Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Oda Başkanları Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında bilgilendirildi

Birliğimizden Haberler

Oda Başkanları Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında bilgilendirildi

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından merkez ve ilçelerde bulunan odaların    başkanlarına yönelik olarak Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının mesleklere Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğunun getirilmesinin ardından oda başkanlarına yönelik olarak Sesob toplantı salonunda Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında bilgi verildi.
Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Eğitim Danışmanı ve uzmanı Pınar Gülgeç tarafından gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında mesleki yeterlilik belgesi alması gereken meslekler ve yapılacak olan işlemler hakkında bilgi verildi. 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayınlanan tebliğ ile Mesleki Yeterlilik Belge Zorunluluğu getirilen tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde 12 ay içinde belgelerini almayanların artık çalışamayacağını belirterek,    belgelerini biran önce almalarını tavsiye etti.
Meslek mensubu esnafların mağduriyet yaşamaması için girişimlerde bulunduklarını ve eğitim uzmanında destek aldıklarını dile getiren Sesob Başkanı Köksal, her konuda yardımcı olan ve oda başkanlarını bilgilendiren , Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması için destek olan eğitim danışmanı Pınar Gülgeç’e de teşekkür etti. 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Eğitim Danışmanı ve uzmanı Pınar Gülgeç ise 2019 yılı sonu itibariyle 143 mesleğe belge zorunluluğu getirildiğini, zorunluluk kapsamında olan mesleklerle ilgili tebliğ yayınlandıktan 1 yıl sonra belgesi olmayanların çalıştırılamayacağını, uymayan işverenlere ise çalışan başına 775 TL  idari para cezası yazılacağını belirtti.
 Gülgeç, hangi mesleklerin yeterlilik belgesi alması gerektiği konularında da ayrıntılı olarak oda başkanlarını bilgilendirdi.
Toplantının sonunda eğitim uzmanı Pınar Gülgeç, oda başkanlarının Mesleki Yeterlilik Belgesi ile ilgili sorularını cevaplandırdı
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

1 Temmuz itibariyle sarma sigara satışı yasaklandı

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , tütün satışları ile ilgili kanunun yayınlandığını ifade ederek, 1 Temmuz itibariyle makaron veya yaprak sigara kağıdı satışının yasaklandığını ifade etti
 
  7247 sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” 26 Haziran 2020 tarihli ve 31167 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini dile getiren Sesob Başkanı Beşir Köksal, “7061 sayılı Kanunun 62 nci maddesi ile 4733 sayılı Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanunun 6 ncı maddesine dokuzuncu fıkradan sonra gelmek üzere eklenen onuncu fıkrasındaki Ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kağıdı içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün, tütün harici herhangi bir madde doldurmak, bu şekilde üretilen ürünleri satışa arz etmek, satmak, bulundurmak veya nakletmek 1 Temmuz itibariyle yasaklanmıştır.
 
93 üncü maddesiyle 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunun 3 üncü maddesinin yeniden düzenlenen yırminci fıkrası; Ticari amaçla; makaron veya yaprak sigara kâğıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenlere, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.
 
Ayrıca, 1 Temumz 2021 tarihinden itibaren de Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapılması yasaklanmıştır. ”dedi.
Sivas Esob Başkanı Beşir köksal, tüttün ürünleri satan esnafların mağduriyet yaşamaması ve gerekli cezaya maruz kalmaması için yasaklara riayet etmelerini tavsiye etti.
 

DEVAMI

Sesob Başkanından SGK müdürüne ziyaret

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Sivas Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Kadir Boztepe'yi makamında ziyaret ederek, COVİD-19 sürecinde esnafa yönelik yapılan erteleme ve çalışmalardan dolayı teşekkür etti.
Sesob Başkanı Köksal, Sosyal Güvenlik Kurumu başta olmak üzere esnaf teşkilatı olarak kamu kurum ve kuruluşları ile uyumlu çalıştıklarını ,esnafın sorunlarını her platformda dile getirerek çözümü için gayret gösterdiklerini de  sözlerine ekledi

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret