Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Meslekler Çıraklarla gelecek nesillere aktarılır

Birliğimizden Haberler

Meslekler Çıraklarla gelecek nesillere aktarılır

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, meslek edinmenin, iş öğrenmenin altın bir bilezik olduğunu söyledi.
Esnafın kalifiye eleman ve çırak bulamadığını bu konuda sıkıntıların her geçen gün daha da arttığına dikkat çeken Sesob Başkanı Köksal, gençlerin aileleri tarafından mesleğe yönlendirilmesini tavsiye etti.
 ÇIRAK OLMAK CEZA YÖNTEMİ OLMAMALI 
Meslek öğrenmenin , esnafın yanında çırak olmanın  ceza yöntemi olmaması gerektiğini hatırlatan Sesob Başkanı Köksal, “Çocuklarımıza ‘eğer okumassan sanayiye veririm’ gibi cümleler kurularak meslek öğrenmeyi bir ceza koşulu olarak kullanmamalıyız. Gençlerimizi mesleğe yönlendirmeli, mesleğin geleceği açısından önemini belirterek, kalifiye eleman olma yolunda gayret göstermeliyiz. Meslek edinmek, iş öğrenmek , kalifiye eleman olmak , bu mesleklere erken yaşlarda başlamak önemlidir. Gençlerimiz şunu hiçbir zaman unutmamalıdır. Mesleği olan insan aç kalmaz. Çocuklarımızı okula gitmesse , sanayiye yada esnafın yanına vermenin , olumsuz algısını yıkmak gerekir. Dersleri kötüyse, ödevlerini yapmıyorsa, okula gitmiyorsa, derslerine ilgisi azaldıysa okumassan seni sanayiye veririm  cümlesi  çocukları korkutmakta ve bir ceza yöntemi olarak  algılanmakta, eleman ve çırak olmanın kötü bir şey olduğu zannedilmektedir. “dedi
 Ülkemizde en büyük eksikliklerden birinin de ara elaman olduğunu vurgulayan Köksal, çok sayıda esnafın çırak olmadan mesleğini sürdürmeye çalıştığını , sanayide nitelikli, tüm işlerden anlayan eleman bulmakta zorlanıldığını hatırlatarak , mesleklerin devamı için çırakların şart olduğunu sözlerine ekledi
 Genç yaşta meslek edinmenin gençler için işsizliğin önüne  geçmek için bir anahtar  hamle olduğunun altını çizen Köksal, çocukların mesleğe yönlendirilmesini, yaz tatillerinde , ara tatillerde , bir esnafın yanında çırak olarak çalışması, iş öğrenmesi , meslek öğrenmenin yanısıra para kazanmanın zorluluğunu, birlik ve paylaşım duygularını da  çocuğa öğreteceğini kaydetti.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

COVİD-19 ESNAFIMIZI MAĞDUR ETTİ

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret etti.
Parti yöneticileri ile birlikte Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret eden milletvekili Ulaş Karasu, Sesob Başkanı Beşir Köksal ile görüşerek esnafın durumu hakkında bilgi aldı.
Esnafın sorunlarını dinleyen milletvekili Karasu, Covid-19 sürecinde en fazla esnaf kesiminin mağdur olduğunu ifade ederek, ilkokulların açılması ve üniversitelerin açılmaması nedeniyle esnafın mağduriyeti ile ilgili bir çalışma yaptıklarını bu çalışmanın sonucunun da rapor halinde genel başkanları  Kemal Kılıçdaroğluna ileteceklerini belirti. 
Mart ayından itibaren esnafın sorunlar ve sıkıntılar yaşadığını , mağduriyetinden dolayı kepenk kapattığını vurgulayan Karasu, “Esnafımızı çok zor şartlar bekliyor. Bizlerde esnafımızın bu zor şartlarda ayakta kalabilmesi için STK başkanlarımızla görüş alışverişi yapıyoruz. Esnafımızın sorunlarını dinliyoruz. Üniversitelerimizin açılmaması  pansiyon, kafe, kahvehane, yurt ve kantinci gibi farklı sektörlerdeki esnafları mağdur etti. Okulların tam anlamıyla açılmaması nedeniyle kantinciler, kırtasiyeciler ve servis sürücüleri de ciddi sıkıntılar  yaşıyor. Esnaflarımıza mutlaka destek verilmeli. Esnafımızın sorunlarına çare olmak için bu ziyareti gerçekleştiriyoruz. “ dedi. 
            CHP milletvekili Ulaş Karasu’nun ziyaretinden ve esnafın sorunlarını dinlemesinden dolayı teşekkür eden Sesob Başkanı Beşir Köksal, hükümetin esnafa yönelik destekleri olduğunu,  ancak, COVİD-19 salgınının devam etmesi nedeniyle mağduriyetinin devam ettiğini belirterek, esnafın mutlaka desteklenmesi gerektiğini vurguladı.
 Esnafların bu süreçteki mağduriyetlerinin devam ettiğini vurgulayan Köksal, “ Salgın sürecinden dolayı esnaflarımızın sıkıntıları devam etmektedir. Oyun oynanmaması nedeniyle kahvehanelerimiz, eğlence yerlerimiz kapanıyor.  Okullar açılmadığı için kantincilerimiz, kırtasiyecilerimiz, servisçi esnaflarımız zor durumda.  Esnaflarımıza faizsiz veya hibe olarak destek verilmelidir. Kredi taksitleri, elektrik, doğalgaz,  SSK primleri, vergiler yıl sonuna kadar ertelenmelidir.  Pandemi sürecinde mağdur olan esnaflarımızın yaraları sarılarak mağduriyeti giderilmelidir. “diye konuştu.
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, esnaf teşkilatını ziyaret ederek, esnafın sorunlarını dinleyen ve bu sorunları genel merkeze taşıyan CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ve parti yöneticilerine de teşekkür etti.
 
 

DEVAMI

Daha nice yıllar diliyorum

Sivas'ta uzun bir süredir yayın hayatını devam ettiren Bizim Sivas Gazetesinin yıl dönümünü kutluyorum. Bizim Sivas Gazetesi, halkımıza, esnaf ve sanatkârımıza kuruluşundan bu güne kadar doğru, tarafsız, ilkeli ve sorumlu habercilik anlayışı içerisinde görevini layıkıyla yerine getirmiş,  yayıncılık anlayışı, misyonu ve haberleriyle okuyucularının güvenini kazanmıştır.
 
Yıllardır esnaf ve sanatkârlarımızın sorunlarının duyurulmasında, sorunlarımızın çözümü yolunda kamuoyu desteği oluşturulmasında,  yetkililere sorunlarımızın aktarılmasında, Sivas ve Sivas dışında yaşayanlarla aramızda köprü oluşturulmasında ve ilimizin her alanda tanıtımında Bizim Sivas Gazetesi  önemli bir görev üstlenmiştir ve üstlenmeye de devam edecektir. 
 
  Meslek ahlak ve ilkelerine bağlı kalarak halkımızı, doğru, zamanında ve etkin bir biçimde bilgilendirmek, gelişmelerden haberdar etmek basınımızın üstlendiği toplumsal bir görevdir. Basının geçmişte olduğu gibi günümüzde ve toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri vardır. Kamuoyunu aydınlatmak için her ortamda, her koşulda, sorumluluk duygusu içinde, toplumun haber alma özgürlüğü adına görevlerini yerine getiren gazetenizin 33.yılını  kutluyorum.
 
Bizim Sivas Gazetesi sahibi Muhsin Kaya’nın şahsında, yazı işleri ailesine,   muhabirine, çalışanlarına  ve  kuruluşundan bu güne kadar tüm emek verenlere teşekkür eder yayın hayatında başarılarının devamını dileyerek sevgi ve saygılar sunarım. 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret