Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Sesob, Kosgeb desteği hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı

Birliğimizden Haberler

Sesob, Kosgeb desteği hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı

KOSGEB tarafından esnaf ve sanatkarlara faizsiz ve teminatsız  geri ödemeli destek verilecek. Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısına oda başkanları ve esnaflar katıldı.
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği salonunda gerçekleştirilen toplantıya konuşmacı olarak KOSGEB Müdürlüğü Kobi Uzmanı Yılmaz Mert katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  öncesinde açıklamalarda bulunarak, eğitimlere önem verdiklerini, esnafların yeni istihdam destek paketinden faydalanmalarının yararlı olacağını belirterek, “Açıklanan Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı, genç ve kadın istihdamının artırılmasını amaçlayor. Bu amaç doğrultusunda Mikro ve Küçük işletmelere covid 19 salgını kapsamında  istihdam performansına dayalı faizsiz ve teminatsız  geri ödemeli 100 bin lira destek verilecektir. Bu desteklerden şartları uyan esnaflarımızın faydalanmalarını tavsiye  ediyoruz” dedi.
Projenin amacı, işleyicişi ve şartları hakkında bilgilendirme yapan KOSGEB Kobi Uzmanı Yılmaz Mert, destek programının istihdamı da artıracağını ifade ederek yeni istihdam edilecek personel başına 100 bin TL ,. İşletme sahibi kadın veya alınan personel kadın ise destek personel başına 110 bin TL olarak uygulanacağını,. Mikro işletmeler en fazla 2 personel , küçük işletmeler  en fazla 5 personel için destek alabileceğini ifade etti
Kovid 19 salgının yoğun olduğu sektörlerdeki mikro ve küçük işletmelerin faaliyetlerini sürdürmelerini ve istihdamı artırmalarına destek olmak için KOSGEB tarafından bu projenin hayata geçirildiğini dile getiren Mert, “Desteklerden yararlanabilmek için Covid-19 salgınından  öncede aktif olduğu kabil edilen Mikro ve Küçük işletmeler  başvuru yapabilecektir. 2019 yılında  asgari 75.000 TL net satış hasılatı  elde edilmiş  olması , salgından öncede aktif işletme olmanın kanıtı sayılacaktır. Bu kriterler 2017 ve sonrasında kurulan yenilikçi ve genç işletmelerde aranmayacaktır. Program başvuruları 31 Mart 2022’ye kadar yapılabilecektir. Program başvurusuna geçici onay verilen işletmelerin, istihdam edilen personel için ödeme talebi yapabilecekleri son tarih 25 Mayıs 2022’dir. 1981 ve sonrası doğumlu, son üç ayda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki yada teknik lise mezunu yeni personel en az 12 ay boyunca istihdam edilecektir.
Geçmiş dönem istihdam seviyelerinin korunarak  yeni personel istihdam etme  taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydı ile MKİ’nin kullandıkları  desteği 24 ay geri ödemesiz  dönemi takiben 4’er aylık 6 taksit ile  faizsiz  ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e ödeyecektir” dedi. 
Kobi Uzmanı Yılmaz Mert, kriterleri uyan mikro ve küçük işletmelerin  önce  kayıt ve güncelleme işletimin yaptıktan sonra beyanname ve kayıt www.kosgeb.gov.tr adresindeki “E-Hizmetler” menüsünden “ Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvuru” alt menüsünü seçerek online başvuru yapabileceklerini kaydetti.
Toplantıya katılan oda başkanları ve esnaflar, açıklanan Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı hakkında merak ettikleri sorulara da yanıt aradılar.
 
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Berber ve kuaförlerin bir gün kapanması Ocak ayına ertelendi

 
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil,  Berber , Kuaför ve Güzellik salonları işleten esnafların bir gün tatil yapabilmelerini sağlamak  alınan kararın 1 Ocak 2023 Pazar gününe ertelendiğini ifade etti.
 
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının almış olduğu karar sonrasında Berber, Kuaför ve Güzellik salonlarının 1 Ekimden itibaren haftada bir gün kapalı olması için karar alındığını, bu kararın bazı illerde valilikler ve ilgili meslek kuruluşları arasında görüşmelerin devam etmesi nedeniyle ileri bir tarihe ertelendiğini vurgulayarak, “6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun13.üncü maddesi ve Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kuralar Hakkında Yönetmeliğin çalışma gün saatleri  hükümleri doğrultusunda Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri  Federasyonunun talebi ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonunun uygun görüşleri alındıktan sonra  haftada bir gün kapalı olmaları için karar alınmıştı. Alınan bu karar sonrasında uygulama 1 Ekim 2022 itibariyle yürürlüğe girecekti. Bazı illerde Valilik ve ilgili meslek kuruluşları arasında devam eden görüş alma ve istişare süreçlerinin uzaması nedeniyle Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının oluru alınarak Berber , Kuaför ve Güzellik Salonu işleten esnaflarımızın haftada bir gün işyerlerini kapatmaları 1 Ocak 2023 ‘e ertelenmiştir”dedi.
 
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, Sivas’ta Berber , Kuaför ve Güzellik Salonlarının Pazar günü kapatılmasına karar verildiğini;  ancak uygulamanın 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe gireceğini de sözlerine ekledi.
 

DEVAMI

Önce ziyaet sonra yaşlıların saç bakımını yaptılar

 Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları devam ediyor. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, 35. Ahilik Kültürü Haftası nedeniyle İsmail Hakkı Toprak Huzurevinde kalan yaşlıları ziyaret ederek bir süre sohbet  etti.
 
Ticaret İl Müdürü Selim Baş, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 27. Bölge Birliği Başkanı Mesut Dursun ile Sesob Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.
Huzurevi Müdürü İsmail Üstün tarafından karşılanan Sesob Başkanı Demirgil ve beraberindekiler , yaşlıların ellerini öperek hayır dualarını aldılar. Huzurevinde din görevlisi olarak hizmet veren Fazıl Kuru ise ebediyete irtihal eden esnaf ve sanatkarlar için Kur’anı kerim tilaveti okunarak dua edildi.Ziyarette ayrıca Huzurevi sakinlerinin yapmış olduğu el sanatlarından oluşan sergide gezildi.
 
KUAFÖRLER, SAÇ VE SAKAL TRAŞI YAPTI
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, huzurevi ziyaretinde Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonları Esnaf Odası Başkanı Ömer Şeker ile istişare ederek, bay ve bayan kuaförlerinde saç ve sakal bakımlarının yapılmasını sağladı. Bay ve bayan kuaförler; huzurevinde kalan büyüklerin bakımlarını yaparak onlara ahde vefa gösterdi.
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, yaşlanmış büyüklerine karşı ahde vefa göstermek, gönüllerini almak amacıyla ziyarette bulunduklarını ifade ederek, “ Bizlerin bu günlere gelmesinde emeği olan büyüklerimizi ziyaret ederek ellerini öptük . Burada kalan huzurevi sakinlerimizi ziyaret ederek , onlara yardımcı olmak, hatırlarını sormak hepimizin görevidir. Ziyaretlerimizde bay ve bayan kuaförlerimizi de getirdik. Yaşlılarımızın saç ve sakal bakımlarını yaptırarak bir nebze de olsa gönüllerini almaya gayret gösterdik. Oda başkanımız Ömer Şeker’e ve kuaförlerimize ve bizleri misafir eden müdürümüz İsmail Üstün’e çok teşekkür ediyorum” dedi.
 

 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Hakan DEMİRGİL
Sivas Esob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret