Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Okul-Sanayi-Sektör işbirliği önemli

Birliğimizden Haberler

Okul-Sanayi-Sektör işbirliği önemli

Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen toplantıda okul , sanayi ve sektör işbirliği ele alındı.
“Okul-Sanayi İşbirliği ile Sektör Temsilcilerine Yönelik Bilgilendirme Toplantısı” başlığı altında gerçekleşen toplantı ile ilimizdeki mesleki eğitim konunun tüm taraflarının katılımı ile masaya yatırıldı.
İl Milli Eğitim Müdürüm  Mustafa Altınsoy başkanlığında, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ülker Yurten ve Şube Müdürü  Malik Erdoğan’ın yardımcılığında gerçekleşen toplantıya  Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Oda başkanları ,    sivil toplum kuruluşu temsilcileri, İş Kur,  TÜDEMSAŞ Temsilcileri, Cumhuriyet Üniversitesi temsilcileri, Ticaret Sanayi Odası Temsilcileri,    ve Meslek Lisesi Müdürlerimiz katıldı. 


Toplantının oturum başkanlığını yapan Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, mesleki eğitimin daha verimli hale getirilmesi gerektiğini belirterek, “Biz eğitimcilerin temel önceliği mesleki ve teknik eğitimi yerel, ulusal ve uluslararası iş piyasalarının beklentilerine uygun yapılandırarak genç nüfusumuza gerekli bilgi, beceri ve yetkinliği kazandırmaktır.
İşte bu amaç doğrultusunda düşünecek olursak bugün burada tertip edilen istişare toplantısı mesleki ve teknik eğitimin gelişimi açısından büyük önem arz etmektedir. Çünkü kadim Şehir Sivas’ımız coğrafi konum itibari ile ülkemizdeki önemli sanayi kuruşlarının kavşak noktasındandır.
Sanayi yatırımlarında 4. Teşvik bölgesine yer alan ilimiz, pek çok yatırımcının dikkatini çekmekte ve her geçen gün şehrimizde yeni sanayi tesisleri kurulmaktadır.
Bize düşen görev ise sanayi sektörünün bel kemiği olan kalifiye elaman ihtiyacını mesleki ve teknik okullar mahareti ile karşılamaktır. Tabi bunu yaparken de ilimizin sektörel özelliklerini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. İlimizde hangi sanayi kolları gelişmişse o sanayi kollarına göre eleman yetiştirmek; yetişen elemanların sertifikasyonunu sağlamak onların “aranan elaman” olmalarını sağlamak bizim önceliğimizdir. Ancak bu yapılırsa genç nüfusun potansiyeli değerlendirilmiş olur. 


. Bizler Sivas olarak mesleki eğitimde Bakanlığımızın hedeflediği oranlara her geçen gün yaklaşmaktayız . Fakat başta da belirttiğimi gibi artık değişen dünya konjonktüründe sanayici sadece diplomalı çalışanla yetinmiyor. Elemanların gelişmiş cihazlar kullanabilmesi, yeni ürünler tasarlayabilmesi, CNC (Si En Si) tezgah kullanabilmesi, yabancı dil bilmesi, uluslararası geçerliliği olan kaynak sertifikasına sahip olması vs. sektör temsilcilerinin isteklerinden yalnızınca birkaçı. Bizler mesleki eğitimi bu istekler çerçevesinde şekillendirmek istiyoruz. 
Hepimizin bildiği şu sloganı bir kez daha hatırlatmak istiyorum: “Meslek Lisesi Memleket Meselesi”. Sizlerin burada oluşu bu meseleye duyarsız kalmadığınızın en önemli göstergesidir. 
Temennimiz ihtiyaç duyan herkesin erişimine açık, bireylere ilgi ve yeteneklerine cevap veren yine onların girişimcilik, ekip çalışması, karar verebilme, sorun çözebilme özelliklerini destekleyen; ulusal ve uluslararası alanda kendini ispatlamış dinamik yapılı bir mesleki eğitimin şehrimizde yaygınlaşmasıdır.” dedi.
Esnaf ve Sanatkaralr Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ise, her sektörde kalifiye eleman sıkıntısı yaşandığını, esnafların çırak bulmakta zorlandığını ifade ederek, okulların 12 yıla çıkarılması ile birlikte ustaların çırak bulmakta sıkıntı yaşadıklarını söyledi
Mesleki Eğitim Merkezinde öğrenci sayısının az olduğunu, piyasada çırak yetişmediğini vurgulayan Köksal,  köylerden çocukların Sivas’a yetirilerek barınma sorununun giderilmesini ve mesleğe yönlendirilmesini istedi.
Toplantının devamında katılımcılar, mesleki eğitimde karşılaştıkları sorunlar ve çözümü ile ilgili görüş ve önerilerini dile getirdiler.
 
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

ASKON İŞADAMLARI DERNEĞİNDEN SESOBA ZİYARET

Sivas’ta teşkilatlanma çalışmalarını tamamlayan ASKON (Anadolu Aslanları İşadamları Derneği ) Sivas Şubesi ziyaretlere başladı.
Geçtiğimiz aylarda Askon Şube Başkanlığına getirilen Kadir Darıcık, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Esnaf teşkilatını ziyaret ederek Birlik Başkanı Beşir Köksal ile bir süre görüş alışverişinde bulundu.
 
ASKON olarak şubeyi kurduktan sonra çalışmalara başladıklarını ifade eden Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Başkanı Kadir Darıcık, Türkiye genelinde 35 ve yurt dışı şubeleriyle ilimizin ve ülkemizin kalkınması için gayret göstereceklerini söyledi.
 
Sivas’ta ASKON şubesini yeni kurduklarını ve ziyaretler yaparak amaçlarını anlattıklarını dile getiren Darıcık, Esnaf teşkilatını da ziyaret ederek Sesob Başkanı sayın Beşir Köksal’ın bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirterek, birlikte çalışmalar yapacaklarını kaydetti.
Darıcık, 22 Haziran 2019 Cumartesi  günü e ticaret ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapacaklarını da sözlerine ekledi. 
ASKON Şube Başkanı Kadir Darıcık, esnaf teşkilatına önemli hizmetlerde bulunan Sesob Başkanı Beşir Köksala da hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. 
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ise ziyaretlerinden dolayı ASKON Şube Başkanı Kadir Darıcık ve yjnetim kurulu üyelerine teşekkür etti. 
İşadamlarının oluşturduğu STK’ların ülkenin gelişmesinde ve yatırımlar yaparak istihdam sağlanması noktasında önemli katkıları olduğunu ifade eden Köksal, ASKON Şubesinin Sivas’ta faaliyete başlamasından dolayı mutlu olduğunu belirterek, çalışmalarında başarılar diledi.
 
 

DEVAMI

Cumhuriyet başvcısından Esnaf teşkilatına veda ziyareti

Cumhuriyet Başsavcı Murat İrcal, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret etti.
Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararnamesi ile  Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı görevine adanan Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksala veda ziyaretinde bulundu
Yaklaşık 5 yıldır Sivas’ta cumhuriyet başsavcısı olarak görev yapan Başsavcı Murat İrcal, cumhuriyetin temellerinin atıldığı güzel bir Anadolu kendinde görev yapmaktan mutlu oldukların belirterek, Sivas’ı ve Sivaslıları unutmayacağını söyledi. 
Güzel dostluklar kurduklarını bu dostluklardan birinin de Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal olduğunu ifade eden Başsavcı İrcal, güzel dostlukların devam edeceğini belirterek, Birlik Başkanı Beşir Köksala teşekkür etti. 
5 Yıldır birlikte çalıştıkları  Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal’ın Eskişehir’e atanması nedeniyle üzüntülü olduklarını , büyükşehirde görev yapacak olması nedeniyle de mutlu olduklarını belirten Sesob Başkanı Köksal, “ Başsavcımız göreve geldiği günden itibaren teşkilatımızla her zaman görüş alışverişinde bulunmuş. Sorunlarımızın çözümü için bizlere yardımcı olmuştur. Başsavcımızı esnaf teşkilatı ve Sivaslılar olarak çok seviyoruz. 
 Esnaf teşkilatı olarak Cumhuriyet Başsavcımızın şahsında Başsavcılığımızla her zaman uyumlu çalıştık. Değerli başsavcımıza yeni görev yerinde başarılar diliyor, Sivas cumhuriyet başsavcılığına atanan Salihli Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu ile de birlikte çalışacağımızı ifade ediyorum. Sivaslılar olarak Cumhuriyet Başsavcımız sayın Murat İrcal’ı unutmayacağız “dedi.
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret