Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Ahilik Ders olarak okutulmalı

Birliğimizden Haberler

Ahilik Ders olarak okutulmalı

Ulaş Çok Programlı Anadolu Lisesi  öğretmen ve öğrencileri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksalı ziyaret ederek, Ahilik ve esnaf teşkilatı hakkında bilgi aldı.
 
Okul Müdürü Ali Işıkver, Müdür Yardımcısı Gamze Arpa, Muhasebe ve Finansman Öğretmeni Nazife Köse ve öğrencilerden oluşan heyet, Sesob Başkanı Beşir Köksalı ziyaret ederek, Ahilik Haftası, esnaf teşkilatının yapısı hakkında bilgi aldılar.  
Okul Müdürü Alı Işıkver, Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri kapsamında okul olarak resim yarışmasında iki öğrencisinin birinci ve ekinci olduğunu ifade ederek, bu kapsamda esnaf teşkilatını ziyaret ettiklerini ve Ahilik hakkında bilgi almak istediklerini söyledi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Ahiliğin önemine değinerek, Ahiliğin ortaya koyduğu temel ilkeleriyle , toplumda yaşayan her kesimi kaynaştıran, bütünleştiren  ve millet olma bilincini tüm toplumlara yayan sistemin adı olduğunu ifade etti.
Köksal, “Ahilik Kültürü ve felsefesi , toplumsal yaşamın ortak paydası olan insanı ve yaşamı esas almıştır. Bu kültür dürüstlüğü, çalışkanlığı , kardeşliği, doğruluğu  her zaman ön planda tutmuştur.  Ahi teşkilatı yaklaşık 800 yıl önce Ahi Evran Veli tarafından kurulmuştur .  Zamanın ekonomik, kültürel. Sosyal  faaliyetlerinde düzenleyici  rol üstlenmiştir.  Ahi Evran tarafından kurulan ve ilk modern sivil toplum örgütü olma özelliğini  de taşıyan Ahilik teşkilatı , birçok mesleğin gelişmesine gelecek nesillere aktarılmasına , nice usta, kalfa ve çırak yetişmesine vesile olmuştur. Ahilik teşkilatı önemli olduğu için gelecek kuşaklara aktarılması için mutlaka okullarda ders olarak yer verilmelidir “ dedi. 
Sivas Esob Başkanı  Beşir Köksal, Ahilik teşkilatının  günümüzde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından yaşatılmaya çalışıldığını Ahilik Kültürü Haftasında etkinlikler yapıldığını, usta çırak ilişkilerinin şet kuşatma töreni ile göstermeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.
 
Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, okul yöneticilerine “ Osmanlı Döneminde Ahilik ve Esnaf  Teşkilatı” kitabından hediye ederken, öğrencilere de çeşitli hediye verdi.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Öğretmenler Yol Gösterir, Yön verir

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil,  24 Kasım Öğretmenler Gününü kutladı 
            Öğretmenler Günü nedeniyle açıklama yapan Sivas Esob Başkan Hakan Demirgil, Ülkemizin geleceğinin inşasında büyük pay sahibi olan öğretmenlerimize her zaman minnet ve şükran duyduklarını belirterek, geçmişimizi, geleceğimizi ve tarihimizi öğreten çocuklarımızın gelişiminde, ülkelerine faydalı bireyler olmalarında aileleri kadar öğretmenlerin de fedakarca görev yaptığını ifade etti. 
 .          Toplumumuzu inşa eden mimarların öğretmenler olduğunu dile getiren Sivas Esob Başkan Hakan Demirgil, bu mesleğin saygınlığını hiçbir zaman yitirmediğini vurgulayarak , “Öğretmenlerimiz, tarih boyunca ve dünyanın neresinde olursa olsun bilginin, sevginin, aydınlanmanın öncüleri, toplumun bütün kesimlerine yol gösteren örnek insanlardır. Çocuklarımız ve gençlerimizin geleceğe hazırlanması bakımından kutsal ve onurlu bir görevi yürüten öğretmenlerimiz, toplumumuzun da yol göstericisidir
 
Öğretmenler sevgi dağıtır, içimizi aydınlatır, bizi doğruya yöneltir, bilgili kişi olmamız için çaba gösterir. Beceri ve yeteneklerimizin gelişmesinde bizlere öncülük eder. Sevgileriyle içimizi yeniliğe, gelişmeyi ve bilimi anlatarak düşüncelerimizi aydınlatan doğruluk, dürüstlük ve bilgiyle evrensel değerlere ulaşmamızı sağlayan bu kutsal mesleği yapan öğretmenlerimize çok şeyler borçluyuz. Çocuklarımıza gösterdikleri özveri, sabır ve hoşgörü için öğretmenlerimize birkez daha teşekkür ediyorum. “dedi. 
Sesob Başkanı Demirgill,  başta Gazi  Mustafa Kemal Atatürk,  olmak üzere onun yaktığı ışığı yeni nesillere taşıyan, geleceğin teminatı olan çocukları ve gençleri en iyi şekilde yetiştirmek için çalışan  Milli Eğitim Müdürümüz sayın Ergüven Aslan    olmak üzere tüm öğretmenlerimizin  24 Kasım öğretmenler gününü kutluyor, bu uğurda şehit düşen, ebediyete intikal eden bütün öğretmenlerimizi rahmet ve  şükranla yad ediyorum” ifadelerine yer verdi.
 
 

DEVAMI

Krediye olan talep sicil kayıtlarını da artırdı

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, kredilere olan talebin sicil kayıtlarına da yansıdığını ifade etti.
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkan Hakan Demirgil, Sicil müdürlüğünün Eylül ve Ekim ayı verilerini açıklayarak, kayıtların her geçen gün arttığına dikkat çekti.
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile verilen kredilerin faizlerinin düşürülmesi ve limitin de artması nedeniyle krediye olan talebin sicil kayıtlarına da yansıdığını vurgulayan Sesob Başkanı Demirgil, “Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimizin Sicil Müdürlüğü verilerine göre  Eylül ayında 168 yeni kayıt yapılırken, Ekim ayında ise 189 esnafımız yeni kayıt yaptırarak işyerini açtı. Terk işlemlerinde ise Eylül ayında 80, Ekim ayında ise 53 esnaf çeşitli nedenlerden dolayı işyerlerini kapatmak zorunda kaldı. Bu veriler gösteriyor ki, kredi taleplerinin artması sicil işlemlerini de etkilemiştir. Yeni işyeri açan esnaflarımıza helalinden bol kazançlar diliyor, işyerlerinin hayırlı olması temennisinde bulunuyorum” dedi.
 
“SİCİL TERKLERİNİN FARKLI NEDENLERİ VAR “
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, sicil kayıtlarında yaşanan terklerin farklı nedenleri olduğunu dile getirerek, “Özellikle Ekim ayında sicil kayıtlarında diğer aylara göre artış yaşanırken, sicil ve mesleği terk etme sayısında düşüş olmuştur. Mesleği terk edenlerin bazıları emekli olması nedeniyle mesleğine son verirken, bazıları mesleğini değiştiriyor, bazı esnaflar da sermayesinin artması nedeniyle Ticaret ve Sanayi Odasına geçiyor.Çeşitli nedenlerden dolayı kaydını sildiren  vatandaşlarımıza ve esnaflarımıza bundan sonraki hayatında başarılar diliyorum “ diye konuştu.
Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, esnaf ve sanatkarların kayıt yaptırmadan faaliyetlerini yapmamalarını , Maliye kaydını yaptıranların mutlaka Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Sicil Müdürlüğüne kaydını yaptırmalarını tavsiye etti.
 

DEVAMI

Başkanımız

baskan
Hakan DEMİRGİL
Sivas Esob Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Makam Görüşmeleri
  • Esnaf Ziyaretleri
  • Seminer Galeri
  • Etkinlik Galeri

Videolar