Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Sesob Başkanı Köksal, 2017 yılını değerlendirdi

Birliğimizden Haberler

Sesob Başkanı Köksal, 2017 yılını değerlendirdi

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, esnaf ve sanatkârın ve Sivas halkının yeni yılını kutlayarak, yeni yılın huzur barış ve mutluluk getirmesi temennisinde bulundu.
 
 SESOB Başkanı Beşir Köksal, acısıyla tatlısıyla, sorun ve sıkıntılarıyla 2017 yılını geride bıraktıklarını dil getirerek, esnaf ve sanatkarlar açısından 2017 yılını değerlendirdi. 
 
Esnaf ve sanatkarların zor bir süreç yaşadığını buna rağmen, hükümetin yapılandırma ve desteklerle esnafa katkı sağladığını dile getiren Sesob Başkanı Beşir Köksal, esnafa kredi desteği veren Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve kefalet Kooperatifinin kredi limitlerinin 150 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldığını, kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarında  faaliyet gösteren, esnaf vergi muafiyet belgesi sahibi esnaf ve sanatkarların 2017 yılında kullanılan kredilerden yüzde yüz faiz oranı desteği sağlandığını, çıraklık eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alındığını , kalfalara iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigorta primlerinin devlet tarafından karşılandığını ve çıraklık eğitim sisteminde eğitim görenlere devlet desteğinin hayata geçirildiğini söyledi.
 
Yapılandırma ve desteklerin esnafı da bir nebze olsa rahatlattığını vurgulayan Köksal, “Maliye Bakanlığının yeni nesil yazar kasaların değişimi ile ilgili düzenleme yapılarak cirosu 150 bin TL’nin altında bulunan ve 1 Ocak 2018 tarihinde başlayacağı duyurulan  için yeni nesil yazar kasa kullanımı ertelenmiştir. 6736 sayılı yapılandırma kanunda değişiklik yapılarak ödenecek borçların taksit ödeme sürelerinin bitim tarihinden itibaren 4’er ay uzatılmıştır.
Kobilere 50 bin TL üst limitli, 12 ay ödemesiz, geri kalan ı 3 ayda bir taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay vadeli KOSGEB sıfır faizli işletme kredi faiz desteği sağlanmıştır. Sofralarımızın vazgeçilmezi olan ekmeklerimiz 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle en az 200 gram ağırlığında olacaktır. 
 
SRC türü mesleki yeterlilik belgesine sahip şoförlerin 63 yaşın bitimine kadar olan çalışma imkanları 66 yaşına çıkarılmıştır
 SRC türü mesleki yeterlilik belgesi almak için başvuran şoförlerin, 25.02.2003 tarihinden önce alınmış B sınıfı sürücü belgesine sahip olması halinde, B sınıfı sürücü belgesinin alındığı tarihten itibaren 25.02.2003 tarihine kadar en az 90 gün süreyle çalıştığını gösteren Sosyal Güvenlik Kurumlarından alınmış belge şartının kaldırılması, sağlanmıştır.
 
07.09.2016 tarihinden 30.06.2019 tarihine kadar yapılacak ilk araç alımında, yolcu taşımacılığında kullanılan motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyen otomobil türü araçların, minibüs türü araçların midibüs türü araçların , Otobüs türü araçların ve ticari yük taşımacılığında kullanılan kamyon türü araçların ÖTV oranları vergiden müstesnadır.
 
Son 6 yıl içerisinde 3 ayrı yapılandırma kanunu çıkarılmış ve bu kanunlarla esnafımızın kamuya olan tüm borçları belirli şartlar dahilinde yeniden yapılandırılmıştır.
7020 sayılı Kanunla, ilgili trafik sicilinde adlarına kayıt ve tescilli bulunan model yılı 1997 veya daha eski olan motorlu taşıtlarını; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih olan 27.05.2017 tarihinden itibaren 31.12.2018 tarihine kadar hurda teşviği kapsamına alınmıştır. Beyaz eşya, mobilya ve inşaat sektöründe vergi indirimi sağlanmıştır. ”dedi.
Sesob Başkanı Beşir Köksal, 2017 yılında olduğu gibi 2017 yılında da esnaf ve sanatkarın yerel ve yasal sorunlarının yetkili makamlara taşımaya ve sorunların çözümü için gayret göstermeye devam edeceklerini kaydetti.
Köksal, yapılandırma ve desteklerin bu yılda da  devam etmesini temenni dile getirerek, 2018 yılının milletimize, ülkemiz ve tüm dünyaya barış, kardeşlik, mutluluk, huzur  ve sağlık getirmesini temenni etti.

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Esnaflarımız İşkur teşviklerinden faydalansın

Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından esnaf teşkilatına yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin girişimleri neticesinde esnafların istihdam ve işbaşı eğitim programlarından daha fazla faydalanmalarını sağlamak amacıyla İİŞKUR İl Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonucunda ‘İŞkur 2018- 2020  yıllarını kapsayan İstihdam Teşvikleri Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı’  yapıldı.
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Sesob Başkanı Beşir Köksal, oda başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Sesob Başkanı Beşir Köksal, esnaf ve sanatkarların zor durumda olduğunu, giderlerini karşılamakta zorlandığını belirterek, işkur desteklerinin hem esnafa hem de istihdama katkı sağlayacağını belirterek, esnafların işbaşı eğitim programları ve istihdam teşviklerinden faydalanmalarını istedi.
Sesob Başkanı Beşir Köksal, her zaman istihdam ve teşvik destekleriyle esnaflara yardımcı olan İş Kur Müdürü Hikmet Canpolat ve ekibine teşekkür etti.
İstihdam teşvikleri ve Uygulamaları hakkında bilgi veren Çalışma ve İş Kurumu Şube Müdürü Ömür Ungan, oda başkanları ve yönetim kurulu üyelerine sigortalı işçi çalıştıran  işyerlerinin işbaşı eğitim projesi ve ilave istihdam teşvikleri hakkında bilgi verdi.
 İşverenlerin bu teşviklerden faydalanmalarını isteyen İŞKUR Şube Müdürü Ungan, “Projeden faydalanmak isteyen esnaflara uygulanacak en önemli şart, çalıştırılacak kişinin birinci ve ikinci derece yakını olmamasıdır. Program süresi olarak en az üç ay en fazla ise 9 ay olmak üzere sektöre göre değişiklik arz etmektedir. İşyerlerinde en az iki kişi çalıştıran bütün özel sektör işverenler bu desteklerden faydalanabilir.  Kurumuzun ilave istihdam destekleri 31 Aralık 2020’ye kadar devam edecektir. Diğer desteklerimiz ise devam ediyor “dedi.
  
 

DEVAMI

Sesob Başkanından Hizmet Vakfı Genel sekretine ziyaret

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  Hizmet Vakfı Genel Sekreterliğine atanan İbrahim Yasak’ı ziyaret ederek yeni gövinde başarılar diledi. 
 Birlikte çalışacakları Hiizmet Vakfı Genel Sekreteri İbrahim Yasak'ı ziyaret ederekbir süer görüş alışverişinde bulunan Sesob Başkanı Beşir Köksal, " Hizmet Vakfında birlikte mesai harcayacağımız değerli hemşerimiz İbrahim Yasak’ında vakfımızın genel sekreterliğine atanması bizleri de memnun etmiştir. Valimiz sayın Salih Ayhan  başkanlığında yapacağımız istişarelerle vakfımızı daha ileri noktalara getirmek için yönetim kurulu üyelerimiz ve Genel Sekreterimiz  İbrahim Yasak ile birlikte çalışacağız. Genel Sekreterimizin yeni görevi hayırlı olsun”dedi.
  Hizmet Vakfı Genel Sekreteri İbrahim Yasak ise Sesob Başkanı Beşir Köksal’ın bilgi ve tecrübelerinden her zaman faydalanacaklarını belirterek, ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, birlikte çalışacak olmaktan mutlu olduğunu dile getirdi.  
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • İl Ekonomi Değerlendirme Toplantısı
  • Esnaf ve Sanatkarlar Kültür Evi Açılış  2018
  • Jandarma Komutanı İdris Tataroğluna ziyaret
  • Makam Görüşmeleri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret