Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

BAKAN YILMAZ, ESNAF TEŞKİLATI İLE SAHUR YAPTI

Birliğimizden Haberler

BAKAN YILMAZ, ESNAF TEŞKİLATI İLE SAHUR YAPTI

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından sahur programı düzenlendi.
Taştanlarda düzenlenen sahur programına Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, milletvekilleri Hilmi Bilgin, Selim Dursun, Vali Davut Gül,  Belediye Başkanı Sami Aydın, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal,  il protokolü, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, oda başkanları ile davetliler katıldı.
Yoğun bir katılımın olduğu sahur programında İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan tarafından okunan duanın ardından kürsüye gelen Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, mübarek ayda birlik ve beraberlik içerisinde sahur programını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Ramazan ayı, rahmet, bereket, yardımlaşma, sevgi, dostluk ve kardeşlik ayı. Bununla beraber birlik ve beraberlik ayı… Bu günlerde birlik ve beraberliğe büyük ihtiyacımız var. Ülkemiz üzerinde dönen oyunlar bizleri üzmektedir. Ama şu bir gerçek ki Türkiye Cumhuriyeti güçlüdür, Türkiye Cumhuriyeti halkı, milleti güçlüdür. Devletine, bayrağına bağlı ve saygılıdır. İnanıyorum ki devletimiz ve milletimiz mutlaka bu oyunları bozacak ve bu oyunların altından kalkacaktır” dedi.
Esnaf teşkilatının da her zaman devletinin, milletinin, bayrağının yanında olduğunu dile getiren SESOB Başkanı  Köksal, esnaf teşkilatının devlet kurmuş bir teşkilat olduğunu da ifade etti.
 
Yeni kabinede Milli Eğitim Bakanlığına hemşerimiz İsmet Yılmaz’ın bakan olarak getirilmesinden dolayı da mutlu olduğunu dile getiren Köksal, “Sayın Bakanımızın yeniden kabinede görev alıp Milli Eğitim Bakanlığına gelmeniz bizleri son derece memnun etmiştir.   Sizinle iftihar ediyoruz, gurur duyuyoruz. Her zaman esnafımızın sorunlarıyla yakından ilgileniyorsunuz . Ayrıca Sivas Milletvekilimiz Habip Solukta komisyon başkanlığına getirilmiştir. Yeni görevinizin hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Mili Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise Türkiye’yi daha iyi ve güzel bir ülke yapmak için çalıştıklarını, Türkiye’nin geçmişle kıyaslanmayacak kadar da güçlü durumda olduğunu belirtti.
 Sahur programını tertip eden Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ve yönetimine teşekkür eden Bakan Yılmaz, vatandaşların kadir gecesini de tebrik ettikten sonra, rahmet, mağfiret ve kurtuluş ayı olan Ramazan’ı bitirerek yüz akıyla bayrama çıkacaklarını ümit ettiklerini dile getirdi
 
Ülkenin zor bir dönemden geçtiğini vurgulayan Bakan Yılmaz, “Duanızla, desteğinizle birlikte Türkiye’yi daha güzel, daha iyi yapmak için çalışıyoruz. Bunu canı gönülden inanarak söylüyorum. Muhakkak ki her şeyi yapmadık, her problemi çözmedik. Veya hala sıkıntılarımız var. Türkiye zor bir dönemden de geçiyor. Ama şundan eminim ki, Türkiye geçmişle kıyaslanamayacak derecede her alanda çok daha iyi, çok daha güçlü. İşte muhtemeldir ki, bu güç başkalarını rahatsız ediyor da, Türkiye’yi kendi problemleriyle uğraşır hale getirmek için adeta 7 düvel yerli işbirlikçilerini, maşalarını da kullanarak bizim enerjimizi boşa harcatmak istiyorlar. Ama bu milletin birliği, beraberliği ve ferasetiyle inşallah bu zor günleri hep beraber aşacağız" ifadelerini kullandı. Bakan Yılmaz, yeni üniversiteler, ücretsiz kitap dağıtımı, öğretmen atamaları gibi birçok önemli konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Eğitim alanında gerçekleştirilen, proje ve yatırımlara değinen Bakan Yılmaz,  Sivas’ı eğitimde en iyi noktaya taşımanın gayreti içerisinde olacaklarını, önümüzdeki dönem içerisinde hem Türkiye’nin eğitim problemini çözeceklerini, Sivas’ın eğitim kalitesini artıracaklarını vurgulayarak, ilimize yeni okul ve derslik kazandırmak için işadamları ve hayırseverlerin desteğini ihtiyaç olduğunu söyledi.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Esnafların sorunları çözüm bekliyor

Covid-19 sebebiyle esnaf ve sanatkarların yaşadığı sorunları bölge bölge ve il il masaya yatırarak ülke genelindeki 82 Birlik ve 13 Federasyon başkanları ile telekonferans üzerinden üç günlük bir toplantı gerçekleştirildi.
Türkiye’yi yedi bölgeye ayrılarak oturumlar halinde gerçekleştirilen toplantıda korona virüsle mücadele sürecinde esnaf ve sanatkarların yaşadığı sorunlar masaya yatırılarak, korona virüsten dolayı genelge ile faaliyetlerine ara verilen esnaf ve sanatkarlar ile salgından dolayı iş yapamayan esnaf için çözüm yolları arandı.
Başkanlarla birebir diyalog kurarak bölge esnafının taleplerini bir bir not alarak sorunların çözümü için Cumhurbaşkanlığına ikinci bir talep mektubu yazıldı.
ESNAF VE SANATKARLARIN SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR
Cumhurbaşkanlığına yazılan ikinci talep mektubunda korona virüsten en çok etkilenen kesim olan esnaf ve sanatkarlara yönelik şu talepler dile getirildi;
1-) Mücbir sebeple iş yerlerini kapatan esnaf ve sanatkarlara nakdi yardım yapılmalı.
2-)Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren ticari araçlar için salgın süreci boyunca akaryakıttaki KDV ve ÖTV kaldırılmalı.
3-) Salgın döneminde elektrik ve doğal gaz faturaları Cumhurbaşkanı kararıyla en az 3 ay süreyle vade farksız ertelenmeli.
4-) Mücbir sebeple iş yeri kapalı olan esnaftan tabela vergisi, çevre vergisi ve işgaliye harcı geçici olarak alınmamalı.
5-) Vergi, SSK ve BAĞ-KUR prim borçları 1 yıl boyunca faizsiz ötelenmeli. Yapılandırılan borçların ödeme süresi uzatılmalı. Kamuya olan birikmiş borçlar yeniden yapılandırılmalı. Genelge ile iş yeri kapatılan esnafın sosyal güvenlik primleri devlet tarafından karşılanmalı. En önemlisi sağlık hizmeti alan esnafa ilaç desteği de verilmeli.
6-) Bu dönemde iş yeri kapalı esnafa kira desteğinin yanı sıra stopaj vergisi kaldırılmalı.
7-) 65 yaş üstü esnaf ve sanatkarların işyerlerini açmaları yönünde adım atılmalı. Bir de 20 yaş altındaki çırak ve kalfaların çalışarak ekonomiye katkı sağlayabilmesi için çözüm bulunmalı. 
8-) Ekonomiye büyük katkı sağlayacak olan düğün sezonunun kaçırılmaması ve 415 meslek dalını ilgilendiren düğünlerin kır düğünü şeklinde yapılmasına mutlaka izin verilerek piyasaların canlanmasına imkan tanınmalı.
 

DEVAMI

Ramazan bayramını buruk bir şekilde kutlayacağız

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, dini bayramlardan biri olan Ramazan Bayramını kutlayacak olmanın onuru ve gururunu yaşadıklarını belirterek,  vatandaşların ve esnafların bayramını kutladı. 
 
Ülkemizde ve ilimizde de etkili olan Covit-19 salgını nedeniyle buruk bir bayram geçireceklerini vurgulayan Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, “”Virüs salgını nedeniyle esnaflarımız aylarca dükkanlarını kapatmak zorunda kalmış ve çalışanlarıyla birlikte mağdur olmuştur. Yaşanan salgın nedeniyle hem esnafımız hem de vatandaşlarımız sıkıntıya girmiştir. Esnaflarımız, bu süreçte hükümetin , Valilik ve Belediyenin destekleriyle ayakta kalmaya çalışmıştır. Buna rağmen bolluk ve bereket ayı olan Ramazan ayının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Ramazan bayramını buruk bir şekilde kutlayacağız. Ülke genelinde sokağa çıkma yasağı olduğu için Ramazan bayramını evlerimizde ailelerimizle birlikte geçireceğiz. Bu bayramda büyüklerimizden ve akrabalarımızdan ayrı kalacağız. Bu bayramı da bu şekilde idrak edeceğiz.
 
Bayramların toplumsal birliği sağlayan değerlerin hatırlandığı, güzelliklerin ve iyiliklerin yoğun olarak yaşandığı, insanlar arasında karşılıklı sevgi ve saygının geliştiği, dostluk ve kardeşlik duygu ve hislerinin güçlendiği çok özel günlerdir.  Bayramlarda dargınlıkları, acıları unutarak sevgi bağlarımızı güçlendirmeliyiz.
Bu bayram insanları birbirine yakınlaştıran, aynı düşünce ve duygularla buluşturan, sıkıntılardan uzaklaştıran, toplumda birlik ve beraberliği sağlayan gündür.. 
Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşerilerimizin, esnaf ve sanatkarlarımızın mübarek Ramazan Bayramını kutluyor, bayramın ülkemizin ve tüm islam aleminin birlik. Beraberlik ve kardeşliğe vesile olmasını cenabı Allah’tan niyaz , sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu nice bayramlara ulaşmanızı temenni ediyorum” dedi. 
Sesob Başkanı Köksal, virüs salgınından biran önce kurtulmayı, esnafların dükkanlarını tamamen açarak normal hayata dönmelerini temenni etti.
 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Beşir KÖKSAL
Sivasesob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret