Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler Yaşatılacak

Birliğimizden Haberler

Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler Yaşatılacak

KAYBOLMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEKLER YAŞATILACAK
Sivas’ta kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan Kemik tarak ile ilimizin tanıtımında önemli katkısı bulunan Sivas bıçağı için kurslar açılacak.
Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Demirciler Odası ile birlikte işbirliği yaparak el sanatları kursu açılması için çalışma başlattı.
Sesob Başkanı Beşir Köksal’ın makamında gerçekleştirilen toplantıda bilgi veren Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Nurettin Köksal, kurum olarak işbirliği yaparak unutulmaya yüz tutmuş meslekler ile ilgili kurslar açmaya başladıklarını söyledi. Sivas bıçağı ile ilgili kurs açtıklarını ve eğitimlere başladıklarını dile getiren Köksal, kemik tarak kursu ile ilgili olarak ta atölye ve altyapının hazır olduğunu kursiyer konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirterek destek istedi. Köksal, “Sivas’ımızın önemli değerlerinden olan bıçakçılık ve kemik tarak yapımcılığı her geçen gün kan kaybetmeye devam etmektedir. Bu nedenle yeni ustaların yetişmesi için bıçakçılık kursunu açtık. Kemik tarak kursu için de Kültür Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Demirciler Odası ile ortak çalışmalar yaparak kursumuzu açacağız. Odalarımızdan kursiyer konusunda yardımcı olmalarını bekliyoruz.”dedi.
Demirciler Esnaf Odası Başkanı Harun Koç ise Sivas için bıçakçılık ve kemik tarak yapımını çok önemli olduğunu belirterek, tanıtım için el sanatlarının önemli olduğunu belirtti.
Sivas dışından yerli ve yabancı turist olarak ilimize gelen vatandaşların hediye olarak bıçak ve kemik tarak götürdüğünü. Yeni ustaların yetişmesi için kursların faydalı olduğunu kaydeden Koç, “Çalışma ve İş Kur Müdürlüğümüz, SESOB Başkanlığı ve Kültür Müdürlüğü ile birlikte bıçakçılık üzerine kursumuzu açmış bulunuyoruz. İnşallah kemik tarak kursunu da açarak yeni ustaların yetişmesine vesile olacağız. Kurslarımıza halkımızın ve üyelerimizin destek vermesini bekliyoruz. Yıllardır el sanatları konusunda gayret gösteren ve çarşı açılması için mücadele eden Birlik Başkanımız Beşir Köksala ve gayretlerinden dolayı Çalışma ve İş Kur Müdürümüze teşekkür ediyorum” diye konuştu.
TESK Denetim Kurulu Başkanı ve SESOB Başkanı Beşir Köksal ise göreve geldiği günden itibaren Sivas’a bir el sanatları çarşısı kazandırılması için gayret gösterdiklerini, gerekli girişimlerde bulunduğunu söyleyerek, el sanatlarının kaybolmaması için mücadele verdiklerini belirtti. 
Kaybolmaya yüz tutmuş meslekler için açılacak olan kurslarda kursiyerlerin el sanatlarını öğreneceğini vurgulayan Köksal, “Sivasımız bir kültür şehridir. Bu şehrin tanıtımı için el sanatları da çok önemlidir. Kemik tarak ilimizde yavaş yavaş yok olmaya başladı. Bıçakçılık üzerine yeni ustalar yetişmiyor. Bu kurslar ile mesleklerimizde yeni ustalar yetişecektir. Bu kurslara katılanlar girişimcilik kursları ile devletten destek alıp işyeri açabilirler. Bu projeyi hayata geçiren Çalışma ve İş Kurumu Müdürümüz Nurettin Köksal’a,Kültür ve Turizm Müdürümüz Kadir Pürlüye ve Demirciler Odası Başkanımız Harun Koç’a teşekkür ediyorum” dedi..

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, gece gündüz demeden fedakarca çalışan gazetecilerin 10 Ocak çalışan gazetecilerin  özel ve müstesna gününü kutladı 
Gazetecilerin toplumu bilgilendirme ve ülke gündemine katkıda bulunma adına zor şartlarda görev yaptığını ifade eden SESOB  Başkanı Beşir Köksal , “Basınımız  demokrasinin temel taşlarından biridir.  Gazetecilik, esnaf teşkilatımızı , halkımızı ve kamuoyunu bilgilendirmek adına mesai kavramı gözetmeksizin  haber peşinde koşarak zor şartlarda ve sorumluluk duygusu içinde  objektif haberler ile halkın bilgilendirilmesini sağlayan , diğer taraftan da vatandaşlarımızın talep ve beklentilerini dile getiren bir meslektir.   
 
Basın kuruluşları ve çalışanları kişilerin, esnaf ve sanatkârımızın her türlü sorunlarını dile getirmelerine ve ülke gündemine ilişkin görüşlerini duyurmalarına imkân tanıyarak bir taraftan haberleşme özgürlüğünü sağlarken bir taraftan da kamuoyu oluşturulmasında ve sorunların giderilmesinde yardımcı olmaktadırlar.  Gazetecilik mesleği, büyük fedakarlık isteyen ve  zor şartlarda yapılan önemli bir meslektir. 
Görevini toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel alan, tarafsız bir anlayışla kısıtlı imkânlara rağmen görevini yerine getiren gazeteciler ve basın kuruluşlarının geçmişte olduğu gibi günümüzde de toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri vardır. Kamuoyunu aydınlatmak için her ortamda, her koşulda, sorumluluk duygusu içinde, toplumun haber alma özgürlüğü adına görevlerini yerine getiren yazılı, görsel ve işitsel medya çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi 
Sesob Başkanı Beşir Köksal,   Sivas’ımızın her alanda  kalkınmasına katkı sağlayan,  esnaf ve sanatkârlarımızın sorunlarının gündeme getiren basın kuruluşlarının, yöneticilerinin ve çalışanların bu anlamlı günlerini kutlayarak çalışmalarında başarılar diledi.
 

DEVAMI

Esnafın sorunları milletvekili Semiha Ekinciye sunuldu

Ak Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret etti.
Ak parti İl Başkanı Hakan Aksu ve İl Başkan Yardımcısı Rüveyda Uçar ile birlite Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine ziyarette bulunan Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Sesob Başkanı Beşir Köksal ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı.
 Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, esnafların sorunları hakkında bilgi milletvekili Semiha Ekinciye bilgi verdi. Esnaf açısından 2019 yılının iyi geçmediğini ifade eden Sesob Başkanı Köksal, maliyetlerin ve piyasada yaşanan gelişmelerin sürekli değişmesi nedeniyle esnafın zor durumda olduğunu ifade ederek, yerel ve yasal sorunlar hakkında bilgi verdi.
Sorunları bir dosya haline getiren Sesob Başkanı Köksal, esnafların sorunlarıyla yakından ilgilenmeye gayret gösterdiklerini, yerel sorunlar için girişimlerde bulunduklarını, yasal sorunlar için de üst kuruluşları bilgilendirdiklerini ifade etti.
Sesob Başkanı Köksal, ziyaretinden ve esnafın sorunlarını dinlediğinden dolayı milletvekili Semiha Ekinci ve il başkanı Hakan Aksu’ya teşekkür etti.
Sesob Başkanı Köksal, yerel ve yasal sorunların çözümü için hazırlanan dosyayı milletvekili Semiha Ekinciye sundu.
 Zaman zaman ziyaretler yaparak sorunları yerinde tespit etmeye gayret gösterdiklerini vurgulayan Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, esnafın yaşamış olduğu sıkıntıları ve sorunları bildiklerini, çözümü için de Hükümet nezdinde çalışmalar yapıldığını , faiz oranlarının düşürülerek piyasaya bir hareketlenme getirdiklerini belirtti. 
Milletvekili Ekinci, hep birlikte sorunların üstesinden geleceklerini hazırlatarak, “ Ak parti iktidarında hep sizlerden destek gördük. Bundan sonraki süreci de ortak akılla hep birlikte yöneteceğiz. Bizim eksikliklerimizi siz tamamlayacaksınız, Noksan kaldığımız yerlerde yol göstereceksiniz, Yanlış yaptığımız konu olur ise uyaracaksınız. Hep birlikte şehrimizin ve ülkemizin daha iyi bir seviyede olması için hep birlikte çalışacağız” dedi.
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret