Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Köksal, esnafın sorunlarını Maliye Bakanına iletti

Birliğimizden Haberler

Köksal, esnafın sorunlarını Maliye Bakanına iletti

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Maliye Bakanı Naci Ağbal’a  esnaf ve sanatkarın sorunları hakkında bilgi verdi.

Hafta sonunda ilimize gelerek bir dizi programlara katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal, esnaf ve sanatkarlara da müjde verdi.

Maliye Bakanı  Naci Ağbal’ı karşıladıktan sonra Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen ‘Cazibe Merkezi ‘ toplantısına da katılan SESOB Başkanı Beşir Köksal, basına kapalı bölümde Maliye Bakanından bazı taleplerde bulundu. Köksal, kahveci ve çay ocağı esnafının 50 bin liralık faizsiz kredi desteğinden faydalanamadığını, mağdur olduğunu, kamu kurum ve kuruluşlarının esnafın işini yaptığını, 50 bin liralık faizsiz krediden tüm esnafların faydalanması gerektiğini, Ahilik fonunun biran önce çıkarılması yönünde desteğini istedi. .

Esnafa yönelik açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal,  müracaat eden tüm esnaf ve sanatkarlara   bankalar üzerinden 50 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği verileceğini belirterek, “Esnafımız 20 Şubat'ta kadar müracaat edebilecek, 27 Şubat'ta inşallah sonuçları açıklayacağız. Bizim isteğimiz bütün başvuranları ve şartları taşıyanları bundan yararlandırmak. 250 bine yakın esnafımız uygulamadan yararlanacak. Kredi vadesinin ilk 12 ayı ödemesiz, kalan üçer aylık eşit taksitler halinde ödenecek. Desteklere küçük esnaflardan başlayacağız" dedi.

Esnafa birçok kolaylık sağladıklarını dile getiren Bakan Eğbal, "Maliye Bakanlığı olarak yeniden yapılandırma kanunu yaptık. Burada milyonlarca esnafımız vergi dairesine, sosyal güvenlik dairesine olan prim ve vergi borçlarını yapılandırmış, 36 aya kadar taksitlendirmişti. Burada da yine ocak, şubat ve mart ayında taksitler ödenecekti. Hükümet olarak bir değerlendirme yaptık içinde bulunduğumuzu koşullar itibariyle esnafımızın ödenmesi gereken taksitlerini mayıs ve haziran ayına erteledik .Mobilyada KDV'yi düşürdüklerini, beyaz eşyada ÖTV'yi  indirdik. 2017 yılında işe alınacak her yeni işçinin, bütün vergisi, fonu ve priminin devlet tarafından karşılanacak”diye konuştu.

AHİLİK FONUNU MECLİSE SUNDUK

Ahilik fonu ile ilgili çalışmaları da aktaran Bakan Naci Ağbal, "Esnaf ahilik fonu kanun teklifini Meclise sunduk. Dolaysıyla inşallah bu sistem kurulduktan sonra bir esnafımız herhangi bir şekilde dükkanın kapatmak durumunda kaldığında aynı işsizlik sigortası fonunda olduğu gibi iş yerini kapattıktan sonra bu ahilik fonundan kendisine ödeme yapılacak. Bu da esnafımız için büyük kolaylık. Esnaf darda kaldığında devlet elini uzatacak, iyi gününde de esnaf bir miktar katkıda bulunacak.

Devlet olarak biz de aynı sandığa para vereceğiz. Esnafımızı zor duruma düştüğünde devlet olarak belirli bir süre ödeme yapacağız. Ahilik fonu bütün esnaflarımıza hayırlı olsun." Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın programına katılarak esnaflara yönelik olarak müjdenin teşkilatı da sevindirdiğini vurgulayan Sesob Başkanı Beşir Köksal, KOSGEB desteğiyle bankalar tarafından verilecek olan 50 bin liralık kredinin tüm esnafı rahatlatacağını, başvuruların başladığını, KOSGEB’in sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr internet adresinden başvuru yapılacağını, son başvuru tarihinin ise 20 Şubat olduğunu söyledi. Başvuru sonrasında gerekli şartları taşıyarak kredi alacakların 27 şubat tarihinde açıklanacağını vurgulayan Köksal, kredi çıkması halinde kaydı olmayanların KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmalarını ve onaylı KOBİ Bilgi Beyannamelerini oluşturmalarını istedi. 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

1 Temmuz itibariyle sarma sigara satışı yasaklandı

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , tütün satışları ile ilgili kanunun yayınlandığını ifade ederek, 1 Temmuz itibariyle makaron veya yaprak sigara kağıdı satışının yasaklandığını ifade etti
 
  7247 sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” 26 Haziran 2020 tarihli ve 31167 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini dile getiren Sesob Başkanı Beşir Köksal, “7061 sayılı Kanunun 62 nci maddesi ile 4733 sayılı Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanunun 6 ncı maddesine dokuzuncu fıkradan sonra gelmek üzere eklenen onuncu fıkrasındaki Ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kağıdı içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün, tütün harici herhangi bir madde doldurmak, bu şekilde üretilen ürünleri satışa arz etmek, satmak, bulundurmak veya nakletmek 1 Temmuz itibariyle yasaklanmıştır.
 
93 üncü maddesiyle 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunun 3 üncü maddesinin yeniden düzenlenen yırminci fıkrası; Ticari amaçla; makaron veya yaprak sigara kâğıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenlere, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.
 
Ayrıca, 1 Temumz 2021 tarihinden itibaren de Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapılması yasaklanmıştır. ”dedi.
Sivas Esob Başkanı Beşir köksal, tüttün ürünleri satan esnafların mağduriyet yaşamaması ve gerekli cezaya maruz kalmaması için yasaklara riayet etmelerini tavsiye etti.
 

DEVAMI

Sesob Başkanından SGK müdürüne ziyaret

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Sivas Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Kadir Boztepe'yi makamında ziyaret ederek, COVİD-19 sürecinde esnafa yönelik yapılan erteleme ve çalışmalardan dolayı teşekkür etti.
Sesob Başkanı Köksal, Sosyal Güvenlik Kurumu başta olmak üzere esnaf teşkilatı olarak kamu kurum ve kuruluşları ile uyumlu çalıştıklarını ,esnafın sorunlarını her platformda dile getirerek çözümü için gayret gösterdiklerini de  sözlerine ekledi

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret