Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Prim ödemeleri ertelendi

Birliğimizden Haberler

Prim ödemeleri ertelendi

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, ülkemizde görülmeye başlanan Corona Virüs nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığınca alınan karar doğrultusunda Prim Ödeme Süresinin ertelendiğini  söyledi.
 
Yeni tip Corona virüs (Covid-19)  nedeniyle devletin bazı önlemler aldığını vurgulayan Sesob Başkanı Beşir Köksal, Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulunca alınan 26.3.2020 tarihli ve 2020/88 sayılı ara kararı çerçevesinde kurum başkanlığınca Prim ödeme sürelerinin ertelendiğini açıkladı.
 
Hazine ve Maliye Bakanlınca 01.4.2020 ile a30.06.2020 tarihleri arasında mücbir sebep halinde ticari , zirai ve serbest meslek kazancı sebebiyle gerçek veya basit usülde gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlar, virüsten doğrudan etkilenen  alışveriş merkezleri dahil, sağlık hizmetleri, mobilya imalatı, demir çelik, metal çelik , madencilik, taş ocakçılığı, bina inşaat hizmetleri, endüstriyel mutfak imalatları, otomotiv imalatı, parça ve aksesuar imalatı, araç kiralama ve depolama faaliyetleri dahil lojistik ve ulaşım, sinema ve tiyatro gibi sanatsal hizmetler, matbaacılık dahil kitap , gazete, dergi ve benzeri basılı ürünlerin yayımcılık faaliyetleri, ,
Tur operatörleri,  seyahat acenteleri dahil konaklama faaliyetleri, lokantalar, kıraathane dahil yiyecek ve içecek hizmetleri, tekstil ve hazır giyim imalatı ve ticareti, , halkla ilişkiler dahil etkinlik ve organizasyon hizmetlerinde faaliyette bulunan, ana faaliyet alanı itibariyle İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilmesine karar verilen işyerlerinin bulunduğu sektörlerde faaliyette bulunan mükelleflere ait  işyerlerinde  5510 sayıl Kanunun 4.üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı çalıştırılan esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi  ya da gelir vergisinden muaf olup esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı  ve 5510 sayılı kanunun 4’üncü maddesi birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında Bağkur sigortalısı olan  esnaf ve sanatkarlarımızın 2020/Nisan ayına ait olan sigorta primlerinin ödeme süresi 30.11.2020 tarihine, 2020/Mayıs  ayına ait olan primlerin ödeme süresi de 31.12.2020 tarihine kadar gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaksızın ve herhangi bir talebe bağlı olmaksızın otomatik olarak ertelenmiştir” dedi.
 
Sesob Başkanı Köksal, 65 yaşını doldurmuş  ve herhangi bir kronik rahatsızlığını sağlık kuruluşlarından alınacak muteber belgelerle ispat ve tevsik edenlerin ise başvurularının  sokağa çıkma yasağının  sona ereceği günü takip eden 15’inci günün sonuna kadar ödenmesi halinde süresince ödendiğinin kabul edilmesinin kararlaştırıldığını dile getirdi.
 
Erteleme kapsamındaki işyeri listesinin http://uyg.sgk.gov.tr/İsverenSissetimi üzerinden yayınlanacağını , esnafların bu listeden isimlerini kontrol edebilceğini hatırlatarak, işyeri tescil belgelerindeki  NACE REV 2 kodunun ilgili sektörlerde olmasına rağmen işyerlerinin listede olmadığını  belirten işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvuruda bulunmalarını tavsiye etti.
Sesob Başkanı Köksal, İşveren ve sigortalılarca 5510 sayılı kanuna göre kuruma verilmesi gereken her türlü bilgi, belge  ve beyanname ile yapılması gereken başvuruların ertelenip ertelenmeyeceği yetkisinin kurum başkanlığında olduğunu da sözlerine ekledi.      
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Esnafların sorunları çözüm bekliyor

Covid-19 sebebiyle esnaf ve sanatkarların yaşadığı sorunları bölge bölge ve il il masaya yatırarak ülke genelindeki 82 Birlik ve 13 Federasyon başkanları ile telekonferans üzerinden üç günlük bir toplantı gerçekleştirildi.
Türkiye’yi yedi bölgeye ayrılarak oturumlar halinde gerçekleştirilen toplantıda korona virüsle mücadele sürecinde esnaf ve sanatkarların yaşadığı sorunlar masaya yatırılarak, korona virüsten dolayı genelge ile faaliyetlerine ara verilen esnaf ve sanatkarlar ile salgından dolayı iş yapamayan esnaf için çözüm yolları arandı.
Başkanlarla birebir diyalog kurarak bölge esnafının taleplerini bir bir not alarak sorunların çözümü için Cumhurbaşkanlığına ikinci bir talep mektubu yazıldı.
ESNAF VE SANATKARLARIN SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR
Cumhurbaşkanlığına yazılan ikinci talep mektubunda korona virüsten en çok etkilenen kesim olan esnaf ve sanatkarlara yönelik şu talepler dile getirildi;
1-) Mücbir sebeple iş yerlerini kapatan esnaf ve sanatkarlara nakdi yardım yapılmalı.
2-)Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren ticari araçlar için salgın süreci boyunca akaryakıttaki KDV ve ÖTV kaldırılmalı.
3-) Salgın döneminde elektrik ve doğal gaz faturaları Cumhurbaşkanı kararıyla en az 3 ay süreyle vade farksız ertelenmeli.
4-) Mücbir sebeple iş yeri kapalı olan esnaftan tabela vergisi, çevre vergisi ve işgaliye harcı geçici olarak alınmamalı.
5-) Vergi, SSK ve BAĞ-KUR prim borçları 1 yıl boyunca faizsiz ötelenmeli. Yapılandırılan borçların ödeme süresi uzatılmalı. Kamuya olan birikmiş borçlar yeniden yapılandırılmalı. Genelge ile iş yeri kapatılan esnafın sosyal güvenlik primleri devlet tarafından karşılanmalı. En önemlisi sağlık hizmeti alan esnafa ilaç desteği de verilmeli.
6-) Bu dönemde iş yeri kapalı esnafa kira desteğinin yanı sıra stopaj vergisi kaldırılmalı.
7-) 65 yaş üstü esnaf ve sanatkarların işyerlerini açmaları yönünde adım atılmalı. Bir de 20 yaş altındaki çırak ve kalfaların çalışarak ekonomiye katkı sağlayabilmesi için çözüm bulunmalı. 
8-) Ekonomiye büyük katkı sağlayacak olan düğün sezonunun kaçırılmaması ve 415 meslek dalını ilgilendiren düğünlerin kır düğünü şeklinde yapılmasına mutlaka izin verilerek piyasaların canlanmasına imkan tanınmalı.
 

DEVAMI

Ramazan bayramını buruk bir şekilde kutlayacağız

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, dini bayramlardan biri olan Ramazan Bayramını kutlayacak olmanın onuru ve gururunu yaşadıklarını belirterek,  vatandaşların ve esnafların bayramını kutladı. 
 
Ülkemizde ve ilimizde de etkili olan Covit-19 salgını nedeniyle buruk bir bayram geçireceklerini vurgulayan Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “”Virüs salgını nedeniyle esnaflarımız aylarca dükkanlarını kapatmak zorunda kalmış ve çalışanlarıyla birlikte mağdur olmuştur. Yaşanan salgın nedeniyle hem esnafımız hem de vatandaşlarımız sıkıntıya girmiştir. Esnaflarımız, bu süreçte hükümetin , Valilik ve Belediyenin destekleriyle ayakta kalmaya çalışmıştır. Buna rağmen bolluk ve bereket ayı olan Ramazan ayının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Ramazan bayramını buruk bir şekilde kutlayacağız. Ülke genelinde sokağa çıkma yasağı olduğu için Ramazan bayramını evlerimizde ailelerimizle birlikte geçireceğiz. Bu bayramda büyüklerimizden ve akrabalarımızdan ayrı kalacağız. Bu bayramı da bu şekilde idrak edeceğiz.
 
Bayramların toplumsal birliği sağlayan değerlerin hatırlandığı, güzelliklerin ve iyiliklerin yoğun olarak yaşandığı, insanlar arasında karşılıklı sevgi ve saygının geliştiği, dostluk ve kardeşlik duygu ve hislerinin güçlendiği çok özel günlerdir.  Bayramlarda dargınlıkları, acıları unutarak sevgi bağlarımızı güçlendirmeliyiz.
Bu bayram insanları birbirine yakınlaştıran, aynı düşünce ve duygularla buluşturan, sıkıntılardan uzaklaştıran, toplumda birlik ve beraberliği sağlayan gündür.. 
Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşerilerimizin, esnaf ve sanatkarlarımızın mübarek Ramazan Bayramını kutluyor, bayramın ülkemizin ve tüm islam aleminin birlik. Beraberlik ve kardeşliğe vesile olmasını cenabı Allah’tan niyaz , sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu nice bayramlara ulaşmanızı temenni ediyorum” dedi. 
Sesob Başkanı Köksal, virüs salgınından biran önce kurtulmayı, esnafların dükkanlarını tamamen açarak normal hayata dönmelerini temenni etti.
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret