Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Belediyeden işyeri kapanan esnafa Bin TL destek

Birliğimizden Haberler

Belediyeden işyeri kapanan esnafa Bin TL destek

Sivas  Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, kapalı olan işyerlerine Belediye tarafından bin TL maddi destek verilmesinin çok anlamlı olduğunu ifade etti.
Coronavirüs salgını nedeniyle yayınlanan genelge doğrultusunda çok sayıda esnafın işyerlerini kapattığını , bu nedenle de mağdur olduğunu ifade eden Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, Belediye Başkanımız sayın Hilmi Bilgin ile yaptığımız görüşmeler neticesinde işyeri kapanan esnaflara  1.000 TL para yardımı yapılacağını söyledi.
Virüsle mücadele için Sivas Belediyesinin tüm imkanlarını seferber ettiğini, kiracısı olan ve işyerleri kapanan esnaflara 3 ay boyunca kira almayacağını, yolcu sayıları düşen halk otobüslerine mazot yardımı yaptığını, su fatura tahsilatı yapmayarak esnafa ve vatandaşlara bu zor süreçte yardımcı olduğunu , ilan ve reklam vergilerini almayacağını belirterek, bunlara ilave olarak işyerleri kapanan esnaflara da bin lira maddi destekte bulunmasının esnafa cansuyu olacağını dile getirdi.
 
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in göreve geldiği günden itibaren esnafın sorunlarıyla yakından ilgilendiğini, kapısının her zaman esnafa açık olduğunu vurgulayan Köksal, “Belediye Başkanımız  her zaman esnafımıza karşı duyarlı olmuştur. Esnafın sorunlarına karşı çok duyarlıdır. Kendisine başvurduğumuz her konuda destek olmaktadır. En büyük desteği ise zor durumda olan esnafımıza bin TL yardım yaparak vermiştir. Coronavirüsü nedeniyle  İşyeri kapalı olduğu için mağdur olan ve zor durumda kalan esnafımıza yapılan bu yardım, onlara cansuyu olacaktır. Esnaf dostu belediye başkanımız sayın Hilmi Bilgine , başkan yardımcılarına ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. İnşallah bu zor süreci birlik ve beraberlik içerisinde atlatacağız” dedi.
 
Sesob Başkanı Köksal, Kafeler, Kıraathaneler, çay ocakları, lokantalar , berber ve kuaförler, internet kafeler, pazarlarda sebze ve meyve satışı dışında faaliyetlerine ara veren tuhafiye ve züccaciyeci esnaflar ile servis şoförlerimize Sivas Belediyemiz bin TL maddi destek verecektir.
Yardımdan faydalanmak isteyen esnaflarımız bağlı bulunduğu odasından temin edeceği Sosyal Yardım Talep formunu doldurarak, nüfus cüzdan fotokopisi, e devlet üzerinden alacağı ikametgah ilmühaberi, işyeri açma ruhsat fotokopisi veya vergi levhası fotokopisi, şahsına alacağı iban numarası ile birlikte evrakları mesleki odasına teslim edecekler” dedi
                                                                      

 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Esnafların sorunları çözüm bekliyor

Covid-19 sebebiyle esnaf ve sanatkarların yaşadığı sorunları bölge bölge ve il il masaya yatırarak ülke genelindeki 82 Birlik ve 13 Federasyon başkanları ile telekonferans üzerinden üç günlük bir toplantı gerçekleştirildi.
Türkiye’yi yedi bölgeye ayrılarak oturumlar halinde gerçekleştirilen toplantıda korona virüsle mücadele sürecinde esnaf ve sanatkarların yaşadığı sorunlar masaya yatırılarak, korona virüsten dolayı genelge ile faaliyetlerine ara verilen esnaf ve sanatkarlar ile salgından dolayı iş yapamayan esnaf için çözüm yolları arandı.
Başkanlarla birebir diyalog kurarak bölge esnafının taleplerini bir bir not alarak sorunların çözümü için Cumhurbaşkanlığına ikinci bir talep mektubu yazıldı.
ESNAF VE SANATKARLARIN SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR
Cumhurbaşkanlığına yazılan ikinci talep mektubunda korona virüsten en çok etkilenen kesim olan esnaf ve sanatkarlara yönelik şu talepler dile getirildi;
1-) Mücbir sebeple iş yerlerini kapatan esnaf ve sanatkarlara nakdi yardım yapılmalı.
2-)Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren ticari araçlar için salgın süreci boyunca akaryakıttaki KDV ve ÖTV kaldırılmalı.
3-) Salgın döneminde elektrik ve doğal gaz faturaları Cumhurbaşkanı kararıyla en az 3 ay süreyle vade farksız ertelenmeli.
4-) Mücbir sebeple iş yeri kapalı olan esnaftan tabela vergisi, çevre vergisi ve işgaliye harcı geçici olarak alınmamalı.
5-) Vergi, SSK ve BAĞ-KUR prim borçları 1 yıl boyunca faizsiz ötelenmeli. Yapılandırılan borçların ödeme süresi uzatılmalı. Kamuya olan birikmiş borçlar yeniden yapılandırılmalı. Genelge ile iş yeri kapatılan esnafın sosyal güvenlik primleri devlet tarafından karşılanmalı. En önemlisi sağlık hizmeti alan esnafa ilaç desteği de verilmeli.
6-) Bu dönemde iş yeri kapalı esnafa kira desteğinin yanı sıra stopaj vergisi kaldırılmalı.
7-) 65 yaş üstü esnaf ve sanatkarların işyerlerini açmaları yönünde adım atılmalı. Bir de 20 yaş altındaki çırak ve kalfaların çalışarak ekonomiye katkı sağlayabilmesi için çözüm bulunmalı. 
8-) Ekonomiye büyük katkı sağlayacak olan düğün sezonunun kaçırılmaması ve 415 meslek dalını ilgilendiren düğünlerin kır düğünü şeklinde yapılmasına mutlaka izin verilerek piyasaların canlanmasına imkan tanınmalı.
 

DEVAMI

Ramazan bayramını buruk bir şekilde kutlayacağız

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, dini bayramlardan biri olan Ramazan Bayramını kutlayacak olmanın onuru ve gururunu yaşadıklarını belirterek,  vatandaşların ve esnafların bayramını kutladı. 
 
Ülkemizde ve ilimizde de etkili olan Covit-19 salgını nedeniyle buruk bir bayram geçireceklerini vurgulayan Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “”Virüs salgını nedeniyle esnaflarımız aylarca dükkanlarını kapatmak zorunda kalmış ve çalışanlarıyla birlikte mağdur olmuştur. Yaşanan salgın nedeniyle hem esnafımız hem de vatandaşlarımız sıkıntıya girmiştir. Esnaflarımız, bu süreçte hükümetin , Valilik ve Belediyenin destekleriyle ayakta kalmaya çalışmıştır. Buna rağmen bolluk ve bereket ayı olan Ramazan ayının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Ramazan bayramını buruk bir şekilde kutlayacağız. Ülke genelinde sokağa çıkma yasağı olduğu için Ramazan bayramını evlerimizde ailelerimizle birlikte geçireceğiz. Bu bayramda büyüklerimizden ve akrabalarımızdan ayrı kalacağız. Bu bayramı da bu şekilde idrak edeceğiz.
 
Bayramların toplumsal birliği sağlayan değerlerin hatırlandığı, güzelliklerin ve iyiliklerin yoğun olarak yaşandığı, insanlar arasında karşılıklı sevgi ve saygının geliştiği, dostluk ve kardeşlik duygu ve hislerinin güçlendiği çok özel günlerdir.  Bayramlarda dargınlıkları, acıları unutarak sevgi bağlarımızı güçlendirmeliyiz.
Bu bayram insanları birbirine yakınlaştıran, aynı düşünce ve duygularla buluşturan, sıkıntılardan uzaklaştıran, toplumda birlik ve beraberliği sağlayan gündür.. 
Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşerilerimizin, esnaf ve sanatkarlarımızın mübarek Ramazan Bayramını kutluyor, bayramın ülkemizin ve tüm islam aleminin birlik. Beraberlik ve kardeşliğe vesile olmasını cenabı Allah’tan niyaz , sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu nice bayramlara ulaşmanızı temenni ediyorum” dedi. 
Sesob Başkanı Köksal, virüs salgınından biran önce kurtulmayı, esnafların dükkanlarını tamamen açarak normal hayata dönmelerini temenni etti.
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret