Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Kurban komisyon kararlarına uyalım

Birliğimizden Haberler

Kurban komisyon kararlarına uyalım

 Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, kurban komisyon kararları hakkında açıklamalarda bulundu.Kurban Hizmetleri Komisyonunun toplandığını ve bazı kararlar aldığını ifade eden Sivas ESOB Başkanı Hakan Demirgil, Kurban pazarının Bölge trafik yanında bulunan Hayvan Pazarının Kurbanlık Hayvan Satış yeri olarak faaliyet göstereceğini ifade etti. 
Komisyonda alınan kararlar hakkında da bilgi veren Sesob Başkanı Demirgil, “ Kurban bayramı öncesinde Kurban Hizmetleri komisyonu toplanarak bazı kararlaR aldı Alınan kararlar doğrultusunda Çayyurt mahallesi 15. Sokak, Pazartesi pazarı, Salı pazarı, Şeyh Şamil Mahallesi Çarşamba pazarı, Abdulvahabıigazi mahallesi Perşembe pazarı, Kümbet mahallesi Cuma pazarı, Yenidoğan mahallesi cumartesi pazarı, Yenişehir mahallesi Pazar alanı, Ahırlar bölgesi hayvan pazarı, Tuzlugöl mahallesi Abdurrahim  Reyhan Cami önü, Pazar alanları ve kombinalarda ve kurban yerlerinde kesim yapılacaktır. Özel mülklerde de hijyenik kurallara uymak kaydı ile kurbanlarını kesebileceklerdir. Cadde ve sokaklarda kurban kesimine müsaade edilmeyecektir.
 
Yönetmeliğe uygun olmayan yerlerde kesim yapılamayacak, kesim yapanlar hakkında cezai müeyyide uygulanacaktır.
Kombinalarda kesim yerlerinde ve diğer serbest bölgelerde kasaplar büyükbaş hayvanları 1500TL’ye küçükbaş kurbanlık hayvanları ise 350 TL bedelle kesebilecekler” dedi. 
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, kesilen kurbana dikkat edilmesini iki yaşını doldurmamış kurban vasfı olmayan gebe ve damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanların kurban olarak kesilmemesini, kurban kesim yerlerinde hayvan iç organları ve atıklarının boş yerlere atılmamasını, yol kenarı, park, cadde, öğrenci yurtları ve cami bahçelerinde kurban kesilmemesini, belirlenen kurallara uyulmasını tavsiye etti.
Sesob Başkanı Demirgil, esnafların ve vatandaşların kurban bayramını kutlayarak huzurlu ve mutlu nice bayramlar diledi.
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Berber ve kuaförlerin bir gün kapanması Ocak ayına ertelendi

 
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil,  Berber , Kuaför ve Güzellik salonları işleten esnafların bir gün tatil yapabilmelerini sağlamak  alınan kararın 1 Ocak 2023 Pazar gününe ertelendiğini ifade etti.
 
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının almış olduğu karar sonrasında Berber, Kuaför ve Güzellik salonlarının 1 Ekimden itibaren haftada bir gün kapalı olması için karar alındığını, bu kararın bazı illerde valilikler ve ilgili meslek kuruluşları arasında görüşmelerin devam etmesi nedeniyle ileri bir tarihe ertelendiğini vurgulayarak, “6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun13.üncü maddesi ve Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kuralar Hakkında Yönetmeliğin çalışma gün saatleri  hükümleri doğrultusunda Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri  Federasyonunun talebi ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonunun uygun görüşleri alındıktan sonra  haftada bir gün kapalı olmaları için karar alınmıştı. Alınan bu karar sonrasında uygulama 1 Ekim 2022 itibariyle yürürlüğe girecekti. Bazı illerde Valilik ve ilgili meslek kuruluşları arasında devam eden görüş alma ve istişare süreçlerinin uzaması nedeniyle Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının oluru alınarak Berber , Kuaför ve Güzellik Salonu işleten esnaflarımızın haftada bir gün işyerlerini kapatmaları 1 Ocak 2023 ‘e ertelenmiştir”dedi.
 
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, Sivas’ta Berber , Kuaför ve Güzellik Salonlarının Pazar günü kapatılmasına karar verildiğini;  ancak uygulamanın 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe gireceğini de sözlerine ekledi.
 

DEVAMI

Önce ziyaet sonra yaşlıların saç bakımını yaptılar

 Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları devam ediyor. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, 35. Ahilik Kültürü Haftası nedeniyle İsmail Hakkı Toprak Huzurevinde kalan yaşlıları ziyaret ederek bir süre sohbet  etti.
 
Ticaret İl Müdürü Selim Baş, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 27. Bölge Birliği Başkanı Mesut Dursun ile Sesob Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.
Huzurevi Müdürü İsmail Üstün tarafından karşılanan Sesob Başkanı Demirgil ve beraberindekiler , yaşlıların ellerini öperek hayır dualarını aldılar. Huzurevinde din görevlisi olarak hizmet veren Fazıl Kuru ise ebediyete irtihal eden esnaf ve sanatkarlar için Kur’anı kerim tilaveti okunarak dua edildi.Ziyarette ayrıca Huzurevi sakinlerinin yapmış olduğu el sanatlarından oluşan sergide gezildi.
 
KUAFÖRLER, SAÇ VE SAKAL TRAŞI YAPTI
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, huzurevi ziyaretinde Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonları Esnaf Odası Başkanı Ömer Şeker ile istişare ederek, bay ve bayan kuaförlerinde saç ve sakal bakımlarının yapılmasını sağladı. Bay ve bayan kuaförler; huzurevinde kalan büyüklerin bakımlarını yaparak onlara ahde vefa gösterdi.
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, yaşlanmış büyüklerine karşı ahde vefa göstermek, gönüllerini almak amacıyla ziyarette bulunduklarını ifade ederek, “ Bizlerin bu günlere gelmesinde emeği olan büyüklerimizi ziyaret ederek ellerini öptük . Burada kalan huzurevi sakinlerimizi ziyaret ederek , onlara yardımcı olmak, hatırlarını sormak hepimizin görevidir. Ziyaretlerimizde bay ve bayan kuaförlerimizi de getirdik. Yaşlılarımızın saç ve sakal bakımlarını yaptırarak bir nebze de olsa gönüllerini almaya gayret gösterdik. Oda başkanımız Ömer Şeker’e ve kuaförlerimize ve bizleri misafir eden müdürümüz İsmail Üstün’e çok teşekkür ediyorum” dedi.
 

 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Hakan DEMİRGİL
Sivas Esob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret