Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Esnaflarımız üç ay maaşla desteklenmeli

Birliğimizden Haberler

Esnaflarımız üç ay maaşla desteklenmeli

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Tüm dünyada olduğu gibi  ülkemizde ve ilimizde de etkisini sürdüren  Covid-19 virüsü nedeniyle esnafların ve vatandaşların zor günler geçirdiğini belirterek, bu süreçte esnafların işyerlerini kapatarak , mağdur olduğunu ve çaresiz kaldığını söyledi.
 
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, corona virüsü nedeniyle kahvecisinden, bakkalına, lokantacısından kuaförüne, taksicisinden kamyoncusuna kadar farklı mesleklerde faaliyet gösteren esnafların dükkanlarını kapatmak zorunda kaldığını belirterek, esnafın sıkıntılı olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.
 
Virüs nedeniyle esnafların dükkanlarını kapatarak  evinde virüsün yayılmasına engel olduğunu, çalışanlarında iş yapamadığını ,  bu süreçte çalışamadığı için evine ekmek götürmekte zorlandığını dile getiren Sesob Başkanı Köksal, esnaflara üç ay boyunca veya virüs salgını ortadan kalkıncaya kadar  karşılıksız asgari ücret kadar para ödenmesini talep etti. 
 
Devletin esnafa yönelik bazı destekleri olduğunu, bu desteklerinde esnaf için yeterli olmadığını kaydeden Sesob Başkanı Köksal, “ Kendi sermayesi ile ayakta duran ve istihdam sağlayarak, vergisini ödeyen, ailesinin rızkını temin eden esnaflarımız, yaşanan süreç nedeniyle zor durumdadır. Hükümet tarafından alınan karar doğrultusunda kredi borçları,   SGK ve vergilerinin ödemeleri ertelendi. Esnafımızı yönelik kredi destekleri sağlandı. Belediyemiz kiracısı olan esnafların kiraları konusunda yardımcı oldu. Aynı hassasiyeti diğer kurumlar ve dükkan sahiplerinden de bekliyoruz” dedi.
 
YAKMADIĞI ELEKTRİK VE DOĞALGAZIN FATURASI OLMAZ
Dükkanların kapalı olması nedeniyle esnafların kiralarını ödeyemediğini, ailelerinin geçimini  sağlayamadıklarını, borçlarını ödeyemediklerini hatırlatan Sesob Başkanı Köksal, elektrik ve doğalgaz faturalarının geçmişe göre faturalandırılmasını eleştirerkek, esnafın işyerlerinin kapalı olduğunu, yakılmayan elektrik ve doğalgazında bedelinin olamayacağını  hatırlatarak, “Elektrik ve doğalgaz faturalarında geçmiş iki yılın ortalaması alınarak fatura düzenlenecektir. Geçen sene bu zamanlarda çalışan elektrik ve doğalgazın ücretini esnafımızın dükkanları kapalı. Kapalı olan işyerlerine fatura olur mu ?. Esnafımıza biraz hassasiyet gösterilmesini , esnafın sesine kulak verilmesini ve destek olunmasını bekliyoruz”. diye konuştu.
 
Sivas Esob Başkanı Köksal, kapalı olan ve açık olmasına rağmen iş yapamayan tüm işyerlerinin devlet güvencesi altına alınmasını,  sicili ve vergi levhası olan herkese faizsiz  kredi, kira desteği sağlanması,  işyerlerinde çalışan usta, kalfa ve çıraklara  virüs bitene kadar maaş desteği sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.
  
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Esnafların sorunları çözüm bekliyor

Covid-19 sebebiyle esnaf ve sanatkarların yaşadığı sorunları bölge bölge ve il il masaya yatırarak ülke genelindeki 82 Birlik ve 13 Federasyon başkanları ile telekonferans üzerinden üç günlük bir toplantı gerçekleştirildi.
Türkiye’yi yedi bölgeye ayrılarak oturumlar halinde gerçekleştirilen toplantıda korona virüsle mücadele sürecinde esnaf ve sanatkarların yaşadığı sorunlar masaya yatırılarak, korona virüsten dolayı genelge ile faaliyetlerine ara verilen esnaf ve sanatkarlar ile salgından dolayı iş yapamayan esnaf için çözüm yolları arandı.
Başkanlarla birebir diyalog kurarak bölge esnafının taleplerini bir bir not alarak sorunların çözümü için Cumhurbaşkanlığına ikinci bir talep mektubu yazıldı.
ESNAF VE SANATKARLARIN SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR
Cumhurbaşkanlığına yazılan ikinci talep mektubunda korona virüsten en çok etkilenen kesim olan esnaf ve sanatkarlara yönelik şu talepler dile getirildi;
1-) Mücbir sebeple iş yerlerini kapatan esnaf ve sanatkarlara nakdi yardım yapılmalı.
2-)Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren ticari araçlar için salgın süreci boyunca akaryakıttaki KDV ve ÖTV kaldırılmalı.
3-) Salgın döneminde elektrik ve doğal gaz faturaları Cumhurbaşkanı kararıyla en az 3 ay süreyle vade farksız ertelenmeli.
4-) Mücbir sebeple iş yeri kapalı olan esnaftan tabela vergisi, çevre vergisi ve işgaliye harcı geçici olarak alınmamalı.
5-) Vergi, SSK ve BAĞ-KUR prim borçları 1 yıl boyunca faizsiz ötelenmeli. Yapılandırılan borçların ödeme süresi uzatılmalı. Kamuya olan birikmiş borçlar yeniden yapılandırılmalı. Genelge ile iş yeri kapatılan esnafın sosyal güvenlik primleri devlet tarafından karşılanmalı. En önemlisi sağlık hizmeti alan esnafa ilaç desteği de verilmeli.
6-) Bu dönemde iş yeri kapalı esnafa kira desteğinin yanı sıra stopaj vergisi kaldırılmalı.
7-) 65 yaş üstü esnaf ve sanatkarların işyerlerini açmaları yönünde adım atılmalı. Bir de 20 yaş altındaki çırak ve kalfaların çalışarak ekonomiye katkı sağlayabilmesi için çözüm bulunmalı. 
8-) Ekonomiye büyük katkı sağlayacak olan düğün sezonunun kaçırılmaması ve 415 meslek dalını ilgilendiren düğünlerin kır düğünü şeklinde yapılmasına mutlaka izin verilerek piyasaların canlanmasına imkan tanınmalı.
 

DEVAMI

Ramazan bayramını buruk bir şekilde kutlayacağız

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, dini bayramlardan biri olan Ramazan Bayramını kutlayacak olmanın onuru ve gururunu yaşadıklarını belirterek,  vatandaşların ve esnafların bayramını kutladı. 
 
Ülkemizde ve ilimizde de etkili olan Covit-19 salgını nedeniyle buruk bir bayram geçireceklerini vurgulayan Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “”Virüs salgını nedeniyle esnaflarımız aylarca dükkanlarını kapatmak zorunda kalmış ve çalışanlarıyla birlikte mağdur olmuştur. Yaşanan salgın nedeniyle hem esnafımız hem de vatandaşlarımız sıkıntıya girmiştir. Esnaflarımız, bu süreçte hükümetin , Valilik ve Belediyenin destekleriyle ayakta kalmaya çalışmıştır. Buna rağmen bolluk ve bereket ayı olan Ramazan ayının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Ramazan bayramını buruk bir şekilde kutlayacağız. Ülke genelinde sokağa çıkma yasağı olduğu için Ramazan bayramını evlerimizde ailelerimizle birlikte geçireceğiz. Bu bayramda büyüklerimizden ve akrabalarımızdan ayrı kalacağız. Bu bayramı da bu şekilde idrak edeceğiz.
 
Bayramların toplumsal birliği sağlayan değerlerin hatırlandığı, güzelliklerin ve iyiliklerin yoğun olarak yaşandığı, insanlar arasında karşılıklı sevgi ve saygının geliştiği, dostluk ve kardeşlik duygu ve hislerinin güçlendiği çok özel günlerdir.  Bayramlarda dargınlıkları, acıları unutarak sevgi bağlarımızı güçlendirmeliyiz.
Bu bayram insanları birbirine yakınlaştıran, aynı düşünce ve duygularla buluşturan, sıkıntılardan uzaklaştıran, toplumda birlik ve beraberliği sağlayan gündür.. 
Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşerilerimizin, esnaf ve sanatkarlarımızın mübarek Ramazan Bayramını kutluyor, bayramın ülkemizin ve tüm islam aleminin birlik. Beraberlik ve kardeşliğe vesile olmasını cenabı Allah’tan niyaz , sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu nice bayramlara ulaşmanızı temenni ediyorum” dedi. 
Sesob Başkanı Köksal, virüs salgınından biran önce kurtulmayı, esnafların dükkanlarını tamamen açarak normal hayata dönmelerini temenni etti.
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret