Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Esnaflarımız üç ay maaşla desteklenmeli

Birliğimizden Haberler

Esnaflarımız üç ay maaşla desteklenmeli

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Tüm dünyada olduğu gibi  ülkemizde ve ilimizde de etkisini sürdüren  Covid-19 virüsü nedeniyle esnafların ve vatandaşların zor günler geçirdiğini belirterek, bu süreçte esnafların işyerlerini kapatarak , mağdur olduğunu ve çaresiz kaldığını söyledi.
 
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, corona virüsü nedeniyle kahvecisinden, bakkalına, lokantacısından kuaförüne, taksicisinden kamyoncusuna kadar farklı mesleklerde faaliyet gösteren esnafların dükkanlarını kapatmak zorunda kaldığını belirterek, esnafın sıkıntılı olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.
 
Virüs nedeniyle esnafların dükkanlarını kapatarak  evinde virüsün yayılmasına engel olduğunu, çalışanlarında iş yapamadığını ,  bu süreçte çalışamadığı için evine ekmek götürmekte zorlandığını dile getiren Sesob Başkanı Köksal, esnaflara üç ay boyunca veya virüs salgını ortadan kalkıncaya kadar  karşılıksız asgari ücret kadar para ödenmesini talep etti. 
 
Devletin esnafa yönelik bazı destekleri olduğunu, bu desteklerinde esnaf için yeterli olmadığını kaydeden Sesob Başkanı Köksal, “ Kendi sermayesi ile ayakta duran ve istihdam sağlayarak, vergisini ödeyen, ailesinin rızkını temin eden esnaflarımız, yaşanan süreç nedeniyle zor durumdadır. Hükümet tarafından alınan karar doğrultusunda kredi borçları,   SGK ve vergilerinin ödemeleri ertelendi. Esnafımızı yönelik kredi destekleri sağlandı. Belediyemiz kiracısı olan esnafların kiraları konusunda yardımcı oldu. Aynı hassasiyeti diğer kurumlar ve dükkan sahiplerinden de bekliyoruz” dedi.
 
YAKMADIĞI ELEKTRİK VE DOĞALGAZIN FATURASI OLMAZ
Dükkanların kapalı olması nedeniyle esnafların kiralarını ödeyemediğini, ailelerinin geçimini  sağlayamadıklarını, borçlarını ödeyemediklerini hatırlatan Sesob Başkanı Köksal, elektrik ve doğalgaz faturalarının geçmişe göre faturalandırılmasını eleştirerkek, esnafın işyerlerinin kapalı olduğunu, yakılmayan elektrik ve doğalgazında bedelinin olamayacağını  hatırlatarak, “Elektrik ve doğalgaz faturalarında geçmiş iki yılın ortalaması alınarak fatura düzenlenecektir. Geçen sene bu zamanlarda çalışan elektrik ve doğalgazın ücretini esnafımızın dükkanları kapalı. Kapalı olan işyerlerine fatura olur mu ?. Esnafımıza biraz hassasiyet gösterilmesini , esnafın sesine kulak verilmesini ve destek olunmasını bekliyoruz”. diye konuştu.
 
Sivas Esob Başkanı Köksal, kapalı olan ve açık olmasına rağmen iş yapamayan tüm işyerlerinin devlet güvencesi altına alınmasını,  sicili ve vergi levhası olan herkese faizsiz  kredi, kira desteği sağlanması,  işyerlerinde çalışan usta, kalfa ve çıraklara  virüs bitene kadar maaş desteği sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.
  
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

COVİD-19 ESNAFIMIZI MAĞDUR ETTİ

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret etti.
Parti yöneticileri ile birlikte Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret eden milletvekili Ulaş Karasu, Sesob Başkanı Beşir Köksal ile görüşerek esnafın durumu hakkında bilgi aldı.
Esnafın sorunlarını dinleyen milletvekili Karasu, Covid-19 sürecinde en fazla esnaf kesiminin mağdur olduğunu ifade ederek, ilkokulların açılması ve üniversitelerin açılmaması nedeniyle esnafın mağduriyeti ile ilgili bir çalışma yaptıklarını bu çalışmanın sonucunun da rapor halinde genel başkanları  Kemal Kılıçdaroğluna ileteceklerini belirti. 
Mart ayından itibaren esnafın sorunlar ve sıkıntılar yaşadığını , mağduriyetinden dolayı kepenk kapattığını vurgulayan Karasu, “Esnafımızı çok zor şartlar bekliyor. Bizlerde esnafımızın bu zor şartlarda ayakta kalabilmesi için STK başkanlarımızla görüş alışverişi yapıyoruz. Esnafımızın sorunlarını dinliyoruz. Üniversitelerimizin açılmaması  pansiyon, kafe, kahvehane, yurt ve kantinci gibi farklı sektörlerdeki esnafları mağdur etti. Okulların tam anlamıyla açılmaması nedeniyle kantinciler, kırtasiyeciler ve servis sürücüleri de ciddi sıkıntılar  yaşıyor. Esnaflarımıza mutlaka destek verilmeli. Esnafımızın sorunlarına çare olmak için bu ziyareti gerçekleştiriyoruz. “ dedi. 
            CHP milletvekili Ulaş Karasu’nun ziyaretinden ve esnafın sorunlarını dinlemesinden dolayı teşekkür eden Sesob Başkanı Beşir Köksal, hükümetin esnafa yönelik destekleri olduğunu,  ancak, COVİD-19 salgınının devam etmesi nedeniyle mağduriyetinin devam ettiğini belirterek, esnafın mutlaka desteklenmesi gerektiğini vurguladı.
 Esnafların bu süreçteki mağduriyetlerinin devam ettiğini vurgulayan Köksal, “ Salgın sürecinden dolayı esnaflarımızın sıkıntıları devam etmektedir. Oyun oynanmaması nedeniyle kahvehanelerimiz, eğlence yerlerimiz kapanıyor.  Okullar açılmadığı için kantincilerimiz, kırtasiyecilerimiz, servisçi esnaflarımız zor durumda.  Esnaflarımıza faizsiz veya hibe olarak destek verilmelidir. Kredi taksitleri, elektrik, doğalgaz,  SSK primleri, vergiler yıl sonuna kadar ertelenmelidir.  Pandemi sürecinde mağdur olan esnaflarımızın yaraları sarılarak mağduriyeti giderilmelidir. “diye konuştu.
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, esnaf teşkilatını ziyaret ederek, esnafın sorunlarını dinleyen ve bu sorunları genel merkeze taşıyan CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ve parti yöneticilerine de teşekkür etti.
 
 

DEVAMI

Daha nice yıllar diliyorum

Sivas'ta uzun bir süredir yayın hayatını devam ettiren Bizim Sivas Gazetesinin yıl dönümünü kutluyorum. Bizim Sivas Gazetesi, halkımıza, esnaf ve sanatkârımıza kuruluşundan bu güne kadar doğru, tarafsız, ilkeli ve sorumlu habercilik anlayışı içerisinde görevini layıkıyla yerine getirmiş,  yayıncılık anlayışı, misyonu ve haberleriyle okuyucularının güvenini kazanmıştır.
 
Yıllardır esnaf ve sanatkârlarımızın sorunlarının duyurulmasında, sorunlarımızın çözümü yolunda kamuoyu desteği oluşturulmasında,  yetkililere sorunlarımızın aktarılmasında, Sivas ve Sivas dışında yaşayanlarla aramızda köprü oluşturulmasında ve ilimizin her alanda tanıtımında Bizim Sivas Gazetesi  önemli bir görev üstlenmiştir ve üstlenmeye de devam edecektir. 
 
  Meslek ahlak ve ilkelerine bağlı kalarak halkımızı, doğru, zamanında ve etkin bir biçimde bilgilendirmek, gelişmelerden haberdar etmek basınımızın üstlendiği toplumsal bir görevdir. Basının geçmişte olduğu gibi günümüzde ve toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri vardır. Kamuoyunu aydınlatmak için her ortamda, her koşulda, sorumluluk duygusu içinde, toplumun haber alma özgürlüğü adına görevlerini yerine getiren gazetenizin 33.yılını  kutluyorum.
 
Bizim Sivas Gazetesi sahibi Muhsin Kaya’nın şahsında, yazı işleri ailesine,   muhabirine, çalışanlarına  ve  kuruluşundan bu güne kadar tüm emek verenlere teşekkür eder yayın hayatında başarılarının devamını dileyerek sevgi ve saygılar sunarım. 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret