Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Kahvehanelerde oyun kısıtlaması kaldırılmalı

Birliğimizden Haberler

Kahvehanelerde oyun kısıtlaması kaldırılmalı

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı  ve aynı zamanda Kahveciler Kıraathaneciler ve İnternet Kafe İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Beşir Köksal, kahvecilerin yaşadıkları mağduriyeti ve sıkıntılarını Ankara’ya taşıdı.
Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Federasyonu tarafından düzenlenen ve 114 Kahveciler Odası Başkanının katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya katılan Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, kahveci esnafının COVİT-19 nedeniyle dayanacak gücü kalmadığını belirterek, kısıtlamaların kaldırılmasını biran önce normal hayata dönülmesi gerektiğini ifade etti.
Kahveci  esnafının kısmi olarak dükkanlarını açtığını ancak oyun oynanmadığı için dükkan kirasını, vergi, sigorta ve giderlerini karşılayamadığını, işçi çalıştırmadığını  vurgulayan Sesob Başkanı Köksal,  yaşanan süreçte kahvecilerin mağduriyetlerinin devam ettiğini, esnafın tamamen kepenk kapatma aşamasında olduğunu, desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, biran önce oyun kısıtlamalarının kaldırılarak esnafın normale dönmesi gerektiğini dile getirdi.
 
114 Kahveciler Odası Başkanıyla bir araya geldiklerini ifade eden Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı Murat Ağaoğlu ise esnafın zor durumda olduğunu belirterek, “ Sağlığı bizlerde önemsiyoruz ama maalesef esnaf arkadaşlarımız çok zor durumda. Bıçak kemiğe dayandı. Artık kahveci esnafımızın biran önce normalleşmesi lazım. Bu durumdan çok mağdur olduk.  Bu durumun biran önce düzeltilmesini hükümet yetkililerinden talep ediyoruz” dedi
 
Kahveciliğin 500 yıllık bir gelenek olduğunu söyleyen Ağaoğlu, vatandaşların stres atmak, arkadaşlarıyla beraber hoşça vakit geçirmek için oyun oynamaya işyerlerine geldiğini dile getirerek, oyun olmaması nedeniyle müşterilerin kahvehanelere uğramaz olduğunu, bu nedenle de esnafların günlük masraflarını dahi çıkaramadığını vurguladı.
 
 Kahveci esnafını da hijyen kurallarına uyacağını hatırlatan Ağaoğlu, Kahvelerde bir masada dört kişi oturması halinde mesafeye uyduklarını gerekli önlemleri alacaklarını hatırlatarak,  Türkiyede 130 bin meslektaş, 130 bin işyeri olarak biz her şeye hazırız. Bizler normalleşme sürecine hazırız. Zaten mesafe şartı var. Dörk kişi oyun oynarken eldivenle oynayabilir. Oynadıktan sonra eldivenleri atabilir. Maske , mesafe şartı ve diğer kurallara da uyabiliriz” şeklinde konuştu “     .                                                        
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Öğretmenler Yol Gösterir, Yön verir

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil,  24 Kasım Öğretmenler Gününü kutladı 
            Öğretmenler Günü nedeniyle açıklama yapan Sivas Esob Başkan Hakan Demirgil, Ülkemizin geleceğinin inşasında büyük pay sahibi olan öğretmenlerimize her zaman minnet ve şükran duyduklarını belirterek, geçmişimizi, geleceğimizi ve tarihimizi öğreten çocuklarımızın gelişiminde, ülkelerine faydalı bireyler olmalarında aileleri kadar öğretmenlerin de fedakarca görev yaptığını ifade etti. 
 .          Toplumumuzu inşa eden mimarların öğretmenler olduğunu dile getiren Sivas Esob Başkan Hakan Demirgil, bu mesleğin saygınlığını hiçbir zaman yitirmediğini vurgulayarak , “Öğretmenlerimiz, tarih boyunca ve dünyanın neresinde olursa olsun bilginin, sevginin, aydınlanmanın öncüleri, toplumun bütün kesimlerine yol gösteren örnek insanlardır. Çocuklarımız ve gençlerimizin geleceğe hazırlanması bakımından kutsal ve onurlu bir görevi yürüten öğretmenlerimiz, toplumumuzun da yol göstericisidir
 
Öğretmenler sevgi dağıtır, içimizi aydınlatır, bizi doğruya yöneltir, bilgili kişi olmamız için çaba gösterir. Beceri ve yeteneklerimizin gelişmesinde bizlere öncülük eder. Sevgileriyle içimizi yeniliğe, gelişmeyi ve bilimi anlatarak düşüncelerimizi aydınlatan doğruluk, dürüstlük ve bilgiyle evrensel değerlere ulaşmamızı sağlayan bu kutsal mesleği yapan öğretmenlerimize çok şeyler borçluyuz. Çocuklarımıza gösterdikleri özveri, sabır ve hoşgörü için öğretmenlerimize birkez daha teşekkür ediyorum. “dedi. 
Sesob Başkanı Demirgill,  başta Gazi  Mustafa Kemal Atatürk,  olmak üzere onun yaktığı ışığı yeni nesillere taşıyan, geleceğin teminatı olan çocukları ve gençleri en iyi şekilde yetiştirmek için çalışan  Milli Eğitim Müdürümüz sayın Ergüven Aslan    olmak üzere tüm öğretmenlerimizin  24 Kasım öğretmenler gününü kutluyor, bu uğurda şehit düşen, ebediyete intikal eden bütün öğretmenlerimizi rahmet ve  şükranla yad ediyorum” ifadelerine yer verdi.
 
 

DEVAMI

Krediye olan talep sicil kayıtlarını da artırdı

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, kredilere olan talebin sicil kayıtlarına da yansıdığını ifade etti.
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkan Hakan Demirgil, Sicil müdürlüğünün Eylül ve Ekim ayı verilerini açıklayarak, kayıtların her geçen gün arttığına dikkat çekti.
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile verilen kredilerin faizlerinin düşürülmesi ve limitin de artması nedeniyle krediye olan talebin sicil kayıtlarına da yansıdığını vurgulayan Sesob Başkanı Demirgil, “Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimizin Sicil Müdürlüğü verilerine göre  Eylül ayında 168 yeni kayıt yapılırken, Ekim ayında ise 189 esnafımız yeni kayıt yaptırarak işyerini açtı. Terk işlemlerinde ise Eylül ayında 80, Ekim ayında ise 53 esnaf çeşitli nedenlerden dolayı işyerlerini kapatmak zorunda kaldı. Bu veriler gösteriyor ki, kredi taleplerinin artması sicil işlemlerini de etkilemiştir. Yeni işyeri açan esnaflarımıza helalinden bol kazançlar diliyor, işyerlerinin hayırlı olması temennisinde bulunuyorum” dedi.
 
“SİCİL TERKLERİNİN FARKLI NEDENLERİ VAR “
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, sicil kayıtlarında yaşanan terklerin farklı nedenleri olduğunu dile getirerek, “Özellikle Ekim ayında sicil kayıtlarında diğer aylara göre artış yaşanırken, sicil ve mesleği terk etme sayısında düşüş olmuştur. Mesleği terk edenlerin bazıları emekli olması nedeniyle mesleğine son verirken, bazıları mesleğini değiştiriyor, bazı esnaflar da sermayesinin artması nedeniyle Ticaret ve Sanayi Odasına geçiyor.Çeşitli nedenlerden dolayı kaydını sildiren  vatandaşlarımıza ve esnaflarımıza bundan sonraki hayatında başarılar diliyorum “ diye konuştu.
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, esnaf ve sanatkarların kayıt yaptırmadan faaliyetlerini yapmamalarını , Maliye kaydını yaptıranların mutlaka Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Sicil Müdürlüğüne kaydını yaptırmalarını tavsiye etti.
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Hakan DEMİRGİL
Sivas Esob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar