Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Ölçü ve Tartıların muayenelerini yaptırmayı unutmayın

Birliğimizden Haberler

Ölçü ve Tartıların muayenelerini yaptırmayı unutmayın

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  ölçü ve tartı  aletlerinin belirli aralıklarla periyodik muayeneye tabii tutulduğunu belirterek, muayenelerin 2020 Şubat ayı sonuna kadar yaptırılması gerektiğini söyledi.
Daha önce ölçü ve tartı aletlerinin muayene başvurularının Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğüne yapıldığını ancak 11.10.2019  tarih ve 30915 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Su Dışındaki Sıvılar İçin Ölçme Sistemleri ile Bazı Ölçü ve Tartı Aletlerinin Muayene Yönetmeliği ile 1.1.2020 tarihi itibariyle Türk Standartları Enstitüsü (TSE) yetkilendirildiğini belirten Sesob Başkanı Beşir Köksal, ölçü ve tartı aletlerinin muayene başvurularının TSE’ye yapılacağını ifade etti.
Yönetmelikte yapılan değişiklik sonrasında ölçü aletlerinin periyodik, stok ve ilk muayene başvurularının https://basvuruportal.tse.org.tr adresindenTSE’ye elektronik ortamda yapılacağın ve ücretlerinin kredi kartı veya havale yoluyla TSE’ye ödeneceğini vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, sıkıştırılmış doğalgaz (CNG), ölçme sistemleri ile motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazların  periyodik muayene yapılacağından dolayı bu cihazların da 1 Ocak 2019 tarihinden önce piyasaya sunulmuş olanlar için 2020 Şubat ayı sonuna kadar TSE’ye başvuru yapılması gerektiğini dile getirdi.
Köksal, Akaryakıt ve LPG sayaçları, Sıkıştırılmış Doğalgaz sayaçları, Akaryakıt hacim ölçer kapları, kara taşıtları için lastik hava basınç ölçüm cihazları, hassas kütle ölçüleri, 5 kg’den yukarı kütle ölçüleri, yük ve sarnıçlı vagonlar,  maksimun kapasitesi 2000kg’den yukarı  olan  otomatik olmayan tartı aletleri ve aks kantarlarının muayane ve damgalama ölçü ve tartı aletlerinin işlemleri TSE tarafından yapılacak
Uzunluk ölçüleri, Akıcı ve kuru taneli maddeler hacim ölçekleri, 1kg’den 5kg’a kadar olan adi tartılar, mekanik teraziler ve kantarlar, açık ve kapalı Pazar yerlerinde kullanılan maksimun kapasitesi 2000kg’ye kadar olan üçüncü ve dördüncü sınıf elektronik terazilerin muayene ve damgalama işlemleri Belediye tarafından yapılacak.
Egzoz emisyon ölçüm cihazları, taksimetler, takograflar, kuyumcu eczacı terazileri, maksimun kapasitesi 2000kg’ye kadar olan üçüncü ve dördüncü sınıf otomatik olmayan tartı aletlerinden okuma ve çıktı verebilme özelliği ve yazar kasa veya başka cihaza bağlanabilme özelliğine sahip  tartı aletleri ile elektronik tartı aletleri, otomatik tartı aletleri, ısı sayaçlarının muayene ve damgalama işlemleri yetkili muayene servisleri tarafından yapılacak.Elektrik sayaçları, su sayaçları , doğalgaz sayaçlarının muayene ve damgalama işlemleri Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yapılacaktır “ dedi.
 Sesob Başkanı Beşir Köksal, ölçü ve tartı aletlerinin muayenelerinde belirlenen süre içerisinde müracaatta bulunmayanlar hakkında yasal işlem yapılacak olması nedeniyle de esnaf ve sanatkarlarımızın cezai işlem görmemesi  ve mağdur olmaması için ölçü ve tartı muayenelerini zamanında yaptırmaları gerektiğini sözlerine ekledi.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Ak parti ilçe başkanından Sesoba ziyaret

Ak Parti ilçe başkanı Muhammed Burak Kuruçay, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret etti.
Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte Esnaf teşkilatına ziyarette bulunan Ak Parti İlçe Başkanı Kuruçay, Sesob Başkanı Beşir Köksal ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı.
Belediye Meclisi Üyesi iken Ak Parti ilçe başkanlığına atanan ve kısa sürede yönetim kurulu üyelerini oluşturarak çalışmalarına başlayan ilçe başkanı Kuruçay, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret ederek, Birlik Başkanı Beşir Köksal ve yönetim kurulu üyeleriyle bir süre sohbet etti.
 
Ak Parti ilçe başkanlığına atandıktan sonra çalışmalara başladığını ve kısa sürede yönetim kurulunu oluşturduğunu ifade eden ilçe başkanı Kuruçay, Ak partinin gücünü daha da artırmak için mücadele edeceklerini, STK ile her zaman uyumlu çalışacaklarını ifade etti.
 
Partinin farklı kademelerinde hizmet verdiğini ve göreve geldiği günden itibaren Sivas halkına ve partililere hizmet verdiğini vurgulayan Kuruçay, “Ak Parti teşkilatlarında farklı birimlerde görev aldım ve Gençlik Kolları Başkanlığı görevinde bulundum. Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle ilçe başkanlığına atandım. Yönetim kurulumuzu oluşturduktan sonra ziyaretler yaparak sorunları yerinde tespit ediyoruz. Her zaman bizlerle çalışmalar yapan, esnafın sorunlarıyla yakından ilgilenen Birlik Başkanımız, sayın Beşir Köksal ve yönetim kurulunu ziyaret ettik ve görüş alışverişinde bulunduk ve tecrübelerinden faydalandık. Başkanıma ve yönetimine teşekkür ediyorum” dedi.
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ise , siyasi partilerin önemli olduğunu  dile getirerek, “Ak Parti ilçe başkanlığına atanan sayın Burak Kuruçay ile daha önce de birlikte çalıştık. Esnaflarımızın sorunlarıyla yakından ilgileniyor. Sivasımızın gelişmesi ve kalkınması için gayret gösteren, esnafın sorunlarıyla yakından ilgilenen ilçe başkanımıza teşekkür ediyor ve şahsında yönetim kurulu üyelerini tebrik ederek hizmet yarışında başarılar diliyorum” diye konuştu.
Sesob Başkanı Beşir Köksal, ziyarette Ak Parti ilçe başkanı Muhammed Burak Kuruçay’a esnafların sorunları hakkında da bilgi verdi.  

DEVAMI

Lokantalar Maç Günü indirim yapacak

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Sivas’ın gururu Demirgrup Sivasspor taraftarına destek olmak amacıyla maçın olduğu gün Lokantalarda Yüzde 20 indirim yapıldığını söyledi. Yapılan indirim ile ilgili olarak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde basın toplantısı düzenlendi.
Lokantacılar ve Kebapçılar Esnaf Odası Başkanı Nazım Yiğit , taraftara destek olmak ve indirimli bir şekilde yemek yemelerini sağlamak amacıyla bir çalışma başlattıklarını ve bu çalışma neticesinde taraftara destek olmak için yüzde 20’lin indirim yaptıklarını, bu indirim için lokantalarda yazı asıldığını ifade ederek, “ Lokantacı esnaflarımız Sivassporumuzun kendi sahasında oynadığı maç günleri tam pansiyon yemeklerde yüzde 20 oranında indirim yapacaktır. Passolig kartı olan taraftarlar bu indirimden faydalanacaktır. Takımımıza ve taraftarlarımızı elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Takımımıza şampiyonluk yolunda başarılar diliyoruz” dedi. 
Her zaman Sivasspora ve taraftara destek olmaya çalıştıklarını vurgulayan Sesob Başkanı Beşir Köksal, taraftara yüzde 20’lik indirimlerinden dolayı oda başkanı Nazmi Yiğit ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.
 
Sesob Başkanı Köksal, “Sivasımızın  gururu Demir grup Sivasspor takımımızın başarısıyla gurur duyuyoruz. Sivasspor takımımız ilimizin tanıtımına önemli katkılar sağlamakta ve her zaman başarısıyla ilimziin adını duyurmaktadır. Takımımızın  süper ligde göstermiş olduğu başarı ilimizi de hareketlendirmiş esnafımıza da önemli katkılar sağlamıştır. Esnaf teşkilatı olarak taraftarımıza imkanlar dahilinde yardımcı oluyoruz. Lokantacılar Esnaf Odamız da maç günü lokantalarda indirim yaparak taraftara katkı sağlamıştır. Esnaflarımız Sivassporumuzun bayraklarını asmalı, maç günü gelen taraftarlara yardımcı olmalı ve müşteri memnuniyetine önem vermelidir. Lokantacılar Odamızın başlatmış olduğu indirim kampanyasına diğer esnaflarımızın da destek vermesini bekliyoruz” diye konuştu.
 
Sesob Başkanı Köksal, Sivassporun her türlü desteğe ihtiyacı olduğunu belirterek, başarıda emeği olan başta başkanı olmak üzere , yöneticilerine, hocalarına, futbolcularına ve emek veren herkese teşekkür etti.
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret