Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Esnaflara Denetim Yapılacak

Birliğimizden Haberler

Esnaflara Denetim Yapılacak

Ticaret İl Müdürlüğü tarafından oluşturulan ekip tarafından esnaf ve sanatkara yönelik olarak denetim yapılacak.

Tüketicinin Korunması Hakkındaki 6502 sayılı kanunun yürürlüğe girmesinin ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından illerde Ticaret İl Müdürlüğü aracılığı ile tüketici ürünlerinin piyasa gözetimi ve denetimine ilişkin personel görevlendirildi. Ekipler, mal veya hizmet sunulan her yerde denetleme, inceleme ve araştırmalar yapabilecek.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal’ı ziyaret ederek, yapılacak olan denetimler hakkında bilgi veren Ticaret İl Müdürü Selim Baş, genelge sonrasında denetim ekipleri oluşturduklarını , bu ekiplerin esnafları denetleyeceğini söyledi.Denetimlerde esnafları önce uyaracaklarını dile getiren Baş, fiyat tarifelerine uymayanlara da  6502 sayılı kanunun 76 ncı maddesine istinaden   Bakanlığın sorumlu olduğu  tüketici ürünlerinin piyasa gözetimi ve denetimini ürünlere ilişkin teknik mevzuata uymayanları her bir işlem için  para cezası uygulanacağını kaydetti.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ise esnaflara fiyat tarifesi verdiklerini, bu tarifeler üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, esnafın hiçbir zaman mağdur olmasını istemediklerini kaydetti.

Esnafın zor ve sıkıntılı bir süreçten geçtiğini söyleyen Köksal, “Birçok sektördeki esnafımız fiyat tarifeleri üzerinden çalışmaktadır. Esnafımızın mağdur olmaması için mutlaka fiyat tarifelerini işyerlerine asmalarını, tarifeye uymalarını, yapılacak olan denetimlerde mağdur olmamalarını ümit ediyoruz. Bu konuda Ticaret İl Müdürümüz Selim Baş ile gerekli görüşmeleri yaptık. Görüşmelerimiz neticesinde esnaflarımız zor durumda olduğu için denetimlerde eksiği bulunanlar öncelikle  uyarılarak mağdur edilmeyecektir. Bu konuda müdürümün göstermiş olduğu hassasiyete teşekkür ediyoruz ”dedi.Ziyarette Terziler Esnaf Odası Başkanı Ali Kılıç ve Ticaret İl Müdürlüğü personeli de bulundu.

 

 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Ahilik Haftası başlıyor

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, 32.. Ahilik Kültürü Haftasının 17-18  Eylül tarihleri arasında kutlanacağını söyledi. 
 Ahilik Bayramı hakkında bilgi veren Sesob Başkanı Beşir Köksal, Ahiliğin esnaf teşkilatı açısından önemli olduğunu belirterek, birlik ve beraberlik içerisinde Ahilik Bayramını kutlayacak olmanın onuru ve gururunu yaşadıklarını söyledi.  
Ahiliğin kelime olarak kardeş, eli açık, konuksever ve yiğit anlamına geldiğini ifade eden Sesob Başkanı Köksal, “Ahiliğin dürüstlük, sevgi, dostluk, yardımlaşma, hoşgörü, bilgi ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Ahilik, sosyal hayat kadar ekonomik hayatı da yönlendiren, günümüzde halen geçerliliğini koruyan , bu günün şartlarında bile birçok ülkede sağlanamamış adaletli, verimli ve son derece güzel sistemi Türk toplumuna kazandırmış bir kültürdür. 
Bu amaç doğrultusunda Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak, komite üyelerimizin de ortak çalışmaları doğrultusunda  17-18  Eylül tarihleri arasında  Ahilik Haftamızı kutlayacağız. Ahilik Haftamız yarın saat t 10.00’da Atatürk Anıtına Çelenk sunumu ile başlayacak. Burada Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi çelenklerinin sunumunun ardından komite olarak Valimiz sayın Salih Ayhan  ve  Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Bilgini  ziyaret edeceğiz.  Huzurevinde kalan büyüklerimizi de ziyaret ettikten sonra Saat 15.30 da ebediyete intikal etmiş esnaf ve sanatkârlarımız ile şehitlerimiz için Paşa camiinde mevlidi şerif okutacağız.  
 
18 Eylül  Çarşamba günü  Çarşamba günü saat 11.00’da Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği önünden Ahi Emir Ahmet Türbesi önüne hareket edeceğiz. Burada il müftülüğü tarafından yapılacak olan duadan sonra Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde yapılacak olan  tören  için  mehter eşliğinde kortej yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz. Törende konuşmaların ardından Ahilik Onur ödülünü Valimiz Sayın Salih Ayhana takdim ettikten sonra  yılın ahisini ,  Yılın kalfası ve çırağını da ödüllendireceğiz. Yemin  eden  esnaflarımızın belgelerini takdim edeceğiz .
. Şet Kuşatma ekibinin sunumunun ardından katılımcılara ve vatandaşlara ahilik bulgur pilavı ikramında bulunacağız”  dedi. .
ESNAFLARIMIZ BAYRAKLARINI ASSIN
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, esnafın bayramına sahip çıkması gerektiğini belirterek, işyerlerinin önlerine  Türk bayrağı asmalarını ve Ahilik Haftası törenlerine katılmalarını istedi.
 
 

DEVAMI

Altın Eller Sivasta buluştu

Sivas Kongresinin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde “ Altın Eller Sivas’ta Buluşuyor”  adlı Türk El Sanatları Festivali düzenlendi. Festivale Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği de stant açarak destek oldu.
Tarihi kent meydanında düzenlenen etkinliklere 50 usta stant açarak sanatlarını sergiledi.
Açılış töreninde konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas’ın el sanatlarında ayrı bir yeri olduğunu ifade ederek, El Sanatları çarşısının ilimize kazandırılacağını ve el emeği eserlerin de burada sergileneceğini ifade etti.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü halk oyunları gösterilerinin ardından Türk El Sanatları Sergisinin açılışı yapıldı.
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal 15 Eylül tarihine kadar açık kalacak olan el sanatlarının yer aldığı stantları gezerek yapılan sanatlar hakkında bilgi aldı
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret