Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Devlet, ticaret yapamaz

Birliğimizden Haberler

Devlet, ticaret yapamaz

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve TESK Denetim Kurulu Başkanı Beşir Köksal, Ankara’da Başbakan Binalı Yıldırım ve Maliye Bakanı Naci Ağbal ile yapılan toplantılara katılarak esnafların sorunlarını birkez daha gündeme taşıyarak, kamu kurum ve kuruluşlarının esnafı mağdur ettiğini ifade etti.
Başbakan Binali Yıldırım, kamu kurum ve kuruluşlarının ticaret yapmasına tepki göstererek, ticaretin devletin işi olmadığını bu nedenle de herkesin kendi işini yapması gerektiğini belirterek, esnaflara destek oldu.
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu( TESK) heyetini kabul eden ve teşkilat mensuplarına hitap eden Başbakan Binali Yıldırım, esnaflara destek vererek devletin işinin ticaret olamayacağını belirterek, “Devletin işi ticaret olamaz. Ekonominin dengelerini dikkate alan, Türkiye'nin gerçeklerinden kopmayan her türlü kalıcı katkıya ve eleştiriye sonuna kadar varız. Esnaf ve sanatkarımızın işini kolaylaştıracak, ekonomimizi büyütecek, yeni iş ve aş imkanı sağlayacak her türlü teklife açığız. Devletin işi ticaret olamaz. Devletin işi güvenliktir, adalettir, eğitimdir, sağlıktır. Bırakılım herkes işini yapsın. yaptığınız işi devlet yaparsa orada gelişme olmaz. Devlet, ticaret yapamaz. Ticarette esas olan para kazanmaktır, ayakta kalmaktır. Devlet ticaret yaparsa vakıf gibi yapar. Hep kaybeder. Çünkü işin sahibi yok veya işin sahibi çok. Böyle bir ticaret olur mu? Bir kişi karar verecek. Hangi işi yapacak, neyi alacak, neyi satacak. Devlet işinde bu işler olmaz. Hani meşhur bir şey var ya; bir yumurtayı 12 asker taşımış. Götürürken düşürüp kırmış. Onun için biz düzenleme işine bakacağız. Haksız rekabet olmasın. Birinin ayağından tutup diğerine koş demeyelim. Herkese aynı imkanı sağlayalım. Kimin gücü fazlaysa o daha ileri çıksın”dedi.
Başbakan Binalı Yıldırın açıklamalarının esnafı bir nebze de olsa rahatlattığını dile getiren SESOB Başkanı Beşir Köksal, kamu kurum ve kuruluşlarının esnafın işini yapmasına her zaman karşı olduklarını ve her platformda tepkilerini ortaya koyduklarını vurgulayarak, “Esnaf ve sanatkarımız bir ülkenin omurgasıdır. Esnaflarımız kendi imkanlarıyla ayakta durmaya ve ailesinin rızkını temin etmeye çalışmaktadır. Kendisi ile aynı işi yapan esnaflarımız devletle rekabet etmesi mümkün değildir. Kamu kurum ve kuruluşlarının esnaflık yapmasını Ankara ziyaretimizde gerek Maliye Bakanı sayın Naci Ağbal’a gerekse de Başbakanımız Sayın Binalı Yıldırıma birkez daha iletmiş bulunuyoruz. Başbakanımızın açıklaması ve esnafa sahip çıkması bizleri de memnun etmiştir. Devletin ticaret yapamayacağını açıklayarak esnafımıza destek olan ve açıklamalarıyla esnafımıza sahip çıkan Başbakanımız sayın  Binali Yıldırıma ve yapılandırmalarıyla esnafı rahatlatan Maliye Bakanımız sayın Naci Ağbal’a  esnafımızın sorunlarını ülke gündemine taşıyan ve her konuda esnafın yanında yer alan TESK Genel Başkanımız sayın Bendevi Palandöken’e, teşekkür ediyorum”dedi         
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Üniversitelerimiz Sivasımız için çok önemlidir

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kulu makamında ziyaret ederek bir süre görüş alışverişinde bulundu.
Bir ilin gelişmesinde üniversitelerin önemli katkıları olduğunu ifade eden Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, Sivas’ta ikinci bir üniversite açılmasından dolayı mutlu olduklarını belirterek, “ Cumhuriyet Üniversitemizden sonra ikinci üniversitemiz olan Bilim ve Teknoloji Üniversitemiz de hizmet vermeye başladı. Rektörümüzün göreve gelmesi ile birlikte Üniversitemizde alt yapı çalışmaları hızlandırıldı. Esnaf teşkilatı olarak ikinci üniversitemizi de önemsiyor, işbirliğimizin devam edeceğini ifade etmek istiyorum. Esnafımıza büyük katkı sağlayan Üniversitemizin biran önce eğitime açılmasını bekliyoruz. İkinci üniversitemizin ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, savunma sektöründe ihtisaslaşmayı hedeflediklerini, bu hedef doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, üniversiteye tahsis edilen alanda çalışmaların devam ettiğini kaydetti.
Savunma sanayi alanında faaliyet gösteren işletmelerle ortak çalışmalar yapacaklarını ve işbirliği içerisinde olacaklarını dile getiren Prof. Dr. Mehmet Kul, Teknokent binasında faaliyetlerine devam ettiklerini vurgulayarak  Üniversitenin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul, esnaf teşkilatı ile işbirliği içerisinde olacaklarını hatırlatarak, ziyaretinden dolayı Sesob Başkanı Köksal’a teşekkür etti
 
 

DEVAMI

Kooperatif kredilerine düzenleme getirildi

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcanın kredilerle ilgili verdiği müjdenin esnafı sevindirdiğini ifade etti.
Esnaf ve sanatkarların kullandıkları kredilerle ilgili Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’ın açıklamalarını memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayan Sesob Başkanı Beşir Köksal, “Esnaf ve sanatkarlarımız  ishihdam sağlamakta,  kendi imkanlarıyla ayakta durmakta ve ailesinin geçimini sağlamaktadır. Birlik ve beraberliğin önemli olduğu bu günlerde esnafımız da elini taşın altına koymuştur. Esnaflarımız ayakta kalabilmek ve mesleğini sürdürmek için kredi destekleriyle hayatını sürdürmektedir.  Bazı esnaflarımızı kredilerini ödemekte zorlanmaktadır. Ticaret Bakanımız sayın Ruhsar Pekcan’ın kredilerle ilgili yapmış olduğu açıklama esnaf teşkilatımızı ve esnaflarımızı sevindirmiştir.
 
Bakanımızın açıklamalarından sonra yeni kredi ödemelerinde  esnafımız çektiği krediyi ister 3 ayda isterse de 6 ayda ödeyebilecek. Ödeme süreleri 4 yıldan 5 yıla çıkarılacak. 100 bin TL’ye olan kredilerde yüzde 2 komisyon alınmayacak, 100 binin üzerindeki kredilerde de yüzde 2 olan komisyon yüzde 1’e düşürülecektir.”dedi.
 
Esnafın sıfır faizli cansuyu kredileri noktasında da beklentileri olduğunu dile getiren Sesob Başkanı Köksal, bu konuda da girişimlerde bulunduklarını belirterek, en kısa sürede sıfır faizli kredilerin de çıkacağına , esnafımızın da kredilerden faydalanmasını sağlayacaklarını sözlerine ekledi.
 
Sesob Başkanı Köksal konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; Her koşulda esnafımızın yanında olan cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a kredilerle ilgili düzenleme yaparak esnafımıza destek olan Ticaret Bakanımız sayın Ruhsar Pekcan’a, TESK Genel Başkanımız sayın Bendevi Palandöken’e, TESKOMB Başkanımız sayın Abdulkadir Akgül’e ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz”
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret