Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler Yaşatılacak

Birliğimizden Haberler

Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler Yaşatılacak

KAYBOLMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEKLER YAŞATILACAK
Sivas’ta kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan Kemik tarak ile ilimizin tanıtımında önemli katkısı bulunan Sivas bıçağı için kurslar açılacak.
Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Demirciler Odası ile birlikte işbirliği yaparak el sanatları kursu açılması için çalışma başlattı.
Sesob Başkanı Beşir Köksal’ın makamında gerçekleştirilen toplantıda bilgi veren Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Nurettin Köksal, kurum olarak işbirliği yaparak unutulmaya yüz tutmuş meslekler ile ilgili kurslar açmaya başladıklarını söyledi. Sivas bıçağı ile ilgili kurs açtıklarını ve eğitimlere başladıklarını dile getiren Köksal, kemik tarak kursu ile ilgili olarak ta atölye ve altyapının hazır olduğunu kursiyer konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirterek destek istedi. Köksal, “Sivas’ımızın önemli değerlerinden olan bıçakçılık ve kemik tarak yapımcılığı her geçen gün kan kaybetmeye devam etmektedir. Bu nedenle yeni ustaların yetişmesi için bıçakçılık kursunu açtık. Kemik tarak kursu için de Kültür Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Demirciler Odası ile ortak çalışmalar yaparak kursumuzu açacağız. Odalarımızdan kursiyer konusunda yardımcı olmalarını bekliyoruz.”dedi.
Demirciler Esnaf Odası Başkanı Harun Koç ise Sivas için bıçakçılık ve kemik tarak yapımını çok önemli olduğunu belirterek, tanıtım için el sanatlarının önemli olduğunu belirtti.
Sivas dışından yerli ve yabancı turist olarak ilimize gelen vatandaşların hediye olarak bıçak ve kemik tarak götürdüğünü. Yeni ustaların yetişmesi için kursların faydalı olduğunu kaydeden Koç, “Çalışma ve İş Kur Müdürlüğümüz, SESOB Başkanlığı ve Kültür Müdürlüğü ile birlikte bıçakçılık üzerine kursumuzu açmış bulunuyoruz. İnşallah kemik tarak kursunu da açarak yeni ustaların yetişmesine vesile olacağız. Kurslarımıza halkımızın ve üyelerimizin destek vermesini bekliyoruz. Yıllardır el sanatları konusunda gayret gösteren ve çarşı açılması için mücadele eden Birlik Başkanımız Beşir Köksala ve gayretlerinden dolayı Çalışma ve İş Kur Müdürümüze teşekkür ediyorum” diye konuştu.
TESK Denetim Kurulu Başkanı ve SESOB Başkanı Beşir Köksal ise göreve geldiği günden itibaren Sivas’a bir el sanatları çarşısı kazandırılması için gayret gösterdiklerini, gerekli girişimlerde bulunduğunu söyleyerek, el sanatlarının kaybolmaması için mücadele verdiklerini belirtti. 
Kaybolmaya yüz tutmuş meslekler için açılacak olan kurslarda kursiyerlerin el sanatlarını öğreneceğini vurgulayan Köksal, “Sivasımız bir kültür şehridir. Bu şehrin tanıtımı için el sanatları da çok önemlidir. Kemik tarak ilimizde yavaş yavaş yok olmaya başladı. Bıçakçılık üzerine yeni ustalar yetişmiyor. Bu kurslar ile mesleklerimizde yeni ustalar yetişecektir. Bu kurslara katılanlar girişimcilik kursları ile devletten destek alıp işyeri açabilirler. Bu projeyi hayata geçiren Çalışma ve İş Kurumu Müdürümüz Nurettin Köksal’a,Kültür ve Turizm Müdürümüz Kadir Pürlüye ve Demirciler Odası Başkanımız Harun Koç’a teşekkür ediyorum” dedi..

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Üniversitelerimiz Sivasımız için çok önemlidir

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kulu makamında ziyaret ederek bir süre görüş alışverişinde bulundu.
Bir ilin gelişmesinde üniversitelerin önemli katkıları olduğunu ifade eden Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, Sivas’ta ikinci bir üniversite açılmasından dolayı mutlu olduklarını belirterek, “ Cumhuriyet Üniversitemizden sonra ikinci üniversitemiz olan Bilim ve Teknoloji Üniversitemiz de hizmet vermeye başladı. Rektörümüzün göreve gelmesi ile birlikte Üniversitemizde alt yapı çalışmaları hızlandırıldı. Esnaf teşkilatı olarak ikinci üniversitemizi de önemsiyor, işbirliğimizin devam edeceğini ifade etmek istiyorum. Esnafımıza büyük katkı sağlayan Üniversitemizin biran önce eğitime açılmasını bekliyoruz. İkinci üniversitemizin ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, savunma sektöründe ihtisaslaşmayı hedeflediklerini, bu hedef doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, üniversiteye tahsis edilen alanda çalışmaların devam ettiğini kaydetti.
Savunma sanayi alanında faaliyet gösteren işletmelerle ortak çalışmalar yapacaklarını ve işbirliği içerisinde olacaklarını dile getiren Prof. Dr. Mehmet Kul, Teknokent binasında faaliyetlerine devam ettiklerini vurgulayarak  Üniversitenin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul, esnaf teşkilatı ile işbirliği içerisinde olacaklarını hatırlatarak, ziyaretinden dolayı Sesob Başkanı Köksal’a teşekkür etti
 
 

DEVAMI

Kooperatif kredilerine düzenleme getirildi

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcanın kredilerle ilgili verdiği müjdenin esnafı sevindirdiğini ifade etti.
Esnaf ve sanatkarların kullandıkları kredilerle ilgili Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’ın açıklamalarını memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayan Sesob Başkanı Beşir Köksal, “Esnaf ve sanatkarlarımız  ishihdam sağlamakta,  kendi imkanlarıyla ayakta durmakta ve ailesinin geçimini sağlamaktadır. Birlik ve beraberliğin önemli olduğu bu günlerde esnafımız da elini taşın altına koymuştur. Esnaflarımız ayakta kalabilmek ve mesleğini sürdürmek için kredi destekleriyle hayatını sürdürmektedir.  Bazı esnaflarımızı kredilerini ödemekte zorlanmaktadır. Ticaret Bakanımız sayın Ruhsar Pekcan’ın kredilerle ilgili yapmış olduğu açıklama esnaf teşkilatımızı ve esnaflarımızı sevindirmiştir.
 
Bakanımızın açıklamalarından sonra yeni kredi ödemelerinde  esnafımız çektiği krediyi ister 3 ayda isterse de 6 ayda ödeyebilecek. Ödeme süreleri 4 yıldan 5 yıla çıkarılacak. 100 bin TL’ye olan kredilerde yüzde 2 komisyon alınmayacak, 100 binin üzerindeki kredilerde de yüzde 2 olan komisyon yüzde 1’e düşürülecektir.”dedi.
 
Esnafın sıfır faizli cansuyu kredileri noktasında da beklentileri olduğunu dile getiren Sesob Başkanı Köksal, bu konuda da girişimlerde bulunduklarını belirterek, en kısa sürede sıfır faizli kredilerin de çıkacağına , esnafımızın da kredilerden faydalanmasını sağlayacaklarını sözlerine ekledi.
 
Sesob Başkanı Köksal konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; Her koşulda esnafımızın yanında olan cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a kredilerle ilgili düzenleme yaparak esnafımıza destek olan Ticaret Bakanımız sayın Ruhsar Pekcan’a, TESK Genel Başkanımız sayın Bendevi Palandöken’e, TESKOMB Başkanımız sayın Abdulkadir Akgül’e ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz”
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret