Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Meslekler Çıraklarla gelecek nesillere aktarılır

Birliğimizden Haberler

Meslekler Çıraklarla gelecek nesillere aktarılır

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, meslek edinmenin, iş öğrenmenin altın bir bilezik olduğunu söyledi.
Esnafın kalifiye eleman ve çırak bulamadığını bu konuda sıkıntıların her geçen gün daha da arttığına dikkat çeken Sesob Başkanı Köksal, gençlerin aileleri tarafından mesleğe yönlendirilmesini tavsiye etti.
 ÇIRAK OLMAK CEZA YÖNTEMİ OLMAMALI 
Meslek öğrenmenin , esnafın yanında çırak olmanın  ceza yöntemi olmaması gerektiğini hatırlatan Sesob Başkanı Köksal, “Çocuklarımıza ‘eğer okumassan sanayiye veririm’ gibi cümleler kurularak meslek öğrenmeyi bir ceza koşulu olarak kullanmamalıyız. Gençlerimizi mesleğe yönlendirmeli, mesleğin geleceği açısından önemini belirterek, kalifiye eleman olma yolunda gayret göstermeliyiz. Meslek edinmek, iş öğrenmek , kalifiye eleman olmak , bu mesleklere erken yaşlarda başlamak önemlidir. Gençlerimiz şunu hiçbir zaman unutmamalıdır. Mesleği olan insan aç kalmaz. Çocuklarımızı okula gitmesse , sanayiye yada esnafın yanına vermenin , olumsuz algısını yıkmak gerekir. Dersleri kötüyse, ödevlerini yapmıyorsa, okula gitmiyorsa, derslerine ilgisi azaldıysa okumassan seni sanayiye veririm  cümlesi  çocukları korkutmakta ve bir ceza yöntemi olarak  algılanmakta, eleman ve çırak olmanın kötü bir şey olduğu zannedilmektedir. “dedi
 Ülkemizde en büyük eksikliklerden birinin de ara elaman olduğunu vurgulayan Köksal, çok sayıda esnafın çırak olmadan mesleğini sürdürmeye çalıştığını , sanayide nitelikli, tüm işlerden anlayan eleman bulmakta zorlanıldığını hatırlatarak , mesleklerin devamı için çırakların şart olduğunu sözlerine ekledi
 Genç yaşta meslek edinmenin gençler için işsizliğin önüne  geçmek için bir anahtar  hamle olduğunun altını çizen Köksal, çocukların mesleğe yönlendirilmesini, yaz tatillerinde , ara tatillerde , bir esnafın yanında çırak olarak çalışması, iş öğrenmesi , meslek öğrenmenin yanısıra para kazanmanın zorluluğunu, birlik ve paylaşım duygularını da  çocuğa öğreteceğini kaydetti.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Ak parti ilçe başkanından Sesoba ziyaret

Ak Parti ilçe başkanı Muhammed Burak Kuruçay, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret etti.
Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte Esnaf teşkilatına ziyarette bulunan Ak Parti İlçe Başkanı Kuruçay, Sesob Başkanı Beşir Köksal ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı.
Belediye Meclisi Üyesi iken Ak Parti ilçe başkanlığına atanan ve kısa sürede yönetim kurulu üyelerini oluşturarak çalışmalarına başlayan ilçe başkanı Kuruçay, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret ederek, Birlik Başkanı Beşir Köksal ve yönetim kurulu üyeleriyle bir süre sohbet etti.
 
Ak Parti ilçe başkanlığına atandıktan sonra çalışmalara başladığını ve kısa sürede yönetim kurulunu oluşturduğunu ifade eden ilçe başkanı Kuruçay, Ak partinin gücünü daha da artırmak için mücadele edeceklerini, STK ile her zaman uyumlu çalışacaklarını ifade etti.
 
Partinin farklı kademelerinde hizmet verdiğini ve göreve geldiği günden itibaren Sivas halkına ve partililere hizmet verdiğini vurgulayan Kuruçay, “Ak Parti teşkilatlarında farklı birimlerde görev aldım ve Gençlik Kolları Başkanlığı görevinde bulundum. Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle ilçe başkanlığına atandım. Yönetim kurulumuzu oluşturduktan sonra ziyaretler yaparak sorunları yerinde tespit ediyoruz. Her zaman bizlerle çalışmalar yapan, esnafın sorunlarıyla yakından ilgilenen Birlik Başkanımız, sayın Beşir Köksal ve yönetim kurulunu ziyaret ettik ve görüş alışverişinde bulunduk ve tecrübelerinden faydalandık. Başkanıma ve yönetimine teşekkür ediyorum” dedi.
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ise , siyasi partilerin önemli olduğunu  dile getirerek, “Ak Parti ilçe başkanlığına atanan sayın Burak Kuruçay ile daha önce de birlikte çalıştık. Esnaflarımızın sorunlarıyla yakından ilgileniyor. Sivasımızın gelişmesi ve kalkınması için gayret gösteren, esnafın sorunlarıyla yakından ilgilenen ilçe başkanımıza teşekkür ediyor ve şahsında yönetim kurulu üyelerini tebrik ederek hizmet yarışında başarılar diliyorum” diye konuştu.
Sesob Başkanı Beşir Köksal, ziyarette Ak Parti ilçe başkanı Muhammed Burak Kuruçay’a esnafların sorunları hakkında da bilgi verdi.  

DEVAMI

Lokantalar Maç Günü indirim yapacak

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Sivas’ın gururu Demirgrup Sivasspor taraftarına destek olmak amacıyla maçın olduğu gün Lokantalarda Yüzde 20 indirim yapıldığını söyledi. Yapılan indirim ile ilgili olarak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde basın toplantısı düzenlendi.
Lokantacılar ve Kebapçılar Esnaf Odası Başkanı Nazım Yiğit , taraftara destek olmak ve indirimli bir şekilde yemek yemelerini sağlamak amacıyla bir çalışma başlattıklarını ve bu çalışma neticesinde taraftara destek olmak için yüzde 20’lin indirim yaptıklarını, bu indirim için lokantalarda yazı asıldığını ifade ederek, “ Lokantacı esnaflarımız Sivassporumuzun kendi sahasında oynadığı maç günleri tam pansiyon yemeklerde yüzde 20 oranında indirim yapacaktır. Passolig kartı olan taraftarlar bu indirimden faydalanacaktır. Takımımıza ve taraftarlarımızı elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Takımımıza şampiyonluk yolunda başarılar diliyoruz” dedi. 
Her zaman Sivasspora ve taraftara destek olmaya çalıştıklarını vurgulayan Sesob Başkanı Beşir Köksal, taraftara yüzde 20’lik indirimlerinden dolayı oda başkanı Nazmi Yiğit ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.
 
Sesob Başkanı Köksal, “Sivasımızın  gururu Demir grup Sivasspor takımımızın başarısıyla gurur duyuyoruz. Sivasspor takımımız ilimizin tanıtımına önemli katkılar sağlamakta ve her zaman başarısıyla ilimziin adını duyurmaktadır. Takımımızın  süper ligde göstermiş olduğu başarı ilimizi de hareketlendirmiş esnafımıza da önemli katkılar sağlamıştır. Esnaf teşkilatı olarak taraftarımıza imkanlar dahilinde yardımcı oluyoruz. Lokantacılar Esnaf Odamız da maç günü lokantalarda indirim yaparak taraftara katkı sağlamıştır. Esnaflarımız Sivassporumuzun bayraklarını asmalı, maç günü gelen taraftarlara yardımcı olmalı ve müşteri memnuniyetine önem vermelidir. Lokantacılar Odamızın başlatmış olduğu indirim kampanyasına diğer esnaflarımızın da destek vermesini bekliyoruz” diye konuştu.
 
Sesob Başkanı Köksal, Sivassporun her türlü desteğe ihtiyacı olduğunu belirterek, başarıda emeği olan başta başkanı olmak üzere , yöneticilerine, hocalarına, futbolcularına ve emek veren herkese teşekkür etti.
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret