Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

İl Protokolünden kaldırım işgali uyarısı

Birliğimizden Haberler

İl Protokolünden kaldırım işgali uyarısı

Sivas Belediyesi öncülüğünde "kaldırım işgali hak ihlali" sloganıyla yürütülen çalışma kapsamında; Valimiz Salih Ayhan, Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız Beşir Köksal,oda başkanları,  sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve ilgili kurum müdürlerinin katılımıyla esnaflar ziyaret edilerek, yaya kaldırımlarının yayalar için olduğunu, yaya kaldırımlarını  işgal etmenin  yayaların hakkını ihlal ihlal ettiğini  belirterek kaldırım işgali konusunda uyarılarda bulunuldu. 
Atatürk Caddesi üzerindeki iş yerlerini ziyaret eden Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ve beraberindeki heyet, kaldırım işgalinin bir hak ihlali olduğunu anlatan broşürlerle esnafları uyararak şehirdeki nizam ve intizam adına kaldırım işgali yapılmamasını istediler.
Ziyarette konuşan Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal,"Bizim eşlerimiz, çocuklarımız, ailelerimiz bu kaldırım işgalinden şikâyetçi. Esnafımız kaldırıma mallarını dizdikleri için kendileri de kaldırımdan faydalanamıyor ve kazaya sebebiyet veriyorlar. Amacımız esnaflarımıza ceza verilmeden önce, onları uyarmak ve ikaz etmek. İlimiz protokolü ile esnaflarımızı ziyaret ediyoruz ve kaldırım işgali konusunda hassas olmalarını tavsiye ediyoruz” dedi. 
 Esnafların ve kamu kurumlarının temsilcileri ile birlikte şehrin önemli bir sorununu çözmek adına birlikte hareket ettiklerini dile getiren Belediye Başkanı Bilgin "Bugün buradaki birlikteliğin amacı şehrimizi daha yaşanabilir bir hale getirmektir. Göreve geldiğimiz günden bu yana en çok şikâyet aldığımız nokta kaldırım işgali. Biz ceza uygulayan bir belediye anlayışında değiliz. O yüzden bugün esnafımızı gezerek kaldırım işgalinin bir hak ihlali olduğunu, kul hakkı olduğunu anlatalım istedik. Ayrıca yapılan bu ihlalin esnafın işine olumsuz yansıdığını belirtmek istedik. Yola çıkarken gönül belediyeciliği ve istişareye vurgu yaptık. Bugün de yapmak istediğimiz tam olarak bu... Bir cezai işlem uygulamadan önce kendilerine bu durumu anlatmak istedik. Hemşerilerimizin daha rahat alışveriş yapacağı bir ortam oluşturma noktasında esnafımız da bizimle aynı görüşü paylaşıyor. Kimseyi kırmadan bu şehri daha yaşanabilir bir hale getireceğiz." İfadelerine yer verdi.
 
Toplumsal yaşamın sağlıklı yürümesi açısından herkesin kurallara uyması gerektiğini ifade eden Vali Salih Ayhan ise, "Belediyemizin ceza yazmadan önce esnafları bu şekilde broşürlerle uyarması çok güzel bir uygulama. İstişare kültürünün benimsenmesi ve odalarımızın bunu benimsemesi açısından önem arz etmektedir. Esnaflarımızın ürünlerini teşhir etmek açısından kaldırım işgali yapması bir kul hakkıdır. Cenabı Allah 'bana her şeyle gelin ancak kul hakkıyla gelmeyin' buyurmaktadır. Dolayısıyla kul hakkına riayet etmek bizim inancımızın bir gereğidir." Diye konuştu.
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

COVİD-19 ESNAFIMIZI MAĞDUR ETTİ

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret etti.
Parti yöneticileri ile birlikte Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret eden milletvekili Ulaş Karasu, Sesob Başkanı Beşir Köksal ile görüşerek esnafın durumu hakkında bilgi aldı.
Esnafın sorunlarını dinleyen milletvekili Karasu, Covid-19 sürecinde en fazla esnaf kesiminin mağdur olduğunu ifade ederek, ilkokulların açılması ve üniversitelerin açılmaması nedeniyle esnafın mağduriyeti ile ilgili bir çalışma yaptıklarını bu çalışmanın sonucunun da rapor halinde genel başkanları  Kemal Kılıçdaroğluna ileteceklerini belirti. 
Mart ayından itibaren esnafın sorunlar ve sıkıntılar yaşadığını , mağduriyetinden dolayı kepenk kapattığını vurgulayan Karasu, “Esnafımızı çok zor şartlar bekliyor. Bizlerde esnafımızın bu zor şartlarda ayakta kalabilmesi için STK başkanlarımızla görüş alışverişi yapıyoruz. Esnafımızın sorunlarını dinliyoruz. Üniversitelerimizin açılmaması  pansiyon, kafe, kahvehane, yurt ve kantinci gibi farklı sektörlerdeki esnafları mağdur etti. Okulların tam anlamıyla açılmaması nedeniyle kantinciler, kırtasiyeciler ve servis sürücüleri de ciddi sıkıntılar  yaşıyor. Esnaflarımıza mutlaka destek verilmeli. Esnafımızın sorunlarına çare olmak için bu ziyareti gerçekleştiriyoruz. “ dedi. 
            CHP milletvekili Ulaş Karasu’nun ziyaretinden ve esnafın sorunlarını dinlemesinden dolayı teşekkür eden Sesob Başkanı Beşir Köksal, hükümetin esnafa yönelik destekleri olduğunu,  ancak, COVİD-19 salgınının devam etmesi nedeniyle mağduriyetinin devam ettiğini belirterek, esnafın mutlaka desteklenmesi gerektiğini vurguladı.
 Esnafların bu süreçteki mağduriyetlerinin devam ettiğini vurgulayan Köksal, “ Salgın sürecinden dolayı esnaflarımızın sıkıntıları devam etmektedir. Oyun oynanmaması nedeniyle kahvehanelerimiz, eğlence yerlerimiz kapanıyor.  Okullar açılmadığı için kantincilerimiz, kırtasiyecilerimiz, servisçi esnaflarımız zor durumda.  Esnaflarımıza faizsiz veya hibe olarak destek verilmelidir. Kredi taksitleri, elektrik, doğalgaz,  SSK primleri, vergiler yıl sonuna kadar ertelenmelidir.  Pandemi sürecinde mağdur olan esnaflarımızın yaraları sarılarak mağduriyeti giderilmelidir. “diye konuştu.
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, esnaf teşkilatını ziyaret ederek, esnafın sorunlarını dinleyen ve bu sorunları genel merkeze taşıyan CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ve parti yöneticilerine de teşekkür etti.
 
 

DEVAMI

Daha nice yıllar diliyorum

Sivas'ta uzun bir süredir yayın hayatını devam ettiren Bizim Sivas Gazetesinin yıl dönümünü kutluyorum. Bizim Sivas Gazetesi, halkımıza, esnaf ve sanatkârımıza kuruluşundan bu güne kadar doğru, tarafsız, ilkeli ve sorumlu habercilik anlayışı içerisinde görevini layıkıyla yerine getirmiş,  yayıncılık anlayışı, misyonu ve haberleriyle okuyucularının güvenini kazanmıştır.
 
Yıllardır esnaf ve sanatkârlarımızın sorunlarının duyurulmasında, sorunlarımızın çözümü yolunda kamuoyu desteği oluşturulmasında,  yetkililere sorunlarımızın aktarılmasında, Sivas ve Sivas dışında yaşayanlarla aramızda köprü oluşturulmasında ve ilimizin her alanda tanıtımında Bizim Sivas Gazetesi  önemli bir görev üstlenmiştir ve üstlenmeye de devam edecektir. 
 
  Meslek ahlak ve ilkelerine bağlı kalarak halkımızı, doğru, zamanında ve etkin bir biçimde bilgilendirmek, gelişmelerden haberdar etmek basınımızın üstlendiği toplumsal bir görevdir. Basının geçmişte olduğu gibi günümüzde ve toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri vardır. Kamuoyunu aydınlatmak için her ortamda, her koşulda, sorumluluk duygusu içinde, toplumun haber alma özgürlüğü adına görevlerini yerine getiren gazetenizin 33.yılını  kutluyorum.
 
Bizim Sivas Gazetesi sahibi Muhsin Kaya’nın şahsında, yazı işleri ailesine,   muhabirine, çalışanlarına  ve  kuruluşundan bu güne kadar tüm emek verenlere teşekkür eder yayın hayatında başarılarının devamını dileyerek sevgi ve saygılar sunarım. 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret