öncede aktif olduğu kabil edilen Mikro ve Küçük işletmeler  başvuru yapabilecektir. 2019 yılında  asgari 75.000 TL net satış hasılatı  elde edilmiş  olması , salgından öncede aktif işletme olmanın kanıtı sayılacaktır. Bu kriterler 2017 ve sonrasında kurulan yenilikçi ve genç işletmelerde aranmayacaktır. Program başvuruları 31 Mart 2022’ye kadar yapılabilecektir. Program başvurusuna geçici onay verilen işletmelerin, istihdam edilen personel için ödeme talebi yapabilecekleri son tarih 25 Mayıs 2022’dir. 1981 ve sonrası doğumlu, son üç ayda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki yada teknik lise mezunu yeni personel en az 12 ay boyunca istihdam edilecektir.
Geçmiş dönem istihdam seviyelerinin korunarak  yeni personel istihdam etme  taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydı ile MKİ’nin kullandıkları  desteği 24 ay geri ödemesiz  dönemi takiben 4’er aylık 6 taksit ile  faizsiz  ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e ödeyecektir” dedi. 
Kobi Uzmanı Yılmaz Mert, kriterleri uyan mikro ve küçük işletmelerin  önce  kayıt ve güncelleme işletimin yaptıktan sonra beyanname ve kayıt www.kosgeb.gov.tr adresindeki “E-Hizmetler” menüsünden “ Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvuru” alt menüsünü seçerek online başvuru yapabileceklerini kaydetti.
Toplantıya katılan oda başkanları ve esnaflar, açıklanan Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı hakkında merak ettikleri sorulara da yanıt aradılar.
 
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Sel felaketi esnaflarımızı da mağdur etti

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil,  Gemerek ilçesinde sel felaketi nedeniyle mağdur olan esnaf ve sanatkarları ziyaret ederek geçmiş olsun temennisinde bulundu.
 
Geçtiğimiz günlerde ani yağış nedeniyle derelerin taşması sonucu Gemerek ilçesinde hayat felç olmuştu. Sel felaketinde esnaflarımızın da işyerleri zarar görmüştü. Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, sel felaketinde mağdur olan esnafları işyerlerinde ziyaret etti.
Gemerek Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yunus Emre Başçı, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Oğuz Gemereklioğlu ile birlikte sel felaketinde mağduriyet yaşayan başta Çepni Alabalık tesisi olmak üzere felaketten etkilenen esnaflara ziyarette bulunarak bu doğal afetlerin bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.
İlçe esnafına yapılan ziyaretlerle ilgili açıklamalarda bulunan Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, sel felaketi sonrasında esnafın mağduriyetini dile getirerek, “Gemerek ilçemizde meydana gelen doğal afet ve sel felaketi ilçede büyük izler bırakmıştır. Sel felaketinden esnaflarımızla etkilenmiş Esnaf teşkliatı olarak büyük bir aile olduğumuzu her fırsatta dile getiriyoruz.
 
Esnaf ve Şoförler Odası başkanlarımızla birlikte felaketten etkilenen esnaflarımızı ziyaret ettik. Selden işyerlerinin ve kullandıkların ürünlerin zarar gördüğüne şahit olduk. Bu süreçte devletimiz esnafımızın yanında yer almıştır. İnşallah en kısa zamanda esnafımızın mağduriyeti de giderilecektir. Esnafımıza ve Gemerek halkımıza geçmiş olsun temennisinde bulunuyor, bu doğal afetlerin bir daha yaşanmamasını ümit ediyorum “ dedi.
 
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, esnaf ve şoförler odası başkanlarıyla birlikte Gemerek Kaymakamı İlhan Kayatürk,  Belediye Başkanı Remzi Kılıçdağı ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Gazi Sağırkayayı’da ziyaret ederek esnafın mağduriyetini dile getirdikten sonra geçmiş olsun temennisinde bulundu.
 
 

DEVAMI

Akaryakıt zamları esnafı mağdur ediyor

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, her  geçen gün artan akaryatık zammı karşısında esnafın dayanacak gücü kalmadığını ifade ederek, yapılan zamların esnafı ve vatandaşı mağdur ettiğini ifade etti
Benzin, motorin ve LPG’ye sürekli zam yapılmasının ulaştırma sektöründe hizmet veren esnaf ve sanatkarı çok etkilediğini belirten Demirgil, “Akaryatıkta maliyetler her geçen gün artıyor. Bu zamlar özellikle evine ekmek götürmekte zorlanan ulaştırma sektöründe hizmet veren esnafımızı hayal kırıklığına uğratmıştır. Esnafımızın dayanacak gücü kalmamıştır. Bazı esnaflarımız giderlerini karşılayamadığı için kontak kapatmıştır.
Akaryakıta sürekli zam gelmesi diğer ürünlerin de fiyatlarının artmasına neden olmaktadır. Taksici, nakliyeci, servisçi, otobüs ve minibüs işletmeciliği yapan esnaflarımız maliyetleri karşılayamaz hale gelmiştir. Hükümetimizden acil olarak akaryakıt fiyatlarını geri çekmesini bekliyoruz” dedi.
 
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, üç kuruş ekmek parası için gece gündüz, yaz kış demeden ulaşım sektöründe hizmet veren şoför esnafının dayanacak gücü kalmadığını vurgulayarak, ÖTV indiriminden faydalanması gerektiğini kaydetti.
 
Pandemi sürecinde imkansızlıklara rağmen hizmet veren esnaflar ve sanatkarların sermayesini tükettiğini, dayanacak gücü kalmadığını dile getiren Sesob Başkanı Hakan Demirgil, başta mazot olmak üzere yapılan zamlara dur denmesini, şoför esnafına acil olarak faizsiz kredi desteğinde bulunulması gerektiğini sözlerine ekledi.  
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret