Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

ET ÇEKİMİNİ KASAP ESNAFIMIZDA YAPTIRIN

Birliğimizden Haberler

ET ÇEKİMİNİ KASAP ESNAFIMIZDA YAPTIRIN

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, Kurban bayramına sayılı günler kaldığını ifade ederek, et çekimi konusunda Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül ile birlikte ortak açıklama yaparak vatandaşlara ve esnaflara uyarıda bulundu.
Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül,  hijyen olmayan ortamlarda ‘Êt Çekilir’  yazıları asıldığını ve açık alanlarda et çekildiğini, bunun da kasap esnafını mağdur ettiğini belirterek, denetimlerin daha sıklaştırılmasını istedi. Oda başkanı Akgül, bir kilo et çekimi  ücretinin de 5 TL olarak belirlendiğini ifade etti.
 
Dini bayramlardan biri olan Kurban bayramını kutlayacak olmanın mutluluğu içerisinde olduklarını dile getiren Sesob Başkanı Hakan Demirgil, et çekimi konusunda uyarılarda bulunarak, etlerin hijyenik ortamda kasap esnafına çektirilmesini , merdiven altı olarak bilinen ve bayramda ortaya çıkan fırsatçılara  etlerin çektirilmemesini tavsiye etti. 
  Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, “Kurban bayramı piyasayı da esnafımızı da hareketlenirmiştir. Bu bayramda ehil olmayan kişilere kurban kestirilmemesini, et çekimlerinin de kasap esnafına yaptırılmasını talep ediyoruz. Çünkü; bayramda maalesef ehil olmayan kişiler, evlerinin önüne , bahçelerine ve temiz olmayan açık alanlara kıyma makinesi koyarak hijyen kurallarına uymadan et çekerek haksız kazanç elde etmektedir. 
Yapılan bu uygulama bakanlık tarafından da yasak olmasına rağmen , her yıl karşımıza çıkmaktadır. Çekim sırasında hijyen ve sağlık koşullarına dikkat edilmemektedir. Bu da vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamasına vesile olmaktadır.
 Vatandaşlarımızın kurbanlarını kestikten sonra temiz ve hijyen kurallarına uyan, vergisini ödeyen, istihdam sağlayan kasap esnaflarımıza etlerini çektirmelerini istiyoruz” dedi.
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, merdiven altı olarak bilinen ve usulsüz bir şekilde et çekimi yapan vatandaşlara izin verilmediğini, bu konuda Sivas Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne, İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne gerekli girişimlerde de bulunduklarını hatırlatarak, vatandaşları duyarlı olmaya davet etti.
Kasap esnafına da uyarılarda bulunan Sesob Başkanı Demirgil, et çekiminde vatandaşlara yardımcı olmalarını, hijyen kurallarına dikkat etmelerini , müşteri memnuniyetine önem vermelerini,  belirlenen fiyat dışında ücret almamalarını talep etti. Demirgil, Esnafların ve vatandaşların Kurban bayramını da kutlayarak hayırlara vesile olmasını sözlerine ekledi
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Berber ve kuaförlerin bir gün kapanması Ocak ayına ertelendi

 
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil,  Berber , Kuaför ve Güzellik salonları işleten esnafların bir gün tatil yapabilmelerini sağlamak  alınan kararın 1 Ocak 2023 Pazar gününe ertelendiğini ifade etti.
 
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının almış olduğu karar sonrasında Berber, Kuaför ve Güzellik salonlarının 1 Ekimden itibaren haftada bir gün kapalı olması için karar alındığını, bu kararın bazı illerde valilikler ve ilgili meslek kuruluşları arasında görüşmelerin devam etmesi nedeniyle ileri bir tarihe ertelendiğini vurgulayarak, “6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun13.üncü maddesi ve Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kuralar Hakkında Yönetmeliğin çalışma gün saatleri  hükümleri doğrultusunda Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri  Federasyonunun talebi ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonunun uygun görüşleri alındıktan sonra  haftada bir gün kapalı olmaları için karar alınmıştı. Alınan bu karar sonrasında uygulama 1 Ekim 2022 itibariyle yürürlüğe girecekti. Bazı illerde Valilik ve ilgili meslek kuruluşları arasında devam eden görüş alma ve istişare süreçlerinin uzaması nedeniyle Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının oluru alınarak Berber , Kuaför ve Güzellik Salonu işleten esnaflarımızın haftada bir gün işyerlerini kapatmaları 1 Ocak 2023 ‘e ertelenmiştir”dedi.
 
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, Sivas’ta Berber , Kuaför ve Güzellik Salonlarının Pazar günü kapatılmasına karar verildiğini;  ancak uygulamanın 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe gireceğini de sözlerine ekledi.
 

DEVAMI

Önce ziyaet sonra yaşlıların saç bakımını yaptılar

 Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları devam ediyor. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, 35. Ahilik Kültürü Haftası nedeniyle İsmail Hakkı Toprak Huzurevinde kalan yaşlıları ziyaret ederek bir süre sohbet  etti.
 
Ticaret İl Müdürü Selim Baş, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 27. Bölge Birliği Başkanı Mesut Dursun ile Sesob Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.
Huzurevi Müdürü İsmail Üstün tarafından karşılanan Sesob Başkanı Demirgil ve beraberindekiler , yaşlıların ellerini öperek hayır dualarını aldılar. Huzurevinde din görevlisi olarak hizmet veren Fazıl Kuru ise ebediyete irtihal eden esnaf ve sanatkarlar için Kur’anı kerim tilaveti okunarak dua edildi.Ziyarette ayrıca Huzurevi sakinlerinin yapmış olduğu el sanatlarından oluşan sergide gezildi.
 
KUAFÖRLER, SAÇ VE SAKAL TRAŞI YAPTI
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, huzurevi ziyaretinde Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonları Esnaf Odası Başkanı Ömer Şeker ile istişare ederek, bay ve bayan kuaförlerinde saç ve sakal bakımlarının yapılmasını sağladı. Bay ve bayan kuaförler; huzurevinde kalan büyüklerin bakımlarını yaparak onlara ahde vefa gösterdi.
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, yaşlanmış büyüklerine karşı ahde vefa göstermek, gönüllerini almak amacıyla ziyarette bulunduklarını ifade ederek, “ Bizlerin bu günlere gelmesinde emeği olan büyüklerimizi ziyaret ederek ellerini öptük . Burada kalan huzurevi sakinlerimizi ziyaret ederek , onlara yardımcı olmak, hatırlarını sormak hepimizin görevidir. Ziyaretlerimizde bay ve bayan kuaförlerimizi de getirdik. Yaşlılarımızın saç ve sakal bakımlarını yaptırarak bir nebze de olsa gönüllerini almaya gayret gösterdik. Oda başkanımız Ömer Şeker’e ve kuaförlerimize ve bizleri misafir eden müdürümüz İsmail Üstün’e çok teşekkür ediyorum” dedi.
 

 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Hakan DEMİRGİL
Sivas Esob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret