Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Köksal, esnafın sorunlarını Maliye Bakanına iletti

Birliğimizden Haberler

Köksal, esnafın sorunlarını Maliye Bakanına iletti

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Maliye Bakanı Naci Ağbal’a  esnaf ve sanatkarın sorunları hakkında bilgi verdi.

Hafta sonunda ilimize gelerek bir dizi programlara katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal, esnaf ve sanatkarlara da müjde verdi.

Maliye Bakanı  Naci Ağbal’ı karşıladıktan sonra Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen ‘Cazibe Merkezi ‘ toplantısına da katılan SESOB Başkanı Beşir Köksal, basına kapalı bölümde Maliye Bakanından bazı taleplerde bulundu. Köksal, kahveci ve çay ocağı esnafının 50 bin liralık faizsiz kredi desteğinden faydalanamadığını, mağdur olduğunu, kamu kurum ve kuruluşlarının esnafın işini yaptığını, 50 bin liralık faizsiz krediden tüm esnafların faydalanması gerektiğini, Ahilik fonunun biran önce çıkarılması yönünde desteğini istedi. .

Esnafa yönelik açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal,  müracaat eden tüm esnaf ve sanatkarlara   bankalar üzerinden 50 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği verileceğini belirterek, “Esnafımız 20 Şubat'ta kadar müracaat edebilecek, 27 Şubat'ta inşallah sonuçları açıklayacağız. Bizim isteğimiz bütün başvuranları ve şartları taşıyanları bundan yararlandırmak. 250 bine yakın esnafımız uygulamadan yararlanacak. Kredi vadesinin ilk 12 ayı ödemesiz, kalan üçer aylık eşit taksitler halinde ödenecek. Desteklere küçük esnaflardan başlayacağız" dedi.

Esnafa birçok kolaylık sağladıklarını dile getiren Bakan Eğbal, "Maliye Bakanlığı olarak yeniden yapılandırma kanunu yaptık. Burada milyonlarca esnafımız vergi dairesine, sosyal güvenlik dairesine olan prim ve vergi borçlarını yapılandırmış, 36 aya kadar taksitlendirmişti. Burada da yine ocak, şubat ve mart ayında taksitler ödenecekti. Hükümet olarak bir değerlendirme yaptık içinde bulunduğumuzu koşullar itibariyle esnafımızın ödenmesi gereken taksitlerini mayıs ve haziran ayına erteledik .Mobilyada KDV'yi düşürdüklerini, beyaz eşyada ÖTV'yi  indirdik. 2017 yılında işe alınacak her yeni işçinin, bütün vergisi, fonu ve priminin devlet tarafından karşılanacak”diye konuştu.

AHİLİK FONUNU MECLİSE SUNDUK

Ahilik fonu ile ilgili çalışmaları da aktaran Bakan Naci Ağbal, "Esnaf ahilik fonu kanun teklifini Meclise sunduk. Dolaysıyla inşallah bu sistem kurulduktan sonra bir esnafımız herhangi bir şekilde dükkanın kapatmak durumunda kaldığında aynı işsizlik sigortası fonunda olduğu gibi iş yerini kapattıktan sonra bu ahilik fonundan kendisine ödeme yapılacak. Bu da esnafımız için büyük kolaylık. Esnaf darda kaldığında devlet elini uzatacak, iyi gününde de esnaf bir miktar katkıda bulunacak.

Devlet olarak biz de aynı sandığa para vereceğiz. Esnafımızı zor duruma düştüğünde devlet olarak belirli bir süre ödeme yapacağız. Ahilik fonu bütün esnaflarımıza hayırlı olsun." Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın programına katılarak esnaflara yönelik olarak müjdenin teşkilatı da sevindirdiğini vurgulayan Sesob Başkanı Beşir Köksal, KOSGEB desteğiyle bankalar tarafından verilecek olan 50 bin liralık kredinin tüm esnafı rahatlatacağını, başvuruların başladığını, KOSGEB’in sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr internet adresinden başvuru yapılacağını, son başvuru tarihinin ise 20 Şubat olduğunu söyledi. Başvuru sonrasında gerekli şartları taşıyarak kredi alacakların 27 şubat tarihinde açıklanacağını vurgulayan Köksal, kredi çıkması halinde kaydı olmayanların KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmalarını ve onaylı KOBİ Bilgi Beyannamelerini oluşturmalarını istedi. 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

ASKON İŞADAMLARI DERNEĞİNDEN SESOBA ZİYARET

Sivas’ta teşkilatlanma çalışmalarını tamamlayan ASKON (Anadolu Aslanları İşadamları Derneği ) Sivas Şubesi ziyaretlere başladı.
Geçtiğimiz aylarda Askon Şube Başkanlığına getirilen Kadir Darıcık, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Esnaf teşkilatını ziyaret ederek Birlik Başkanı Beşir Köksal ile bir süre görüş alışverişinde bulundu.
 
ASKON olarak şubeyi kurduktan sonra çalışmalara başladıklarını ifade eden Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Başkanı Kadir Darıcık, Türkiye genelinde 35 ve yurt dışı şubeleriyle ilimizin ve ülkemizin kalkınması için gayret göstereceklerini söyledi.
 
Sivas’ta ASKON şubesini yeni kurduklarını ve ziyaretler yaparak amaçlarını anlattıklarını dile getiren Darıcık, Esnaf teşkilatını da ziyaret ederek Sesob Başkanı sayın Beşir Köksal’ın bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirterek, birlikte çalışmalar yapacaklarını kaydetti.
Darıcık, 22 Haziran 2019 Cumartesi  günü e ticaret ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapacaklarını da sözlerine ekledi. 
ASKON Şube Başkanı Kadir Darıcık, esnaf teşkilatına önemli hizmetlerde bulunan Sesob Başkanı Beşir Köksala da hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. 
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ise ziyaretlerinden dolayı ASKON Şube Başkanı Kadir Darıcık ve yjnetim kurulu üyelerine teşekkür etti. 
İşadamlarının oluşturduğu STK’ların ülkenin gelişmesinde ve yatırımlar yaparak istihdam sağlanması noktasında önemli katkıları olduğunu ifade eden Köksal, ASKON Şubesinin Sivas’ta faaliyete başlamasından dolayı mutlu olduğunu belirterek, çalışmalarında başarılar diledi.
 
 

DEVAMI

Cumhuriyet başvcısından Esnaf teşkilatına veda ziyareti

Cumhuriyet Başsavcı Murat İrcal, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret etti.
Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararnamesi ile  Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı görevine adanan Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksala veda ziyaretinde bulundu
Yaklaşık 5 yıldır Sivas’ta cumhuriyet başsavcısı olarak görev yapan Başsavcı Murat İrcal, cumhuriyetin temellerinin atıldığı güzel bir Anadolu kendinde görev yapmaktan mutlu oldukların belirterek, Sivas’ı ve Sivaslıları unutmayacağını söyledi. 
Güzel dostluklar kurduklarını bu dostluklardan birinin de Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal olduğunu ifade eden Başsavcı İrcal, güzel dostlukların devam edeceğini belirterek, Birlik Başkanı Beşir Köksala teşekkür etti. 
5 Yıldır birlikte çalıştıkları  Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal’ın Eskişehir’e atanması nedeniyle üzüntülü olduklarını , büyükşehirde görev yapacak olması nedeniyle de mutlu olduklarını belirten Sesob Başkanı Köksal, “ Başsavcımız göreve geldiği günden itibaren teşkilatımızla her zaman görüş alışverişinde bulunmuş. Sorunlarımızın çözümü için bizlere yardımcı olmuştur. Başsavcımızı esnaf teşkilatı ve Sivaslılar olarak çok seviyoruz. 
 Esnaf teşkilatı olarak Cumhuriyet Başsavcımızın şahsında Başsavcılığımızla her zaman uyumlu çalıştık. Değerli başsavcımıza yeni görev yerinde başarılar diliyor, Sivas cumhuriyet başsavcılığına atanan Salihli Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu ile de birlikte çalışacağımızı ifade ediyorum. Sivaslılar olarak Cumhuriyet Başsavcımız sayın Murat İrcal’ı unutmayacağız “dedi.
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret