Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Kardeş olmaktan başka çaremiz yoktur

Birliğimizden Haberler

Kardeş olmaktan başka çaremiz yoktur

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) öncülüğünde 7 sivil toplum kurulu tarafından organize edilen 13. Birlik Aşure'sine Sivaslılar yoğun ilgi gösterdi.
 
 SESOB,Ticaret ve Sanayi Odası, Cem Vakfı Sivas Şube Başkanlığı, Ticaret Borsası Başkanlığı, Ziraat Odası Başkanlığı, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığı ve Hayat Ağacı Derneği tarafından düzenlenen 13. Birlik Aşure Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Paşa Camii imam hatibi Abdullah Koç tarafından Kuran-ı Kerim kerim tilaveti okundu. 
 
Programın açılış konuşmasını yapan Cem  Vakfı Başkanı Ali Dağ, aşure gününün önemine değinerek “Gün birlik günüdür, gün ikilikten kurtulma günüdür, gün paylaşma günüdür Matemleri bir olan , ortak olan milletin tarihi geçmişi, medeniyeti ortak şekillenmiş milletin geleceği de idealleri de , bu coğrafya üzerinde kaderi de birdir, beraberdir ve ortaktır”dedi.
 
SESOB başkanı Beşir Köksal “Muharrem ayı, kutsal bir aydır. Geçmiş ümmetlerin, geçmiş peygamberlerin, kurtuluşlarının gerçekleştiği, ümmetlerin kurtulduğu buna karşılıkta Muharrem orucu ve aşure tatlısı gibi uygulamaların gerçekleştiği bir aydır. Muharrem ayı ve aşure günü Hazreti Hüseyin’in kerbela da şehit edilmesiyle birlikte daha da farklı anlam kazanmaktadır.   Muharrem ayında kerbela olayı yaşanmış ve bu olaylar Hz. Hüseyin efendimiz ve yetmişten fazla ehlibeyt yezit tarafından şehit edilmiştir.
Asırlardır yüreğimizi sızlatan bu hadise, peygamberimizi ve onun ehlibeytini seven müminleri derinden yaralamış, mümin kalpler yanmış, asırlar geçse de bu yangın ve gözyaşları dinmemiştir.
Muharrem ayı matem ve oruç ayı olarak ta ifade edilmektedir. bu mübarek ayın temel özelliklerinden bir de barış içinde yaşanmasıdır. Kerbela olayında hayatını kaybeden Kerbela şehitlerine bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Terör örgütü FETÖ’ nün 15 Temmuz ihaneti Kerbela gibi nesiller geçse de unutulmayacak, hafızalardan çıkmayacak bir düşmanlıktır” dedi.
SİVAS TÜRKİYE’NİN EN HUZURLU ŞEHRİ
 
“Buradan çok güzel dersler çıkaracaklarını ve  Ve hamdolsun ki Sivas olarak çok güzel dersler çıkardıklarını ifade eden Belediye Başkanı Sami Aydın da “ Bu gün Sivas Türkiye’nin en huzurlu şehri. Eğer en huzurlu şehri isek emin olun burada bu sivil toplum örgütlerimizin başta çok değerli valilerimiz olmak üzere, bu şehri yöneten insanların çok büyük katkısı var, çok büyük emeği var. İşte biz bu birliğimizi bundan sonra da devam ettirdiğimiz zaman, Sivas olarak inşallah hiç kimse bizim huzurumuzu bozamayacak. İçimize nifak sokamayacaktır. Bazen camilerde böyle iki saf üç saf rahat olur. Yanımızda bazı sesler duyarız. İmam efendi veya müezzin efendi derki “safları sıklaştırın” Temmuz Ağustos ayları içerisi çok sıcak. Cami çok geniş iki saf veya üç saf var. Ve insanlar “neden sıklaşalım” gibi içinden geçirirler bazen bunu da dışa vurur. İşte burada aslında ifade edilen insanların birbirine temas etmesi, sıklaşması, onların arasına nifakın sokulamayacağı, şeytanın giremeyeceği anlamı taşır. Bugünde burada çok sayıda meyvenin sebzenin bir araya gelerek ayrı ayrı tatlardan farklı bir tadın ortaya çıkması aslında bizim birlik ve beraberliğimizin ayrı bir tat ayrı bir güzellik olduğunu ifade etmektedir” şeklinde konuştu.
 
BİZİM KARDEŞ OLMAKTAN BAŞKA BİR SEÇENEĞİMİZ YOK
 
 Sivas Valisi Davut Gül ise zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde en çok ihtiyacımız olan şeyin birliğimiz, beraberliğimiz ve kardeşliğimiz olduğunu belirterek, “Bu etkinlikte Sivaslılara katkı sunan bir etkinlik. Anadolu insanının terazisine, onun meselelere bakış açısına güvenmek lazım. Anadolu insanı Kerbela ile ilgili muhasebesini yüzyıllar öncesinde yapmıştır. Nasıl yapmış? Baktığımızda Anadolu’nun her yerinde, köylerde, şehirlerde Ali görürsünüz Hasan görürsünüz, Hüseyin görürsünüz ama yezit göremezsiniz. Bu noktada bunun muhasebesi insanların vicdanlarında olan bir şey. Anadolu insanının bu meselelere bakış açısını, bu kanaatini, bu muhasebe anlayışını bizim örnek almamız lazım ve uygulamamız lazım. Bizim kardeş olmaktan başka herhangi bir seçeneğimiz yok. Kardeş olmaya mecburuz. Sivas’ta da mecburuz, Türkiye’de de mecburuz. Farklılıklarımız bizim zenginliklerimizdir. Tek vatan tek bayrak istiyoruz. Tek devlet istiyoruz. Bunlar bizim asla vazgeçemediklerimizdir ama tek tip insan istemiyoruz. O açıdan Allah birlik ve beraberliğimizi muhafaza etsin” dedi.
 
İl Müftü Yardımcısı Hasan Hüseyin Susam’ın aşure duasının ardından Vali Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ve beraberindeki il protokolü nar ve hindistan cevizi ile Türk bayrağı şeklinde süslenen aşureden katılımcılara ikram etti. Diğer yandan programına katılan vatandaşlar, dağıtılan aşureden alabilmek için uzun kuyruklar oluşturduğu gözlendi. Programda 10 bin kişilik aşure ikramı yapıldı.
 
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Milletimiz vatanına her zaman sahip çıkar

   Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  Türkiye Cumhuriyetinin  demokrasiye ve cumhuriyetimizin temel niteliklerine bağlı kalarak; tek bayrak, tek vatan, tek millet ve tek devlet ülküsü etrafında sımsıkı kenetlenerek sonsuza kadar varlığını sürdüreceğini söyledi.
15 Temmuz’un üçüncü yıl dönümünde açıklama yapan Sesob Başkanı Beşir Köksal, Türk milletinin ülkenin huzurunu ve birliğini bozacak girişimlere hiçbir zaman müsaade etmeyeceklerini  ifade etti.
 
15 Temmuz 2016’da kanlı ve vahşi bir saldırıyla, tarihin kaydettiği en büyük ihanet girişimlerinden biriyle karşı karşıya kaldığını dile getiren Köksal, “Devletinin birlik ve beraberliğini ve milletimizin serbest iradesi ile seçilmiş Cumhuriyet Hükümetimizi ve demokratik rejimimizi açıkça tehdit eden, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen Darbe ve Devletimizi İşgal Girişimini, 15 Temmuz'un yıldönümünde yeniden en kuvvetli bir biçimde bir defa daha kınıyoruz.
 
Ahilik gelenek ve kültüründen gelen her zaman Devletinin ve Milletinin yanında yer alan, aileleri ve yanlarında çalışanlarla birlikte ülkemizin dörtte birini temsil eden esnaf ve sanatkârlarımız, nereden ve kimden gelirse gelsin, darbelere karşı dimdik ayakta olmuş ve ayakta olmaya devam edecektir. Hiçbir zaman Cumhuriyet ve Rejim Düşmanlarına bu mukaddes topraklarda Devletimizi ele geçirme fırsat ve imkânı tanınmayacaktır. Dün olduğu gibi bugün ve her zaman Milletimiz; ülkesine ve Devletine canı pahasına sahip çıkacaktır. Milletimizin asil iradesine dayanan demokrasimizi sahiplenme, yaşatma ve geliştirme noktasında; esnaf ve sanatkârlarımız, her zaman olduğu gibi tek vücut halinde ve sarsılmaz bir irade ile Devletimizin, Milletimizin ve meşru Cumhuriyet Hükümetimizin yanında yer alacaktır.Darbe girişimi ve sonrasında yaşananlara baktığımızda milletimizin önünde  hiçbir gücün duramayacağı  tüm dünyaya bir kez daha ispat edilmiştir. Bu saatten sonra hiçbir güç bizi birkez daha sınamayacak ve , devletimiz ve milletimiz sonsuza kadar payidar kalacaktır”dedi.
Köksal, “Hain Fetö ve terör örgütünün şehit ettiği kahraman güvenlik güçlerimize, vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, 15 Temmuz darbe girişiminde mücadele ederken yaralanan gazilerimize de birkez daha geçmiş olsun diliyorum.” İfadesine yer verdi.
 
 
 

DEVAMI

ASKON İŞADAMLARI DERNEĞİNDEN SESOBA ZİYARET

Sivas’ta teşkilatlanma çalışmalarını tamamlayan ASKON (Anadolu Aslanları İşadamları Derneği ) Sivas Şubesi ziyaretlere başladı.
Geçtiğimiz aylarda Askon Şube Başkanlığına getirilen Kadir Darıcık, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Esnaf teşkilatını ziyaret ederek Birlik Başkanı Beşir Köksal ile bir süre görüş alışverişinde bulundu.
 
ASKON olarak şubeyi kurduktan sonra çalışmalara başladıklarını ifade eden Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Başkanı Kadir Darıcık, Türkiye genelinde 35 ve yurt dışı şubeleriyle ilimizin ve ülkemizin kalkınması için gayret göstereceklerini söyledi.
 
Sivas’ta ASKON şubesini yeni kurduklarını ve ziyaretler yaparak amaçlarını anlattıklarını dile getiren Darıcık, Esnaf teşkilatını da ziyaret ederek Sesob Başkanı sayın Beşir Köksal’ın bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirterek, birlikte çalışmalar yapacaklarını kaydetti.
Darıcık, 22 Haziran 2019 Cumartesi  günü e ticaret ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapacaklarını da sözlerine ekledi. 
ASKON Şube Başkanı Kadir Darıcık, esnaf teşkilatına önemli hizmetlerde bulunan Sesob Başkanı Beşir Köksala da hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. 
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ise ziyaretlerinden dolayı ASKON Şube Başkanı Kadir Darıcık ve yjnetim kurulu üyelerine teşekkür etti. 
İşadamlarının oluşturduğu STK’ların ülkenin gelişmesinde ve yatırımlar yaparak istihdam sağlanması noktasında önemli katkıları olduğunu ifade eden Köksal, ASKON Şubesinin Sivas’ta faaliyete başlamasından dolayı mutlu olduğunu belirterek, çalışmalarında başarılar diledi.
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret