Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Büyük marketler esnafımıza zarar veriyor

Birliğimizden Haberler

Büyük marketler esnafımıza zarar veriyor

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, okulların eğitim öğretime açılması nedeniyle özellikle bazı sektörlerde faaliyet gösteren esnaflarda hareketlenme olduğunu söyledi.
2022-2023 Eğitim –Öğretim döneminin başladığını ve okulların açılmasının esnafı da hareketlendirdiğini ifade etti. 
Kırtasiyeci başta olmak üzere eğitim sektörüne hizmet veren tüm esnaf ve sanatkarlarda okulların açılmasıyla birlikte bir hareketlenme olduğunu dile getiren Sesob Başkanı Hakan Demirgil, “Okulların açılmasıyla birlikte servisçi, kırtasiyeci, kantinci, ayakkabıcı, çantacı, lokantacı, terzi, kuaför başta olmak üzere sektörde hizmet veren esnafımızda bir hareketlilik olmaya başladı. Bu hareketlilik esnafımız için çok önemlidir. Pandemi nedeniyle okulların kapalı olması sektörlerimizde faaliyet gösteren esnaflarımızı çok etkilemişti. Ara tatilin ardından tekrar okulların açılması  esnafımız için bir umut olmuştur. Çünkü bir öğrencinin okula başlaması için kırtasiye malzemeleri, önlük, beslenme çantaları, ayakkabı, okul araç ve gereçleri, temizlik ürünleri, yiyecek ve içecekler, ulaşım maliyetleri için harcama yapıyor. Bu harcama da mutlaka esnafımıza yansıyacak ve bir nebze de olsa esnafımızın giderlerini karşılamalarında katkı sağlayacaktır” dedi.
 
MARKETLER ESNAFIMIZIN BELİNİ BÜKÜYOR
 
Okul sezonu için bağlantı yapan, ürün ve malzemelerini temin eden esnaflarımıza zincir marketlerinin zarar verdiğini vurgulayan Sesob Başkanı Hakan Demirgil,  zincir marketler  okulların açılması ile birlikte reyonlarını kırtasiye malzemeleriyle doldurduğunu dile getirerek, büyük marketlerde okul malzemelerinin satışının yapılmasının küçük esnafa büyük zararı olduğunu hatırlatarak, marketlerde okul malzemelerinin satışına müsaade edilmemesi gerektiğini kaydetti. 
Sesob Başkanı Demirgil, kırtasiye malzemeleri alınırken sezonluk olarak uzak doğu ülkelerinden getirilen ürünlere itibar edilmemesini, en güvenilir malzemelerin de sezonluk satıcılarda değil de kırtasiyeci esnafında bulunduğunu sözlerine ekledi. 
Sesob Başkanı Hakan Demirgil, okulların açılmasından sonra yakın bir zamanda üniversitelerinde açılacağını hatırlatarak, yeni eğitim öğretim yılının öğrencilere, velilere ve eğitim camiasına hayırlı , uğurlu olmasını temenni etti.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Berber ve kuaförlerin bir gün kapanması Ocak ayına ertelendi

 
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil,  Berber , Kuaför ve Güzellik salonları işleten esnafların bir gün tatil yapabilmelerini sağlamak  alınan kararın 1 Ocak 2023 Pazar gününe ertelendiğini ifade etti.
 
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının almış olduğu karar sonrasında Berber, Kuaför ve Güzellik salonlarının 1 Ekimden itibaren haftada bir gün kapalı olması için karar alındığını, bu kararın bazı illerde valilikler ve ilgili meslek kuruluşları arasında görüşmelerin devam etmesi nedeniyle ileri bir tarihe ertelendiğini vurgulayarak, “6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun13.üncü maddesi ve Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kuralar Hakkında Yönetmeliğin çalışma gün saatleri  hükümleri doğrultusunda Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri  Federasyonunun talebi ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonunun uygun görüşleri alındıktan sonra  haftada bir gün kapalı olmaları için karar alınmıştı. Alınan bu karar sonrasında uygulama 1 Ekim 2022 itibariyle yürürlüğe girecekti. Bazı illerde Valilik ve ilgili meslek kuruluşları arasında devam eden görüş alma ve istişare süreçlerinin uzaması nedeniyle Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının oluru alınarak Berber , Kuaför ve Güzellik Salonu işleten esnaflarımızın haftada bir gün işyerlerini kapatmaları 1 Ocak 2023 ‘e ertelenmiştir”dedi.
 
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, Sivas’ta Berber , Kuaför ve Güzellik Salonlarının Pazar günü kapatılmasına karar verildiğini;  ancak uygulamanın 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe gireceğini de sözlerine ekledi.
 

DEVAMI

Önce ziyaet sonra yaşlıların saç bakımını yaptılar

 Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları devam ediyor. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, 35. Ahilik Kültürü Haftası nedeniyle İsmail Hakkı Toprak Huzurevinde kalan yaşlıları ziyaret ederek bir süre sohbet  etti.
 
Ticaret İl Müdürü Selim Baş, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 27. Bölge Birliği Başkanı Mesut Dursun ile Sesob Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.
Huzurevi Müdürü İsmail Üstün tarafından karşılanan Sesob Başkanı Demirgil ve beraberindekiler , yaşlıların ellerini öperek hayır dualarını aldılar. Huzurevinde din görevlisi olarak hizmet veren Fazıl Kuru ise ebediyete irtihal eden esnaf ve sanatkarlar için Kur’anı kerim tilaveti okunarak dua edildi.Ziyarette ayrıca Huzurevi sakinlerinin yapmış olduğu el sanatlarından oluşan sergide gezildi.
 
KUAFÖRLER, SAÇ VE SAKAL TRAŞI YAPTI
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, huzurevi ziyaretinde Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonları Esnaf Odası Başkanı Ömer Şeker ile istişare ederek, bay ve bayan kuaförlerinde saç ve sakal bakımlarının yapılmasını sağladı. Bay ve bayan kuaförler; huzurevinde kalan büyüklerin bakımlarını yaparak onlara ahde vefa gösterdi.
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, yaşlanmış büyüklerine karşı ahde vefa göstermek, gönüllerini almak amacıyla ziyarette bulunduklarını ifade ederek, “ Bizlerin bu günlere gelmesinde emeği olan büyüklerimizi ziyaret ederek ellerini öptük . Burada kalan huzurevi sakinlerimizi ziyaret ederek , onlara yardımcı olmak, hatırlarını sormak hepimizin görevidir. Ziyaretlerimizde bay ve bayan kuaförlerimizi de getirdik. Yaşlılarımızın saç ve sakal bakımlarını yaptırarak bir nebze de olsa gönüllerini almaya gayret gösterdik. Oda başkanımız Ömer Şeker’e ve kuaförlerimize ve bizleri misafir eden müdürümüz İsmail Üstün’e çok teşekkür ediyorum” dedi.
 

 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Hakan DEMİRGİL
Sivas Esob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret