Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Ölçü ve Tartıların muayenelerini yaptırmayı unutmayın

Birliğimizden Haberler

Ölçü ve Tartıların muayenelerini yaptırmayı unutmayın

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  ölçü ve tartı  aletlerinin belirli aralıklarla periyodik muayeneye tabii tutulduğunu belirterek, muayenelerin 2020 Şubat ayı sonuna kadar yaptırılması gerektiğini söyledi.
Daha önce ölçü ve tartı aletlerinin muayene başvurularının Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğüne yapıldığını ancak 11.10.2019  tarih ve 30915 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Su Dışındaki Sıvılar İçin Ölçme Sistemleri ile Bazı Ölçü ve Tartı Aletlerinin Muayene Yönetmeliği ile 1.1.2020 tarihi itibariyle Türk Standartları Enstitüsü (TSE) yetkilendirildiğini belirten Sesob Başkanı Beşir Köksal, ölçü ve tartı aletlerinin muayene başvurularının TSE’ye yapılacağını ifade etti.
Yönetmelikte yapılan değişiklik sonrasında ölçü aletlerinin periyodik, stok ve ilk muayene başvurularının https://basvuruportal.tse.org.tr adresindenTSE’ye elektronik ortamda yapılacağın ve ücretlerinin kredi kartı veya havale yoluyla TSE’ye ödeneceğini vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, sıkıştırılmış doğalgaz (CNG), ölçme sistemleri ile motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazların  periyodik muayene yapılacağından dolayı bu cihazların da 1 Ocak 2019 tarihinden önce piyasaya sunulmuş olanlar için 2020 Şubat ayı sonuna kadar TSE’ye başvuru yapılması gerektiğini dile getirdi.
Köksal, Akaryakıt ve LPG sayaçları, Sıkıştırılmış Doğalgaz sayaçları, Akaryakıt hacim ölçer kapları, kara taşıtları için lastik hava basınç ölçüm cihazları, hassas kütle ölçüleri, 5 kg’den yukarı kütle ölçüleri, yük ve sarnıçlı vagonlar,  maksimun kapasitesi 2000kg’den yukarı  olan  otomatik olmayan tartı aletleri ve aks kantarlarının muayane ve damgalama ölçü ve tartı aletlerinin işlemleri TSE tarafından yapılacak
Uzunluk ölçüleri, Akıcı ve kuru taneli maddeler hacim ölçekleri, 1kg’den 5kg’a kadar olan adi tartılar, mekanik teraziler ve kantarlar, açık ve kapalı Pazar yerlerinde kullanılan maksimun kapasitesi 2000kg’ye kadar olan üçüncü ve dördüncü sınıf elektronik terazilerin muayene ve damgalama işlemleri Belediye tarafından yapılacak.
Egzoz emisyon ölçüm cihazları, taksimetler, takograflar, kuyumcu eczacı terazileri, maksimun kapasitesi 2000kg’ye kadar olan üçüncü ve dördüncü sınıf otomatik olmayan tartı aletlerinden okuma ve çıktı verebilme özelliği ve yazar kasa veya başka cihaza bağlanabilme özelliğine sahip  tartı aletleri ile elektronik tartı aletleri, otomatik tartı aletleri, ısı sayaçlarının muayene ve damgalama işlemleri yetkili muayene servisleri tarafından yapılacak.Elektrik sayaçları, su sayaçları , doğalgaz sayaçlarının muayene ve damgalama işlemleri Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yapılacaktır “ dedi.
 Sesob Başkanı Beşir Köksal, ölçü ve tartı aletlerinin muayenelerinde belirlenen süre içerisinde müracaatta bulunmayanlar hakkında yasal işlem yapılacak olması nedeniyle de esnaf ve sanatkarlarımızın cezai işlem görmemesi  ve mağdur olmaması için ölçü ve tartı muayenelerini zamanında yaptırmaları gerektiğini sözlerine ekledi.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

COVİD-19 ESNAFIMIZI MAĞDUR ETTİ

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret etti.
Parti yöneticileri ile birlikte Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret eden milletvekili Ulaş Karasu, Sesob Başkanı Beşir Köksal ile görüşerek esnafın durumu hakkında bilgi aldı.
Esnafın sorunlarını dinleyen milletvekili Karasu, Covid-19 sürecinde en fazla esnaf kesiminin mağdur olduğunu ifade ederek, ilkokulların açılması ve üniversitelerin açılmaması nedeniyle esnafın mağduriyeti ile ilgili bir çalışma yaptıklarını bu çalışmanın sonucunun da rapor halinde genel başkanları  Kemal Kılıçdaroğluna ileteceklerini belirti. 
Mart ayından itibaren esnafın sorunlar ve sıkıntılar yaşadığını , mağduriyetinden dolayı kepenk kapattığını vurgulayan Karasu, “Esnafımızı çok zor şartlar bekliyor. Bizlerde esnafımızın bu zor şartlarda ayakta kalabilmesi için STK başkanlarımızla görüş alışverişi yapıyoruz. Esnafımızın sorunlarını dinliyoruz. Üniversitelerimizin açılmaması  pansiyon, kafe, kahvehane, yurt ve kantinci gibi farklı sektörlerdeki esnafları mağdur etti. Okulların tam anlamıyla açılmaması nedeniyle kantinciler, kırtasiyeciler ve servis sürücüleri de ciddi sıkıntılar  yaşıyor. Esnaflarımıza mutlaka destek verilmeli. Esnafımızın sorunlarına çare olmak için bu ziyareti gerçekleştiriyoruz. “ dedi. 
            CHP milletvekili Ulaş Karasu’nun ziyaretinden ve esnafın sorunlarını dinlemesinden dolayı teşekkür eden Sesob Başkanı Beşir Köksal, hükümetin esnafa yönelik destekleri olduğunu,  ancak, COVİD-19 salgınının devam etmesi nedeniyle mağduriyetinin devam ettiğini belirterek, esnafın mutlaka desteklenmesi gerektiğini vurguladı.
 Esnafların bu süreçteki mağduriyetlerinin devam ettiğini vurgulayan Köksal, “ Salgın sürecinden dolayı esnaflarımızın sıkıntıları devam etmektedir. Oyun oynanmaması nedeniyle kahvehanelerimiz, eğlence yerlerimiz kapanıyor.  Okullar açılmadığı için kantincilerimiz, kırtasiyecilerimiz, servisçi esnaflarımız zor durumda.  Esnaflarımıza faizsiz veya hibe olarak destek verilmelidir. Kredi taksitleri, elektrik, doğalgaz,  SSK primleri, vergiler yıl sonuna kadar ertelenmelidir.  Pandemi sürecinde mağdur olan esnaflarımızın yaraları sarılarak mağduriyeti giderilmelidir. “diye konuştu.
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, esnaf teşkilatını ziyaret ederek, esnafın sorunlarını dinleyen ve bu sorunları genel merkeze taşıyan CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ve parti yöneticilerine de teşekkür etti.
 
 

DEVAMI

Daha nice yıllar diliyorum

Sivas'ta uzun bir süredir yayın hayatını devam ettiren Bizim Sivas Gazetesinin yıl dönümünü kutluyorum. Bizim Sivas Gazetesi, halkımıza, esnaf ve sanatkârımıza kuruluşundan bu güne kadar doğru, tarafsız, ilkeli ve sorumlu habercilik anlayışı içerisinde görevini layıkıyla yerine getirmiş,  yayıncılık anlayışı, misyonu ve haberleriyle okuyucularının güvenini kazanmıştır.
 
Yıllardır esnaf ve sanatkârlarımızın sorunlarının duyurulmasında, sorunlarımızın çözümü yolunda kamuoyu desteği oluşturulmasında,  yetkililere sorunlarımızın aktarılmasında, Sivas ve Sivas dışında yaşayanlarla aramızda köprü oluşturulmasında ve ilimizin her alanda tanıtımında Bizim Sivas Gazetesi  önemli bir görev üstlenmiştir ve üstlenmeye de devam edecektir. 
 
  Meslek ahlak ve ilkelerine bağlı kalarak halkımızı, doğru, zamanında ve etkin bir biçimde bilgilendirmek, gelişmelerden haberdar etmek basınımızın üstlendiği toplumsal bir görevdir. Basının geçmişte olduğu gibi günümüzde ve toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri vardır. Kamuoyunu aydınlatmak için her ortamda, her koşulda, sorumluluk duygusu içinde, toplumun haber alma özgürlüğü adına görevlerini yerine getiren gazetenizin 33.yılını  kutluyorum.
 
Bizim Sivas Gazetesi sahibi Muhsin Kaya’nın şahsında, yazı işleri ailesine,   muhabirine, çalışanlarına  ve  kuruluşundan bu güne kadar tüm emek verenlere teşekkür eder yayın hayatında başarılarının devamını dileyerek sevgi ve saygılar sunarım. 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret