Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Kardeş olmaktan başka çaremiz yoktur

Birliğimizden Haberler

Kardeş olmaktan başka çaremiz yoktur

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) öncülüğünde 7 sivil toplum kurulu tarafından organize edilen 13. Birlik Aşure'sine Sivaslılar yoğun ilgi gösterdi.
 
 SESOB,Ticaret ve Sanayi Odası, Cem Vakfı Sivas Şube Başkanlığı, Ticaret Borsası Başkanlığı, Ziraat Odası Başkanlığı, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığı ve Hayat Ağacı Derneği tarafından düzenlenen 13. Birlik Aşure Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Paşa Camii imam hatibi Abdullah Koç tarafından Kuran-ı Kerim kerim tilaveti okundu. 
 
Programın açılış konuşmasını yapan Cem  Vakfı Başkanı Ali Dağ, aşure gününün önemine değinerek “Gün birlik günüdür, gün ikilikten kurtulma günüdür, gün paylaşma günüdür Matemleri bir olan , ortak olan milletin tarihi geçmişi, medeniyeti ortak şekillenmiş milletin geleceği de idealleri de , bu coğrafya üzerinde kaderi de birdir, beraberdir ve ortaktır”dedi.
 
SESOB başkanı Beşir Köksal “Muharrem ayı, kutsal bir aydır. Geçmiş ümmetlerin, geçmiş peygamberlerin, kurtuluşlarının gerçekleştiği, ümmetlerin kurtulduğu buna karşılıkta Muharrem orucu ve aşure tatlısı gibi uygulamaların gerçekleştiği bir aydır. Muharrem ayı ve aşure günü Hazreti Hüseyin’in kerbela da şehit edilmesiyle birlikte daha da farklı anlam kazanmaktadır.   Muharrem ayında kerbela olayı yaşanmış ve bu olaylar Hz. Hüseyin efendimiz ve yetmişten fazla ehlibeyt yezit tarafından şehit edilmiştir.
Asırlardır yüreğimizi sızlatan bu hadise, peygamberimizi ve onun ehlibeytini seven müminleri derinden yaralamış, mümin kalpler yanmış, asırlar geçse de bu yangın ve gözyaşları dinmemiştir.
Muharrem ayı matem ve oruç ayı olarak ta ifade edilmektedir. bu mübarek ayın temel özelliklerinden bir de barış içinde yaşanmasıdır. Kerbela olayında hayatını kaybeden Kerbela şehitlerine bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Terör örgütü FETÖ’ nün 15 Temmuz ihaneti Kerbela gibi nesiller geçse de unutulmayacak, hafızalardan çıkmayacak bir düşmanlıktır” dedi.
SİVAS TÜRKİYE’NİN EN HUZURLU ŞEHRİ
 
“Buradan çok güzel dersler çıkaracaklarını ve  Ve hamdolsun ki Sivas olarak çok güzel dersler çıkardıklarını ifade eden Belediye Başkanı Sami Aydın da “ Bu gün Sivas Türkiye’nin en huzurlu şehri. Eğer en huzurlu şehri isek emin olun burada bu sivil toplum örgütlerimizin başta çok değerli valilerimiz olmak üzere, bu şehri yöneten insanların çok büyük katkısı var, çok büyük emeği var. İşte biz bu birliğimizi bundan sonra da devam ettirdiğimiz zaman, Sivas olarak inşallah hiç kimse bizim huzurumuzu bozamayacak. İçimize nifak sokamayacaktır. Bazen camilerde böyle iki saf üç saf rahat olur. Yanımızda bazı sesler duyarız. İmam efendi veya müezzin efendi derki “safları sıklaştırın” Temmuz Ağustos ayları içerisi çok sıcak. Cami çok geniş iki saf veya üç saf var. Ve insanlar “neden sıklaşalım” gibi içinden geçirirler bazen bunu da dışa vurur. İşte burada aslında ifade edilen insanların birbirine temas etmesi, sıklaşması, onların arasına nifakın sokulamayacağı, şeytanın giremeyeceği anlamı taşır. Bugünde burada çok sayıda meyvenin sebzenin bir araya gelerek ayrı ayrı tatlardan farklı bir tadın ortaya çıkması aslında bizim birlik ve beraberliğimizin ayrı bir tat ayrı bir güzellik olduğunu ifade etmektedir” şeklinde konuştu.
 
BİZİM KARDEŞ OLMAKTAN BAŞKA BİR SEÇENEĞİMİZ YOK
 
 Sivas Valisi Davut Gül ise zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde en çok ihtiyacımız olan şeyin birliğimiz, beraberliğimiz ve kardeşliğimiz olduğunu belirterek, “Bu etkinlikte Sivaslılara katkı sunan bir etkinlik. Anadolu insanının terazisine, onun meselelere bakış açısına güvenmek lazım. Anadolu insanı Kerbela ile ilgili muhasebesini yüzyıllar öncesinde yapmıştır. Nasıl yapmış? Baktığımızda Anadolu’nun her yerinde, köylerde, şehirlerde Ali görürsünüz Hasan görürsünüz, Hüseyin görürsünüz ama yezit göremezsiniz. Bu noktada bunun muhasebesi insanların vicdanlarında olan bir şey. Anadolu insanının bu meselelere bakış açısını, bu kanaatini, bu muhasebe anlayışını bizim örnek almamız lazım ve uygulamamız lazım. Bizim kardeş olmaktan başka herhangi bir seçeneğimiz yok. Kardeş olmaya mecburuz. Sivas’ta da mecburuz, Türkiye’de de mecburuz. Farklılıklarımız bizim zenginliklerimizdir. Tek vatan tek bayrak istiyoruz. Tek devlet istiyoruz. Bunlar bizim asla vazgeçemediklerimizdir ama tek tip insan istemiyoruz. O açıdan Allah birlik ve beraberliğimizi muhafaza etsin” dedi.
 
İl Müftü Yardımcısı Hasan Hüseyin Susam’ın aşure duasının ardından Vali Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ve beraberindeki il protokolü nar ve hindistan cevizi ile Türk bayrağı şeklinde süslenen aşureden katılımcılara ikram etti. Diğer yandan programına katılan vatandaşlar, dağıtılan aşureden alabilmek için uzun kuyruklar oluşturduğu gözlendi. Programda 10 bin kişilik aşure ikramı yapıldı.
 
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Üniversitelerimiz Sivasımız için çok önemlidir

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kulu makamında ziyaret ederek bir süre görüş alışverişinde bulundu.
Bir ilin gelişmesinde üniversitelerin önemli katkıları olduğunu ifade eden Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, Sivas’ta ikinci bir üniversite açılmasından dolayı mutlu olduklarını belirterek, “ Cumhuriyet Üniversitemizden sonra ikinci üniversitemiz olan Bilim ve Teknoloji Üniversitemiz de hizmet vermeye başladı. Rektörümüzün göreve gelmesi ile birlikte Üniversitemizde alt yapı çalışmaları hızlandırıldı. Esnaf teşkilatı olarak ikinci üniversitemizi de önemsiyor, işbirliğimizin devam edeceğini ifade etmek istiyorum. Esnafımıza büyük katkı sağlayan Üniversitemizin biran önce eğitime açılmasını bekliyoruz. İkinci üniversitemizin ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, savunma sektöründe ihtisaslaşmayı hedeflediklerini, bu hedef doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, üniversiteye tahsis edilen alanda çalışmaların devam ettiğini kaydetti.
Savunma sanayi alanında faaliyet gösteren işletmelerle ortak çalışmalar yapacaklarını ve işbirliği içerisinde olacaklarını dile getiren Prof. Dr. Mehmet Kul, Teknokent binasında faaliyetlerine devam ettiklerini vurgulayarak  Üniversitenin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul, esnaf teşkilatı ile işbirliği içerisinde olacaklarını hatırlatarak, ziyaretinden dolayı Sesob Başkanı Köksal’a teşekkür etti
 
 

DEVAMI

Kooperatif kredilerine düzenleme getirildi

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcanın kredilerle ilgili verdiği müjdenin esnafı sevindirdiğini ifade etti.
Esnaf ve sanatkarların kullandıkları kredilerle ilgili Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’ın açıklamalarını memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayan Sesob Başkanı Beşir Köksal, “Esnaf ve sanatkarlarımız  ishihdam sağlamakta,  kendi imkanlarıyla ayakta durmakta ve ailesinin geçimini sağlamaktadır. Birlik ve beraberliğin önemli olduğu bu günlerde esnafımız da elini taşın altına koymuştur. Esnaflarımız ayakta kalabilmek ve mesleğini sürdürmek için kredi destekleriyle hayatını sürdürmektedir.  Bazı esnaflarımızı kredilerini ödemekte zorlanmaktadır. Ticaret Bakanımız sayın Ruhsar Pekcan’ın kredilerle ilgili yapmış olduğu açıklama esnaf teşkilatımızı ve esnaflarımızı sevindirmiştir.
 
Bakanımızın açıklamalarından sonra yeni kredi ödemelerinde  esnafımız çektiği krediyi ister 3 ayda isterse de 6 ayda ödeyebilecek. Ödeme süreleri 4 yıldan 5 yıla çıkarılacak. 100 bin TL’ye olan kredilerde yüzde 2 komisyon alınmayacak, 100 binin üzerindeki kredilerde de yüzde 2 olan komisyon yüzde 1’e düşürülecektir.”dedi.
 
Esnafın sıfır faizli cansuyu kredileri noktasında da beklentileri olduğunu dile getiren Sesob Başkanı Köksal, bu konuda da girişimlerde bulunduklarını belirterek, en kısa sürede sıfır faizli kredilerin de çıkacağına , esnafımızın da kredilerden faydalanmasını sağlayacaklarını sözlerine ekledi.
 
Sesob Başkanı Köksal konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; Her koşulda esnafımızın yanında olan cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a kredilerle ilgili düzenleme yaparak esnafımıza destek olan Ticaret Bakanımız sayın Ruhsar Pekcan’a, TESK Genel Başkanımız sayın Bendevi Palandöken’e, TESKOMB Başkanımız sayın Abdulkadir Akgül’e ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz”
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret