Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Ahilik haftamız başlıyor

Birliğimizden Haberler

Ahilik haftamız başlıyor

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil,  esnafın bayramı olan Ahilik Haftasını kutladı
Bu yıl 12-18 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan Ahilik Kültürü Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunan Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil , Ahilik Teşkilatının tarihimizde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. 
Ahiliğin kelime olarak kardeş, eli açık, konuk sever ve yiğit anlamına geldiğini ifade eden Sesob Başkanı Hakan Demirgil, “Ahilik, iş ahlakını savunan, sermayesi ve işçinin alın terini koruyan, akıl, ahlak , bilim ve çalışma prensipleri üzerine kurulan bir teşkilattır. Ahilik, dürüstlük, sevgi, dostluk, yardımlaşma, hoşgörü, bilgi ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Sosyal hayat kadar ekonomik hayatı da yönlendiren, günümüzde halen geçerliliğini koruyan  ve günün şartlarında bile birçok ülkede sağlanamamış adaletli, verimli ve son derece güzel sistemi topluma kazandırmış bir kültürdür.
Ahiliğin kurucusu Ali Evran Veli’nin   ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri  günümüzde de  esnaf ve sanatkarlarımıza yol göstermektedir. Bu amaç doğrultusunda  her yıl Ahilik Haftamızı coşkuyla kutluyoruz. Anadolu’nun  manevi mimarlarından olan ve bu teşkilatı kuran Ahi Evran’ı Veli, Ahi Emir Ahmet başta olmak üzere Ahilik teşkilatına gönül veren  esnaflarımızın, sanatkarlarımızın ve teşkilatımızın Ahilik Haftasını kutluyor, insanlığa , esnaf ve sanatkarlarımıza ve bütün ülkemize güzellikler getirmesini temenni ediyorum” dedi.
 
SADE BİR TÖRENLE HAFTAMIZI KUTLAYACAĞIZ
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, Ahilik Haftasını sade bir törenle kutlayacaklarını belirterek, yapılacak olan etkinlikleri bir günde tamamlayacaklarını dile getirdi.
Sesob Başkanı Demirgil, Ahilik Haftası nedeniyle kutlama komitesi tarafından 13 Eylül 2022 Salı günü saat 10.00’da Atatürk anıtına çelen sunacaklarını, saat 11.00’da Belediye Başkanı Hilmi Bilgini, saat 14.30’da ise Vali Yılmaz Şimşek’i ziyaret ederek yılın ahisi, kalfası ve çırağı seçilenlere kaftan ve cübbe giydireceklerini ve hediye takdim edeceklerini ifade etti.
Sesob Başkanı Demirgil, etkinlikler kapsamında saat; 13.00’da İsmail Hakkı Toprak Huzurevinde kalan yaşlıları ziyaret ederek hayır duasını alacaklarını , saat 15.00’da ise Yeni Ata Sanayi’de bulunan Mehmet Akif Ersoy camiinde  ebediyete irtihal eden  esnaf ve sanatkarlarımız için mevlüt okutacaklarını da sözlerine ekledi 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Berber ve kuaförlerin bir gün kapanması Ocak ayına ertelendi

 
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil,  Berber , Kuaför ve Güzellik salonları işleten esnafların bir gün tatil yapabilmelerini sağlamak  alınan kararın 1 Ocak 2023 Pazar gününe ertelendiğini ifade etti.
 
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının almış olduğu karar sonrasında Berber, Kuaför ve Güzellik salonlarının 1 Ekimden itibaren haftada bir gün kapalı olması için karar alındığını, bu kararın bazı illerde valilikler ve ilgili meslek kuruluşları arasında görüşmelerin devam etmesi nedeniyle ileri bir tarihe ertelendiğini vurgulayarak, “6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun13.üncü maddesi ve Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kuralar Hakkında Yönetmeliğin çalışma gün saatleri  hükümleri doğrultusunda Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri  Federasyonunun talebi ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonunun uygun görüşleri alındıktan sonra  haftada bir gün kapalı olmaları için karar alınmıştı. Alınan bu karar sonrasında uygulama 1 Ekim 2022 itibariyle yürürlüğe girecekti. Bazı illerde Valilik ve ilgili meslek kuruluşları arasında devam eden görüş alma ve istişare süreçlerinin uzaması nedeniyle Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının oluru alınarak Berber , Kuaför ve Güzellik Salonu işleten esnaflarımızın haftada bir gün işyerlerini kapatmaları 1 Ocak 2023 ‘e ertelenmiştir”dedi.
 
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, Sivas’ta Berber , Kuaför ve Güzellik Salonlarının Pazar günü kapatılmasına karar verildiğini;  ancak uygulamanın 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe gireceğini de sözlerine ekledi.
 

DEVAMI

Önce ziyaet sonra yaşlıların saç bakımını yaptılar

 Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları devam ediyor. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, 35. Ahilik Kültürü Haftası nedeniyle İsmail Hakkı Toprak Huzurevinde kalan yaşlıları ziyaret ederek bir süre sohbet  etti.
 
Ticaret İl Müdürü Selim Baş, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 27. Bölge Birliği Başkanı Mesut Dursun ile Sesob Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.
Huzurevi Müdürü İsmail Üstün tarafından karşılanan Sesob Başkanı Demirgil ve beraberindekiler , yaşlıların ellerini öperek hayır dualarını aldılar. Huzurevinde din görevlisi olarak hizmet veren Fazıl Kuru ise ebediyete irtihal eden esnaf ve sanatkarlar için Kur’anı kerim tilaveti okunarak dua edildi.Ziyarette ayrıca Huzurevi sakinlerinin yapmış olduğu el sanatlarından oluşan sergide gezildi.
 
KUAFÖRLER, SAÇ VE SAKAL TRAŞI YAPTI
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, huzurevi ziyaretinde Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonları Esnaf Odası Başkanı Ömer Şeker ile istişare ederek, bay ve bayan kuaförlerinde saç ve sakal bakımlarının yapılmasını sağladı. Bay ve bayan kuaförler; huzurevinde kalan büyüklerin bakımlarını yaparak onlara ahde vefa gösterdi.
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, yaşlanmış büyüklerine karşı ahde vefa göstermek, gönüllerini almak amacıyla ziyarette bulunduklarını ifade ederek, “ Bizlerin bu günlere gelmesinde emeği olan büyüklerimizi ziyaret ederek ellerini öptük . Burada kalan huzurevi sakinlerimizi ziyaret ederek , onlara yardımcı olmak, hatırlarını sormak hepimizin görevidir. Ziyaretlerimizde bay ve bayan kuaförlerimizi de getirdik. Yaşlılarımızın saç ve sakal bakımlarını yaptırarak bir nebze de olsa gönüllerini almaya gayret gösterdik. Oda başkanımız Ömer Şeker’e ve kuaförlerimize ve bizleri misafir eden müdürümüz İsmail Üstün’e çok teşekkür ediyorum” dedi.
 

 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Hakan DEMİRGİL
Sivas Esob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret