Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Okul-Sanayi-Sektör işbirliği önemli

Birliğimizden Haberler

Okul-Sanayi-Sektör işbirliği önemli

Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen toplantıda okul , sanayi ve sektör işbirliği ele alındı.
“Okul-Sanayi İşbirliği ile Sektör Temsilcilerine Yönelik Bilgilendirme Toplantısı” başlığı altında gerçekleşen toplantı ile ilimizdeki mesleki eğitim konunun tüm taraflarının katılımı ile masaya yatırıldı.
İl Milli Eğitim Müdürüm  Mustafa Altınsoy başkanlığında, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ülker Yurten ve Şube Müdürü  Malik Erdoğan’ın yardımcılığında gerçekleşen toplantıya  Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Oda başkanları ,    sivil toplum kuruluşu temsilcileri, İş Kur,  TÜDEMSAŞ Temsilcileri, Cumhuriyet Üniversitesi temsilcileri, Ticaret Sanayi Odası Temsilcileri,    ve Meslek Lisesi Müdürlerimiz katıldı. 


Toplantının oturum başkanlığını yapan Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, mesleki eğitimin daha verimli hale getirilmesi gerektiğini belirterek, “Biz eğitimcilerin temel önceliği mesleki ve teknik eğitimi yerel, ulusal ve uluslararası iş piyasalarının beklentilerine uygun yapılandırarak genç nüfusumuza gerekli bilgi, beceri ve yetkinliği kazandırmaktır.
İşte bu amaç doğrultusunda düşünecek olursak bugün burada tertip edilen istişare toplantısı mesleki ve teknik eğitimin gelişimi açısından büyük önem arz etmektedir. Çünkü kadim Şehir Sivas’ımız coğrafi konum itibari ile ülkemizdeki önemli sanayi kuruşlarının kavşak noktasındandır.
Sanayi yatırımlarında 4. Teşvik bölgesine yer alan ilimiz, pek çok yatırımcının dikkatini çekmekte ve her geçen gün şehrimizde yeni sanayi tesisleri kurulmaktadır.
Bize düşen görev ise sanayi sektörünün bel kemiği olan kalifiye elaman ihtiyacını mesleki ve teknik okullar mahareti ile karşılamaktır. Tabi bunu yaparken de ilimizin sektörel özelliklerini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. İlimizde hangi sanayi kolları gelişmişse o sanayi kollarına göre eleman yetiştirmek; yetişen elemanların sertifikasyonunu sağlamak onların “aranan elaman” olmalarını sağlamak bizim önceliğimizdir. Ancak bu yapılırsa genç nüfusun potansiyeli değerlendirilmiş olur. 


. Bizler Sivas olarak mesleki eğitimde Bakanlığımızın hedeflediği oranlara her geçen gün yaklaşmaktayız . Fakat başta da belirttiğimi gibi artık değişen dünya konjonktüründe sanayici sadece diplomalı çalışanla yetinmiyor. Elemanların gelişmiş cihazlar kullanabilmesi, yeni ürünler tasarlayabilmesi, CNC (Si En Si) tezgah kullanabilmesi, yabancı dil bilmesi, uluslararası geçerliliği olan kaynak sertifikasına sahip olması vs. sektör temsilcilerinin isteklerinden yalnızınca birkaçı. Bizler mesleki eğitimi bu istekler çerçevesinde şekillendirmek istiyoruz. 
Hepimizin bildiği şu sloganı bir kez daha hatırlatmak istiyorum: “Meslek Lisesi Memleket Meselesi”. Sizlerin burada oluşu bu meseleye duyarsız kalmadığınızın en önemli göstergesidir. 
Temennimiz ihtiyaç duyan herkesin erişimine açık, bireylere ilgi ve yeteneklerine cevap veren yine onların girişimcilik, ekip çalışması, karar verebilme, sorun çözebilme özelliklerini destekleyen; ulusal ve uluslararası alanda kendini ispatlamış dinamik yapılı bir mesleki eğitimin şehrimizde yaygınlaşmasıdır.” dedi.
Esnaf ve Sanatkaralr Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ise, her sektörde kalifiye eleman sıkıntısı yaşandığını, esnafların çırak bulmakta zorlandığını ifade ederek, okulların 12 yıla çıkarılması ile birlikte ustaların çırak bulmakta sıkıntı yaşadıklarını söyledi
Mesleki Eğitim Merkezinde öğrenci sayısının az olduğunu, piyasada çırak yetişmediğini vurgulayan Köksal,  köylerden çocukların Sivas’a yetirilerek barınma sorununun giderilmesini ve mesleğe yönlendirilmesini istedi.
Toplantının devamında katılımcılar, mesleki eğitimde karşılaştıkları sorunlar ve çözümü ile ilgili görüş ve önerilerini dile getirdiler.
 
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Kandilimiz ve üç aylarımız mübarek olsun

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları  Birliği Başkanı Beşir Köksal, Müslümanlar için rahmet, bereket ve mağfiret ayları ,  Ramazan ayının müjdecisi ve üç ayların başlangıcı olan Regaib Kandilinin tüm İslam alemine hayırlar getirmesini diledi.
Regaib kandili dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Sivas ESOB Başkanı Beşir Köksal, “Üç aylara girmenin mutluluğunu yaşıyoruz.  Rahmet, merhamet, şefkat ve yardımlaşma hislerinin en üst seviyeler çıktığı bu ayları ve içerisinde barındırdığı Regaib, Miraç ve Berat kandillerimizi de iyi değerlendirelim.
 Bu mübarek aylar içerisinde yer alan kandiller, Allahın rahmetinin müminlere bol bol ikram edildiği zaman dilimledir.  Mübarek üç aylar  ve içerisinde barındırdığı kandiller, insanların kalplerini yakınlaştıran, , dostluk, komşuluk, akrabalık ve kardeşlik duygularını artıran, maneviyatımızın artırılmasına vesile olan  özel ve güzel geçerelerdir.. Üç aylar ve mübarek gecelerin kıymetini bilmeli ve dualarla geçirmeliyiz. Bu gecede dargınlıklara ve küskünlüklere son verilmeli, birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirmeliyiz. Allahın rahmeti, bereketi sizinle olsun, gönül güneşiniz hiç solmasın, yüzünüz aydın, kalbiniz nur, Regaib Kandiliniz mübarek olsun.
Bu duygu ve düşüncelerle, üç ayların başlangıcı ve müjdeleyicisi olan Regaip Kandili’nin ülkemizde ve ilimizde sevgi ve hoşgörü ortamının gelişmesine , birlik , berberlik ve kardeşliğin pekişmesine vesile olmasını  dilerim..
İslam âleminin, halkımızın ve esnaf ve sanatkarlarımızın mübarek Regaip kandilini tebrik eder,  Bu gecenin ülkemiz ve İslam Âleminin  birlik ve dirliğine, insanlığın hidayet ve barışına vesile olmasını yüce Mevla’dan niyaz ederim” dedi.
 

DEVAMI

Sesob Başkanı Köksaldan Eskişehir Başsavcısına ziyaret

Sivas Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu , Eskişehir Esnaf ve Sanatlarları Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen ile birlikte Sivas'tan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanan başsavcı Murat İrcal’i makamında ziyaret etti.
Sivas heyeti, birlikte çalıştıkları Başsavcı Murat İrcala yeni görev yerinde başarılar diledikten sonra bir süre sohbet etti.

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret