Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Köksal, esnafın sorunlarını Maliye Bakanına iletti

Birliğimizden Haberler

Köksal, esnafın sorunlarını Maliye Bakanına iletti

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Maliye Bakanı Naci Ağbal’a  esnaf ve sanatkarın sorunları hakkında bilgi verdi.

Hafta sonunda ilimize gelerek bir dizi programlara katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal, esnaf ve sanatkarlara da müjde verdi.

Maliye Bakanı  Naci Ağbal’ı karşıladıktan sonra Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen ‘Cazibe Merkezi ‘ toplantısına da katılan SESOB Başkanı Beşir Köksal, basına kapalı bölümde Maliye Bakanından bazı taleplerde bulundu. Köksal, kahveci ve çay ocağı esnafının 50 bin liralık faizsiz kredi desteğinden faydalanamadığını, mağdur olduğunu, kamu kurum ve kuruluşlarının esnafın işini yaptığını, 50 bin liralık faizsiz krediden tüm esnafların faydalanması gerektiğini, Ahilik fonunun biran önce çıkarılması yönünde desteğini istedi. .

Esnafa yönelik açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal,  müracaat eden tüm esnaf ve sanatkarlara   bankalar üzerinden 50 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği verileceğini belirterek, “Esnafımız 20 Şubat'ta kadar müracaat edebilecek, 27 Şubat'ta inşallah sonuçları açıklayacağız. Bizim isteğimiz bütün başvuranları ve şartları taşıyanları bundan yararlandırmak. 250 bine yakın esnafımız uygulamadan yararlanacak. Kredi vadesinin ilk 12 ayı ödemesiz, kalan üçer aylık eşit taksitler halinde ödenecek. Desteklere küçük esnaflardan başlayacağız" dedi.

Esnafa birçok kolaylık sağladıklarını dile getiren Bakan Eğbal, "Maliye Bakanlığı olarak yeniden yapılandırma kanunu yaptık. Burada milyonlarca esnafımız vergi dairesine, sosyal güvenlik dairesine olan prim ve vergi borçlarını yapılandırmış, 36 aya kadar taksitlendirmişti. Burada da yine ocak, şubat ve mart ayında taksitler ödenecekti. Hükümet olarak bir değerlendirme yaptık içinde bulunduğumuzu koşullar itibariyle esnafımızın ödenmesi gereken taksitlerini mayıs ve haziran ayına erteledik .Mobilyada KDV'yi düşürdüklerini, beyaz eşyada ÖTV'yi  indirdik. 2017 yılında işe alınacak her yeni işçinin, bütün vergisi, fonu ve priminin devlet tarafından karşılanacak”diye konuştu.

AHİLİK FONUNU MECLİSE SUNDUK

Ahilik fonu ile ilgili çalışmaları da aktaran Bakan Naci Ağbal, "Esnaf ahilik fonu kanun teklifini Meclise sunduk. Dolaysıyla inşallah bu sistem kurulduktan sonra bir esnafımız herhangi bir şekilde dükkanın kapatmak durumunda kaldığında aynı işsizlik sigortası fonunda olduğu gibi iş yerini kapattıktan sonra bu ahilik fonundan kendisine ödeme yapılacak. Bu da esnafımız için büyük kolaylık. Esnaf darda kaldığında devlet elini uzatacak, iyi gününde de esnaf bir miktar katkıda bulunacak.

Devlet olarak biz de aynı sandığa para vereceğiz. Esnafımızı zor duruma düştüğünde devlet olarak belirli bir süre ödeme yapacağız. Ahilik fonu bütün esnaflarımıza hayırlı olsun." Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın programına katılarak esnaflara yönelik olarak müjdenin teşkilatı da sevindirdiğini vurgulayan Sesob Başkanı Beşir Köksal, KOSGEB desteğiyle bankalar tarafından verilecek olan 50 bin liralık kredinin tüm esnafı rahatlatacağını, başvuruların başladığını, KOSGEB’in sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr internet adresinden başvuru yapılacağını, son başvuru tarihinin ise 20 Şubat olduğunu söyledi. Başvuru sonrasında gerekli şartları taşıyarak kredi alacakların 27 şubat tarihinde açıklanacağını vurgulayan Köksal, kredi çıkması halinde kaydı olmayanların KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmalarını ve onaylı KOBİ Bilgi Beyannamelerini oluşturmalarını istedi. 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Ahilik Haftası başlıyor

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, 32.. Ahilik Kültürü Haftasının 17-18  Eylül tarihleri arasında kutlanacağını söyledi. 
 Ahilik Bayramı hakkında bilgi veren Sesob Başkanı Beşir Köksal, Ahiliğin esnaf teşkilatı açısından önemli olduğunu belirterek, birlik ve beraberlik içerisinde Ahilik Bayramını kutlayacak olmanın onuru ve gururunu yaşadıklarını söyledi.  
Ahiliğin kelime olarak kardeş, eli açık, konuksever ve yiğit anlamına geldiğini ifade eden Sesob Başkanı Köksal, “Ahiliğin dürüstlük, sevgi, dostluk, yardımlaşma, hoşgörü, bilgi ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Ahilik, sosyal hayat kadar ekonomik hayatı da yönlendiren, günümüzde halen geçerliliğini koruyan , bu günün şartlarında bile birçok ülkede sağlanamamış adaletli, verimli ve son derece güzel sistemi Türk toplumuna kazandırmış bir kültürdür. 
Bu amaç doğrultusunda Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak, komite üyelerimizin de ortak çalışmaları doğrultusunda  17-18  Eylül tarihleri arasında  Ahilik Haftamızı kutlayacağız. Ahilik Haftamız yarın saat t 10.00’da Atatürk Anıtına Çelenk sunumu ile başlayacak. Burada Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi çelenklerinin sunumunun ardından komite olarak Valimiz sayın Salih Ayhan  ve  Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Bilgini  ziyaret edeceğiz.  Huzurevinde kalan büyüklerimizi de ziyaret ettikten sonra Saat 15.30 da ebediyete intikal etmiş esnaf ve sanatkârlarımız ile şehitlerimiz için Paşa camiinde mevlidi şerif okutacağız.  
 
18 Eylül  Çarşamba günü  Çarşamba günü saat 11.00’da Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği önünden Ahi Emir Ahmet Türbesi önüne hareket edeceğiz. Burada il müftülüğü tarafından yapılacak olan duadan sonra Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde yapılacak olan  tören  için  mehter eşliğinde kortej yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz. Törende konuşmaların ardından Ahilik Onur ödülünü Valimiz Sayın Salih Ayhana takdim ettikten sonra  yılın ahisini ,  Yılın kalfası ve çırağını da ödüllendireceğiz. Yemin  eden  esnaflarımızın belgelerini takdim edeceğiz .
. Şet Kuşatma ekibinin sunumunun ardından katılımcılara ve vatandaşlara ahilik bulgur pilavı ikramında bulunacağız”  dedi. .
ESNAFLARIMIZ BAYRAKLARINI ASSIN
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, esnafın bayramına sahip çıkması gerektiğini belirterek, işyerlerinin önlerine  Türk bayrağı asmalarını ve Ahilik Haftası törenlerine katılmalarını istedi.
 
 

DEVAMI

Altın Eller Sivasta buluştu

Sivas Kongresinin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde “ Altın Eller Sivas’ta Buluşuyor”  adlı Türk El Sanatları Festivali düzenlendi. Festivale Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği de stant açarak destek oldu.
Tarihi kent meydanında düzenlenen etkinliklere 50 usta stant açarak sanatlarını sergiledi.
Açılış töreninde konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas’ın el sanatlarında ayrı bir yeri olduğunu ifade ederek, El Sanatları çarşısının ilimize kazandırılacağını ve el emeği eserlerin de burada sergileneceğini ifade etti.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü halk oyunları gösterilerinin ardından Türk El Sanatları Sergisinin açılışı yapıldı.
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal 15 Eylül tarihine kadar açık kalacak olan el sanatlarının yer aldığı stantları gezerek yapılan sanatlar hakkında bilgi aldı
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret