Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

SESOB , Genel Sekreterlere eğitim verdi

Birliğimizden Haberler

SESOB , Genel Sekreterlere eğitim verdi

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından genel sekreterlere yönelik olarak eğitim semineri düzenlendi. 
Sivas Termal’de düzenlenen eğitim seminerine Esnaf ve Sanatkarlar Odaları birliğine bağlı merkez ve ilçelerde görev yapan genel sekreterler katıldı. SESOB Sicil Müdürü Turan Soysal ve Genel Sekreter Hüseyin Özfidanın konuşmacı olarak katıldığı hizmet içi eğitim seminerinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf Bilgi Sistemi (ESBİS)  sisteminde yapılan yenilikler ve genel korular hakkında bilgi verildi.
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Sicil Müdürü Turan Soysal, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ESBİS sisteminde yapılan değişiklikler hakkında bilgi verdikten sonra yeni üye kayıt sistemi, meslek nace kot eşlemesi, hatalı kayıtlı üyeler, üyelerin kayıtlı üyelerin kayıt ve terk tarihleri ve yapılması gerekenler, vergisi terk olan üyelere yapılması gereken işlemler  ile kayıt dışı esnaflara yazılacak olan yazılar hakkında bilgi verdi.
 
SESOB Genel sekreteri Hüseyin Özfidan ise , esnaf teşkilatı olarak eğitime önem verdiklerini ve genel sekreterlerin yılda iki defa eğitime alınarak yeni çıkan kanunlar ve oda işlemlerinde yapılan yenilikler hakkında bilgi verdiklerini söyledi.
 
5362 sayılı kanun çerçevesinde genel sekreterlere yönelik olarak eğitim seminerleri düzenlediklerini vurgulayan Özfidan, 6663 sayılı torba kanunu, basılı evraklar, kredileri, kurslar, 6745 sayılı torba kanunu hakkında bilgilendirme yaptı.
 
Merak ektikleri ve karşılaştıkları sorunları da anlatan genel sekreterler programdan oldukça istifade ettiklerini, uygulamalarda bazı bilinmeyenlere ışık tutulduğunu ve yeni mevzuatlardan haberdar olduklarını belirterek, kendilerine bu imkanı sağlayan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal’a teşekkür ettiler.
 
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Üniversitelerimiz Sivasımız için çok önemlidir

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kulu makamında ziyaret ederek bir süre görüş alışverişinde bulundu.
Bir ilin gelişmesinde üniversitelerin önemli katkıları olduğunu ifade eden Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, Sivas’ta ikinci bir üniversite açılmasından dolayı mutlu olduklarını belirterek, “ Cumhuriyet Üniversitemizden sonra ikinci üniversitemiz olan Bilim ve Teknoloji Üniversitemiz de hizmet vermeye başladı. Rektörümüzün göreve gelmesi ile birlikte Üniversitemizde alt yapı çalışmaları hızlandırıldı. Esnaf teşkilatı olarak ikinci üniversitemizi de önemsiyor, işbirliğimizin devam edeceğini ifade etmek istiyorum. Esnafımıza büyük katkı sağlayan Üniversitemizin biran önce eğitime açılmasını bekliyoruz. İkinci üniversitemizin ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, savunma sektöründe ihtisaslaşmayı hedeflediklerini, bu hedef doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, üniversiteye tahsis edilen alanda çalışmaların devam ettiğini kaydetti.
Savunma sanayi alanında faaliyet gösteren işletmelerle ortak çalışmalar yapacaklarını ve işbirliği içerisinde olacaklarını dile getiren Prof. Dr. Mehmet Kul, Teknokent binasında faaliyetlerine devam ettiklerini vurgulayarak  Üniversitenin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul, esnaf teşkilatı ile işbirliği içerisinde olacaklarını hatırlatarak, ziyaretinden dolayı Sesob Başkanı Köksal’a teşekkür etti
 
 

DEVAMI

Kooperatif kredilerine düzenleme getirildi

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcanın kredilerle ilgili verdiği müjdenin esnafı sevindirdiğini ifade etti.
Esnaf ve sanatkarların kullandıkları kredilerle ilgili Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’ın açıklamalarını memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayan Sesob Başkanı Beşir Köksal, “Esnaf ve sanatkarlarımız  ishihdam sağlamakta,  kendi imkanlarıyla ayakta durmakta ve ailesinin geçimini sağlamaktadır. Birlik ve beraberliğin önemli olduğu bu günlerde esnafımız da elini taşın altına koymuştur. Esnaflarımız ayakta kalabilmek ve mesleğini sürdürmek için kredi destekleriyle hayatını sürdürmektedir.  Bazı esnaflarımızı kredilerini ödemekte zorlanmaktadır. Ticaret Bakanımız sayın Ruhsar Pekcan’ın kredilerle ilgili yapmış olduğu açıklama esnaf teşkilatımızı ve esnaflarımızı sevindirmiştir.
 
Bakanımızın açıklamalarından sonra yeni kredi ödemelerinde  esnafımız çektiği krediyi ister 3 ayda isterse de 6 ayda ödeyebilecek. Ödeme süreleri 4 yıldan 5 yıla çıkarılacak. 100 bin TL’ye olan kredilerde yüzde 2 komisyon alınmayacak, 100 binin üzerindeki kredilerde de yüzde 2 olan komisyon yüzde 1’e düşürülecektir.”dedi.
 
Esnafın sıfır faizli cansuyu kredileri noktasında da beklentileri olduğunu dile getiren Sesob Başkanı Köksal, bu konuda da girişimlerde bulunduklarını belirterek, en kısa sürede sıfır faizli kredilerin de çıkacağına , esnafımızın da kredilerden faydalanmasını sağlayacaklarını sözlerine ekledi.
 
Sesob Başkanı Köksal konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; Her koşulda esnafımızın yanında olan cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a kredilerle ilgili düzenleme yaparak esnafımıza destek olan Ticaret Bakanımız sayın Ruhsar Pekcan’a, TESK Genel Başkanımız sayın Bendevi Palandöken’e, TESKOMB Başkanımız sayın Abdulkadir Akgül’e ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz”
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret