Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Berber ve Kuaförler 11 Mayısta açılıyor

Birliğimizden Haberler

Berber ve Kuaförler 11 Mayısta açılıyor

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, ,Berber, Kuaför ve Güzellik Salonlarının 11 Mayıs itibariyle tekrar hizmet vermeye başlayacağını ifade etti.
 Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan, COVİD 19 salgınının tehlike oluşturması nedeniyle alınan karar doğrultusunda belirlenen esnaflarımız dükkan kapatmıştı  
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın koronaviüs tedbirleri kapsamında kapatılan berber, kuaför ve güzellik salonlarının 11 Mayıs 2020 itibariyle tekrar hizmet vereceği açıklaması esnafımızı da sevindirmiştir. Virüs nedeniyle esnaflarımız işyerlerini kapatmış ve mağdur olmuştur. Devletimiz esnaflarımızın mağduriyetinin giderilmesi için kredi desteği sağlamış, vergi, sigorta , kiralar, kredi ödemelerini ileri tarihlere  ertelenerek esnaflarımıza bir nebze de olsa katkı sağlanmıştır.
 Bu süreçte esnaflarımız ailesinin geçimini sağlamakta zorlanmış, yanlarında çalışanlarda zor durumda kalmıştır. Sürecin uzaması esnafımızı da sıkıntıya sokmakta, , borçlarını ödemekte zorlanmaktadır. Süreç nedeniyle ertelenen borçların da yaklaşması esnafımızı  düşündürmeye başlamıştır. .Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları berber, kuaför ve güzellik salonu işletmecisi esnaflarımız mutlu etmiştir. Esnaflarımız 11 Mayıs itibariyle dükkanlarını tekrar açarak, mesleki faaliyetlerine devam edecektir. İnşallah,  kahvehane, internet kafe ve kafe sektöründe faaliyet gösteren esnaflarımızın da biran önce işyerlerini açmalarını bekliyoruz” dedi. 
Sivas Esob Başkanıı Beşir Köksal, hizmet sektöründe faaliyet gösteren berber , kuaför ve güzellik salonu işletmecilerinin temizlik şartlarına uymalarını, dükkanlarına fazla müşteri almamalarını, randevu sistemiyle çalışmalarını, maske ve eldiven kullanmalarını, virüse karşı tedbirli olmalarını tavsiye etti. 
Sesob Başkanı Köksal, diğer sektörlerde hizmet veren ve kapalı olan işyerlerinin de biran önce açılması temennisinde bulundu.
 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Esnafların sorunları çözüm bekliyor

Covid-19 sebebiyle esnaf ve sanatkarların yaşadığı sorunları bölge bölge ve il il masaya yatırarak ülke genelindeki 82 Birlik ve 13 Federasyon başkanları ile telekonferans üzerinden üç günlük bir toplantı gerçekleştirildi.
Türkiye’yi yedi bölgeye ayrılarak oturumlar halinde gerçekleştirilen toplantıda korona virüsle mücadele sürecinde esnaf ve sanatkarların yaşadığı sorunlar masaya yatırılarak, korona virüsten dolayı genelge ile faaliyetlerine ara verilen esnaf ve sanatkarlar ile salgından dolayı iş yapamayan esnaf için çözüm yolları arandı.
Başkanlarla birebir diyalog kurarak bölge esnafının taleplerini bir bir not alarak sorunların çözümü için Cumhurbaşkanlığına ikinci bir talep mektubu yazıldı.
ESNAF VE SANATKARLARIN SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR
Cumhurbaşkanlığına yazılan ikinci talep mektubunda korona virüsten en çok etkilenen kesim olan esnaf ve sanatkarlara yönelik şu talepler dile getirildi;
1-) Mücbir sebeple iş yerlerini kapatan esnaf ve sanatkarlara nakdi yardım yapılmalı.
2-)Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren ticari araçlar için salgın süreci boyunca akaryakıttaki KDV ve ÖTV kaldırılmalı.
3-) Salgın döneminde elektrik ve doğal gaz faturaları Cumhurbaşkanı kararıyla en az 3 ay süreyle vade farksız ertelenmeli.
4-) Mücbir sebeple iş yeri kapalı olan esnaftan tabela vergisi, çevre vergisi ve işgaliye harcı geçici olarak alınmamalı.
5-) Vergi, SSK ve BAĞ-KUR prim borçları 1 yıl boyunca faizsiz ötelenmeli. Yapılandırılan borçların ödeme süresi uzatılmalı. Kamuya olan birikmiş borçlar yeniden yapılandırılmalı. Genelge ile iş yeri kapatılan esnafın sosyal güvenlik primleri devlet tarafından karşılanmalı. En önemlisi sağlık hizmeti alan esnafa ilaç desteği de verilmeli.
6-) Bu dönemde iş yeri kapalı esnafa kira desteğinin yanı sıra stopaj vergisi kaldırılmalı.
7-) 65 yaş üstü esnaf ve sanatkarların işyerlerini açmaları yönünde adım atılmalı. Bir de 20 yaş altındaki çırak ve kalfaların çalışarak ekonomiye katkı sağlayabilmesi için çözüm bulunmalı. 
8-) Ekonomiye büyük katkı sağlayacak olan düğün sezonunun kaçırılmaması ve 415 meslek dalını ilgilendiren düğünlerin kır düğünü şeklinde yapılmasına mutlaka izin verilerek piyasaların canlanmasına imkan tanınmalı.
 

DEVAMI

Ramazan bayramını buruk bir şekilde kutlayacağız

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, dini bayramlardan biri olan Ramazan Bayramını kutlayacak olmanın onuru ve gururunu yaşadıklarını belirterek,  vatandaşların ve esnafların bayramını kutladı. 
 
Ülkemizde ve ilimizde de etkili olan Covit-19 salgını nedeniyle buruk bir bayram geçireceklerini vurgulayan Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “”Virüs salgını nedeniyle esnaflarımız aylarca dükkanlarını kapatmak zorunda kalmış ve çalışanlarıyla birlikte mağdur olmuştur. Yaşanan salgın nedeniyle hem esnafımız hem de vatandaşlarımız sıkıntıya girmiştir. Esnaflarımız, bu süreçte hükümetin , Valilik ve Belediyenin destekleriyle ayakta kalmaya çalışmıştır. Buna rağmen bolluk ve bereket ayı olan Ramazan ayının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Ramazan bayramını buruk bir şekilde kutlayacağız. Ülke genelinde sokağa çıkma yasağı olduğu için Ramazan bayramını evlerimizde ailelerimizle birlikte geçireceğiz. Bu bayramda büyüklerimizden ve akrabalarımızdan ayrı kalacağız. Bu bayramı da bu şekilde idrak edeceğiz.
 
Bayramların toplumsal birliği sağlayan değerlerin hatırlandığı, güzelliklerin ve iyiliklerin yoğun olarak yaşandığı, insanlar arasında karşılıklı sevgi ve saygının geliştiği, dostluk ve kardeşlik duygu ve hislerinin güçlendiği çok özel günlerdir.  Bayramlarda dargınlıkları, acıları unutarak sevgi bağlarımızı güçlendirmeliyiz.
Bu bayram insanları birbirine yakınlaştıran, aynı düşünce ve duygularla buluşturan, sıkıntılardan uzaklaştıran, toplumda birlik ve beraberliği sağlayan gündür.. 
Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşerilerimizin, esnaf ve sanatkarlarımızın mübarek Ramazan Bayramını kutluyor, bayramın ülkemizin ve tüm islam aleminin birlik. Beraberlik ve kardeşliğe vesile olmasını cenabı Allah’tan niyaz , sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu nice bayramlara ulaşmanızı temenni ediyorum” dedi. 
Sesob Başkanı Köksal, virüs salgınından biran önce kurtulmayı, esnafların dükkanlarını tamamen açarak normal hayata dönmelerini temenni etti.
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret