Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Protokol sanayici esnafıyla buluştu

Birliğimizden Haberler

Protokol sanayici esnafıyla buluştu

Demirciler Odası tarafından sanayi esnafına yönelik yeni yapılması planlanan “Seyfebeli Sanayi Sitesi ve Ticaret Merkezi Toplu İşyeri ve Yapı Kooperatifi” için toplantısı düzenlendi.
 Toplantıya Vali Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Osman Yıldız, Demirciler Odası Başkanı Harun Koç, oda başkanları ve sanayi esnafı katıldı.Oda başkanı Harun Koç’un selamlama konuşmasıyla başlayan toplantıda, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Muaz Uzun, Seyfebeli Sanayi Sitesi ve Ticaret Merkezi Toplu İşyeri ve Yapı Kooperatifi hakkında bilgi vererek yapılan çalışmalar ve proje hakkında bilgi verdi.
 
Daha sonra söz alan Belediye Başkanı Sami Aydın ise dünyada çok hızlı bir değişimin yaşandığının altını çizerek “İnsanlar hangi alanda faaliyet yaparsa yapsın, hangi işe sahip olursa olsun bu gelişme değişme ayak uyduramaz ise, kendisini buna adepte edemez ise yok olmaya mahkûm oluyor.  Bizler gelecek 20 yılı, 30 yılı, 50 yılı planlamak durumundayız. O gün oluruz olmayız, yaşarız yaşamayız.” diyerek gelişen ve büyüyen teknoloji karşısında sanayimizin de değişime ayak uydurması gerektiğine vurgu yaptı.
 
Şehir merkezinde kalan sanayi sitelerinin, Sivas’taki gelişmeye ve büyümeye paralel olarak bir arada toplanmasının gerekliliğinden bahseden Başkan Aydın; “Sivas’ın küçük sanayi sitelerinin belli bir merkezde toplanma mecburiyeti var. Hiçbir sivil toplum örgütü bizden böyle bir talepte bulunmadı. Biz Sivas için ve gelecek nesil için bunun gerekli olduğuna inanıyoruz.” dedi.
 
Kimsenin bu konuda zorlanmayacağını söyleyen Aydın; “Gönüllük esası, zorlama yok. Eski sanayi kalkacak, son haddine geldi. Bunun artık idare edecek noktası kalmadı. Aynı şekilde günün birinde Yüzüncü Yıl Sanayi Sitesi olacak, aynı şekilde Ata Sanayii için de ve Dört Eylül Sanayi Sitesi için olacak. Buralar artık şehrin içinde kaldı, sürekli değeri artan bölgeler haline geldi.” şeklinde konuştu.
Türkiye'nin ve Sivas'ın iyiye gittiğini belirten Sivas Valisi Davut Gül,”. Bu sene hükümet konağına ek bina yapılacak. Defterdarlık binası çok kötü şartlarda şuanda yatırım programında inşallah 15-20 gün içerisinde ihaleye çıkacağız. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binası depreme dayanıksız bir ay içeresinde ihaleye çıkacağız. İŞ-KUR binası çok kötü durumda bu yıl içerisinde ihaleye çıkacak. 112 Acil Çağrı Merkezi'ne ek bina yapıyoruz. Engelliler için Engelliler Yaşam Merkezi yapılacak. Huzurevi inşaatı zaten devam ediyor. 10 bin kişilik yurt yapacağız. Hızlı tren ilimize 2018 yılında gelmesi hedefleniyor. İkinci üniversite inşallah yapılacak. Köylerin alt yapısına geçtiğimiz yıllardan daha fazla yatırım yapacağız. İkinci organize sanayi için işlemler hızla ilerliyor. Hangi alana bakarsanız bakın ciddi anlamda plan ve proje var" dedi.
Gül, ilimizde devam eden ve proje aşamasında olan tünellerin toplam uzunluğunun 52 kilometre olduğunu kaydederek, "2023 yılına kadar hepsi bitmiş olacak. Bu Sivas'ın gücü, Türkiye'nin gücü, sizlerin gücü" diye konuştu.
Gül, Kızılırmak İlköğretim Okulu'ndan başlayan ve Selçuk Anadolu Lisesi'ne kadar devam 140 bin m²'lik alanda bir dönüşüme gidileceğini belirterek, "Bu bölgedeki tarihi alanların restorasyonları yapılacak. Sağlam binaların cepheleri giydirilecek, küçük olanlar da yıkılacak. Eski Numune Hastanesi'nin bulunduğu yere de cami yapılacak. Ayrıca Halk Eğitim Merkezi ve Kızılırmak İlköğretim Okulu'nun bulunduğu bölge inşallah el sanatları çarşısı olacak." ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmaların ardından Demirciler Odası tarafından plaket verildi. Belediye Başkanı Sami Aydın’ın plaketini oda başkanı Harun Koç, Vali Davut Gül’ün plaketini ise Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal verdi.
 
 
 
 
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Darbe girişimini unutmadık unutturmayacağız

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  15 Temmuz hain darbe girişiminde devlet ve millet düşmanlarının Türk milletinin birlik ve beraberliği sayesinde  hain girişimlere asla fırsat verilmeyeceğini söyledi. 
15 Temmuz’un dördüncü yıl dönümünde açıklama yapan Sesob Başkanı Beşir Köksal, Türk milletinin ülkenin huzurunu ve birliğini bozacak hiçbir girişime Türk milleti , vatan sevdalıları olarak asla müsaade etmeyeceklerini ifade etti.
 
15 Temmuz 2016’da kanlı ve vahşi bir saldırıyla, tarihin kaydettiği en büyük ihanet girişimlerinden biriyle karşı karşıya kaldığını dile getiren Köksal, “Devletinin birlik ve beraberliğini ve milletimizin serbest iradesi ile seçilmiş Cumhuriyet Hükümetimizi ve demokratik rejimimizi açıkça tehdit eden, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen Darbe ve Devletimizi İşgal Girişimini,, yıldönümünde yeniden en kuvvetli bir biçimde bir defa daha kınıyoruz.
15 Temmuz darbe girişiminde devletine, vatanına, bayrağına, birlik ve beraberliğine salip çıkmak için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına tereddütsüz destek veren Türk bayrağı altında bir araya gelen kahramanlarımız,  canlarını feda ederek hainlere asla fırsat vermemiştir.
 
Ahilik gelenek ve kültüründen gelen her zaman Devletinin ve Milletinin yanında yer alan, aileleri ve yanlarında çalışanlarla birlikte ülkemizin dörtte birini temsil eden esnaf ve sanatkârlarımız, nereden ve kimden gelirse gelsin, darbelere karşı dimdik ayakta durmuş ve ayakta olmaya devam edecektir. Hiçbir zaman Cumhuriyet ve Rejim Düşmanlarına bu mukaddes topraklarda Devletimizi ele geçirme fırsatı ve imkânı tanınmayacaktır. Dün olduğu gibi bugün ve her zaman Milletimiz; ülkesine ve Devletine canı pahasına sahip çıkacaktır. Milletimizin asil iradesine dayanan demokrasimizi sahiplenme, yaşatma ve geliştirme noktasında; esnaf ve sanatkârlarımız, her zaman olduğu gibi tek vücut halinde ve sarsılmaz bir irade ile Devletimizin, Milletimizin ve meşru Cumhuriyet Hükümetimizin yanında yer alacaktır. Darbe girişimi ve sonrasında yaşananlara baktığımızda milletimizin önünde  hiçbir gücün duramayacağı  tüm dünyaya bir kez daha ispat edilmiştir. “dedi
 

DEVAMI

Esnafımızın borçları 2021 yılına ertelenmi

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  esnafın mağduriyetinin devam ettiğini ifade ederek, esnaf ve zanaatkarlar için yeni bir destek paketi hazırlanarak kurban bayramını rahat bir şekilde geçirmelerinin sağlanması gerektiğini ifade etti.
 
Pandemi nedeniyle esnaf ve sanatkarların zor bir süreç geçirdiğini, dükkan kirası, vergi, sigorta , işçi maliyetleri ve diğer giderlerini karşılayamadığını belirten Sesob Başkanı Köksal, kredi desteğiyle esnafın ayakta kalmaya çalıştığını belirterek, “Covid-19 nedeniyle Mart , Nisan, Mayıs aylarına ait SGK primleri ile Nisan, Mayıs ve Haziran döneminin muhtasar ve KDV ödemelerinin 6 ay süreyle ertelenmişti. Bu ay itibariyle ödemeler tekrar başladı. Pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle esnaflarımız çok zor durumdadır. İş yapmadığı gibi dükkan kirasını dahi ödemekte zorlanmaktadır. Hal böyle olunca esnafımızın mağduriyeti devam etmektedir.
 
Temmuz ayından yıl sonuna kadar olan vergiler ve primler 2021 yılından itibaren ödenmeye başlanmalıdır. Devlet büyüklerimizden belini doğrultmakta zorlanan esnafımıza destek olmasını , Kurban bayramını rahat bir şekilde geçirmesi için ödemeleri ertelemesini bekliyoruz” dedi.
 
Esnafların kamuya olan borçlarının yanısıra satın aldıkları ürünleri de satmakta zorlandıklarını , tezgahlarda kaldığını dile getiren Sesob Başkanı Köksal, “Esnafların kiralarını ödemekte zorlandığı için tahliyeleri gündeme gelmeye başladı. Lokantalar, kafeler, kahvehaneler, berberler başta olmak üzere birçok sektördeki İşyerleri pandemi öncesinde olduğu gibi iş yapamıyor. Halen virüs endişesi devam ettiği için vatandaşlar da endişeli gidiyor.COVİD-19 sürecinde borçlu olmayan esnafımız kalmamıştır. Esnaflarımız giderlerini karşılayamadığı için  vergi ve prim ödemelerinin altından kalkması mümkün değildir. Bu ödemeler mutlaka 2021 yılına ertelenmelidir.
 
Ayrıca ;  esnaf ve sanatkarlarımızın eski günlere kavuşması için sicil düzenlemesi, vergi ve prim borcu yapılandırması yapılmalıdır. Bu nedenle esnafımız için yeni paket hazırlanmalı, bu paket içerisinde vergi prim borçları başta olmak üzere kamuya olan borçlar uzun vadeli ve faizsiz olarak yeniden yapılandırılmalı, ödemeleri 2021de başlamalıdır. Aynı pakette vadesi gelen ve geçmiş olan kredi ödemeleri de ertelenerek 2021 yılından itibaren taksitle ödeme imkanı getirilmelidir. Kapılı olan işyerlerine faizsiz kredi verilmeli, kahvehanelerde ki esnafın mağduriyeti giderilmelidir. Sicil düzenlemesi yapılmalı, ödenmeyen çek , senet ve kira borçları için yeni bir paket hazırlanarak esnafın Kurban Bayramını rahat geçirmesi sağlanmalıdır” şeklinde konuştu
                  
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret