Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Sesob Başkanı Köksal, 2017 yılını değerlendirdi

Birliğimizden Haberler

Sesob Başkanı Köksal, 2017 yılını değerlendirdi

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, esnaf ve sanatkârın ve Sivas halkının yeni yılını kutlayarak, yeni yılın huzur barış ve mutluluk getirmesi temennisinde bulundu.
 
 SESOB Başkanı Beşir Köksal, acısıyla tatlısıyla, sorun ve sıkıntılarıyla 2017 yılını geride bıraktıklarını dil getirerek, esnaf ve sanatkarlar açısından 2017 yılını değerlendirdi. 
 
Esnaf ve sanatkarların zor bir süreç yaşadığını buna rağmen, hükümetin yapılandırma ve desteklerle esnafa katkı sağladığını dile getiren Sesob Başkanı Beşir Köksal, esnafa kredi desteği veren Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve kefalet Kooperatifinin kredi limitlerinin 150 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldığını, kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarında  faaliyet gösteren, esnaf vergi muafiyet belgesi sahibi esnaf ve sanatkarların 2017 yılında kullanılan kredilerden yüzde yüz faiz oranı desteği sağlandığını, çıraklık eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alındığını , kalfalara iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigorta primlerinin devlet tarafından karşılandığını ve çıraklık eğitim sisteminde eğitim görenlere devlet desteğinin hayata geçirildiğini söyledi.
 
Yapılandırma ve desteklerin esnafı da bir nebze olsa rahatlattığını vurgulayan Köksal, “Maliye Bakanlığının yeni nesil yazar kasaların değişimi ile ilgili düzenleme yapılarak cirosu 150 bin TL’nin altında bulunan ve 1 Ocak 2018 tarihinde başlayacağı duyurulan  için yeni nesil yazar kasa kullanımı ertelenmiştir. 6736 sayılı yapılandırma kanunda değişiklik yapılarak ödenecek borçların taksit ödeme sürelerinin bitim tarihinden itibaren 4’er ay uzatılmıştır.
Kobilere 50 bin TL üst limitli, 12 ay ödemesiz, geri kalan ı 3 ayda bir taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay vadeli KOSGEB sıfır faizli işletme kredi faiz desteği sağlanmıştır. Sofralarımızın vazgeçilmezi olan ekmeklerimiz 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle en az 200 gram ağırlığında olacaktır. 
 
SRC türü mesleki yeterlilik belgesine sahip şoförlerin 63 yaşın bitimine kadar olan çalışma imkanları 66 yaşına çıkarılmıştır
 SRC türü mesleki yeterlilik belgesi almak için başvuran şoförlerin, 25.02.2003 tarihinden önce alınmış B sınıfı sürücü belgesine sahip olması halinde, B sınıfı sürücü belgesinin alındığı tarihten itibaren 25.02.2003 tarihine kadar en az 90 gün süreyle çalıştığını gösteren Sosyal Güvenlik Kurumlarından alınmış belge şartının kaldırılması, sağlanmıştır.
 
07.09.2016 tarihinden 30.06.2019 tarihine kadar yapılacak ilk araç alımında, yolcu taşımacılığında kullanılan motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyen otomobil türü araçların, minibüs türü araçların midibüs türü araçların , Otobüs türü araçların ve ticari yük taşımacılığında kullanılan kamyon türü araçların ÖTV oranları vergiden müstesnadır.
 
Son 6 yıl içerisinde 3 ayrı yapılandırma kanunu çıkarılmış ve bu kanunlarla esnafımızın kamuya olan tüm borçları belirli şartlar dahilinde yeniden yapılandırılmıştır.
7020 sayılı Kanunla, ilgili trafik sicilinde adlarına kayıt ve tescilli bulunan model yılı 1997 veya daha eski olan motorlu taşıtlarını; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih olan 27.05.2017 tarihinden itibaren 31.12.2018 tarihine kadar hurda teşviği kapsamına alınmıştır. Beyaz eşya, mobilya ve inşaat sektöründe vergi indirimi sağlanmıştır. ”dedi.
Sesob Başkanı Beşir Köksal, 2017 yılında olduğu gibi 2017 yılında da esnaf ve sanatkarın yerel ve yasal sorunlarının yetkili makamlara taşımaya ve sorunların çözümü için gayret göstermeye devam edeceklerini kaydetti.
Köksal, yapılandırma ve desteklerin bu yılda da  devam etmesini temenni dile getirerek, 2018 yılının milletimize, ülkemiz ve tüm dünyaya barış, kardeşlik, mutluluk, huzur  ve sağlık getirmesini temenni etti.

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Esnaf teşkilatına uyuşturucuyla mücadele anlatıldı

Sivas’ta uyuşturucuyla mücadele etmek için bilgilendirme toplantıları devam ediyor.
Sivas Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından oda başkanları ve yönetim kurulu üyelerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Sesob toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Esob Başkanı Beşir Köksal, oda başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.
Uyuşturucuyla mücadele ve toplumu bilinçlendirme adına yapılan toplantıya konuşmacı olarak katılan Sivas Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Narko Rehberi Ahmet Şahan, bu tür eğitimlerin toplumu bilinçlendirme adına önemli olduğunu ifade ederek, uyuşturucu bağımlılığı, süreçleri, aile içerisindeki etkileri hakkında bilgi verdi.
 
.Uyuşturucu bağımlılığının başlangıcının bedava olduğunu, daha sonra ise bağımlılık yaparak bir süreci olduğunu, özellikle gençlerin farkındalık oluşturmak ve özenti yaparak uyuşturucuya yöneldiğini ifade eden  Şahan, madde kullanımında gençleri uzak tutmanın yolları ve aileye düşen sorunluluklara değgindi.

Sivas Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü olarak gençlerin uyuşturucu kullanmamaları için çalışmalar, eğitimler yaptıklarını ,bu konuda  en büyük faktörün aile olduğunu dile getiren Şahan, ailelerin çocuklarıyla yakından ilgilenmesini , gittiği yerlere dikkat etmesini, çocuklarını ilgisiz ve sevgisiz bırakmamalarını  tavsiye etti.
Emniyet olarak uyuşturucuyla mücadele ettiklerini vurgulayan Şahan, bu konuda Sivas’ta çalışmalar yaptıklarını, uyuşturucu bağımlılarının kullandıkları ilaçları tespit ettiklerini, gençleri topluma kazandırmak için ihbar hattını faaliyete geçirdiklerini, tedavi olmak isteyen uyuşturucu bağımlıları için de gerekli yardımı yaptıklarını da sözlerine ekledi
 
Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, toplantının sonunda uyuşturucuyla mücadele de herkesin sorumlu olduğunu, teşkilat olarak mücadele için gerekli desteği verdiğini belirterek, verdiği bilgiler için Şahan’a teşekkür etti.
 
 

DEVAMI

Teşekkür belgesi ile Köksalı onure ettiler

Cumhuriyet Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksala teşekkür.
Cumhuriyet Üniversitesi öğretim üyeleri Doç.Dr. Nail Altunay, Dr. Öğretim Üyesi Sultan Erkan ve Dr. Öğretim Üyesi Taner Daştan'dan oluşan heyet, Esnaf ve Sanatkaralr Odaları Birliği Başkanı Beşir Kökalı ziyaret etti.Geçtiğimiz günlerde yapılan Uluslararası Eser Analiz Kongresine desteklerinden dolayı teşekkür belgesi ile onure edilen Sesob Başkanı Beşir Köksal, üniversitenin Sivas ve esnaf açısından çok önemli olduğunu söyledi. 
Sesob Başk Beşir Köksala teşekkür belgesi takdim eden Doç. Dr. Nail Altunay, 20-23 Haziran tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ev sahipliğinde düzenlenen "Uluslararası Eser Analiz Kongresi " ne sağladığı destekten dolayı teşekkür belgesi takdim etti.

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret