Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Sesob Başkanı Köksal, 2017 yılını değerlendirdi

Birliğimizden Haberler

Sesob Başkanı Köksal, 2017 yılını değerlendirdi

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, esnaf ve sanatkârın ve Sivas halkının yeni yılını kutlayarak, yeni yılın huzur barış ve mutluluk getirmesi temennisinde bulundu.
 
 SESOB Başkanı Beşir Köksal, acısıyla tatlısıyla, sorun ve sıkıntılarıyla 2017 yılını geride bıraktıklarını dil getirerek, esnaf ve sanatkarlar açısından 2017 yılını değerlendirdi. 
 
Esnaf ve sanatkarların zor bir süreç yaşadığını buna rağmen, hükümetin yapılandırma ve desteklerle esnafa katkı sağladığını dile getiren Sesob Başkanı Beşir Köksal, esnafa kredi desteği veren Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve kefalet Kooperatifinin kredi limitlerinin 150 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldığını, kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarında  faaliyet gösteren, esnaf vergi muafiyet belgesi sahibi esnaf ve sanatkarların 2017 yılında kullanılan kredilerden yüzde yüz faiz oranı desteği sağlandığını, çıraklık eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alındığını , kalfalara iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigorta primlerinin devlet tarafından karşılandığını ve çıraklık eğitim sisteminde eğitim görenlere devlet desteğinin hayata geçirildiğini söyledi.
 
Yapılandırma ve desteklerin esnafı da bir nebze olsa rahatlattığını vurgulayan Köksal, “Maliye Bakanlığının yeni nesil yazar kasaların değişimi ile ilgili düzenleme yapılarak cirosu 150 bin TL’nin altında bulunan ve 1 Ocak 2018 tarihinde başlayacağı duyurulan  için yeni nesil yazar kasa kullanımı ertelenmiştir. 6736 sayılı yapılandırma kanunda değişiklik yapılarak ödenecek borçların taksit ödeme sürelerinin bitim tarihinden itibaren 4’er ay uzatılmıştır.
Kobilere 50 bin TL üst limitli, 12 ay ödemesiz, geri kalan ı 3 ayda bir taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay vadeli KOSGEB sıfır faizli işletme kredi faiz desteği sağlanmıştır. Sofralarımızın vazgeçilmezi olan ekmeklerimiz 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle en az 200 gram ağırlığında olacaktır. 
 
SRC türü mesleki yeterlilik belgesine sahip şoförlerin 63 yaşın bitimine kadar olan çalışma imkanları 66 yaşına çıkarılmıştır
 SRC türü mesleki yeterlilik belgesi almak için başvuran şoförlerin, 25.02.2003 tarihinden önce alınmış B sınıfı sürücü belgesine sahip olması halinde, B sınıfı sürücü belgesinin alındığı tarihten itibaren 25.02.2003 tarihine kadar en az 90 gün süreyle çalıştığını gösteren Sosyal Güvenlik Kurumlarından alınmış belge şartının kaldırılması, sağlanmıştır.
 
07.09.2016 tarihinden 30.06.2019 tarihine kadar yapılacak ilk araç alımında, yolcu taşımacılığında kullanılan motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyen otomobil türü araçların, minibüs türü araçların midibüs türü araçların , Otobüs türü araçların ve ticari yük taşımacılığında kullanılan kamyon türü araçların ÖTV oranları vergiden müstesnadır.
 
Son 6 yıl içerisinde 3 ayrı yapılandırma kanunu çıkarılmış ve bu kanunlarla esnafımızın kamuya olan tüm borçları belirli şartlar dahilinde yeniden yapılandırılmıştır.
7020 sayılı Kanunla, ilgili trafik sicilinde adlarına kayıt ve tescilli bulunan model yılı 1997 veya daha eski olan motorlu taşıtlarını; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih olan 27.05.2017 tarihinden itibaren 31.12.2018 tarihine kadar hurda teşviği kapsamına alınmıştır. Beyaz eşya, mobilya ve inşaat sektöründe vergi indirimi sağlanmıştır. ”dedi.
Sesob Başkanı Beşir Köksal, 2017 yılında olduğu gibi 2017 yılında da esnaf ve sanatkarın yerel ve yasal sorunlarının yetkili makamlara taşımaya ve sorunların çözümü için gayret göstermeye devam edeceklerini kaydetti.
Köksal, yapılandırma ve desteklerin bu yılda da  devam etmesini temenni dile getirerek, 2018 yılının milletimize, ülkemiz ve tüm dünyaya barış, kardeşlik, mutluluk, huzur  ve sağlık getirmesini temenni etti.

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Ahilik Haftası kutlanacak

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Ahilik Haftasının   18-19 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştireceklerini söyledi.
 Ahilik Kültür Haftası esnaflar ve teşkilat açısından çok önemli olduğunu ifade edenKöksal, hafta içerisinde bir dizi etkinliklere yer vereceklerini ifade etti
 Körksal, “Ahilik kelime olarak kardeş, eli açık, konuksever ve yiğit anlamına gelmektedir.  Ahiliğin dürüstlük, sevgi, dostluk, yardımlaşma, hoşgörü, bilgi ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Ahilik, sosyal hayat kadar ekonomik hayatı da yönlendiren, günümüzde halen geçerliliğini koruyan , bu günün şartlarında bile birçok ülkede sağlanamamış adaletli, verimli ve son derece güzel sistemi Türk toplumuna kazandırmış bir kültürdür.
Bu amaç doğrultusunda Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak, komite üyelerimizin de ortak çalışmaları doğrultusunda 18-19 Eylül tarihleri arasında  Ahilik Haftamızı kutlayacağız. Ahilik Haftamız yarın saat  10.00’da Atatürk Anıtına Çelenk sunumu ile başlayacak. Burada Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi çelenklerinin sunumunun ardından komite olarak Valimiz sayın Davut Gül ve  Belediye Başkanımız Sayın Sami Aydın’ı ziyaret edeceğiz. 
 
Huzurevinde kalan büyüklerimizi de ziyaret ettikten sonra Saat 15.30 da ebediyete intikal etmiş esnaf ve sanatkârlarımız ile şehitlerimiz için Paşa camiinde mevlidi şerif okutacağız.
19 Eylül tarihinde Çarşamba günü saat 11.00’da Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği önünden Ahi Emir Ahmet Türbesi önüne hareket edeceğiz.
 
Burada il müftülüğü tarafından yapılacak olan duanın ardından Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde yapılacak olan  tören alanına kadar mehter eşliğinde kortej yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz. Törende konuşmaların ardından Ahilik Onur ödülünü ve yılın ahisine ödülünü takdim edeceğiz. Yılın kalfası ve çırağını da ödüllendirdikten sonra belirlenen esnaflarımıza yemin ettirerek belgelerini vereceğiz.  Şet Kuşatma ekibinin sunumunun ardından katılımcılara ve vatandaşlara ahilik bulgur pilavı ikramında bulunacağız .
Ayrıca Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimize ait olan Esnaf ve Sanatkarlar Kültür Evimizin açılışını da saat 15.00’da gerçekleştireceğiz.
 
Bu duygu ve düşüncelerle Ahilik Bayramının en güzel şekilde yapılabilmesi için destek olan kutlama komite üyelerine teşekkür ediyor, tüm halkımızı ve esnafımızı ahilik kutlamalarına katılmalarına davet ediyorum”dedi.
 

DEVAMI

Sesob Başkanı Köksal TESK Denetimine seçildi

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Denetim Kurulu Başkanlığına birkez daha seçildi
 Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK 20. Olağan Genel Kurulu Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Bina Yıldırım, bakanlar ve esnaf teşkilatının katılımı ile Grand Ankara otelinde gerçekleştirildi.
Yapılan seçim sonrasında 599 geçerli oyun tamamını alan Bendevi Palandöken, 3. Kez Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanlığına seçilirken, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, TESK Denetim Kurulu Başkanlığına birkez daha seçilerek güven tazeledi.
 
Yapılan seçim sonrasında bir açıklama yaparak delegelerek teşekkür eden  Sesob Başkanı Beşir Köksal, kendisini ikinci kez bu göreve layık gören TESK Genel Başkanı Bendevi Palandökene, yönetim kurulu üyelerine ve delegelere teşekkür etti.
 
Yıllardır esnaf teşkilatında hizmet verdiğini vurgulayan Köksal, “2002 yılından itibaren Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığını yürütmekteyim. 2014 yılında yapılan seçim sonrasında TESK Denetim Kurulunda yer alarak başkanlık görevini seçilmiştim. 4 yıllık görev sürem içerisinde esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarıyla yakından ilgilenmeye ve çözüm bulmaya gayret gösterdim. Yapmış olduğumuz olağan genel kurul sonrasında Genel Başkanımızın desteği , esnaf temsilcilerimizden aldığım güç ile Denetim Kurulu Başkanlığına birkez daha seçildim. Seçimin ardından   Denetim Kurulu Başkanı olarak görevimi en güzel şekilde yapmaya devam edeceğim.
Her zaman esnafımızın sorunlarıyla yakından ilgilenen teşkilatımıza her zaman destek olan Genel Başkanımız Bendevi Palandökene, yönetim kuruluna, Birlik yönetim kurulu üyelerime ve genel kurulumuzda bizlere destek olan herkese teşekkür ediyorum. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Sivas’ımızı ve esnaflarımızı en güzel şekilde Ankara’da temsil etmeye gayret göstereceğim. Genel kurulumuzun hayırlı olmasını diliyorum”dedi.
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret