Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Firmalar sertifika ile daha güvenli olacak

Birliğimizden Haberler

Firmalar sertifika ile daha güvenli olacak

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Sivas’ta ilgili mevzuatların ve halk sağlığının gereklerini yerine getiren işletmelere 'Şehirlerin Sultanı Güvenli Gıda Diyarı' projesi kapsamında "Güvenilir Gıda Sertifikası' verildi.
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin de yer aldığı projede  Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen program kapsamında; Sivas Mantı, Sarı Önder Sucuk İşletmesi, Has Döner ve Elit Yemekçilik firmaları ziyaret edilerek, 'Güvenilir Gıda' sertifikaları  verildi.
Vali Salih Ayhan, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ve ilimiz protokolünün katılımı ile gerçekleştirilen törende, firmalar tek tek ziyaret  edildi.
"Güvenilir Gıda Sağlıklı Yaşam Projesi” çerçevesinde Sivas Valiliği olarak işletmeleri belgelendirmek, ödüllendirmek, halka duyurmak ve sektördeki diğer işyerlerini de daha iyi koşullarda çalışmaya teşvik etmek amacıyla  “Şehirlerin Sultanı Güvenli Gıda Diyarı” projesinin hayata geçirildiğini ifade eden Vali Salih Ayhan,  “Projemizde hedef grup olarak belirlenen işletmeler içerisinde sertifika almaya hak kazanan işletmeler, Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından izleme denetimlerine tabi tutularak standartlarını korumaları ve geliştirmeleri sağlanacaktır. Yapılan denetimlerde işletmelere ait bilgiler raporlanacak, böylece işletmelerdeki aksaklıklar tespit edilebilecek ve mesleki eğitim, proje, bilimsel çalışma, araştırmalar vb. çalışmalar için kaynak olacaktır. “5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” nun gereklerini yerine getiren ve bu kanun kapsamında son 1 yıl içerisinde yaptırıma uğramamış olanlardan, projeye başvuru yapan ve değerlendirme kriterleri açısından uygun görülen işletmeler 'Güvenilir Gıda' sertifikalarını alacak." dedi.
 
Sektörde faaliyet gösteren işletmeler arasında en iyi hizmeti sunma konusunda oluşacak rekabet ortamının, işletmecileri, çalışanları ve sivil toplum örgütlerini standartlarını yükseltmeleri için çalışmaya sevk edeceğine vurgu yapan Vali Ayhan, "Böylece bölge insanının ulaşabileceği hizmet seviyesi artacak, projenin etkisiyle ortaya çıkacak tanıtım ve yatırım fırsatları ile hem işletmelerin iş hacimleri hem de bölge turizmi canlanacaktır. Sektördeki diğer işletmeler de ödül sahibi işletmelerin standartını yakalamak ve rekabet ortamından kopmamak için gayret göstereceklerdir.” Diye konuştu.
 
Projenin içerisinde yer aldıklarını ve önemsediklerini ifade eden Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, bu tür firma ve esnaf sayısının artması temennisinde bulunarak; “ Sivas Valiliğimiz öncülüğünde İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün öncülüğünde teşkilatımızın da yer aldığı proje çok önemlidir. Projenin hayata geçirilmesinin ardından yapılan başvurular değerlendirildikten sonra 4 işletmemize sertifikalarını ve bayraklarını teslim ettik. Temennimiz sektördeki daha fazla işletmelerimizin belirlenen şartları taşıması ve Güvenir Gıda Sertifikası almasıdır. Valimiz sayın Salih Ayhan’ın şahsında emeği geçenlere teşekkür ediyor, bu tür işletme ve esnaf sayısının artmasını bekliyoruz” diye konuştu
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Her zaman bizlere destek oldunuz

Kantin işletmecileri , Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksalı ziyaret ederek, pandemi sürecinde desteklerinden dolayı teşekkür ettiler
Sivas Kantin İşletmecileri Esnaf Derneği Başkanı Eyüp Çelik, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine ziyarette bulundu.
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal ile görüşen ve desteklerinden dolayı teşekkür eden dernek başkanı Çelik, “Pandemi sürecinde kantinlerimiz kapalı kaldı. Okullarımız açılmadığı için kantinlerimiz de faaliyet gösteremedi. Çok mağdur olduk ve evimize ekmek götüremedik. Bu zaman zarfında Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımızın da girişimleriyle destekler aldık. Bu destek işletmelerimizin kapalı olduğu süreç boyunca bizlere önemli katkılar sağladı. Her zaman esnafın sorunlarıyla yakından ilgilenen değerli  başkanımız sayın Beşir Köksalı ziyaret ederek teşekkür etmek istedik.” Dedi. 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir köksal, salgın sürecinde esnafın çok mağdur olduğunu, özellikle bazı meslek gruplarının dükkanlarını sürekli kapatarak zor durumda kaldığını söyledi. 
Yaklaşık bir yıldır esnafların genelge ile işyerlerini kapatmasından dolayı zor durumda kaldığını vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, “Özellikle kahveci, kantinci, kırtasiyeci, okul servisleri, eğlence yerlerinde faaliyet gösteren esnafımız perişan oldu. Dükkanlarını açamadıkları için giderlerini karşılayamadı. Gerek kahveciler Kıraathaneciler ve İnternet Kafe İşletmecileri Esnaf Odası gerekse de Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak esnafımızın mağduriyetlerini giderilmesi için girişimlerde bulunduk. Valiliğimiz  ve Belediyemiz esnafımıza maddi destek sağladı.. Belediye ekiplerimiz tarafından işletmelerimiz dezenfekte edildi. Katkı ve desteklerinden dolayı Valimiz sayın Salih Ayhan ve Belediye Başkanımız sayın Hilmi Bilgine teşekkür ediyoruz.  Ayrıca  Kahveciler Odası olarak üyelerimize maske ve dezenfektanın bulunduğu hijyen seti hediye ettik. Ayrıca Ticaret Bakanlığımızın yapmış olduğu gelir ve kira desteği de esnafımıza katkı sağladı. Esnafımızın yanında olmaya ve sorunlarına çözüm bulmaya devam edeceğiz.. Ziyaretlerinden dolayı kantinci esnafımız adına başkan ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.
  
 
 

DEVAMI

Kademeli normalleşmede esnafa destek şart

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, pandemi sürecinde esnaf ve sanatkarların zor bir dönem yaşadığını ifade ederek, kademeli normalleşme sürecinde esnafın desteklenmesi gerektiğini söyledi.
 
Yaklaşık bir yıldır esnaf ve sanatkarların kredi çekerek ayakta kalmaya çalıştığını , bu süreçte çok mağdur olduğunu vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, “Mart ayı itibariyle kademeli olarak normalleşme süreci başlayacak. Ancak, pandemiden dolayı esnafımız çok mağdur oldu ve kazancı düştü . Dükkanının aylarca kapalı olması esnafımızı perişan etti. Dükkanları tamamen kapalı olan ,kahvehane, okul kantinleri, okul servisleri, kırtasiyeciler , eğlence yerlerinde faaliyet gösteren8 esnaflarımız pandemiden bu yana çok mağdur oldu. Esnafımızın eski günlerine kavuşması için mutlaka sermaye gerekmektedir. Esnafımızın ayakta kalabilmesi , dükkanlarına sermaye yapabilmeleri için faizsiz ve 6 ay geri ödemesiz ayağa kalkış kredisi sağlanmalıdır. Bu kredi ile normalleşme sürecinde esnafımız ayağa kalkacaktır” dedi.
 
Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Mart ayı itibariyle kademeli olarak normalleşme sürecinin başlayacağını müjdelemesinin ardından bu zamana kadar zor ayakta kalabilen esnafımızda bir heyecan oluştuğunu  dile getiren Sesob Başkanı Köksal., esnafa sermaye desteği verilmesi gerektiğini , bu kredinin de 6 ay geri ödemesiz  ve sıfır faizli kredi olması gerektiğini vurgulayarak, bu kredinin esnafa can suyu olabileceğini kaydetti.
 
KREDİLER FAİZSİZ ÖTELENMELİDİR
 
Esnafların ilk altı ayının ayakta kalmak, toparlanmak, tezgahlarındaki mallarını yenilemek, temizlik ve benzeri işleri yapmak için harcayacağını hatırlatan Sesob Başkanı Köksal, Mart ayından itibaren esnafımızdan 6 ay elektrik, su, doğalgaz, internet faturalarında vergilerin alınmaması, ayrıca var olan tüm kredi borçlarının da faizsiz olarak 2022 yılına ötelenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret