Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Demirçelik çalışanlarına hep birlikte sahip çıkmalıyız

Birliğimizden Haberler

Demirçelik çalışanlarına hep birlikte sahip çıkmalıyız

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği  Başkanı Hakan Demirgil , Sivas’ın gündeminden düşmeyen ve yıllardır sorun ve sıkıntı yaşatan Demir çelik Fabrikasında yaşanan sorunlara çözüm bulunmasını ve  işçilerin mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret eden Sidemir Sivas Demir Çelik İşletmeleri heyeti, mağduriyetlerini birkez daha dile getirerek, destek istedi.
Heyet adına açıklama yapan Safa Akın, fabrikayı işleten Erol Evcil’in şirketlerine TMSF tarafından el konulduğunu ve buralara devlet tarafından kayyum atandığını, Sivas Demir Çelik şirketine ise kayyum atanmadığını dile getirerek, yaşanan süreç hakkında bilgi verdi.
Sivas Demir Çelik Fabrikasında çalışan işçilerin yıllardır mağdur olduğunu , hakkını alamadığını vurgulayan Akın, “Bizler Sivas Demir Çelik şirketinde çalışanlar olarak çok mağduruz. Yılladır bu fabrikaya emek veriyoruz ama karşılığını bir türlü alamadık. Fabrikanın üretim yapması , Sivas ekonomisine katkı sağlaması için çok fedakarlık yaptık. Bun rağmen işçilerin maaşları, sosyal hakları , tazminatları ödenmedi. Çalışan arkadaşlar, emeklerinin karşılığını alamadığı için mağdur olmuş, evine ekmek götüremez hale gelmiş ve ailevi sorunlar yaşamıştır. 28.6.2022 tarihinde yapılan Demir Yumruk operasyonu ile de fabrikaya operasyon yapılarak inceleme altına alınmıştır. Bu operasyonla Sivas Demir Çelik  Fabrikasının da yer aldığı Erol Evcilin şirketlerine el konulmuştur. Sivas Demir Çelik Fabrikası dışındaki tüm şirketlere kayyum atanmış, ama Sivas’a atama olmamıştır.  Bu fabrikanın da diğer şirketler gibi TMSF’ye devredilerek üretime devam etmesini ve mağduriyetimizin giderilmesini talep etmekteyiz. İlgi ve alakanız için de ayrıca teşekkür ediyoruz ”dedi.
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil ise, Sivas Demir Çelik Fabrikasının istihdam açısından önemli olduğunu belirterek, özelleştikten sonra çalışanların mağdur edildiğini söyledi. 
Fabrikanın düzenli çalışmaması, ödemelerin zamanında yapılmaması  nedeniyle esnafı da etkilediğini vurgulayan Sesob Başkanı Demirgil, “Sivas ekonomisi açısından büyük önem arz eden Demir Çelik Fabrikasında çalışanlar sürekli mağdur oldu. Fabrikayı ayakta tutabilmek için gece gündüz çalışan personel, buna rağmen karşılığını alamayarak mağdur edildi. Zamanında bu fabrikaya yeterince sahip çıkılmaması nedeniyle bu günleri yaşıyoruz. Siyasilerimizden ve büyüklerimizden temennimiz, bu fabrikanın üretime devam etmesi ve çalışanların mağduriyetinin giderilmesidir. Ayrıca bu fabrikaya biran önce Kayyum atanmasını TMSF’ye devredilmesini bekliyoruz. Esnaf teşkilatı olarak çalışanlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için haklı mücadelelerini destekiyorum ” diye konuştu
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Berber ve kuaförlerin bir gün kapanması Ocak ayına ertelendi

 
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil,  Berber , Kuaför ve Güzellik salonları işleten esnafların bir gün tatil yapabilmelerini sağlamak  alınan kararın 1 Ocak 2023 Pazar gününe ertelendiğini ifade etti.
 
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının almış olduğu karar sonrasında Berber, Kuaför ve Güzellik salonlarının 1 Ekimden itibaren haftada bir gün kapalı olması için karar alındığını, bu kararın bazı illerde valilikler ve ilgili meslek kuruluşları arasında görüşmelerin devam etmesi nedeniyle ileri bir tarihe ertelendiğini vurgulayarak, “6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun13.üncü maddesi ve Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kuralar Hakkında Yönetmeliğin çalışma gün saatleri  hükümleri doğrultusunda Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri  Federasyonunun talebi ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonunun uygun görüşleri alındıktan sonra  haftada bir gün kapalı olmaları için karar alınmıştı. Alınan bu karar sonrasında uygulama 1 Ekim 2022 itibariyle yürürlüğe girecekti. Bazı illerde Valilik ve ilgili meslek kuruluşları arasında devam eden görüş alma ve istişare süreçlerinin uzaması nedeniyle Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının oluru alınarak Berber , Kuaför ve Güzellik Salonu işleten esnaflarımızın haftada bir gün işyerlerini kapatmaları 1 Ocak 2023 ‘e ertelenmiştir”dedi.
 
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, Sivas’ta Berber , Kuaför ve Güzellik Salonlarının Pazar günü kapatılmasına karar verildiğini;  ancak uygulamanın 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe gireceğini de sözlerine ekledi.
 

DEVAMI

Önce ziyaet sonra yaşlıların saç bakımını yaptılar

 Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları devam ediyor. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, 35. Ahilik Kültürü Haftası nedeniyle İsmail Hakkı Toprak Huzurevinde kalan yaşlıları ziyaret ederek bir süre sohbet  etti.
 
Ticaret İl Müdürü Selim Baş, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 27. Bölge Birliği Başkanı Mesut Dursun ile Sesob Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.
Huzurevi Müdürü İsmail Üstün tarafından karşılanan Sesob Başkanı Demirgil ve beraberindekiler , yaşlıların ellerini öperek hayır dualarını aldılar. Huzurevinde din görevlisi olarak hizmet veren Fazıl Kuru ise ebediyete irtihal eden esnaf ve sanatkarlar için Kur’anı kerim tilaveti okunarak dua edildi.Ziyarette ayrıca Huzurevi sakinlerinin yapmış olduğu el sanatlarından oluşan sergide gezildi.
 
KUAFÖRLER, SAÇ VE SAKAL TRAŞI YAPTI
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, huzurevi ziyaretinde Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonları Esnaf Odası Başkanı Ömer Şeker ile istişare ederek, bay ve bayan kuaförlerinde saç ve sakal bakımlarının yapılmasını sağladı. Bay ve bayan kuaförler; huzurevinde kalan büyüklerin bakımlarını yaparak onlara ahde vefa gösterdi.
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, yaşlanmış büyüklerine karşı ahde vefa göstermek, gönüllerini almak amacıyla ziyarette bulunduklarını ifade ederek, “ Bizlerin bu günlere gelmesinde emeği olan büyüklerimizi ziyaret ederek ellerini öptük . Burada kalan huzurevi sakinlerimizi ziyaret ederek , onlara yardımcı olmak, hatırlarını sormak hepimizin görevidir. Ziyaretlerimizde bay ve bayan kuaförlerimizi de getirdik. Yaşlılarımızın saç ve sakal bakımlarını yaptırarak bir nebze de olsa gönüllerini almaya gayret gösterdik. Oda başkanımız Ömer Şeker’e ve kuaförlerimize ve bizleri misafir eden müdürümüz İsmail Üstün’e çok teşekkür ediyorum” dedi.
 

 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Hakan DEMİRGİL
Sivas Esob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret