Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Ölçü ve Tartıların muayenelerini yaptırmayı unutmayın

Birliğimizden Haberler

Ölçü ve Tartıların muayenelerini yaptırmayı unutmayın

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  ölçü ve tartı  aletlerinin belirli aralıklarla periyodik muayeneye tabii tutulduğunu belirterek, muayenelerin 2020 Şubat ayı sonuna kadar yaptırılması gerektiğini söyledi.
Daha önce ölçü ve tartı aletlerinin muayene başvurularının Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğüne yapıldığını ancak 11.10.2019  tarih ve 30915 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Su Dışındaki Sıvılar İçin Ölçme Sistemleri ile Bazı Ölçü ve Tartı Aletlerinin Muayene Yönetmeliği ile 1.1.2020 tarihi itibariyle Türk Standartları Enstitüsü (TSE) yetkilendirildiğini belirten Sesob Başkanı Beşir Köksal, ölçü ve tartı aletlerinin muayene başvurularının TSE’ye yapılacağını ifade etti.
Yönetmelikte yapılan değişiklik sonrasında ölçü aletlerinin periyodik, stok ve ilk muayene başvurularının https://basvuruportal.tse.org.tr adresindenTSE’ye elektronik ortamda yapılacağın ve ücretlerinin kredi kartı veya havale yoluyla TSE’ye ödeneceğini vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, sıkıştırılmış doğalgaz (CNG), ölçme sistemleri ile motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazların  periyodik muayene yapılacağından dolayı bu cihazların da 1 Ocak 2019 tarihinden önce piyasaya sunulmuş olanlar için 2020 Şubat ayı sonuna kadar TSE’ye başvuru yapılması gerektiğini dile getirdi.
Köksal, Akaryakıt ve LPG sayaçları, Sıkıştırılmış Doğalgaz sayaçları, Akaryakıt hacim ölçer kapları, kara taşıtları için lastik hava basınç ölçüm cihazları, hassas kütle ölçüleri, 5 kg’den yukarı kütle ölçüleri, yük ve sarnıçlı vagonlar,  maksimun kapasitesi 2000kg’den yukarı  olan  otomatik olmayan tartı aletleri ve aks kantarlarının muayane ve damgalama ölçü ve tartı aletlerinin işlemleri TSE tarafından yapılacak
Uzunluk ölçüleri, Akıcı ve kuru taneli maddeler hacim ölçekleri, 1kg’den 5kg’a kadar olan adi tartılar, mekanik teraziler ve kantarlar, açık ve kapalı Pazar yerlerinde kullanılan maksimun kapasitesi 2000kg’ye kadar olan üçüncü ve dördüncü sınıf elektronik terazilerin muayene ve damgalama işlemleri Belediye tarafından yapılacak.
Egzoz emisyon ölçüm cihazları, taksimetler, takograflar, kuyumcu eczacı terazileri, maksimun kapasitesi 2000kg’ye kadar olan üçüncü ve dördüncü sınıf otomatik olmayan tartı aletlerinden okuma ve çıktı verebilme özelliği ve yazar kasa veya başka cihaza bağlanabilme özelliğine sahip  tartı aletleri ile elektronik tartı aletleri, otomatik tartı aletleri, ısı sayaçlarının muayene ve damgalama işlemleri yetkili muayene servisleri tarafından yapılacak.Elektrik sayaçları, su sayaçları , doğalgaz sayaçlarının muayene ve damgalama işlemleri Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yapılacaktır “ dedi.
 Sesob Başkanı Beşir Köksal, ölçü ve tartı aletlerinin muayenelerinde belirlenen süre içerisinde müracaatta bulunmayanlar hakkında yasal işlem yapılacak olması nedeniyle de esnaf ve sanatkarlarımızın cezai işlem görmemesi  ve mağdur olmaması için ölçü ve tartı muayenelerini zamanında yaptırmaları gerektiğini sözlerine ekledi.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Esnaflarımızı işyerlerinde ziyaret ediyoruz

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, çarşı esnafını ziyaret etti.
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığına seçildikten sonra zaman zaman esnafları da işyerlerinde ziyaret eden Sesob Başkanı Hakan Demirgil, Kunduracılar ve Terziler Çarşısında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarları ziyaret etti.
Çarşı içerisinde esnaflık yapan Terziler Ayakkabıcılar ve Ev Tekstilcileri Odası Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Yıldız ile birlikte çarşı esnafını ziyaret eden Demirgil, esnaflarla hayırlı işler diledikten sonra sorun ve sıkıntılarını dinledi.
Esnaflarla sohbet eden Sesob Başkanı Demirgil, piyasadaki canlanmanın esnafı da bir nebze olsa memnun ettiğini ifade eden Sesob Başkanı Demirgil, düğün sezonun açılması, gurbetçilerin gelmesi nedeniyle esnafta canlılık oluşmasından memnun olduklarını söyledi.
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığına seçildiği günden itibaren istişareye önem verdiklerini, sorun ve sıkıntıları da esnafları ziyaret ederek yerinde dinlemeye gayret gösterdiğini vurgulayan Sesob Başkanı Hakan Demirgil, “Geçtiğimiz günlerde Sirer pasajında bulunan esnaflarımızı ziyaret ettikten sonra sanayi bölgesindeki esnaflarlımızı ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinledik. Kunduracılar ve Terziler Çarşısında bulunan esnaflarımızı da işyerlerinde ziyaret ederek istek, talep ve sorunları varsa dinlemeye gayret gösterdim. Özellikle yurt dışından ve başka ilerden memleketlerine gelen vatandaşlarımız ihtiyaçlarını alışveriş yaparak karşılamaları , düğün sezonunun açılması esnaflarımızı da olumlu etkilediğini gördüm. Piyasanın canlanması , esnaflarımız kadar bizleri de memnun etmiştir. Esnaff teşkilatı olarak camiamıza , esnaflarımıza ziyaretlerlimiz devam edecektir” dedi
 
Esob Başkanı Hakan Demirgil, ziyaretlerde yer alan İbrahim Yıldız olmak üzere çarşı esnaflarının  gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı teşekkür etti.
Sesob Başkanı Hakan Demirgil ayrıca hemşerilerinin, esnafların, usta, kalfa , çırakların ve vatandaşların Sivaslılar Gününü de kutladı
 

DEVAMI

Sekiz On İki Kurs merkezi ile protokol imzaladık

 Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği  ile Sivas sekiz on iki kurs merkezi arasında indirim protokolü imzalandı.
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde gerçekleştirilen törene Sesob Başkan vekili Sadi Aytak, Başkan Yardımcısı Ömer Şeker ile Sekiz on iki Kurs Merkezi Müdürü İshak Görücü ve Genel Koordinatör Adem Kurt katıldı.
 
Sekiz On İki Kurs Merkezi Koordinatörü Adem Kurt, yapılan protokol ile esnaf çocuklarına ve 2022-2023 eğitim öğretim döneminde yüzde 30’lara varan indirim yapılacağını belirterek, bu imkandan faydalanmalarını tavsiye etti.
 
Sivas Esob Başkan Vekili Sadi Aytak ise, esnaf çocuklarının özel okullardan ve kurs merkezlerinden indirimli faydalanmaları için  çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, amaçlarının esnaf çocuklarının eğitimine katkı sağlamak olduğunu ifade etti.
Aytak, bir yıl gerçekli olacak protokolün hayırlı olmasını temenni ederek bu protokol ile esnafların resmi kimlik veya üye kimliğini ibraz ederek indirimli ürün ve hizmetlerden faydalanacaklarını dile getirdi.
 
 Yapılan açıklamalardan sonra Sivas Esob Başkan vekili Sadi Aytak ile Sekiz On İki Kurs Merkezi Genel Koordinatörü Adem Kurt arasında indirim protokolü imzalandı
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret