Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Ahilik Komitesinden vali ve belediye başkanına ziyaret

Birliğimizden Haberler

Ahilik Komitesinden vali ve belediye başkanına ziyaret

35. Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri devam ediyor. Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve aynı zamanda Ahilik Kutlama Komitesi Başkanı Hakan Demirgil, komite üyeleriyle birlikte Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek ile Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i makamlarında ziyaret ederek çiçek takdim etti.
Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek’i ziyaret eden Sesob Başkanı Hakan Demirgil, çiçek takdim ettikten sonra Ahiliğin esnaf teşkilatı açısından önemine değinerek, etkinlikler hakkında bilgi verdi. 
Ziyarette yılın ahisi seçilen Şapka imalatçısı Mustafa Taşseten’e Vali Dr. Yılmaz Şimşek tarafın Ahilik kaftanı giydirildi. Yılın Ahisi Mustafa Taşseten’e çeşitli hediyeler takdim edildikten sonra Ahilik Onur Belgesi verildi.
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, Vali Dr. Yılmaz Şimşek’e Ahilik Haftası anısına Ahilik Heykeli takdim etti. 
Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, Ahilik’te usta çırak ilişkisinin önemli olduğunu belirterek, bu geleneğin yaşatılması gerektiğini ifade ettikten sonra esnaf ve sanatkarların Ahilik Haftasını kutladı.
Sesob Başkanı Hakan Demirgil ve komite üyeleri daha sonar Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i makamında ziyaret ederek çiçek takdim etti.
Ziyarette yılın kalfası seçilen Ön dizayn ayarı ve lastikçi kalfası Kazım Erol ile Mobilya ve İç Mekan Tasarım sektöründe çırak olarak çalışan Muhammed Said Koç’un kaftanı Belediye Başkanı Hilmi Bilgin tarafından giydirilerek kuşakları bağlandı. Yılın kalfası ve çırağını çeşitli hediye ve Ahilik Onur Belgesi takdim edildi .
Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, pandemi sürecinde de esnaf ve sanatkarların yanında yer aldıklarını , imkanlar ölçüsünde destek olduklarını belirterek, esnaf ve sanatkarların Ahilik Haftasını kutladı.
 
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, ecdadın bıraktığı bu teşkilatı yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için gayret gösterdiklerini belirterek, “Birlik, beraberlik ve kardeşlik gibi önemli değerleri içerisinde barındıran, meslek eğitinin ve çalışma prensiplerinin temelini oluşturan Ahilik kavramı, dünya’da eşi ve benzeri olmayan Türk kültürüne özgü  önemli bir birikimdir. Bu birikimi esnaf camiası olarak Ahilik Haftasında canlandırmaya ve yaşatmaya çalışıyoruz . Ahilik kültürüne her zamankinden daha çok sahip çıkarak, Ahi Evran’ın, Ahi Emir Ahmet’in miras olarak bizlere bıraktığı  Ahilik Kültürünü genç nesillere sağlam bir şekilde aktarmak ve anlatmamız gerektiğine inanıyorum. Bizeler her konuda yardımcı olan, Ahilik Haftası nedeniyle bizleri misafir eden, ahilerimizi onure eden valimiz Dr. Yılmaz Şimşek ve Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin’e teşekkür ediyor, esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Haftasını kutluyorum” dedi.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Berber ve kuaförlerin bir gün kapanması Ocak ayına ertelendi

 
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil,  Berber , Kuaför ve Güzellik salonları işleten esnafların bir gün tatil yapabilmelerini sağlamak  alınan kararın 1 Ocak 2023 Pazar gününe ertelendiğini ifade etti.
 
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının almış olduğu karar sonrasında Berber, Kuaför ve Güzellik salonlarının 1 Ekimden itibaren haftada bir gün kapalı olması için karar alındığını, bu kararın bazı illerde valilikler ve ilgili meslek kuruluşları arasında görüşmelerin devam etmesi nedeniyle ileri bir tarihe ertelendiğini vurgulayarak, “6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun13.üncü maddesi ve Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kuralar Hakkında Yönetmeliğin çalışma gün saatleri  hükümleri doğrultusunda Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri  Federasyonunun talebi ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonunun uygun görüşleri alındıktan sonra  haftada bir gün kapalı olmaları için karar alınmıştı. Alınan bu karar sonrasında uygulama 1 Ekim 2022 itibariyle yürürlüğe girecekti. Bazı illerde Valilik ve ilgili meslek kuruluşları arasında devam eden görüş alma ve istişare süreçlerinin uzaması nedeniyle Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının oluru alınarak Berber , Kuaför ve Güzellik Salonu işleten esnaflarımızın haftada bir gün işyerlerini kapatmaları 1 Ocak 2023 ‘e ertelenmiştir”dedi.
 
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, Sivas’ta Berber , Kuaför ve Güzellik Salonlarının Pazar günü kapatılmasına karar verildiğini;  ancak uygulamanın 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe gireceğini de sözlerine ekledi.
 

DEVAMI

Önce ziyaet sonra yaşlıların saç bakımını yaptılar

 Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları devam ediyor. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, 35. Ahilik Kültürü Haftası nedeniyle İsmail Hakkı Toprak Huzurevinde kalan yaşlıları ziyaret ederek bir süre sohbet  etti.
 
Ticaret İl Müdürü Selim Baş, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 27. Bölge Birliği Başkanı Mesut Dursun ile Sesob Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.
Huzurevi Müdürü İsmail Üstün tarafından karşılanan Sesob Başkanı Demirgil ve beraberindekiler , yaşlıların ellerini öperek hayır dualarını aldılar. Huzurevinde din görevlisi olarak hizmet veren Fazıl Kuru ise ebediyete irtihal eden esnaf ve sanatkarlar için Kur’anı kerim tilaveti okunarak dua edildi.Ziyarette ayrıca Huzurevi sakinlerinin yapmış olduğu el sanatlarından oluşan sergide gezildi.
 
KUAFÖRLER, SAÇ VE SAKAL TRAŞI YAPTI
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, huzurevi ziyaretinde Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonları Esnaf Odası Başkanı Ömer Şeker ile istişare ederek, bay ve bayan kuaförlerinde saç ve sakal bakımlarının yapılmasını sağladı. Bay ve bayan kuaförler; huzurevinde kalan büyüklerin bakımlarını yaparak onlara ahde vefa gösterdi.
 
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, yaşlanmış büyüklerine karşı ahde vefa göstermek, gönüllerini almak amacıyla ziyarette bulunduklarını ifade ederek, “ Bizlerin bu günlere gelmesinde emeği olan büyüklerimizi ziyaret ederek ellerini öptük . Burada kalan huzurevi sakinlerimizi ziyaret ederek , onlara yardımcı olmak, hatırlarını sormak hepimizin görevidir. Ziyaretlerimizde bay ve bayan kuaförlerimizi de getirdik. Yaşlılarımızın saç ve sakal bakımlarını yaptırarak bir nebze de olsa gönüllerini almaya gayret gösterdik. Oda başkanımız Ömer Şeker’e ve kuaförlerimize ve bizleri misafir eden müdürümüz İsmail Üstün’e çok teşekkür ediyorum” dedi.
 

 
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Hakan DEMİRGİL
Sivas Esob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar

  • Beşir KÖKSAL Kimdir ?
  • Milletvekilleri Ziyareti
  • Ak Parti Başkanına Ziyaret