Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Okul-Sanayi-Sektör işbirliği önemli

Birliğimizden Haberler

Okul-Sanayi-Sektör işbirliği önemli

Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen toplantıda okul , sanayi ve sektör işbirliği ele alındı.
“Okul-Sanayi İşbirliği ile Sektör Temsilcilerine Yönelik Bilgilendirme Toplantısı” başlığı altında gerçekleşen toplantı ile ilimizdeki mesleki eğitim konunun tüm taraflarının katılımı ile masaya yatırıldı.
İl Milli Eğitim Müdürüm  Mustafa Altınsoy başkanlığında, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ülker Yurten ve Şube Müdürü  Malik Erdoğan’ın yardımcılığında gerçekleşen toplantıya  Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Oda başkanları ,    sivil toplum kuruluşu temsilcileri, İş Kur,  TÜDEMSAŞ Temsilcileri, Cumhuriyet Üniversitesi temsilcileri, Ticaret Sanayi Odası Temsilcileri,    ve Meslek Lisesi Müdürlerimiz katıldı. 


Toplantının oturum başkanlığını yapan Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, mesleki eğitimin daha verimli hale getirilmesi gerektiğini belirterek, “Biz eğitimcilerin temel önceliği mesleki ve teknik eğitimi yerel, ulusal ve uluslararası iş piyasalarının beklentilerine uygun yapılandırarak genç nüfusumuza gerekli bilgi, beceri ve yetkinliği kazandırmaktır.
İşte bu amaç doğrultusunda düşünecek olursak bugün burada tertip edilen istişare toplantısı mesleki ve teknik eğitimin gelişimi açısından büyük önem arz etmektedir. Çünkü kadim Şehir Sivas’ımız coğrafi konum itibari ile ülkemizdeki önemli sanayi kuruşlarının kavşak noktasındandır.
Sanayi yatırımlarında 4. Teşvik bölgesine yer alan ilimiz, pek çok yatırımcının dikkatini çekmekte ve her geçen gün şehrimizde yeni sanayi tesisleri kurulmaktadır.
Bize düşen görev ise sanayi sektörünün bel kemiği olan kalifiye elaman ihtiyacını mesleki ve teknik okullar mahareti ile karşılamaktır. Tabi bunu yaparken de ilimizin sektörel özelliklerini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. İlimizde hangi sanayi kolları gelişmişse o sanayi kollarına göre eleman yetiştirmek; yetişen elemanların sertifikasyonunu sağlamak onların “aranan elaman” olmalarını sağlamak bizim önceliğimizdir. Ancak bu yapılırsa genç nüfusun potansiyeli değerlendirilmiş olur. 


. Bizler Sivas olarak mesleki eğitimde Bakanlığımızın hedeflediği oranlara her geçen gün yaklaşmaktayız . Fakat başta da belirttiğimi gibi artık değişen dünya konjonktüründe sanayici sadece diplomalı çalışanla yetinmiyor. Elemanların gelişmiş cihazlar kullanabilmesi, yeni ürünler tasarlayabilmesi, CNC (Si En Si) tezgah kullanabilmesi, yabancı dil bilmesi, uluslararası geçerliliği olan kaynak sertifikasına sahip olması vs. sektör temsilcilerinin isteklerinden yalnızınca birkaçı. Bizler mesleki eğitimi bu istekler çerçevesinde şekillendirmek istiyoruz. 
Hepimizin bildiği şu sloganı bir kez daha hatırlatmak istiyorum: “Meslek Lisesi Memleket Meselesi”. Sizlerin burada oluşu bu meseleye duyarsız kalmadığınızın en önemli göstergesidir. 
Temennimiz ihtiyaç duyan herkesin erişimine açık, bireylere ilgi ve yeteneklerine cevap veren yine onların girişimcilik, ekip çalışması, karar verebilme, sorun çözebilme özelliklerini destekleyen; ulusal ve uluslararası alanda kendini ispatlamış dinamik yapılı bir mesleki eğitimin şehrimizde yaygınlaşmasıdır.” dedi.
Esnaf ve Sanatkaralr Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ise, her sektörde kalifiye eleman sıkıntısı yaşandığını, esnafların çırak bulmakta zorlandığını ifade ederek, okulların 12 yıla çıkarılması ile birlikte ustaların çırak bulmakta sıkıntı yaşadıklarını söyledi
Mesleki Eğitim Merkezinde öğrenci sayısının az olduğunu, piyasada çırak yetişmediğini vurgulayan Köksal,  köylerden çocukların Sivas’a yetirilerek barınma sorununun giderilmesini ve mesleğe yönlendirilmesini istedi.
Toplantının devamında katılımcılar, mesleki eğitimde karşılaştıkları sorunlar ve çözümü ile ilgili görüş ve önerilerini dile getirdiler.
 
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Ahilik Haftası başlıyor

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, 32.. Ahilik Kültürü Haftasının 17-18  Eylül tarihleri arasında kutlanacağını söyledi. 
 Ahilik Bayramı hakkında bilgi veren Sesob Başkanı Beşir Köksal, Ahiliğin esnaf teşkilatı açısından önemli olduğunu belirterek, birlik ve beraberlik içerisinde Ahilik Bayramını kutlayacak olmanın onuru ve gururunu yaşadıklarını söyledi.  
Ahiliğin kelime olarak kardeş, eli açık, konuksever ve yiğit anlamına geldiğini ifade eden Sesob Başkanı Köksal, “Ahiliğin dürüstlük, sevgi, dostluk, yardımlaşma, hoşgörü, bilgi ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Ahilik, sosyal hayat kadar ekonomik hayatı da yönlendiren, günümüzde halen geçerliliğini koruyan , bu günün şartlarında bile birçok ülkede sağlanamamış adaletli, verimli ve son derece güzel sistemi Türk toplumuna kazandırmış bir kültürdür. 
Bu amaç doğrultusunda Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak, komite üyelerimizin de ortak çalışmaları doğrultusunda  17-18  Eylül tarihleri arasında  Ahilik Haftamızı kutlayacağız. Ahilik Haftamız yarın saat t 10.00’da Atatürk Anıtına Çelenk sunumu ile başlayacak. Burada Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi çelenklerinin sunumunun ardından komite olarak Valimiz sayın Salih Ayhan  ve  Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Bilgini  ziyaret edeceğiz.  Huzurevinde kalan büyüklerimizi de ziyaret ettikten sonra Saat 15.30 da ebediyete intikal etmiş esnaf ve sanatkârlarımız ile şehitlerimiz için Paşa camiinde mevlidi şerif okutacağız.  
 
18 Eylül  Çarşamba günü  Çarşamba günü saat 11.00’da Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği önünden Ahi Emir Ahmet Türbesi önüne hareket edeceğiz. Burada il müftülüğü tarafından yapılacak olan duadan sonra Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde yapılacak olan  tören  için  mehter eşliğinde kortej yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz. Törende konuşmaların ardından Ahilik Onur ödülünü Valimiz Sayın Salih Ayhana takdim ettikten sonra  yılın ahisini ,  Yılın kalfası ve çırağını da ödüllendireceğiz. Yemin  eden  esnaflarımızın belgelerini takdim edeceğiz .
. Şet Kuşatma ekibinin sunumunun ardından katılımcılara ve vatandaşlara ahilik bulgur pilavı ikramında bulunacağız”  dedi. .
ESNAFLARIMIZ BAYRAKLARINI ASSIN
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, esnafın bayramına sahip çıkması gerektiğini belirterek, işyerlerinin önlerine  Türk bayrağı asmalarını ve Ahilik Haftası törenlerine katılmalarını istedi.
 
 

DEVAMI

Altın Eller Sivasta buluştu

Sivas Kongresinin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde “ Altın Eller Sivas’ta Buluşuyor”  adlı Türk El Sanatları Festivali düzenlendi. Festivale Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği de stant açarak destek oldu.
Tarihi kent meydanında düzenlenen etkinliklere 50 usta stant açarak sanatlarını sergiledi.
Açılış töreninde konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas’ın el sanatlarında ayrı bir yeri olduğunu ifade ederek, El Sanatları çarşısının ilimize kazandırılacağını ve el emeği eserlerin de burada sergileneceğini ifade etti.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü halk oyunları gösterilerinin ardından Türk El Sanatları Sergisinin açılışı yapıldı.
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal 15 Eylül tarihine kadar açık kalacak olan el sanatlarının yer aldığı stantları gezerek yapılan sanatlar hakkında bilgi aldı
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret