Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Borç yapılandırmasına başvurular başladı

Birliğimizden Haberler

Borç yapılandırmasına başvurular başladı

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal , idari para cezaları, gecikme zammı ve faizlerinin yapılandırmadan yararlanacağını söyledi. 
17.11.2020 tarihli ve 31307 sayılı Resim Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” uyarınca Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçların yeniden yapılandırılacağını dile getiren Sesob Başkanı Köksal, 2020 Ağustos ayı öncesi dönemlere ait olan ve kesinleşmiş olan sigorta primleri, genel sağlık sigortası, işsizlik sigortası, idari para cezaları, iş kazası ve meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacaklar, yersiz ödenen gelir aylıklarından doğan alacaklar ile 4/b bağkur sigortalılarının yapılandırma kapsamında olduğunu ifade etti..Köksal, “ Yapılandırma kapsamında; ana para borçları için gecikme cezası ve gecikme zammı ile faiz uygulanmayacak. Bunların yerine Yİ-ÜFE (yurt içi üretici fiyatları endeksi) ile güncellenecektir. Güncelleşmiş borcun ilk taksiti  ödeme süreci sonu olan 01.03.2021 tarihine kadar peşin ödemeniz halinde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ı , iki taksitle 30.04.2021 tarihine kadar ödemeniz halinde ise Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50’si silinecektir. İdari para cezalarında ise ana para borcunun yüzde 50’si silinecek ve kalan Yİ-ÜFE ile güncellenecektir.
 
Yapılandırılan borçlar  ikişer aylık dönemlerde 6,9,12 veya 18 taksitle de ödenebilecektir. Yapılandırmaya 17-11.2020 31.12.2020 tarihleri arasında başvurulacaktır. Başvurular e-Sigorta/ e-devlet kanalıyla şahsen veya posta yoluyla Sosyal Güvenlik Kurumu veya merkezlerine yapılacaktır. Başvurmayanlar hakkında ise yasal takip yapılacaktır.  dedi. 
AİDATLARDA YAPILANDIRMA KAPSAMINA ALINDI 
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, yapılan kanun değişikliği ile bağlı bulundukları odalara olan aidat borçları, odaların üyesi oldukları birlik ve  ı federasyonlara , birlik ve federasyonların da bağlı bulundukları Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonuna olan katılım payı, esnaf ve sanatkarların meslek eğitimini geliştirme ve destekleme fonu borç asıllarının tamamının birinci taksitinin bu kanunun yayımlandığı tarihi takip eden üçüncü ayın sonuna kadar 828 Şubat 2021), kalanı aylık dönemleri halinde azami toplam 6 eşit taksitle ödenmesi halinde , bu alacaklara uygulanan faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi fer’i alacakların , alacak asıllarının  bu kanunun yayınlandığı tarihten önce kısmen veya tamamen ödenmiş borç asıllarına isabet eden faiz, gecikme zammı gibi fer’i alacakların tahsilinde vaz geçilecektir.
Esnaflarımızın, odalarımızın  borçlarını yapılandırmaları için 31 Ocak 2021 tarihine kadar alacaklı birime başvuruda bulunması gerekmektedir” diye konuştu
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Esnaflarımızı işyerlerinde ziyaret ediyoruz

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, çarşı esnafını ziyaret etti.
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığına seçildikten sonra zaman zaman esnafları da işyerlerinde ziyaret eden Sesob Başkanı Hakan Demirgil, Kunduracılar ve Terziler Çarşısında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarları ziyaret etti.
Çarşı içerisinde esnaflık yapan Terziler Ayakkabıcılar ve Ev Tekstilcileri Odası Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Yıldız ile birlikte çarşı esnafını ziyaret eden Demirgil, esnaflarla hayırlı işler diledikten sonra sorun ve sıkıntılarını dinledi.
Esnaflarla sohbet eden Sesob Başkanı Demirgil, piyasadaki canlanmanın esnafı da bir nebze olsa memnun ettiğini ifade eden Sesob Başkanı Demirgil, düğün sezonun açılması, gurbetçilerin gelmesi nedeniyle esnafta canlılık oluşmasından memnun olduklarını söyledi.
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığına seçildiği günden itibaren istişareye önem verdiklerini, sorun ve sıkıntıları da esnafları ziyaret ederek yerinde dinlemeye gayret gösterdiğini vurgulayan Sesob Başkanı Hakan Demirgil, “Geçtiğimiz günlerde Sirer pasajında bulunan esnaflarımızı ziyaret ettikten sonra sanayi bölgesindeki esnaflarlımızı ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinledik. Kunduracılar ve Terziler Çarşısında bulunan esnaflarımızı da işyerlerinde ziyaret ederek istek, talep ve sorunları varsa dinlemeye gayret gösterdim. Özellikle yurt dışından ve başka ilerden memleketlerine gelen vatandaşlarımız ihtiyaçlarını alışveriş yaparak karşılamaları , düğün sezonunun açılması esnaflarımızı da olumlu etkilediğini gördüm. Piyasanın canlanması , esnaflarımız kadar bizleri de memnun etmiştir. Esnaff teşkilatı olarak camiamıza , esnaflarımıza ziyaretlerlimiz devam edecektir” dedi
 
Esob Başkanı Hakan Demirgil, ziyaretlerde yer alan İbrahim Yıldız olmak üzere çarşı esnaflarının  gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı teşekkür etti.
Sesob Başkanı Hakan Demirgil ayrıca hemşerilerinin, esnafların, usta, kalfa , çırakların ve vatandaşların Sivaslılar Gününü de kutladı
 

DEVAMI

Sekiz On İki Kurs merkezi ile protokol imzaladık

 Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği  ile Sivas sekiz on iki kurs merkezi arasında indirim protokolü imzalandı.
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde gerçekleştirilen törene Sesob Başkan vekili Sadi Aytak, Başkan Yardımcısı Ömer Şeker ile Sekiz on iki Kurs Merkezi Müdürü İshak Görücü ve Genel Koordinatör Adem Kurt katıldı.
 
Sekiz On İki Kurs Merkezi Koordinatörü Adem Kurt, yapılan protokol ile esnaf çocuklarına ve 2022-2023 eğitim öğretim döneminde yüzde 30’lara varan indirim yapılacağını belirterek, bu imkandan faydalanmalarını tavsiye etti.
 
Sivas Esob Başkan Vekili Sadi Aytak ise, esnaf çocuklarının özel okullardan ve kurs merkezlerinden indirimli faydalanmaları için  çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, amaçlarının esnaf çocuklarının eğitimine katkı sağlamak olduğunu ifade etti.
Aytak, bir yıl gerçekli olacak protokolün hayırlı olmasını temenni ederek bu protokol ile esnafların resmi kimlik veya üye kimliğini ibraz ederek indirimli ürün ve hizmetlerden faydalanacaklarını dile getirdi.
 
 Yapılan açıklamalardan sonra Sivas Esob Başkan vekili Sadi Aytak ile Sekiz On İki Kurs Merkezi Genel Koordinatörü Adem Kurt arasında indirim protokolü imzalandı
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret