Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Protokol sanayici esnafıyla buluştu

Birliğimizden Haberler

Protokol sanayici esnafıyla buluştu

Demirciler Odası tarafından sanayi esnafına yönelik yeni yapılması planlanan “Seyfebeli Sanayi Sitesi ve Ticaret Merkezi Toplu İşyeri ve Yapı Kooperatifi” için toplantısı düzenlendi.
 Toplantıya Vali Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Osman Yıldız, Demirciler Odası Başkanı Harun Koç, oda başkanları ve sanayi esnafı katıldı.Oda başkanı Harun Koç’un selamlama konuşmasıyla başlayan toplantıda, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Muaz Uzun, Seyfebeli Sanayi Sitesi ve Ticaret Merkezi Toplu İşyeri ve Yapı Kooperatifi hakkında bilgi vererek yapılan çalışmalar ve proje hakkında bilgi verdi.
 
Daha sonra söz alan Belediye Başkanı Sami Aydın ise dünyada çok hızlı bir değişimin yaşandığının altını çizerek “İnsanlar hangi alanda faaliyet yaparsa yapsın, hangi işe sahip olursa olsun bu gelişme değişme ayak uyduramaz ise, kendisini buna adepte edemez ise yok olmaya mahkûm oluyor.  Bizler gelecek 20 yılı, 30 yılı, 50 yılı planlamak durumundayız. O gün oluruz olmayız, yaşarız yaşamayız.” diyerek gelişen ve büyüyen teknoloji karşısında sanayimizin de değişime ayak uydurması gerektiğine vurgu yaptı.
 
Şehir merkezinde kalan sanayi sitelerinin, Sivas’taki gelişmeye ve büyümeye paralel olarak bir arada toplanmasının gerekliliğinden bahseden Başkan Aydın; “Sivas’ın küçük sanayi sitelerinin belli bir merkezde toplanma mecburiyeti var. Hiçbir sivil toplum örgütü bizden böyle bir talepte bulunmadı. Biz Sivas için ve gelecek nesil için bunun gerekli olduğuna inanıyoruz.” dedi.
 
Kimsenin bu konuda zorlanmayacağını söyleyen Aydın; “Gönüllük esası, zorlama yok. Eski sanayi kalkacak, son haddine geldi. Bunun artık idare edecek noktası kalmadı. Aynı şekilde günün birinde Yüzüncü Yıl Sanayi Sitesi olacak, aynı şekilde Ata Sanayii için de ve Dört Eylül Sanayi Sitesi için olacak. Buralar artık şehrin içinde kaldı, sürekli değeri artan bölgeler haline geldi.” şeklinde konuştu.
Türkiye'nin ve Sivas'ın iyiye gittiğini belirten Sivas Valisi Davut Gül,”. Bu sene hükümet konağına ek bina yapılacak. Defterdarlık binası çok kötü şartlarda şuanda yatırım programında inşallah 15-20 gün içerisinde ihaleye çıkacağız. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binası depreme dayanıksız bir ay içeresinde ihaleye çıkacağız. İŞ-KUR binası çok kötü durumda bu yıl içerisinde ihaleye çıkacak. 112 Acil Çağrı Merkezi'ne ek bina yapıyoruz. Engelliler için Engelliler Yaşam Merkezi yapılacak. Huzurevi inşaatı zaten devam ediyor. 10 bin kişilik yurt yapacağız. Hızlı tren ilimize 2018 yılında gelmesi hedefleniyor. İkinci üniversite inşallah yapılacak. Köylerin alt yapısına geçtiğimiz yıllardan daha fazla yatırım yapacağız. İkinci organize sanayi için işlemler hızla ilerliyor. Hangi alana bakarsanız bakın ciddi anlamda plan ve proje var" dedi.
Gül, ilimizde devam eden ve proje aşamasında olan tünellerin toplam uzunluğunun 52 kilometre olduğunu kaydederek, "2023 yılına kadar hepsi bitmiş olacak. Bu Sivas'ın gücü, Türkiye'nin gücü, sizlerin gücü" diye konuştu.
Gül, Kızılırmak İlköğretim Okulu'ndan başlayan ve Selçuk Anadolu Lisesi'ne kadar devam 140 bin m²'lik alanda bir dönüşüme gidileceğini belirterek, "Bu bölgedeki tarihi alanların restorasyonları yapılacak. Sağlam binaların cepheleri giydirilecek, küçük olanlar da yıkılacak. Eski Numune Hastanesi'nin bulunduğu yere de cami yapılacak. Ayrıca Halk Eğitim Merkezi ve Kızılırmak İlköğretim Okulu'nun bulunduğu bölge inşallah el sanatları çarşısı olacak." ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmaların ardından Demirciler Odası tarafından plaket verildi. Belediye Başkanı Sami Aydın’ın plaketini oda başkanı Harun Koç, Vali Davut Gül’ün plaketini ise Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal verdi.
 
 
 
 
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

SEYFEBELİ PROJESİ DEVAM EDECEK

Sivas’ta modern sanayi sitesi kurulması için başlatılan çalışmalar devam ediyor. Sivas Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından kurulan Seyfebeli Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi yönetimi, alt kooperatiflerini bilgilendirdi.
Çatı Kooperatifinde yer alan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, kurulan 14 kooperatifin başkanlarıyla bir araya geldi.
Belediye Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen toplantıda, Seyfebeli projesinin son durumu ve bundan sonraki süreci hakkında bilgi verilerek, kooperatif başkanlarının sorularına cevap verildi.
Seyfebeli projesinin devlet desteği ile devam edeceği ve projenin en kısa sürede alt kooperatiflerin ve üyelerin de desteği ile hayata geçirilmesi için gayret gösterileceği ifade edildi
 

DEVAMI

Geçmişten Günümüze tarım aletleri sergisi

Geçmişten Günümüze  Tarım Aletleri Sergisi açıldı. Sivas Kongresinin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Sivas Valiliği il Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile tarım aletlerinin yen aldığı sergi açıldı.
Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde gerçekleştirilen serginin açılışına Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ve ilimiz protokolü katıldı. Açılış töreninde konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan , tarımın stratejik bir sektör olduğuna dikkat çekerek, "Tarım alanında Sivas’ın potansiyelini ortaya çıkarmak için önemli çalışmalar yapıyoruz. Belediyemizle yaptığımız ortak iş birliği ile şehrimize yeni bir tarım şirketi kazandırdık. Hayırlı olsun." dedi.
Yapılan konuşmalardan sonra Geçmişte kullanılan tarımsal aletlerin yer aldığı sergi gezerek tarım aletlerini yakından görme imkanı buldu.
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, yıllarca tarımsal alanda kullanılan aletlerin yer aldığı sergiyi gezerek , geçmişte kullanılan teknolojiye yenik düşen tarım aletlerini görmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.
Geçmişten Günümüze Tarım Aletlerinin yer aldığı sergi 22 Ağustos tarihine kadar açık kalacak.
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret