Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Esnaflarımız da 7200 prim gününde emekli olmalı

Birliğimizden Haberler

Esnaflarımız da 7200 prim gününde emekli olmalı

 Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, esnafve sanatkarların SSK’lılara göre daha fazla prim ödediğini söyledi.
 Esnaf ve sanatkarların çok çalıştığını ifade eden Sesob Başkanı Beşir köksal,  esnafın yoğun çalışmasının dikkate alınması gerektiğini belirterek, “ Esnaf ve sanatkarlarımız toplunda en fazla çalışan kesimden biri olmasına rağmen , en uzun prim gün sayısını ödüyor. SGK çalışanları ise 7 bin 200 prim gününde emekli olmaktadır. Bu durum Anayasa’nın 173. Maddesinde belirtilen ‘ Devlet Esnaf ve sanatkarını koruyucu tedbirler alır’ hükmüne aykırıdır.
Mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan esnaflarımıza mutlaka yıpranma payı verilmeil , mevcut prim gün sayısı düşürülmeli ve esnaflarımızın emekli olduğu zamanda maaşlarında iyileştirme yapılmalıdır.” Dedi. 
Esnafların çok çalıştığını ve prim gün sayısının de en uzun prim olduğunu dile getiren Sesob Başkanı Köksal, yoğun çalışma temposunun emeklilik te göz önünde bulundurulması gerektiğini hatırlatarak, “ Esnaf ve sanatkarlarımız toplumda en fazla çalışan kesimdir. Yoğunluktan bazı zamanlarda 24 saat üzerinden çalışma dahi yapabiliyor.
Buna rağmen esnaflarımızın ödemesi gereken prim gün sayısı daha fazladır. Anayasanın 173. Maddesinde ‘ devlet esnaf ve sanatkarını koruyucu ve kollayıcı tedbirler alır’ ifadesinden hareketle devletimizin esnafımızı korumasını, fazla prim gün sayısı altında ezilmemesini arzu ediyoruz.
Esnaf ve sanatkarlarımıza da yıpranma payı getirilmesini ve emeklilik sürelerinin biran önce eşitlenmesini bekliyoruz.
   
  
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

1 Temmuz itibariyle sarma sigara satışı yasaklandı

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , tütün satışları ile ilgili kanunun yayınlandığını ifade ederek, 1 Temmuz itibariyle makaron veya yaprak sigara kağıdı satışının yasaklandığını ifade etti
 
  7247 sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” 26 Haziran 2020 tarihli ve 31167 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini dile getiren Sesob Başkanı Beşir Köksal, “7061 sayılı Kanunun 62 nci maddesi ile 4733 sayılı Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanunun 6 ncı maddesine dokuzuncu fıkradan sonra gelmek üzere eklenen onuncu fıkrasındaki Ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kağıdı içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün, tütün harici herhangi bir madde doldurmak, bu şekilde üretilen ürünleri satışa arz etmek, satmak, bulundurmak veya nakletmek 1 Temmuz itibariyle yasaklanmıştır.
 
93 üncü maddesiyle 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunun 3 üncü maddesinin yeniden düzenlenen yırminci fıkrası; Ticari amaçla; makaron veya yaprak sigara kâğıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenlere, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.
 
Ayrıca, 1 Temumz 2021 tarihinden itibaren de Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapılması yasaklanmıştır. ”dedi.
Sivas Esob Başkanı Beşir köksal, tüttün ürünleri satan esnafların mağduriyet yaşamaması ve gerekli cezaya maruz kalmaması için yasaklara riayet etmelerini tavsiye etti.
 

DEVAMI

Sesob Başkanından SGK müdürüne ziyaret

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Sivas Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Kadir Boztepe'yi makamında ziyaret ederek, COVİD-19 sürecinde esnafa yönelik yapılan erteleme ve çalışmalardan dolayı teşekkür etti.
Sesob Başkanı Köksal, Sosyal Güvenlik Kurumu başta olmak üzere esnaf teşkilatı olarak kamu kurum ve kuruluşları ile uyumlu çalıştıklarını ,esnafın sorunlarını her platformda dile getirerek çözümü için gayret gösterdiklerini de  sözlerine ekledi

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret