Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Gelir Vergisi ve KDV oranında indirim

Birliğimizden Haberler

Gelir Vergisi ve KDV oranında indirim

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği  (SESOB) Başkanı Beşir Köksal , perakendeden turizm yolcu taşımacılığından eğlence alanlarına kadar  birçok sektörde vergi indirimi yapıldığını, stopaj oranının yarıya düşürülerek esnafın rahatlatılacağını söyledi.
Salgınla mücadele en fazla etkilenen esnaf ve sanatkarlara destek sağlanabilmesi amacıyla teşkilatımızın yapmış olduğu girişimler Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından görüşülüp, Cumhurbaşkanlığı tarafından olumlu karşılandığını ifade eden Sesob Başkanı Beşir Köksal, 31 Temmuz 2020 tarihinde yayınlanan 31202 sayılı Resmi Gazete  2812 ve 2813 sayılı Cumhur başkanlığı  kararları ile gelir vergisi stopajı ile KDV oranında indirim yapıldığını ifade etti.
 
İndirimin yapılması sektörleri de katkı sağladığını vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, “Pandemi sürecinden etkilenen esnaf ve sanatkarlarımıza destekler devam ediyor. Bu doğrultuda Hazine ve Maliye Bakanlığımız gelir vergisi stopajı ile KDV oranlarına 31 Aralık 2020 tarihine kadar indirim yaparak esnafımıza bu zor günlerinde destek olmuştur. Faaliyette bulunduğu işyerleri kiralık olan gerçek usuldeki esnaf ve sanatkarlarımızın  kira ödemeleri sırasında uygulayacağı stopaj  oranı yıl sonuna kadar yüzde 20’den yüzde 10’a düşürülmüştür. Stopaj  oranının yarı yarıya düşürülmesi  ile esnafın vergi yükü de azalmış olacak. Temennimiz bu oranın daha sonra sıfıra kadar indirilmesidir.
 
Ayrıca 2812 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile başta tamirat,, bakım, onarım, hizmetleri , yolcu taşımacılığı hizmetleri olmak üzere  genel orana (yüzde 18) e tabi olan hizmetlerde KDV oranı 31 Aralık 2020 tarihine kadar yüzde 8’e indirilmiştir. KDV indirimi ve Gelir Verisi stopaj oranında  yapılan indirim esnafımıza bu süreçte büyük önemli katkı sağlayacaktır. Esnaf ve sanatkarlarımıza vermiş olduğu desteklerden ötürü Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Hazine ve Maliye Bakanımız sayın Berat Albayrak’a ve her zaman esnafımızın sorunlarını gündeme getirerek ilgili Bakanlıklarda gündeme taşıyan TESK Genel Başkanımız sayın Bendevi Palandöken’e teşekkür ediyoruz “ dedi.
Sesob Başkanı Köksal, cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan kahveci esnafının mağduriyetinin biran önce giderilmesi için de destek beklediklerini sözlerine ekledi
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

KAMU-STK İŞBİRLİĞİNİ ÖNEMSİYORUZ

İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü  Ahmet Başkal, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret ederek, birlik başkanı Beşir Köksali ile bir süre sohbet etti.
T.C İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve uygulamaya konulan Kamu-STK işbirliği projesi kapsamında Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal’ı  müdürlük personeli Yılmaz Alçalı ve Mehmet Duman ile birlikte ziyaret eden İl Müdürü Ahmet Başkal, proje hakkında bilgi vererek, Kamu-STK işbirliğini önemsediklerini söyledi.
Kamu ve STK’ların ortak projeler üretmesi , işbirliği yapması ve birbirine yardımcı olması amacyıla projenin hayata geçirildiğini vurgulayan il müdürü Başkal, “İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğümüzün  hayata geçirdiği projede sivil toplum kuruluşlarının gerek merkezi gerekse de idaresindeki kamu görevlileriyle etkin bir iletişim kurabilmesi, iletişimi güçlendirecek ortam tesis edilmesi , toplumsal bağlamın yeniden yapılanması amaçlanıyor. Bizlerde bu işbirliği çerçevesinde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız sayın Beşir Köksal’ı ziyaret hem karmu görevlilerinin hem de sivil toplum kuruluşlarının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak  işbirliğine uygun ortamın hazırlanması için görüş alışverişinde bulunduk.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal ise , Kamu-STK işbirliğinin önemli olduğunu , projenin de sivil toplum kuruluşlarının faydasına olacağını belirterek, projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
Sesob Başkanı Köksal, sorunların çözümünde , ortak proje hazırlanmasında, kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının birbirine yardımcı olmaları noktasında Kamu-STK işbirliğinin önemli olduğunu sözlerine ekledi
İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Ahmet Başkal, ziyaret anısına Sivas Valiliği tarafından hazırlanan “Milli Mücadele’de Sivas’ta 108 Gün” kitabını hediye ederken, Sesob Başkanı Beşir Köksal’da “ Osmanlı Döneminde Sivas’ta Ahilik ve Esnaf Teşkilatı” kitabını hediye etti.
 

DEVAMI

Yozgat Kahveciler Odası Başkanından Sesob Başkanı Köksala ziyaert

Yozgat Kahveciler ve Lokantaclıar Esnaf Odası Başkanı Eyüp Coşkun, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız Beşir Köksalı ziyaret ederek bir süre sohbet etti. Sivas Birlik Başkanı Kökssal 'ın esnaf teşkilatına güzel hizmetler yaptığını, her zaman örnek aldıkları bir başkan olduğunu belirterek, misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti.
Sesob Başkanı Köksal, Coşkun'a Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından yayınlanan " Osmanlı Döneminde Sivas 'ta Ahilik ve Esnaf Teşkilatı " kitabını ve " Müşteri Memnuniyeti" kitabını hediye etti.

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret