Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Mağdur esnafa kolaylık sağlanacak

Birliğimizden Haberler

Mağdur esnafa kolaylık sağlanacak

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  Kovid-19 salgını ile mücadele nedeniyle alınan tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile Faaliyeti tamamen durdurulan işyerlerinin  mücbir sebep hali ilan edildiğini söyledi.
25 Ocak tarihi itibariyle 31375 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 524 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile  mücbir sebep süresinin 1  Aralık 2020 tarihi itibariyle başladığını  ve anılan işyerlerinin açılmasına izin verilen ayın sonuna kadar devam edeceğini dile getirdi.
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “ Mücbir sebep  halinden yararlanacak  olan işyerlerinin  İçişleri Bakanlığı  genelgesi ile faaliyeti geçici olarak tamamen durdurulan  hamamlar, yüzme havuzları, Sauna, sinema salonu, masaj salonları, kahvehane, kıraathane,  kır bahçesi, çay bahçesi, internet kafe, internet salonları, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve halı sahalar  mücbir sebep kapsamında Aralık 2020 ayından itibaren katma değer vergisi beyannamelerle, muhtasar beyannameler, muhtasar ve prim hizmet beyannameleri,  ile Ba ve Bs formlarını  mücbir sebep halinin sona erdiği aylı takip eden ayın ilgili günlerinde vereceklerdir. Bu beyannamelere ait ödemeleri de beyanname dönemine göre sırasıyla  her dönem için takip eden aylarda yapılacaktır.
Belirlenen işyerlerinin  Mart ayı içerisinde açılmasına izin verilmesi halinde 2020/Kasım, 2020/Aralık , 2021/Ocak ve 2021/Şubat  dönemlerine ait KDV beyannameleri ile aynı dönemlere ilişkin  “ Form Ba-Sa” bildirimleri Mart ayı KDV beyannamesi ile birlikte 26/42021 günü sonuna kadar verilecektir. Bu beyannamelere ait vergilerin ödeme süreleri de 2020/Kasım  dönemi için 31 Mayıs 2021’de 2020/Aralık dönemi için 30 Haziran 2021’de , 2021/Ocak dönemi için de 2 Ağustos 2021’de ve 2021/Şubat  dönemi için ise 31 Temmuz 2021 tarihinde olacaktır”dedi. 
BORCU BULUNAN ESNAFLARIMITZ HASTANELREDEN FAYDALANACAK 
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, teşkilatımızın girişimleri sonucunda 23.1.2021 tarih ve 31373 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3432 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Genel Sağlık Sigortası ve Bağ-Kur prim borcu bulunanların 31.12.2021 tarihine kadar devlet hastaneleri ve devlet üniversitesi hastanelerindeki sağlık hizmetlerinden faydalanacağını açıkladı. 
KOOPERATİF KREDİLERİ ERTELENECEK
 Sivas Esob Başkanı Beşir köksal, Halk Bankası aracılığı ile  esnaf ve sanatkarlara kullandırılan  Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli kredilerin de 1 Ocak 2021-30 Haziran 2021 arası 6 aylık dönemde ödenmesi gereken kredi taksitlerinin de ertelenmesi için Cumhurbaşkanımızın açıklama yaptığını ve Cuma günü toplantı yapılarak ayrıntıların açıklanacağını da müjdeledi 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Hayırlı ve Huzurlu Ramazanlar dilerim

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, bolluk ve bereket ayı 11 ayın sultanı Ramazan ayına girmenin   mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek  islam alemine ve vatandaşlarımıza hayırlar getirmesini temenni etti. 
Ramazan ayının başlaması nedeniyle bir açıklama yapan Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “Duaların ve ibadetlerin daha anlam kazandığı,, birlik, beraberlik ve yardımlaşmanın  arttığı mübarek ay olan Ramazan ayına girmiş bulunuyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımız, vatandaşlarımız bir yılı aşkın bir süredir koronavis salgını nedeniyle zor durumdadır. Özellikle işyerleri kapalı olan esnaflarımızın mağduriyeti devam etmektedir. Salgın nedeniyle zor günler geçiren esnafımıza inşallah Ramazan ayı bereketiyle gelecektir. Zor şartlar ve virüs salgını nedeniyle vatandaşlarımıza hizmet götürmeye çalışan esnaf ve sanatkarlarımız bu mübarek ayda hizmetlerini devam ettireceklerdir.
  Esnafımız bundan önce olduğu gibi bundan sonra da müşteri memnuniyetine,  Ahilik gelenek ve göreneklerine göre hareket etmeye devam edecektir. Maske ,  mesafe ve hijyen kurallarına uyacaktır. Esnaflarımız kadar vatandaşlarımız da bu süreçte alışverişlerde hijyen kurallarına riayet etmelidir. Ramazan ayı inşallah Müslüman alemine, ülkemize, ilimize , esnaf ve sanatkarımıza bereket getirecek ve virüs salgınından kurtulmamıza vesile olacaktır” dedi.
 
Sevgi, hoşgörü, yardımlaşma ve dayanışmanın ön plana çıktığı islam alemi için önemli olan Ramazan ayına girmenin mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Sivas Esob Başkanı Köksal, “Şefkat, merhamet  ve rızkın bol olduğu, kültürümüzün ve inancımızın en güzel örneklerinin sergilendiği Ramazan ayına girmiş bulunuyoruz. Bu ayda birlik ve beraberliğimiz daha da pekiştirilmeli, ihtiyaçlı aileler sevindirilmeli, yardımlar yapılmalıdır. Ramazan ayında tutulan oruçların, yapılan ibadet ve hayırların yüce mevlamızın dergahında kabul görmesinin temenni ediyorum. 
 Dostlukların sevgi ile beslendiği, kırgınlıkların yok olduğu  bu mübarek Ramazan ayının esnaf ve sanatkarlarımıza ve halkımıza hayırlı olmasını , esnafımıza bol kazançlı günler olmasını temenni ediyor, ülkemize, islam alemine, barış, kardeşlik
ve huzur getirmesini diliyorum. “ diye konuştu.
 
 

DEVAMI

Emniyet Teşkilatımız 176 yaşında

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, huzur ve güvenimizi sağlamak için gece gündüz hizmet veren Türk Polis Teşkilatının 176. Yıldönümünü gururla kutladıklarını ifade etti. 
10 Nisan 1845 tarihinde kurulan Türk Polis Teşkilatının aradan geçen 176  yıl içerisinde her geçen gün kendisini her alanda yenileyerek başarılara imza attığını dile getiren Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir  Köksal , “ Polisimizin hayatını ortaya koyarak vatanın bölünmez bütünlüğü, ülkemizin huzuru için verdiği mücadele takdire şayandır.           
            Ülkemizin geleceği açısından çok önemli olan huzur ve sükûnun demokratik kurallar içerisinde sağlanması, hür ve serbest ortamın sürdürülmesini temin etmek, polisimizin en önemli görevidir.  Demokrasinin yaşaması diğer özgürlüklerin yanında, ancak toplumda huzur ve güvenliğin sağlanmasıyla mümkündür. Gücünü halktan ve kanunlardan alan Türk polisi, görevini her zaman fedakârca yapmış, gerektiğinde canını hiçe sayarak ulvi görevlerini yerine getirmiş, toplumumuzun güvenini ve takdirini kazanmıştır.
            Halkımız, esnaf ve sanatkârımız, gecesini gündüzüne katarak toplumun huzuru için çalışan polislerimize her zaman destek ve yardımcı olmuştur. Halkımızın duyduğu bu güveni zedelememek, tüm polislerimizin de öncelikli görevi olmalıdır.
Emniyet güçlerimiz ülkemizin güveni, huzuru ve bölünmez bütünlüğü için gece gündüz demeden çalışmaktadır. Mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan bu uğurda şehit olan  emniyet mensuplarımızı da her zaman olduğu gibi yine minnet ve şükranla anıyoruz. 
 Bu vesile ile görevlerini kahramanca yerine getirirken şehit olan polislerimize ve  güvenlik güçlerimize Allahtan rahmet diliyor, gazilerimize de tekrar geçmiş olmasını temenni ediyorum . Türk milletinin huzur ve güvenini sağlayan Emniyet  teşkilatımızın bu önemli haftasını kutluyorum,.” dedi.
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret