Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler Yaşatılacak

Birliğimizden Haberler

Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler Yaşatılacak

KAYBOLMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEKLER YAŞATILACAK
Sivas’ta kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan Kemik tarak ile ilimizin tanıtımında önemli katkısı bulunan Sivas bıçağı için kurslar açılacak.
Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Demirciler Odası ile birlikte işbirliği yaparak el sanatları kursu açılması için çalışma başlattı.
Sesob Başkanı Beşir Köksal’ın makamında gerçekleştirilen toplantıda bilgi veren Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Nurettin Köksal, kurum olarak işbirliği yaparak unutulmaya yüz tutmuş meslekler ile ilgili kurslar açmaya başladıklarını söyledi. Sivas bıçağı ile ilgili kurs açtıklarını ve eğitimlere başladıklarını dile getiren Köksal, kemik tarak kursu ile ilgili olarak ta atölye ve altyapının hazır olduğunu kursiyer konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirterek destek istedi. Köksal, “Sivas’ımızın önemli değerlerinden olan bıçakçılık ve kemik tarak yapımcılığı her geçen gün kan kaybetmeye devam etmektedir. Bu nedenle yeni ustaların yetişmesi için bıçakçılık kursunu açtık. Kemik tarak kursu için de Kültür Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Demirciler Odası ile ortak çalışmalar yaparak kursumuzu açacağız. Odalarımızdan kursiyer konusunda yardımcı olmalarını bekliyoruz.”dedi.
Demirciler Esnaf Odası Başkanı Harun Koç ise Sivas için bıçakçılık ve kemik tarak yapımını çok önemli olduğunu belirterek, tanıtım için el sanatlarının önemli olduğunu belirtti.
Sivas dışından yerli ve yabancı turist olarak ilimize gelen vatandaşların hediye olarak bıçak ve kemik tarak götürdüğünü. Yeni ustaların yetişmesi için kursların faydalı olduğunu kaydeden Koç, “Çalışma ve İş Kur Müdürlüğümüz, SESOB Başkanlığı ve Kültür Müdürlüğü ile birlikte bıçakçılık üzerine kursumuzu açmış bulunuyoruz. İnşallah kemik tarak kursunu da açarak yeni ustaların yetişmesine vesile olacağız. Kurslarımıza halkımızın ve üyelerimizin destek vermesini bekliyoruz. Yıllardır el sanatları konusunda gayret gösteren ve çarşı açılması için mücadele eden Birlik Başkanımız Beşir Köksala ve gayretlerinden dolayı Çalışma ve İş Kur Müdürümüze teşekkür ediyorum” diye konuştu.
TESK Denetim Kurulu Başkanı ve SESOB Başkanı Beşir Köksal ise göreve geldiği günden itibaren Sivas’a bir el sanatları çarşısı kazandırılması için gayret gösterdiklerini, gerekli girişimlerde bulunduğunu söyleyerek, el sanatlarının kaybolmaması için mücadele verdiklerini belirtti. 
Kaybolmaya yüz tutmuş meslekler için açılacak olan kurslarda kursiyerlerin el sanatlarını öğreneceğini vurgulayan Köksal, “Sivasımız bir kültür şehridir. Bu şehrin tanıtımı için el sanatları da çok önemlidir. Kemik tarak ilimizde yavaş yavaş yok olmaya başladı. Bıçakçılık üzerine yeni ustalar yetişmiyor. Bu kurslar ile mesleklerimizde yeni ustalar yetişecektir. Bu kurslara katılanlar girişimcilik kursları ile devletten destek alıp işyeri açabilirler. Bu projeyi hayata geçiren Çalışma ve İş Kurumu Müdürümüz Nurettin Köksal’a,Kültür ve Turizm Müdürümüz Kadir Pürlüye ve Demirciler Odası Başkanımız Harun Koç’a teşekkür ediyorum” dedi..

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

SEYFEBELİ PROJESİ DEVAM EDECEK

Sivas’ta modern sanayi sitesi kurulması için başlatılan çalışmalar devam ediyor. Sivas Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından kurulan Seyfebeli Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi yönetimi, alt kooperatiflerini bilgilendirdi.
Çatı Kooperatifinde yer alan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, kurulan 14 kooperatifin başkanlarıyla bir araya geldi.
Belediye Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen toplantıda, Seyfebeli projesinin son durumu ve bundan sonraki süreci hakkında bilgi verilerek, kooperatif başkanlarının sorularına cevap verildi.
Seyfebeli projesinin devlet desteği ile devam edeceği ve projenin en kısa sürede alt kooperatiflerin ve üyelerin de desteği ile hayata geçirilmesi için gayret gösterileceği ifade edildi
 

DEVAMI

Geçmişten Günümüze tarım aletleri sergisi

Geçmişten Günümüze  Tarım Aletleri Sergisi açıldı. Sivas Kongresinin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Sivas Valiliği il Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile tarım aletlerinin yen aldığı sergi açıldı.
Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde gerçekleştirilen serginin açılışına Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ve ilimiz protokolü katıldı. Açılış töreninde konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan , tarımın stratejik bir sektör olduğuna dikkat çekerek, "Tarım alanında Sivas’ın potansiyelini ortaya çıkarmak için önemli çalışmalar yapıyoruz. Belediyemizle yaptığımız ortak iş birliği ile şehrimize yeni bir tarım şirketi kazandırdık. Hayırlı olsun." dedi.
Yapılan konuşmalardan sonra Geçmişte kullanılan tarımsal aletlerin yer aldığı sergi gezerek tarım aletlerini yakından görme imkanı buldu.
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, yıllarca tarımsal alanda kullanılan aletlerin yer aldığı sergiyi gezerek , geçmişte kullanılan teknolojiye yenik düşen tarım aletlerini görmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.
Geçmişten Günümüze Tarım Aletlerinin yer aldığı sergi 22 Ağustos tarihine kadar açık kalacak.
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret