Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Protokol sanayici esnafıyla buluştu

Birliğimizden Haberler

Protokol sanayici esnafıyla buluştu

Demirciler Odası tarafından sanayi esnafına yönelik yeni yapılması planlanan “Seyfebeli Sanayi Sitesi ve Ticaret Merkezi Toplu İşyeri ve Yapı Kooperatifi” için toplantısı düzenlendi.
 Toplantıya Vali Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Osman Yıldız, Demirciler Odası Başkanı Harun Koç, oda başkanları ve sanayi esnafı katıldı.Oda başkanı Harun Koç’un selamlama konuşmasıyla başlayan toplantıda, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Muaz Uzun, Seyfebeli Sanayi Sitesi ve Ticaret Merkezi Toplu İşyeri ve Yapı Kooperatifi hakkında bilgi vererek yapılan çalışmalar ve proje hakkında bilgi verdi.
 
Daha sonra söz alan Belediye Başkanı Sami Aydın ise dünyada çok hızlı bir değişimin yaşandığının altını çizerek “İnsanlar hangi alanda faaliyet yaparsa yapsın, hangi işe sahip olursa olsun bu gelişme değişme ayak uyduramaz ise, kendisini buna adepte edemez ise yok olmaya mahkûm oluyor.  Bizler gelecek 20 yılı, 30 yılı, 50 yılı planlamak durumundayız. O gün oluruz olmayız, yaşarız yaşamayız.” diyerek gelişen ve büyüyen teknoloji karşısında sanayimizin de değişime ayak uydurması gerektiğine vurgu yaptı.
 
Şehir merkezinde kalan sanayi sitelerinin, Sivas’taki gelişmeye ve büyümeye paralel olarak bir arada toplanmasının gerekliliğinden bahseden Başkan Aydın; “Sivas’ın küçük sanayi sitelerinin belli bir merkezde toplanma mecburiyeti var. Hiçbir sivil toplum örgütü bizden böyle bir talepte bulunmadı. Biz Sivas için ve gelecek nesil için bunun gerekli olduğuna inanıyoruz.” dedi.
 
Kimsenin bu konuda zorlanmayacağını söyleyen Aydın; “Gönüllük esası, zorlama yok. Eski sanayi kalkacak, son haddine geldi. Bunun artık idare edecek noktası kalmadı. Aynı şekilde günün birinde Yüzüncü Yıl Sanayi Sitesi olacak, aynı şekilde Ata Sanayii için de ve Dört Eylül Sanayi Sitesi için olacak. Buralar artık şehrin içinde kaldı, sürekli değeri artan bölgeler haline geldi.” şeklinde konuştu.
Türkiye'nin ve Sivas'ın iyiye gittiğini belirten Sivas Valisi Davut Gül,”. Bu sene hükümet konağına ek bina yapılacak. Defterdarlık binası çok kötü şartlarda şuanda yatırım programında inşallah 15-20 gün içerisinde ihaleye çıkacağız. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binası depreme dayanıksız bir ay içeresinde ihaleye çıkacağız. İŞ-KUR binası çok kötü durumda bu yıl içerisinde ihaleye çıkacak. 112 Acil Çağrı Merkezi'ne ek bina yapıyoruz. Engelliler için Engelliler Yaşam Merkezi yapılacak. Huzurevi inşaatı zaten devam ediyor. 10 bin kişilik yurt yapacağız. Hızlı tren ilimize 2018 yılında gelmesi hedefleniyor. İkinci üniversite inşallah yapılacak. Köylerin alt yapısına geçtiğimiz yıllardan daha fazla yatırım yapacağız. İkinci organize sanayi için işlemler hızla ilerliyor. Hangi alana bakarsanız bakın ciddi anlamda plan ve proje var" dedi.
Gül, ilimizde devam eden ve proje aşamasında olan tünellerin toplam uzunluğunun 52 kilometre olduğunu kaydederek, "2023 yılına kadar hepsi bitmiş olacak. Bu Sivas'ın gücü, Türkiye'nin gücü, sizlerin gücü" diye konuştu.
Gül, Kızılırmak İlköğretim Okulu'ndan başlayan ve Selçuk Anadolu Lisesi'ne kadar devam 140 bin m²'lik alanda bir dönüşüme gidileceğini belirterek, "Bu bölgedeki tarihi alanların restorasyonları yapılacak. Sağlam binaların cepheleri giydirilecek, küçük olanlar da yıkılacak. Eski Numune Hastanesi'nin bulunduğu yere de cami yapılacak. Ayrıca Halk Eğitim Merkezi ve Kızılırmak İlköğretim Okulu'nun bulunduğu bölge inşallah el sanatları çarşısı olacak." ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmaların ardından Demirciler Odası tarafından plaket verildi. Belediye Başkanı Sami Aydın’ın plaketini oda başkanı Harun Koç, Vali Davut Gül’ün plaketini ise Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal verdi.
 
 
 
 
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Üniversitelerimiz Sivasımız için çok önemlidir

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kulu makamında ziyaret ederek bir süre görüş alışverişinde bulundu.
Bir ilin gelişmesinde üniversitelerin önemli katkıları olduğunu ifade eden Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, Sivas’ta ikinci bir üniversite açılmasından dolayı mutlu olduklarını belirterek, “ Cumhuriyet Üniversitemizden sonra ikinci üniversitemiz olan Bilim ve Teknoloji Üniversitemiz de hizmet vermeye başladı. Rektörümüzün göreve gelmesi ile birlikte Üniversitemizde alt yapı çalışmaları hızlandırıldı. Esnaf teşkilatı olarak ikinci üniversitemizi de önemsiyor, işbirliğimizin devam edeceğini ifade etmek istiyorum. Esnafımıza büyük katkı sağlayan Üniversitemizin biran önce eğitime açılmasını bekliyoruz. İkinci üniversitemizin ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, savunma sektöründe ihtisaslaşmayı hedeflediklerini, bu hedef doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, üniversiteye tahsis edilen alanda çalışmaların devam ettiğini kaydetti.
Savunma sanayi alanında faaliyet gösteren işletmelerle ortak çalışmalar yapacaklarını ve işbirliği içerisinde olacaklarını dile getiren Prof. Dr. Mehmet Kul, Teknokent binasında faaliyetlerine devam ettiklerini vurgulayarak  Üniversitenin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul, esnaf teşkilatı ile işbirliği içerisinde olacaklarını hatırlatarak, ziyaretinden dolayı Sesob Başkanı Köksal’a teşekkür etti
 
 

DEVAMI

Kooperatif kredilerine düzenleme getirildi

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcanın kredilerle ilgili verdiği müjdenin esnafı sevindirdiğini ifade etti.
Esnaf ve sanatkarların kullandıkları kredilerle ilgili Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’ın açıklamalarını memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayan Sesob Başkanı Beşir Köksal, “Esnaf ve sanatkarlarımız  ishihdam sağlamakta,  kendi imkanlarıyla ayakta durmakta ve ailesinin geçimini sağlamaktadır. Birlik ve beraberliğin önemli olduğu bu günlerde esnafımız da elini taşın altına koymuştur. Esnaflarımız ayakta kalabilmek ve mesleğini sürdürmek için kredi destekleriyle hayatını sürdürmektedir.  Bazı esnaflarımızı kredilerini ödemekte zorlanmaktadır. Ticaret Bakanımız sayın Ruhsar Pekcan’ın kredilerle ilgili yapmış olduğu açıklama esnaf teşkilatımızı ve esnaflarımızı sevindirmiştir.
 
Bakanımızın açıklamalarından sonra yeni kredi ödemelerinde  esnafımız çektiği krediyi ister 3 ayda isterse de 6 ayda ödeyebilecek. Ödeme süreleri 4 yıldan 5 yıla çıkarılacak. 100 bin TL’ye olan kredilerde yüzde 2 komisyon alınmayacak, 100 binin üzerindeki kredilerde de yüzde 2 olan komisyon yüzde 1’e düşürülecektir.”dedi.
 
Esnafın sıfır faizli cansuyu kredileri noktasında da beklentileri olduğunu dile getiren Sesob Başkanı Köksal, bu konuda da girişimlerde bulunduklarını belirterek, en kısa sürede sıfır faizli kredilerin de çıkacağına , esnafımızın da kredilerden faydalanmasını sağlayacaklarını sözlerine ekledi.
 
Sesob Başkanı Köksal konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; Her koşulda esnafımızın yanında olan cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a kredilerle ilgili düzenleme yaparak esnafımıza destek olan Ticaret Bakanımız sayın Ruhsar Pekcan’a, TESK Genel Başkanımız sayın Bendevi Palandöken’e, TESKOMB Başkanımız sayın Abdulkadir Akgül’e ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz”
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret