Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Köksal, esnafın sorunlarını Maliye Bakanına iletti

Birliğimizden Haberler

Köksal, esnafın sorunlarını Maliye Bakanına iletti

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Maliye Bakanı Naci Ağbal’a  esnaf ve sanatkarın sorunları hakkında bilgi verdi.

Hafta sonunda ilimize gelerek bir dizi programlara katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal, esnaf ve sanatkarlara da müjde verdi.

Maliye Bakanı  Naci Ağbal’ı karşıladıktan sonra Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen ‘Cazibe Merkezi ‘ toplantısına da katılan SESOB Başkanı Beşir Köksal, basına kapalı bölümde Maliye Bakanından bazı taleplerde bulundu. Köksal, kahveci ve çay ocağı esnafının 50 bin liralık faizsiz kredi desteğinden faydalanamadığını, mağdur olduğunu, kamu kurum ve kuruluşlarının esnafın işini yaptığını, 50 bin liralık faizsiz krediden tüm esnafların faydalanması gerektiğini, Ahilik fonunun biran önce çıkarılması yönünde desteğini istedi. .

Esnafa yönelik açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal,  müracaat eden tüm esnaf ve sanatkarlara   bankalar üzerinden 50 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği verileceğini belirterek, “Esnafımız 20 Şubat'ta kadar müracaat edebilecek, 27 Şubat'ta inşallah sonuçları açıklayacağız. Bizim isteğimiz bütün başvuranları ve şartları taşıyanları bundan yararlandırmak. 250 bine yakın esnafımız uygulamadan yararlanacak. Kredi vadesinin ilk 12 ayı ödemesiz, kalan üçer aylık eşit taksitler halinde ödenecek. Desteklere küçük esnaflardan başlayacağız" dedi.

Esnafa birçok kolaylık sağladıklarını dile getiren Bakan Eğbal, "Maliye Bakanlığı olarak yeniden yapılandırma kanunu yaptık. Burada milyonlarca esnafımız vergi dairesine, sosyal güvenlik dairesine olan prim ve vergi borçlarını yapılandırmış, 36 aya kadar taksitlendirmişti. Burada da yine ocak, şubat ve mart ayında taksitler ödenecekti. Hükümet olarak bir değerlendirme yaptık içinde bulunduğumuzu koşullar itibariyle esnafımızın ödenmesi gereken taksitlerini mayıs ve haziran ayına erteledik .Mobilyada KDV'yi düşürdüklerini, beyaz eşyada ÖTV'yi  indirdik. 2017 yılında işe alınacak her yeni işçinin, bütün vergisi, fonu ve priminin devlet tarafından karşılanacak”diye konuştu.

AHİLİK FONUNU MECLİSE SUNDUK

Ahilik fonu ile ilgili çalışmaları da aktaran Bakan Naci Ağbal, "Esnaf ahilik fonu kanun teklifini Meclise sunduk. Dolaysıyla inşallah bu sistem kurulduktan sonra bir esnafımız herhangi bir şekilde dükkanın kapatmak durumunda kaldığında aynı işsizlik sigortası fonunda olduğu gibi iş yerini kapattıktan sonra bu ahilik fonundan kendisine ödeme yapılacak. Bu da esnafımız için büyük kolaylık. Esnaf darda kaldığında devlet elini uzatacak, iyi gününde de esnaf bir miktar katkıda bulunacak.

Devlet olarak biz de aynı sandığa para vereceğiz. Esnafımızı zor duruma düştüğünde devlet olarak belirli bir süre ödeme yapacağız. Ahilik fonu bütün esnaflarımıza hayırlı olsun." Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın programına katılarak esnaflara yönelik olarak müjdenin teşkilatı da sevindirdiğini vurgulayan Sesob Başkanı Beşir Köksal, KOSGEB desteğiyle bankalar tarafından verilecek olan 50 bin liralık kredinin tüm esnafı rahatlatacağını, başvuruların başladığını, KOSGEB’in sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr internet adresinden başvuru yapılacağını, son başvuru tarihinin ise 20 Şubat olduğunu söyledi. Başvuru sonrasında gerekli şartları taşıyarak kredi alacakların 27 şubat tarihinde açıklanacağını vurgulayan Köksal, kredi çıkması halinde kaydı olmayanların KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmalarını ve onaylı KOBİ Bilgi Beyannamelerini oluşturmalarını istedi. 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Kandilimiz ve üç aylarımız mübarek olsun

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları  Birliği Başkanı Beşir Köksal, Müslümanlar için rahmet, bereket ve mağfiret ayları ,  Ramazan ayının müjdecisi ve üç ayların başlangıcı olan Regaib Kandilinin tüm İslam alemine hayırlar getirmesini diledi.
Regaib kandili dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Sivas ESOB Başkanı Beşir Köksal, “Üç aylara girmenin mutluluğunu yaşıyoruz.  Rahmet, merhamet, şefkat ve yardımlaşma hislerinin en üst seviyeler çıktığı bu ayları ve içerisinde barındırdığı Regaib, Miraç ve Berat kandillerimizi de iyi değerlendirelim.
 Bu mübarek aylar içerisinde yer alan kandiller, Allahın rahmetinin müminlere bol bol ikram edildiği zaman dilimledir.  Mübarek üç aylar  ve içerisinde barındırdığı kandiller, insanların kalplerini yakınlaştıran, , dostluk, komşuluk, akrabalık ve kardeşlik duygularını artıran, maneviyatımızın artırılmasına vesile olan  özel ve güzel geçerelerdir.. Üç aylar ve mübarek gecelerin kıymetini bilmeli ve dualarla geçirmeliyiz. Bu gecede dargınlıklara ve küskünlüklere son verilmeli, birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirmeliyiz. Allahın rahmeti, bereketi sizinle olsun, gönül güneşiniz hiç solmasın, yüzünüz aydın, kalbiniz nur, Regaib Kandiliniz mübarek olsun.
Bu duygu ve düşüncelerle, üç ayların başlangıcı ve müjdeleyicisi olan Regaip Kandili’nin ülkemizde ve ilimizde sevgi ve hoşgörü ortamının gelişmesine , birlik , berberlik ve kardeşliğin pekişmesine vesile olmasını  dilerim..
İslam âleminin, halkımızın ve esnaf ve sanatkarlarımızın mübarek Regaip kandilini tebrik eder,  Bu gecenin ülkemiz ve İslam Âleminin  birlik ve dirliğine, insanlığın hidayet ve barışına vesile olmasını yüce Mevla’dan niyaz ederim” dedi.
 

DEVAMI

Sesob Başkanı Köksaldan Eskişehir Başsavcısına ziyaret

Sivas Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu , Eskişehir Esnaf ve Sanatlarları Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen ile birlikte Sivas'tan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanan başsavcı Murat İrcal’i makamında ziyaret etti.
Sivas heyeti, birlikte çalıştıkları Başsavcı Murat İrcala yeni görev yerinde başarılar diledikten sonra bir süre sohbet etti.

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret